S paddleboardem k moři – co s sebou a na co si dát pozor.

Tento článek píšeme hlavně pro nás Čechy z vnitrozemí, kteří rádi vyráží na dovolenou k moři. A pokud se na dovolenou k moři chystáte i s paddleboardem, je třeba si připomenout všechna specifika spojená s jízdou na paddleboardu na moři. Proč? Protože bezpečnost je na prvním místě a přeci jen je rozdíl mezi mořem, které využíváte při cachtání u pláže a mořem, po kterém si chcete vyrazit na krátký výlet při pobřeží nebo k blízkému ostrůvku.

Coasto_Lifestyle_11 Paddleboard k lodi na moře

Víte, že…

Podle platných zákonů v některých zemích týkajících se příbřežní plavby platí, že na běžných jednokomorových paddleboardech – tzn. že mají pouze jeden nafukovací ventil, se od břehu můžete vzdálit pouze na 200 metrů? Při větší vzdálenosti je z bezpečnostních důvodů povinné mít paddleboard dvoukomorový pro případ defektu. Dvoukomorový paddleboard, označovaný u výrobců jako „double chamber“ (zkratka DC) se skládá ze dvou komor a každá se nafukuje samostatným nafukovacím ventilem. Tento bezpečnostní prvek zaručuje, že při defektu jedné komory, nám zůstává nafouknutá ještě druhá komora, která slouží jako záchranná pomůcka. Pokud si tedy nafukovací paddleboard pořizujete na palubu vaší lodi, myslete na vlastní bezpečnost. Dvoukomorvý paddleboard doporučujeme i na rozsáhlé vodní plochy ve vnitrozemí.

Jak vypadá dvoukomorový paddleboard?

Dvoukomorový paddleboard_technologie aquamarina Hyper Dvoukomorový paddleboard aquamarina a zray

Na českém trhu můžete pořídit dvoukomorvé paddleboardy u značek Z-RAY Fury Epic 11'6'' anebo AQUA MARINA Hyper 11'6'' a 12'6''

Než vyrazíte na vyjížďku na moře

Než vás pohltí nedočkavost konečně vyrazit, je třeba také nepodcenit přípravu a obeznámit se s tím, do čeho vlastně jdeme. Toto platí pro všechny případy, i když na paddleboardu chcete „pouze“ dovádět u pláže – dost často se stává, že zrovna změníte plány. Moře je silný živel a vaše modlitby Poseidon nemusí vždy slyšet.

1. Co si vzít s sebou na paddleboard

  • Jako první se namažte vhodným opalovacím krémem, 50kou nebo speciálním opalovacím krémem v tuhé tyčince. Pro život v moři je také dobré vybrat ohleduplný opalovací krém, který neničí život v moři. Často s označením „bio“. Dobrou alternativou je také obléci lycrové triko s dlouhým rukávem, které nás chrání před UV paprsky a zároveň chladí nebo nás chrání před větrem. Můžete zařadit i pokrývku hlavy a sluneční brýle na šňůrce.
  • Hydratujte. Předtím, než jdete na vodu, řádně se zavodněte. Případně si tekutiny vezměte s sebou i na moře – vhodné jsou batůžky s vakem na pití tzv. „camelbag“, do kterého se vejde i mobil, opalovací krém a energetická tyčinka.
  • Mějte svého parťáka, „buddyho“ (čti badyho) nebo „sparing partnera“, přeci jen je to bezpečnější a druhá osoba vám dodá více psychické pohody. O tom, že se chystáte na moře řekněte i někomu dalšímu např. delegátovi anebo recepční na hotelu. Jistota je jistota.
  • Mějte s sebou mobilní telefon. Když už nastane situace, na kterou nestačíte a nikde nikdo, je třeba použít mobilní telefon. K tomu jsou vhodné voděodolné obaly na mobily, přes které dokážete ovládat i displej vašeho chytrého telefonu. Nemluvě o tom, že si můžete udělat památeční fotku v krásné zátoce.
  • Další záchranné prvky. Pokud se vám nechce s sebou tahat záchranná vesta, existují například opasky značky Restube s nafukovací válcem, který vystřelí při zatažení za očko na pásku. Další nezbytnou součástí je také záchranný řemen, tedy „leash“, který nás spojuje s paddleboardem a v případě pádu máme jistotu, že nám paddleboard nikam neuplave. Leash se upevňuje na kotník nebo pod koleno a na rozdíl od surfových leashí, které jsou rovné, se na paddleboard častěji používá leash kroucená.
SunCruise-10-6 SunCruise-10-15
voděodolné pouzdro na mobil napaddleboard SunCruise-10-20

2. Znalost terénu  

  • Zátoky a skály – kromě toho, že si dáváme pozor, jestli zrovna nešlapeme na ježka, je třeba se také orientovat v čase a dát si pozor při případném prozkoumávání zátok a jeskyní, aby nás v nich neuvěznil příliv.  
  • Vítr – mezi základní pravidlo patří, že když vyjíždíme na moře, tak je vždy jistější vyrazit proti větru, abychom se bezpečně zvládli vrátit na místo začátku. V opačném případě, když na moři zjistíte, že se už nezvládáte vrátit proti větru, zamiřte přímo ke břehu a pak si zavolejte pomoc. V nejhorším případě půjdete podél pobřeží pěšky s paddleboardem pod paží. Pokud zdoláváte protivítr ve směru na břeh, můžete zmírnit odpor větru například tím, že budete pádlovat v kleče.
  • Mořské proudy – pokud se vám stane, že vás přemůže mořský proud a vy zjistíte, že vás to žene jiným směrem, než kterým chcete jet, zachovejte klid a pozvolna směřujte směr jízdy ke břehu. Respektive neplýtvejte silami při plavbě proti proudu, ani nezdolávejte proud kolmo, ale zvolte pozvolnější úhel a dostaňte se šikmo až na okraj proudu a poté z něj vyplujte pryč.
  • Lodě – na moři také platí pravidla plavby. Otázka je, zda se jimi řídí i dovolenkové motorové čluny v režimu příbřežní plavby. V každém případě loď má před paddleboardem vždycky přednost. Pokud se pohybujete v přístavišti nebo u plavebních drah trajektů a dopravních lodí, dbejte zvýšené opatrnosti. Raději nechte loď přejet a počkejte v kleče. Pokud budete někdy potřebovat pomoc, dejte znamení lodi máváním pádla nad hlavou ze strany na stranu.
  • Aktuální stav mořské hladiny – moře a vítr žijí v cyklech a každé místo je něčím specifické. Většinou si užijete nejjednodušší pádlování po rovné hladině ráno před přílivem a při večerním odlivu při západu slunce, kdy se vyrovnává teplota pevniny a moře a je bezvětří. Když jdou čitelné jednosměrné vlny a přiměřené velikosti směrem ke břehu nebo podél pobřeží, je ideální trénovat jízdu ve vlnách a užít si trochu surfování s pádlem. Rozbouřená hladina neboli chop je na pohodové pádlování u moře nejtěžší a může se stát, že chytnete i mořskou nemoc. V každém případě je to dobrý způsob, jak posílit stabilitu a stehna.

na paddleboardu na moři

-luc

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace