Jak nafouknout paddleboard?

Podíváme se zblízka na možnosti a způsoby nafukování paddleboardů, jež jsou na to určeny (jen nafukovací paddleboardy). Princip je vždy stejný, ať plovák nafukujeme elektrickou, ruční nebo i nožní pumpou. Na jednotlivé druhy pump se podrobněji podíváme níže.

Nafukování paddleboardu krok za krokem.

 1. Rozbalte svůj paddleboard na hladkém povrchu – např. tráva nebo písek je ideální.
 2. Připojte hadici k pumpě (v případě, že máte odnímatelný manometr, našroubujte ho na pumpu).
 3. Odšroubujte kryt ventilu na prkně.
 4. Zkontrolujte, zdali je pojistka ventilu v co nejvyšší poloze. Můžete si to ověřit tak, že zkusíte stisknout pojistku ventilu dolů a pootočit a uvidíte, ve které poloze se nachází. Úplné stlačení pojistky je pro vyfukování, vytažená poloha umožňuje plovák nafouknout a udržet vzduch uvnitř.
 5. Připojte volný konec hadice od pumpy k ventilu prkna jednoduchým pohybem směrem dolů a poté jen lehce pootočit ve směru hodinových ručiček.
 6. Postavte pumpu na rovnou a pevnou plochu, nohy položte na podpěry nohou na pumpě, a začněte pumpovat.
 7. Ujistěte se, že ruce držíte na středu rukojeti, Vaše nohy jsou pevně na podpěrách a také, že tlačíte přímo na střed pumpy.
 8. Po nafouknutí na požadovaný tlak, který vidíte na manometru, sundejte hadici (otočte proti směru hodinových ručiček a vytáhněte) a zašroubujte krytku ventilu.
 9. Váš paddleboard bude lépe fungovat při nafouknutí na požadovaný tlak, než když bude méně nafouklý. Nedělejte si starosti, protože je velmi nepravděpodobné nadměrně nafouknout plovák pomocí dodávané pumpy. Nedoporučujeme používat kompresory bez kontroly tlaku na nafukování paddleboardů.

U nafukování paddleboardů také velmi snadno narazíte na rozdílné jednotky tlaku. Požadovaný tlak u paddleboardů se většinou udává v jednotkách PSI (anglická jednotka tlaku). U nás se běžně používají jednotky atmosféra nebo bar. Převody těchto jednotek jsou velmi jednoduché – 1 atmosféra se rovná hodnotě cca 1 baru. U převodu jednotek mezi bary a PSI platí, že 15 PSI je přibližně 1 bar. Tyto přepočty jsou orientační a slouží pro manometry, které jsou např. jen v barech.

Co se týče druhů pump pro nafukování paddleboardů, pumpy dělíme na 3 hlavní kategorie.

 • Ruční pumpy – jsou součástí balení paddleboardu, který si koupíte v obchodě nebo půjčíte v půjčovně. Tyto pumpy se liší objemem válce a technologií. Existují tzv. dvojčinné pumpy, které umožňují foukat vzduch jak při tahu madlem směrem vzhůru, tak při stlačení pístu směrem dolů. Jednočinné pumpy foukají pouze při stlačení pístu směrem dolů (stejně jako pumpičky na kolo). Můžeme nalézt také pumpy, na kterých lze přepnout pumpu z jednočinné na dvojčinnou a naopak.
 • Nožní pumpy – jsou skladnější než ruční pumpy, ale díky menší kapacitě vzduchu je foukání paddleboardu časově náročnější a trvá déle.
 • Elektrické pumpy se dělí na několik podkategorií. V sortimentu již nalezneme pumpy s vlastním zdrojem, které připojíte k Vašemu paddleboardu kdekoliv i bez elektrického proudu. Umožní Vám nafouknout plovák na požadovaný tlak bez jakékoliv fyzické námahy. Další pumpy již musíte připojit ke zdroji elektrické energie. Nalezneme zde takové, které nám nafouknou pouze objem, ale nikoliv požadovaný tlak, takže musíme stejně použít k dofouknutí plováku pumpu.

  image001image002
  Ventil v pozici pro vyfukování.                                                              Ventil v pozici pro nafukování. 
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace