REPORTÁŽ: Paddleboardovali jsme Napříč Prahou Přes 3 jezy

Jednou za rok se otevírají stavidla tří pražských jezů, aby vyzkoušely zdatnost závodníků na různorodých plavidlech včetně paddleboardů. Jaké to bylo?

 Jubilejní 80. ročník tradičního skautského závodu Napříč Prahou - Přes tři jezy, který se koná každý rok na svátek svatého Václava 28. září, je podle pořadatelů rekordním ročníkem v počtu účastníků této největší vodácké akce. Půldenní akce je rozdělená na dvě části závodní a volné splutí. V ranních hodinách po hromadném výkladu tratě startují skautské oddíly na pramicích a letos poprvé jim předskakovala i nová kategorie - paddleboardy. Pro závodníky s nafukovacími paddleboardy je závod logisticky méně náročný. Pokud nejedou po Praze tramvají se složeným paddleboardem v batohu, tak jednoduše zaparkují v cíli na ostrově Štvanice a pak se na start dopraví třeba tramvají a přívozem z Výtoně. My, co jsme jeli na pevných paddleboardech jsme si přivstali a podnikli ranní logistickou smršť naštěstí prázdnou Prahou, kdy jsme museli přidat dovezení závoďáků na start. Nakonec jsme to všechno zvládli těsně před výkladem trati. 


Průběh závodu z jízdy Guru Lucie

9:00 předzávodní meeting s výkladem - trať 6,5 km 
9:40 START - na starovní linii se nás sešlo sedm (5 mužů a 2 ženy), i když na poslední chvíli dvě minuty před startem připádlovali po řece ještě další dva jezdci, kteří ale naneštěstí nestihli prezentaci a tak si s námi závod sjeli bez čísel

Byla jsem rozhodlá, že s pevným boardem nechci riskovat jeho případné rozbití na jezech, tak krátce před Krumlovským vodáckým maratonem (12.října 2019)

  • 1. jez - Šítkovský za Jiráskovým mostem jsem zvolila přenášení na špičce Dětského ostrova po chodníčku nalevo od koruny jezu. Podle slov ostatních závodníků, kteří se vydali rychlou a adrenalinovou cestou přes Šítkovský jez, byla tato cesta pro všechny bez újmy na flosnách. Někdo škrtl, ale všichni projeli bez újmy v kleče i ve stoje.
  • 2. jez - Staroměstský před Karlovým mostem jsem opět volila možnost přeběhu. Což mi vyneslo 400 metrovou ztrátu oproti ostatním závodníkům, se kterými jsem se držela v chumlu od startu závodu. Střelecký ostrov jsem tedy narozdíl od ostatních objížděla z leva a přenášela po schůdcích na konci Dětského ostrova. Ti, kdo jeli Staroměstský jez na paddleboardu opět potvrdili pohodlnou jetelnost jezu v kleče i ve stoje. Skvělý pocit byl při najíždění pod Karlův most, kdy mě ze závodního soustředění vytrhli diváci, kteří potichu čekali až se přiblížím dostatečně blízko a pak na mě hromadně zavolali Ahóój ! Byl to skvělý moment...
  • 3. jez - Helmovský jez (nejdelší retardér v ČR 288 m) před vjezdem do cíle na štvanický ostrov jsem jela pro jistotu v kleče, i když se jez dá jet pohodlně do poloviny ve stoje. U tohoto jezu je třeba si dát pozor na cca 60 metrů závěr tzv. rybího přechodu a trefit se právě do zpěněných pruhů.

CÍL - do poloviny ostrova Štvanice jsem nakonec i se dvěmi přeběhy dojela v čase 49min50sec 


Výsledky

1. David Raab - NSP.CZ / čas 39:53 / hardboard do 14'
2. Roman Klepáč - Lokomotiva Beroun / čas 41:55 / iSUP do 14'
3. Michal Kopecký - Berounská sportovní / čas 43:09 / iSUP do 14'
4. Petr Šírer - Lokomotiva Beroun / čas 46:37 / iSUP do 14'
5. Marek Fiala - JeSup  /čas 48:48 / iSUP do 14'
6. Lucie Raab - NSP.CZ / čas 49:50 / hardboard do 14'
7. Zuzana Klopacz - Tambo / čas 56:32 / hobby do 12'5''

Když to shrnu, tak Napříč Prahou - Přes 3 jezy je rozhodně závod, který má potenciál a je pro paddleboardy pohodlně jetelný bez úhony na materiálu. Je to závod vhodný i pro krátká nafukovací prkna o délce 10'6'' (i ti stihnou dojet před prvními pramicemi). A navíc je to skvělá příležitost si jednou za rok projet Prahou i v úseku, který je pro paddleboardy z důvodu frekventované lodní dopravy zakázaný. Příjemným bonusem, kdy jsem se účastnila 3 jezů ve volném splutí je, že jsme řeku měli jen pro sebe (tedy až na lodě) a nemuseli se tísnit a kličkovat s ostatními plavidly, které se vydaly na sváteční svatováclavskou jízdu. Prostě příští rok jedu zas a přes všechny 3 jezy!

- luc

VÝBĚR FOTOGALERIE 
foto credit: Petr Vaněk, Peter Struckel, Turek
Další fotogalerie zde

 

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace