Paddleboarding: novoroční předsevzetí, se kterým můžete začít už dnes. Jak na to?

Proč mít stand up paddleboarding jako jedno z předsevzetí na rok 2020 asi všichni tušíme. Benefitů, které tento sport přináší pro naše tělo je nespočet.

  • Zpevní a posílí vaše tělo
  • Je to sport i zábava zároveň
  • Můžete ho provozovat sami i s přáteli. Navíc paddleboardisté z celého světa mají tendence se přátelit, a setkávání s novými lidmi je prostě radostné.
  • Získáte krásné opálení a nasbíráte vitamín D po zimě, aniž byste se o to cíleně snažili úporným ležením na dece.
  • Pravidelnou dávkou endorfinů z pádlování ušetříte za psychologa
  • Na dovolený u moře už nemusíte jen ležet na pláži, ale můžete čas trávit aktivně
  • Při jízdě na paddleboardu vám občas může cinknout i nějaká medaile

Kdy tedy začít? Teď!

V našich zeměpisných šířkách se nejhojněji setkáme s paddleboardingem intenzivně v nahuštěné sezóně červen, červenec, srpen a pak ještě možná na dovolené u moře. Ale s tím, abyste začali již teď nemusíte čekat do léta. Ať už je to vaše další sezóna nebo s paddleboardingem budete teprve začínat, začněte s přípravou na suchu. Běžky, balanční a posilovací cviky na zpevnění středu těla nebo plavání…

Běžkování

Běžkování je ideální sportovní příprava v zimních měsících, která zvyšuje naše kardio. Jízda soupaž je velmi podobná záběru na paddleboardu z hlediska zapojování našeho těla. Posilujeme ruce a střed těla, stehna i hýždě. Skejtování na běžkách je pak dobré na posilování naší stability (při střídání nohou) a šikmých břišních svalů.

soupaž na běžkách Iva Dundová_záběr

Fáze soupaže na běžkách a profil při záběru na paddleboardu. Podoba?

 

gunde svan - sup
Zlatý olympionik v běžkování Gunde Svan nějaký čas běhal pouze s jednou hůlkou. 

Posilování, ale jaké?

Pokud chceme teprve začít, je dobré se na úvod nechat prohlédnout fyzioterapeutem nebo zkušeným trenérem, abychom zjistili, jak na tom svalově a pohybově vůbec jsme. Kde jsou naše pohybové zlozvyky, které svaly máme ochablé, které přetěžujeme a které zapojujeme špatně. Vždy se najde něco, co se dá zlepšit, zvlášť u nás kancelářských lidí. Kdo má morál na to cvičit doma, může cvičit i doma. Pro paddleboarding je stěžejní posilovat naše hloubkové svaly. Cviky zaměřené na zpevnění středu těla a koordinaci pohybů, např. balanční cvičení na gymnastickém míči nebo Bosu půlmíči. Posílí to i naši soustředěnost se na provádění nějakého pohybu a uvědomění si našeho těla. Internet i vaši kamarádi dělají nejrůznější a zaručené cviky, ale je třeba si uvědomit, že každý jsme jinak disponovaný originál, a proto je dobré alespoň na začátku osobní konzultace u odborníka.

Bolí vás při pádlování něco? Nebo necítíte plynulost a radost? Zajděte si na konzultaci k fyzioterapeutovi také, ať víte, jaké pohybové zlozvyky při pádlování máte odstraňovat. Některé se dokážou projevit klidně až za tři roky a pak vás to odstaví na půl sezóny.

Jak to dopadá, když začínáte s posilovnou bez trenéra

Plavání

Nejen, že je to kontakt s vodním živlem. Plavání je stejně nenásilný (low impact) sport jako paddleboarding – tedy nepřetěžujeme při něm klouby a zapojujeme rovnoměrně všechny svaly. Navíc si správným dýcháním do vody a zadržováním dechu zvyšujeme kapacitu plic, což se hodí i při výdrži u sportovních výkonů na paddleboardu. No a vydržet dlouho pod vodou na jeden nádech se hodí při každém vodním sportu, na moři pak dvojnásob.

Quickblade ShakiraWestdorf pádlování pod vodou
Shakira Westdorp rozhodně ví, že trénovat plavání pod vodou se vyplatí.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace