ROZHOVOR s Ivou Dundovou nejen o mistrovství světa v Číně

*English version below

S Ivou Dundovou jsme se potkali na Kanárských ostrovech dva týdny po její reprezentaci na ISA Mistrovství světa paddleboardingu v Číně, kde se byla "vyjezdit" na závodech APP Pro-Am Grand Canaria SUP Challenge. Zajímalo nás jaké to je podruhé reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa, jestli už věděla do čeho jde. Jaké byly podmínky na moři v Číně a jak prožívala svůj závod v SUP surfu a ve sprintu. A také kam naše česká závodnice míří a při čem jí budeme moct držet palce příště.

Iva Dundová_rozhovor Paddleboardguru

Rozhovor s Ivou Dundovou na pláži v Porto de Mogán/ Interview at the Playa de Mogán

Ivo, ty ses právě vrátila z paddleboardového mistrovství světa z Číny, jaké jsou tvé dojmy?
Mám pocit, že jsem nebyla v Číně, ale v surfovým ráji. Mistrovství se konalo na ostrově Hainan v opravdu krásné lokalitě s hipsterským nádechem. V Číně jsem nikdy předtím nebyla a představovala jsem si ji úplně jinak. Ve vesnici, kde se vše odehrávalo, se konaly i surfové dětské výcviky. Vláda posílá děti na ostrov na dva měsíce surfovat místo tělocviku a pak si vybírá naděje do národního týmu. Tak si představte, že už vás na základce naučí surfovat.

via Facebook Iva Dundová, Čína ME SUP 2018
Iva Dundová po příletu na MS do Číny/ At the airport, via facebook.com/iva.dundova

Byla to tvoje druhá reprezentace na MS, minulý rok v Dánsku - letos v Číně, jak probíhala tvoje příprava, když už si přibližně věděla do čeho jdeš?
Když padlo rozhodnutí, že do Číny vyrazím, bylo jasné, že musím vše naplánovat tak, abych mohla strávit co nejvíce tréninku na moři. Nejen kvůli SUP Surfu, ale i ostatní disciplíny se na MS jezdí zpravidla na otevřeném oceánu a to je velký rozdíl oproti závodům, které jezdíme v ČR a v sousedních zemích.

Přibliž nám, co všechno obnáší rozhodnutí jet na Mistrovství?
V první řadě je potřeba prokázat sportovní výsledky a projít kvalifikací. Když už MS nemůže být blíže, přijde druhý challenge (pozn. výzva). Zkombinovat studium, trénink a finance. Nejdřív jsem na cestu musela vydělat, to se mi podařilo přes léto v Německu. V tomto roce mi byl udělen na univerzitě sportovní studijní plán. Díky tomu jsem mohla nasednout do dodávky, naložit ji paddleboardama a vyrazit s mýma dvouma psama na dvouměsíční trénink před MS do Portugalska.

Letos jsi nás reprezentovala v úplně dvou odlišných disciplínách, než minulý rok v long a technical - letos sprint a SUP surf. Proč sis zvolila právě SUP surf? Přeci jenom Česká republika je ve vnitrozemí…Co tě baví na SUP surfu?
To je pravda, já se taky k long distance a technical race hodlám příští sezónu vrátit a zaměřit se znovu právě na ně. Zdravotní problémy mi nedovolily trénovat dlouhé vzdálenosti, jak bych chtěla, tak jsem se rozhodla zaměřit na sprint. Vím, že SUP Surf není má silná stránka, ale díky tomu, že jsem s ním aktivně začala, zlepšila jsem se výrazně v technickém závodě. Umím lépe číst vlny, mám lepší stabilitu a je to perfektní doplněk k tréninku.

RUS_TEREKHOVA_CZE_DUNDOVA_GER_KRAH_JIMENEZ
ISA MS Čína - sprint : zleva Terekhova (RUS), Dundová (CZE), Krah (GER), foto @ISAsurfing

Jaký jsou teď tvý plány?  
Plánování závodů na sezónu 2019 mě ještě čeká, právě jsem se vrátila z posledního závodu sezóny mistrovství Evropy na Gran Canaria. Ale můžu prozradit, že mým plánem je objet závody EuroTour. Je to jedna z největších paddleboardových tour na světě a jedna zastávka zavítá letos i do Prahy, na to se moc těším.

Máš v plánu objet závody Českého poháru ČFSUP? 
Určitě. Na ty, které se nebudou krýt s mezinárodními závody ráda vyrazím. Mistrovství České republiky, mám už v kalendáři.

Chceš reprezentovat ČR i příští rok?
Bylo by mi opět ctí. Mezinárodní závodní prostředí mi už tak trochu přirostlo k srdci a MS je jeho třešničkou na dortu.

CZE_FLAGS_OPENING_JIMENEZ (1)
Iva Dundová na zahajovací ceremonii MS v Číně/ Opening ceremony in China, photo @ISAsurfing
 

Co bys doporučila mladým, kteří chtějí začít s paddleboardingem závodně?  
Rozhodně bych doporučila vyrazit na nějaké závody po České republice. Součást Českého poháru ČFSUP jsou například i dětské závody, kde vám pořadatel zapůjčí prkno, pokud žádné nevlastníte a můžete zažít paddleboardový závod na vlastní kůži. Navíc potkáte opravdové závodníky a můžete se informovat, zda ve vašem městě třeba už není i paddleboardový klub, kde byste mohli začít společně trénovat.

Chceš někomu tady takhle veřejně poděkovat?  
Ráda bych poděkovala Jihočeskému kraji za finanční podporu na Mistrovství světa v Číně. Celé České Federaci Stand Up Paddle a Lucii Fialové za pomoc spojenou s MS. Za materiální podporu bavarianwaters.com, dále Tambo Sup, Abraka, kteří mi ušili reprezentační závodní dres. Mému příteli, za podporu v každé situaci a mamince, že mi vždy uvaří něco dobrého, když se objevím po půl roce doma.


Interview with Iva Dundová about her representation at the ISA World Championship in China 

Our Paddleboardguru crew was in the Canaries where we met our Czech representantative from ISA World SUP and Paddleboard Championship Iva Dundová. Two weeks after the World Champs (WCH) Iva was at the Gran Canaria participating in the APP Pro-Am Grand Canaria SUP Challenge race. We were wondering to know how does it feel to be the national representative in WCH. How was the water conditions in South China Sea for her and how Iva did feel about her SUP surf and sprint performance. And we also like to know what are the Iva’s plans for the future.

Iva, you‘ve just arrived from World Champs from China – how is your feelings about it?
It is like I wasn’t in China but in the surfer’s heaven. The World Champs took part in the beautiful landscapes of the Hainan island with a slight hipster atmosphere. It was my first time in China and I imagined this country completely different. In the base camp village there were organised surf camps for children. Their government is sending young students for two months surfing as a part of a compulsory physical education and then they choose the most talented for China’s national team. Imagine, you can learn to surf at primary school…

World Champs in China was your second time you represented Czech republic, last year you were in Denmark. How did you prepared for the WCH when you knew what to expect?
When I finaly decided to go to China, I knew I had to plan everything in order to spend the most time as possible with training at the sea which we don’t have in the Czech republic. It is important to train in the open waters not just for the SUP surf but also for the other disciplines where the WCHs are usualy situated. In the Czech republic and neighbour countries we don’t have such water conditions during the SUP races.

Tell us, what is behind such decision to go to the World Champ?
First you have to prove of required sport results and go through the qualification process. Than comes the second challenge which is associated with the place of WCH – usualy it is far away from the Europe – and you have to combine studies with training and finances. I had to work during the summer in the Germany to gain some money for the journey. I also arranged an individual study programme that allowed me to set out for a journey in a van with boards and my two dogs to Portugal where I was training for two months.

This year you choosed completely different disciplines in comparaison with last WCH. You performed in SUP surf and sprint instead of disciplines in long technical and technical race. Why did you choose SUP surf – you know, Czech republic is an inland country… What do you like about SUP surfing?
It is true, for this season I plan to focus on long distance and technical race again. I wasn’t able to train for long distance because of my health condition so I choosed the sprint discipline. I know that SUP surf is still not my strength, however, thanks to SUP surf I improved my technical race skills. I can better read ocean waves and I am more stable on a board. It is a perfect complement for a SUP training.

What are your actual plans?
I’m planning my race calendar for the 2019 season. I’d like to go for the Euro Tour Grand Slam. It i sone of the biggest SUP tour in the world and one of the race comes to the capital of the Czech republic – to Prague. I am really excited about it.

Do you also intend to go around the Czech ČFSUP SUP Cup Series?
Sure. I’ll go for the Czech SUP Cup Series if it is not in collision with an international SUP race. I’ve already noticed in my diary the Czech National Championship (17-18th August 2019).

Would you like to represent the Czech republic on WCH in 2019?
I would be honoured. I kind of grow on the worldwide race atmosphere and athletes. The WCH is the cherry on top o fit.

What you recommend to youngs who would like to start to SUP racing?
Definitely I’d recommend to go for some czech SUP races. There are races for juniors during the Czech ČFSUP Cup Series, they can provide you the right size of a board and you can experience how it is to participate the race. You also meet other athletes and they can inform you about some SUP club where you can start to train together.

Do you want to thank to somebody?
I’d like to thank to South-bohemia region for the financial support to go for the WCH. Also to our Czech Federation Stand Up Paddle for helping. My thanks for the material support go to bavarianwaters.com, Tambo Sup and Abraka company which sewed my representative and race jersey. My thanks belong also to my boyfriend for the support in every situation and to my mother for cooking me something delicious when I come home.

 

- lufi

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace