Jak se pádlovalo pod hradbami v Nymburku?

Počasí prvního májového víkendu to účastníkům českého poháru v paddleboardingu na akci Paddleboard Cup Nymburk nedalo zadarmo. Při teplotách okolo 10°C a střídavém dešti se sešlo v obou dnech na 50 závodníků, aby si poměřili své síly po zimě. Celý závod byl situován v krásném prostředí nymburského přístavu, přímo pod historickými hradbami, kde v sobotu také probíhal Nymburský Majáles a Street Food Festival a noční Funky Night Open Air a moderovaný zábavnou dvojicí FunkyBrotherz. O organizaci se staral místní paddleboardový klub Magna S.U.P. Nymburk v čele s Danem Drahokoupilem ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle, která celý pohár zaštiťuje. Nechyběl také partnerský tým AQUAMARINA DEMO TOUR s flotilou paddleboardů značky Aqua Marina, na kterých si každý může vyzkoušet jaké je to poježdění a k postavení závodu přispěl už tradičně Snowboardel Crew. 

Sobotní den začal velkolepě s plným přístavním parkem diváků, kteří fandili závodníkům při první disciplíně sprint na 200 metrů s točením kolem bóje v půlce. V dětské kategorii zde bylo velmi silné zastoupení chlapců do 14 let z místního oddílu rychlostní kanoistiky TJ Lokomotiva Nymburk. Na své první závody a zároveň první paddleboardové "kroky" přijely i děti z neratovické tréninkové skupiny SK Livecross. Nejčetnější zastoupení měla kategorie Sport - muži a Elite - muži, kteří předváděli divácky atraktivní točení kolem jediné sprintové bóji, která dost často rozhodla o pořadí ve všech třech rozjížďkách. 

funkybrotherz a aquamarina demo tour_nymburk muži sport po technical race_Nymburk SUP

Odpoledne pokračovalo v podobně technicky zaměřeném duchu na trati Technical race - několika kolovém závodě kolem bójí. Nejdříve se na trať vydali děti, kterým najížděl trať jeden z elitních závodníků. Hned po dojezdu dětí se do bójkové šikany na klidné vodě v přístavišti přidal i déšť, který zmírňoval následný šok při padání do vody na bójích. Kategorie Hobby, Sport a Elite vyrazila hromadným startem vstříc špičce nymburského přístavu a zatočila na řeku Labe, která v místě druhé otočky snášela závodníky svým nevyzpytatelným proudem pod bóji a nejeden závodník měl co dělat, aby točil bóji ve správném směru. Následoval cik-cak pěti po sobě jdoucích bójí, kde nejkratší z úseků byl dlouhý přibližně na dvě a půl délky paddleboardu. Pro závodníky, kteří při točení střídají ruce (nejezdí tzv. přes ruku) byl tento úsek obzvláště náročný právě kvůli krátkému času na střídání nohou a rukou při točení. Z důvodu špatného počasí se pro všechny kategorie snižoval počet kol o jedno. A v tomto momentu, kdy do cíle měli přijíždět první závodníci kategorie Elite-muži, přišla pro závodníky další nezapomenutelná zkušenost, kterou první pohárový závod přinesl. Vedoucí závodník, Ondřej Petrák, vyrazil do šestého kola bez protnutí cílové čáry, které již bylo nad stanovený počet. V zápalu boje ho následovali i další závodníci až na peloton uzavírajícího Petra Cempera, který kola dobře spočítal a rozhodně projel cílovou bójí. Pro všechny závodníky se stala tato příhoda, kterou nakonec všichni vzali sportovně, osobní zkušeností, kterou už nikdy znovu nezopakují.

Petr Cemper dojezd do cíle technical race Nymburk stupně vítězů technical race

Nedělní dopoledne bylo o trochu více chladné a k tomu se přidal i vítr, který se hnal korytem řeky Labe. Na startu se potkali někteří závodníci ze soboty a také přijelo několik čerstvých milovníků vytrvalostního závodu long distance, který se startoval pouze pro kategorie Sport (6km) a Elite (12km). Závodníci vystartovali z bezpečného nymburského přístavu a čekala je 1,5 km dlouhá větrná rovinka tam i zpět. Všichni závodníci po odjetí svého počtu kol dojeli zdárně do konce a pak už jen následovalo závěrečné vyhlášení vítězů. 

start long distance _nymburk společná fotka po long distance_foto Veronika Budilová

Mezi věcnými cenami pro vítěze byly pohárové trofeje od firmy Woodness.cz, trika, batohy a pivo od místní firmy Magna Nymburk a také bio opalovací krémy Laboratoires de Biarritz. Mezi dalšími sponzory byli i VSM Production, Sorin, Město Nymburk a další.

trofeje český pohár woodness ceny magna biarritz woodness

Fotogalerie v albu ČFSUP zde

Nové paddleboardové zážitky vřele doporučujeme a uvidíme se o víkendu 18-19.5.2019 na Sečské přehradě v rámci akce Paddles Up na Sečské pláži.

Aloha!

- luc

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace