REPORTÁŽ: Prague Paddle Fest si užila světová špička i nováčci

Od pátku do neděle se přímo v centru Prahy odehrával na Střeleckém ostrově největší paddleboardový festival Prague Paddle Fest, na kterém si mohli návštěvníci na vlastní kůži vyzkoušet jízdu na paddleboardu a seznámit se s tímto vodním sportem v mnoha jeho podobách. Od páteční společné vyjížďky okolo ostrova při západu slunce, přes workshopy techniky pádlování, cvičení fitness a jógy až po závodní podobu stand up paddleboardingu. Za celý víkend navštívilo Prague Paddle Fest na 3500 návštěvníků - diváků i závodníků a v sobotu se s paddleboardingem přišli seznámit i finalistky České Miss a Miss Universe Slovensko, které se učily základy pádlování od naší top české závodnice Ivy Dundové. Na Střelecký ostrov přišel i herec Petr Čtvrtníček, který si na paddleboard stoupl poprvé, aby podpořil vozíčkáře Honzu Hermana, pro kterého byla uspořádána charitativní jízda a zúčastnilo se jí na padesát dalších jezdců.

ppf_modelky Petr Čtvrtníček Prague Paddle Fest

V sobotu a v neděli byly na programu také paddleboardové závody. V měřítkách České republiky se tento víkend zapíše jako milník českého paddleboardingu, jelikož se poprvé v historii podařilo přivést závod světové série Euro Tour i s mnoha závodníky světové špičky jako třeba Bruno Hasulyo (HUN), Ty Judson (AUS), Enzo Bennet (Tahiti), Claudio Nika (IT), Christian Andersen (CH) nebo Normen Weber (DE) a z žen například čtrnáctinásobná kanoistická medailistka z mistrovství světa Krisztina Fazekas-Zur (HUN), Petronella Van Malsen (NL) nebo česká reprezentantka Iva Dundová, která skončila na 4. místě.

SOBOTA - PRO-AM závod Evropa 2 Prague Paddle MAXX Race a Sunova Kid Race nebo Charitativní jízda pro Honzu Hermana

Sobotní den den začal už od deváté hodiny ráno a pro všechny příchozí nabízel relaxační workshopy jógy na paddleboardech s Aničkou z AQUAMARINA DEMO TÝMU a na výběr bylo i několik dvacetiminutových workshopů techniky pádlování s Ivou Dundovou a fitness cvičení s Michalem Dlaskem z Health Plan Academy. Po obědě přišel na řadu amatérský závod na nafukovacích i pevných paddleboardech pod záštitou rádia Evropa 2, ve kterém se utkalo na třicet žen a mužů na zkrácené trati nedělního závodu - tedy dvakrát kolem ostrova a krátká šikana mezi bójkami. Hned poté se na start postavilo 8 dětí - čtyři dívky a čtyři chlapci, kteří na podali své výkony na krátké trase mezi bójkami nadohled od Karlova mostu. V odpoledních hodinách se na ostrově sešli všichni, kdo chtěli svým paddleboardovým výkonem přispět na dobrou věc a do kasičky přispívali na vozíčkáře Honzu Hermana, který se rozhodl, že se stane průkopníkem para-paddleboardingu a celá vybraná částka putuje na speciální sedátko, díky kterému může Honza jezdit pohodlně na paddleboardu. 

NEDĚLE - ELITNÍ ZÁVOD SVĚTOVÉ SÉRIE EURO TOUR

Nedělní ráno a dopoledne začalo změnou počasí. Oproti slunné sobotě se zatáhlo a ochladilo, spadlo pár kapek a zvedl se vítr, který na hladké vodě kolem Střeleckého ostrova vytvořil mírný chop a závodníci museli zdolávat mírné vlnky. Formát závodu by se dal definovat jako delší technical race na hladké vodě s několika bójemi. Vůbec poprvé se v závodě série Euro Tour objevil prvek "Joker lap", který spočíval v tom, že závodník mohl jednou během svých čtyř kol vynechat jednu bóji a závod si tak zkrátit. Toto rychlé kolo "Joker lap" se projevilo jako velmi dramatickým pro diváka a z pohledu závodníků strategickým bodem. V běžných paddleboardových závodech na delší vzdálenost, totiž většinou o celkovém pořadí rozhodne start a prvních pár set metrů, než se celé startovní pole sjede do draftových vláčků. Nicméně v tomto případě rychlého kola, zvolili závodníci různé strategie. Po prvních 500 metrech ze startu na první bóji se pro joker lap rozhodli němečtí závodníci Normen Weber a Ole Schwarz následovaní českými jezdci Ondrou Petrákem a Martinem Novákem a až do třetího kola, tak byli vedoucím vláčkem celého závodu. Druhý vláček v čele s Brunem Hasulyem, Enzo Benettem a Claudio Nikou a si vybral své rychlé kolo až v předposledním třetím kole a o sto metrů se dostali před česko-německý vlak. V tomto kole bylo jasné, že kandidátem na vítězství by mohl být Bruno Hasulyo z Maďarska. Nicméně své rychlé kolo si až do čtvrtého kola šetřil také zdatný australský závodník Ty Judson a pár metrů před společnou bójí zabral a dostal se až před Normena Webera a Enzo Benetta a ocitl se na druhém místě. V ženském závodním poli pořadí také nebylo do posledního kola známé, jelikož všech deset závodnic si vybíralo joker lap různě. Nakonec s poměrně velkým náskokem vyhrála maďarka Krisztina Fazekas-Zur. Na čtvrtém místě se umístila také naše top jezdkyně Iva Dundová, která se tak v průběžném rankingu žebříčku Euro Tour vyhoupla na 12. místo, hned za fenomenální japonskou závodnici Yuku Sato. Za pozornost celé akce stojí i mladičká italská závodnice Cecilia Pampinella, která se zúčastnila všech vypsaných závodů - amatérský, dětský i elitní, ve kterém skončila devět vteřin za českou závodnicí Lenkou Tůmovou na 8. místě.

Slavnostní ceremonie hlavního závodu pozvala na podium prvních pět závodníků a závodnic a rozdala jim šeky s prize money v celkové hodnotě 4500 EUR. Závodníky několika měsíční šňůry série Euro Tour čeká příští víkend závod Battle of Coast v Holandsku a v září ještě závod v Německu v Scharbeutz.

Za uspořádání akce stojí VSM Production, která konzultovala podobu závodů s Českou Federací Stand Up Paddle. Mezi další subjekty podílejícími se na uspořádání akce byly Snowboardel a AQUAMARINA DEMO TOUR, Beseda a PON-TÓN a Vodní Záchranná Služba Prahy 6. A také další partneři KIBOKO Paddleboards, Paddleboard Centrum Džbán, opalovací krémy Laboratoires de Biarritz. 
Generální partneři Prague Paddle Fest: Elimon - svěží energie a Sorin, s.r.o.
Hlavní partneři: AQUA MARINA, Snowboardel, Profi EMG
Oficiální partneři: CykloMAX a RADKA spol. s.r.o.
Mediální partner: Evropa 2
FACEBOOK_pozvanka01_PPF

Start a záznam z Go-Pro kamery ze dvou závodnických prken. Vlevo mladý Christian Andersen (17) a vpravo zkušený Ole Schwarz z Německa. Kdo bude dřív pod mostem? Video: Georgia S Photography

Prague Paddle Fest video z neděle - hlavní závod světové série Euro Tour. Video: Georgia S Photography

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace