Jeli jsme Krumlovský vodácký maraton na paddleboardech

O víkendu 12.-13. října se v jižních Čechách v Českém Krumlově uskutečnil poslední seriálový závod 2. ročníku paddleboardingového Českého poháru ČFSUP 2018 v rámci 16. ročníku Krumlovského vodáckého maratonu, který byl letos zařazen i do světové série Regional Paddle League za účasti šéfa této série Chrise Parkera, se kterým jsme také udělali rozhovor o tom, jaké to je sjíždět krumlovské šlajsny.

Velká vodácká akce, kterou si málokdo nechá ujít, se i díky slunečnému počasí a příznivým teplotám vzduchu i vody velmi vydařila. Podle statistik závodu se do letošního ročníku přihlásilo 167 padleboardistů z celkového počtu 1293 závodníků (765 posádek). Kromě kategorie SUPerů se na trase 25 kilometrového říčního maratonu po řece Vltavě potkáte i s dalšími kategoriemi a variantami kajaků, kanoí, raftů a pramic. V závodě se objevila jak pevná carbonová prkna, tak sportovní a hobby nafukovací plováky. Zúčastnilo se dokonce i pět posádek mega padleboardů - megaboardů. Pro příští rok na startovní linii už snad chybí jen týmový dračí paddleboard - dragon board - anebo prone kategorie, při které závodník leží nebo klečí a pádluje rukama, a zastoupení paddleboardistů bude kompletní.

Vše začalo pátečními sprinty, které se jely v centru patřičně turisty zaplněného historického UNESCO města Český Krumlov. Přibližně 200     metrový sprint v nejznámějším krumlovském meandru se "špetkou" adrenalinu v podobě jezu Jelení lávka nenechal své diváky nudit. Kromě   vypjatých sportovních výkonů se diváci v případě paddleboardistů mohli pobavit i nad ztrátou stability a následným pádem do vody. Naštěstí   bylo teplo a také dost vody.

Výsledky sprintů SUP ženy/ muži:

1. místo Hanna Leni Krah (Infinity) / Tomáš Vaněček (BUDE SPORT České Budějovice)
2. místo Lucie Fialová (NSP.CZ) / Chris Parker (The Paddle League)
3. místo Michaela Dvořáková (Vyšší Brod) / Tomáš Grošup (Indiana) 

 Druhý den v sobotu v dopoledních hodinách se všichni SUPeři sešli na společném startu maratonu v Rožmberku nad Vltavou, chopili se boardů a pádel a za zvuku sirény vyběhli vstříc vltavskému proudu a 25 kilometrům pádlování. Pro ty, kteří Krumlovský maraton berou jako závod to byla otázka dvou hodin pádlování a pro ty, kteří se chtějí pokochat i okolní přírodou a užít si řeku Vltavu za průtoku 20 kubíků za sekundu, to byla vyjížďka na 2,5 až 3,5 hodiny v krásném sobotním dopoledni. Po masovém startu, při kterém jsou SUPerům v patách také rafťáci, a prvních divokých meandrech, které smočí nejednoho závodníka, následuje 14 kilometrů pádlování směrem k přeběhu na Pískárnách. Závodník zde musí vylézt z vody a s pádlem a paddleboardem v ruce běžet asi 150 metrů zpátky do řeky. Nutno poznamenat, že tento přeběh je pro mnohé příjemným, jelikož se zde nachází dostatek občerstvení a také povzbudivé fandění přihlížejících. Odsud startuje i kratší juniorský závod. Za přeběhem už víte, že jste za polovinou a že se blíží ta "zábavnější" část, ve které na vás čeká šest jezů a další občerstvení v cíli. Zhruba po čtyřech kilometrech se před vámi objeví první poměrně poklidný jez u papírny ve Větřní. Většina jezdců ho jezdí vkleče. Za další kilometr na vás čeká jez pod Papouščí skálou - obávaný Parrot rock weir - ve kterém, když si špatně najedete, vás obrátí spodní vlna. Je to celkem osvěžení po tolika kilometrech pádlování. Než se stačíte oklepat už jste před dřevěnou "šoupačkou" rampou zvanou Rechle, která se postará o ty, kteří ještě zůstali suší. To už jste na začátku města Český Krumlov a víte, že za 30 minut budete v cíli. Čtvrtý jez je poměrně neškodně vypadající Lira, který ale umí občas kousnout. Modří vědí. Každý, kdo dopádluje až sem, už má prakticky mentálně vyhráno. Zbývají dva poměrně slušné jezy přímo v centru města - Mrázkův mlýn a poslední královský, který jedou všichni SUPeři vestoje Jelení lávka. Od této chvíle už se můžete usmívat do objektivů čínských turistů a těšit se na jablka, sušenky a guláš v pivovarských zahradách v cíli, kde je program pro rodiny s dětmi a později i slavnostní vyhlášení. Toto všechno můžete zažít na legendárním Krumlovském vodáckém maratonu pod heslem "Get your heart racing!"

Výsledky maratonu SUP ženy/ muži:
1. místo Hanna Leni Krah (Infinity) / Martin Novák (SK Vltava Český Krumlov)
2. místo Lucie Fialová (NSP.CZ) / Tomáš Vaněček (BUDE SPORT České Budějovice)
3. místo Kateřina Kuchyňková (KIBOKO) / Tomáš Grošup (Indiana)

Výsledky maratonu SUP veteráni:

1.Jaroslav Soukup (4S)
2. David Raab (NSP.CZ)
3. Patrik Hrdina (Starboard)

Celé výsledky a oficiální fotografie najdete zde

 

Oficiální aftermovie z Krumlovského vodáckého maratonu 2018

 

 

 

 

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace