ROZHOVOR: Paddleboarding na Kanárských ostrovech a závod La Misteriosa SUP Race

Na Kanárských ostrovech hodinu na jih od hlavního města v Las Palmas má Česká republika takovou svou malou neoficiální česko-slovenskou stand up paddleboardovou základnu. Možná už jste se o ní doslechli v souvislosti s pořádáním SUP závodů - nejbližší 30.3. 2019 La Misteriosa SUP Race - nebo jste na sociálních sítích zahlédli selfíčko vašich kamarádů, jak se vyhřívají na pláži. Znám to, i já tam jezdím minimálně jednou za rok za Stanem Hubáčkem, prezidentem České Federace Stand Up Paddle, která v Čechách organizuje seriál Český pohár SUP. A jak je na tom paddleboadring na Kanárech?

Stano, prozraď nám čím jsou Kanárské ostrovy pro Čechy tak přitažlivé? A jak ses na ně dostal ty?
Kanárské ostrovy se oprávněně nazývají ostrovy věčného jara. Jejich poloha je mnohem jižněji než Středozemí a jsou neustále omývány Atlantickým oceánem což zapříčiňuje relativně stálé podnebí bez velkých teplotních výkyvů. Jsou velmi lehce dostupné letadlem z cele střední Evropy během pár hodin za více než příznivé ceny. Všechny vetší ostrovy poskytují téměř ideální podmínky pro provozování vodních sportů. Surfování, windsurfing, kitesurfing a pro nás nejzajímavější stand up paddlebording ve všech jeho variantách - SUP surf, race, downwind anebo jen tak plácání v zátoce na desce.
Já zde žiji již téměř 21 let a postupně jsem prošel evolucí - plážový povaleč - kitesurf - SUP v zátoce - SUP surf - SUP race - SUP klub.

U vás v Arguineguinu jsi založil i SUP Club La Misteriosa a chodíte pravidelně trénovat na moře. Přibliž nám, jak probíhá fungování takového mořského SUP klubu? Jaké jsou vaše cíle, koho máš v tréninkové skupině a jak třeba probíhá takový trénink?
Pádlujeme zde pravidelně již třetím rokem s pár přáteli a přibližně před dvěma roky jsme založili klub La Misteriosa SUP s cílem trénovat pravidelně a přitáhnout více místních víkendových válečníků k pravidelnému pádlování. Trénink máme 3x týdně a ostatní dny se snažíme zlepšovat fyzickou kondici všeobecně. Skupina je velmi různorodá, většinou je nás kolem 15 pravidelných členů ve věku mezi 14-58 lety.
Tréninkový systém záleží hodně na tom, zda se jedná o přípravu v měsících, kdy se nezávodí nebo přípravu před a mezi závody. V období mimo závodní sezónu se zaměřujeme na zlepšení techniky pádlování a výdrž. Tedy pádlujeme delší vzdálenosti (10-15 km) na cca 60-70% výkonnosti. Když se čas závodu blíží, trénink probíhá mnohem intenzivněji s důrazem na rychlost. Vždy ale začínáme 15-20 minutami na rozehřátí na pláži a až teprve potom pádlujeme. Pokud to situace dovoluje, zařazujeme v zimních měsících o víkendu také downwind – 15 kilometrů na zavodni desce po větru.
V současné době trénujeme velmi intenzivně neboť zbývá měsíc do závodu, který bude zde na jihu Gran Canaria - La Misteriosa SUP Race, 30 března. Závod je součástí EuroTour a již se na něj přihlásilo několik závodníků z Top 20 včetně úřadujícího mistra světa Bruna Hasulya.

SUP Club La Misteriosa Gran Canaria  

SUP klub La Misteriosa, Stano Hubáček vpředu

O závodě jsem už párkrát slyšela, ale co je mi záhadou je ten název. Co je La Misteriosa?
La Misteriosa je vlna, která se tvoří jednou za čas na reefu (útesu) u naší tréninkové základny. Je k tomu potřeba velmi specifických podmínek, kdy se musí sejít dva swelly (série vln) z různých směrů. Proto se jí říká La Mistreriosa - může být sebevětší swell a vlna nefunguje, ale jen se trochu změní směr a najednou je tu. Velká, rychlá a sexy.

V českých kuloárech se proslýchá, že se na závod chystá přiletět početnější česká skupina. Popiš nám, jak závod bude probíhat.
Závod je vypsán v kategoriích Elite muži a ženy na 16 km, tedy čtyři kola po 4 kilometrech se třemi přeběhy na pláži. Pro prvních šest umístěných žen a mužů bude rovnoměrně rozdělená peněžní prémie v celkové hodnotě 3700 Euro. Rovnost žen a mužů je pro nás důležitá, nechceme aby vznikaly podobné historky jako na jedněch surfových závodech ve Španělsku, kde vítěz dostal 1000 Euro a vítězka plavky. Další kategorie jsou Sport na 8 km a také kategorie pro hobíky na 2-3km podle povětrnostních podmínek. A na své si přijdou i děti a junioři SUB 18, SUB 16, SUB 14, SUB 12 a SUB 10.
Jsem velmi rád, že na závod dorazí i početná skupina českých závodnic. Nejedou jen na závod samotný, ale také trénovat na nadcházející sezónu.

A když se někdo ještě rozhodne, že by chtěl také na Kanáry přiletět, má možnost si půjčit prkno? Může si přivézt i svoje nafukovací z ČR?
Tento závod se dá zcela bez problému absolvovat i na nafukovacím prkně, což ostatně dokazuje i loňské vítězství italského reprezentanta Paola Marconiho na nafukovacím prkně v čase 1h 38 minut. Pokud se kdokoliv rozhodne přijet na závod s vlastním materiálem, může ho bezplatně nechat u nás v centru. Zatím ještě nějaká prkna na závod máme k dispozici, takže pokud se někdo rozhodne, může nás zcela určitě kontaktovat.
Kdokoliv za námi do našeho centra přijede i mimo závod, máme k dispozici nejen paddleboardy, ale i outriggery a surfski a dokážeme zajistit i kvalitní sportovní dovolenou pro každého, kdo má zájem. Ideální je kontaktovat mě 
přes klubový email (club_zavinac_clublamisteriosa.com) a dohodnout detaily.

Stano díky za pozvání a přejeme ti, ať se akce vydaří.

Do nejbližšího závodu zbývá jeden měsíc. Nejvyšší čas si koupit last minute letenku, zabookovat místní Airbnb a přijet si zapádlovat na přátelských vlnách na Kanáry, kde je teď kolem 25°C. To je podle mě příjemný způsob, jak zahájit jaro 2019.

SUP Misteriosa start paddleboarding SUP Misteriosa start Kanárské ostrovy
SUP Misteriosa příprava na start závodu SUP Misteriosa závod paddleboarding na moři
SUP Misteriosa závod amateurs SUP Misteriosa dobrá atmosféra
SUP Misteriosa dětský závod SUP Misteriosa vítězové děti
SUP Misteriosa vítězové paddleboarding SUP Misteriosa SUP workshop pro mentálně handicapované

 

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace