BACK TO THE ROOTS

Back to the roots – zpátky ke kořenům. V tomto článku se stručně podíváme na historii paddleboardingu.

Záznamy o prvních formách tohoto sportu sahá do doby cca 1000 let př.K. Avšak paddleboarding tak, jak ho známe dnes, se začal formovat okolo roku 1940, kdy surfařští instruktoři na Havaji chtěli stát na prkně, aby lépe viděli na své žáky ve vodě a také na přicházející vlny. Museli na to použít pádlo, aby mohli kontrolovat svá prkna. A tak se narodil Beach Boy Surfing.

 Konkrétně na ostrově Waikiki se zrodila paddleboardová legenda – John Zapotocky. Tento muž se stand up paddleboardingu věnoval již od jeho počátků v 50. letech 20. století a vydržel u něj přes 70 let. Až do svého věku 91 let.

BACK_TO_THE_ROOTS
 

V posledních letech se z paddleboardingu stává masový sport, který se ubírá různými směry. Nejpopulárnější podoba tohoto sportu je stále vlnové ježdění. Za vlnami na paddleboarding nemusíme jezdit na Havaj. Surfovat na pevných prknech se dá například ve Francii, Španělsku, Portugalsku, ale i na dalších místech po celé Evropě.

V nabídce můžeme najít jak nafukovací, tak pevná prkna na vlnový paddleboarding. Z hlediska funkčnosti jsou výrazně lepší prkna pevná. To hlavně z toho důvodu, že mají stálý tvar a hladší povrch, který lépe klouže po vodě. Také mají hranu, díky které můžete řezat zatáčky na vlnách. SUPy nafukovací, určené na vlny, však v nabídce nalezneme také. Jedná se o plováky, které můžete mít pro lehčí jezdce i na jízdu na klidnou vodu, ale která se jistě hodí i pro začátky na vlnách.

V poslední době výrobci přišli s inovací v podobě hybridních prknem, která mají pevnou záď a nafukovací špičku. Důvod je nasnadě. Výrazně lepší jízdní vlastnosti než plováky nafukovací při jejich skladnosti a snadnosti přepravy! Díky tomu, že záď je pevná, má také ohnutý „vlnový“ tvar, což je u nafukovacích plováků technologicky téměř nemožné. Příklad tohoto prkna naleznete zde.

Na vlny je vhodný jiný typ pádel než na klidnou vodu. Při pádlování na vlnách se používají pádla s širokým a kratším listem (na klidnou vodu se používají listy delší a užší). Umožňují tak silnější krátký záběr a lepší obratnost prkna. Tyto pádla se vyrábí z velké většiny pouze v carbonovém provedení, jelikož vlnový paddleboarding je provozován převážně na moři na slané vodě, která hliník degraduje. Navíc carbon má výrazně lepší vlastnosti a je tak lepší pro Vaše ramena a zápěstí! Na příklad vlnového pádla se můžete podívat na SNOWBOARDELu.

Nafukovacích plováků na vlny je v poslední době celá řada. Příklad si můžete prohlédnout zde. Pevné plováky se dají dělit do několika podskupin. Pro začátečníky jsou vhodná prkna univerzálního tvaru, která jsou mírně širší, aby zajistili potřebnou stabilitu, např. NSP ALLROUNDER nebo LOKAHI RIDER. Pro fajnšmejkry jsou vlnové speciálky, jež jsou na vlně obratnější a rozsah jejich použití je větší – LOKAHI OMBAK nebo LOKAHI CUSTOM PRO.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace