Přeskočit na obsah
Jak se postavit na paddleboard

Jak se postavit na paddleboard

Bezpečně se postavit na paddleboardu

Vypadá to jednoduše, ale jak na to? Pokud právě děláte internetový průzkum, děláte dobře! Je fajn se kouknout na pár videí a přečíst pár návodů. Z toho všeho vám stejně vyplyne těchto pár základních rad a poznatků pro ty, kteří si paddleboarding chtějí vyzkoušet.

Nebaví vás číst? Můžete pod článkem kouknout i na naše krátké instruktážní video, které jsme pro vás připravili s Českou Federací Stand Up Paddle.

Otázky, které je dobré si položit a umět odpovědět

1. Kde je předek? 

Ventil může být vzadu, ale i vpředu paddleboardu. Každý paddleboard má „předek“ (špičku, nos) i „zadek“ (záď, ocas). Když si nejste jisti, stačí ho obrátit vzhůru nohama a na straně, kde se nachází ploutvičky, tam je i záď paddleboardu. 

2. Kam si stoupnout? 

Na paddleboardu se v základním postoji stojí v jeho těžišti, to znamená uprostřed paddleboardu, nejčastěji s poutkem mezi chodidly. Obličej směřuje ke špičce paddleboardu ve směru jízdy.

3. S čím začít?

S pádlem. Vezměte si do ruky pádlo a nastavte ho na správnou délku – jednu „shaku“ nad hlavou (asi 15 cm). Shaka je hawajský pozdrav pro mír a lásku a respektu ke všemu živému – tento pozdrav přešel do všech vodních deskových aktivit tedy i surfingu, windsurfingu a stand up paddleboardingu. Dejte ruku v pěst a vztyčte palec a malíček. Pádlo držte nahoře za hlavičku.

4. Jak nastoupit? 

Pro vaší jistotu platí vždy pravidlo, že pokud se na paddleboardu cítíte nestabilní, klekněte si. S pádlem v ruce klekněte na paddleboard nejprve vzdálenějším kolenem vedle poutka a pak i druhým kolenem, které vás spojovalo se souší. Dobré jsou pozvolné plážičky, nastupujte z hloubky vody nad kolena, abyste si neponičili ploutev. Z mola nastupujte vždy v kleče, abyste si nerozbili hlavu.

5. Jak se postavit a stát? 

Pokud jste v kleče, dejte pádlo příčně před sebe s dlaněmi na trubce pádla a paddleboardu. Klekněte na všechny čtyři jako pejsek, zvedněte zadek do střechy a postupně se napřimujte. Chodidla jsou rovnoběžně s poutkem na šířku ramen. Kolena mírně pokrčená a pruží při pohybu vodní hladiny. Záda jsou rovná, a břicho zpevněné. Koukejte raději před sebe než do paddleboardu.

6. Jak pádlovat? 

Při pádlování na levé straně, pravá ruka drží hlavičku pádla a levá drží pádlo zhruba v polovině. Natáhněte ruce dopředu ke špičce paddleboardu, ponoříte celý list pádla do vody. Spodní ruka zůstává natažená a tělem se přitahujete k trubce pádla. Pádlo vytahujte z vody v momentě, kdy je vedle těla – záběr pádlem se neprotahuje za tělo jako na kanoi nebo raftu. Přibližně po pěti záběrech přehodíte pádlo na druhou stranu a vyměňte si ruce. Nevadí, že paddleboard nejede rovně, teprve trénováním a pilováním techniky se stáváte mistry.

7. Můžu spadnout z paddleboardu do vody? 

Ano! V tomto případě platí přísloví, kdo nepadá, jezdí pod své možnosti. Pro dosažení lepšího psychologického efektu se můžete namočit před nástupem na paddleboard. Strach z pádu do vody působí negativně na naše tělo, které je pak ztuhlé a nemotorné. Při jízdě na paddleboardu je žádoucí být uvolněný a „synchronizovaný“ s vodou. Zvládnout vylézt zpátly na paddleboard poté co z něj spadneme je cenná dovednost, kterou můžete i cíleně trénovat.

Bonusové rady na závěr

Nepodceňujte počasí a povětrnostní podmínky.

Nezapomínejte na bezpečnost.

Dejte o sobě vědět.