Vesty a jiné ochranné prostředky

Paddleboarding je rychle rozvíjející se sport pro všechny věkové kategorie. Rozděluje se na několik odvětví. U každého tohoto odvětví je názor na plovací vestu lehce rozdílný, a ne vždy jednomyslný.

Nejrozšířenější plováky u nás jsou tzv. allroundy – prkna na všeobecné použití. Pokud pádlujete na rybnících, jezerech nebo mírně tekoucích vodách, vesta není nezbytnou součástí výbavy. To však neplatí u dětí, kde doporučujeme vestu při každém pádlování kdekoliv. Ať už je dítě plavec či nikoliv. V případě větrného počasí doporučujeme použít vestu i pro dospělé, protože se může stát, že plovák Vám odfoukne vítr a budete nuceni plavat určitou vzdálenost a vestu tak jistě oceníte.

V případě touringových či závodních plováků vesta nebývá třeba. Jednak z důvodu pokročilosti jezdců a jednak klidných podmínek na vodě.

wave-star

U vlnového pádlování se vesta nedoporučuje!

Přesný opak je to u sjíždění tekoucích až divokých řek, kde vesta je povinností každého jezdce stejně jako ochranná přilba a obuv do vody!

river

V případě že máte rádi rekreační ježdění, nechcete být omezováni vestou, ale chcete mít po ruce záchranou pomůcku, jistě oceníte RESTUBE Jedná se o záchrannou pomůcku vypadající jako běžná ledvinka. Funkčnost a praktičnost je zde na první místě. Ledvinku nafukovacím vakem máte připnutou okolo pasu a v případě pádu nebo jakéhokoliv nebezpečí stačí jen zatáhnout za pojistku a nafukovací válec se během okamžiku nafoukne díky zabudované bombičce s oxidem uhličitým. Stačí jen chytit se nafukovacího válce rukama a v případě nedostatečného nafouknuti dofouknout náustkem s klasickým ventilem.

restube

Jako další možnost můžete použít jakoukoliv windsurfovou, kiteboardovou či wakeboardovou vestu. Tyto vesty jsou však pouze pomocné a nemají takový výtlak, jako vesty záchranné. Jejich výhodou je střih, který přiléhá na tělo – neomezuje v pohybu při pádlování. Bývají vyrobeny z elastického neoprenu, který zároveň funguje jako termoizolant, který hřeje a tím Vás drží v teple. Příkladem takovéto vesty je ION COLISSION.

Na divokou vodu jsou vhodné vesty z odolnějších materiálů, které se dají nastavit přesně na tělo a drží na svém místě i v silném proudu. Také mají bezpečnostní řemen – tzv. harness popruh, který je určený k záchraně na divoké vodě. Velmi kvalitní SUP vestou na divokou vodu je např. PALM FXr.

rodina

Vest pro děti je celá řada. Doporučujeme používat vesty v reflexních barvách, které mají integrovaný límec, aby Vaše ratolest zůstala obličejem směrem vzhůru. Vhodné je také když menší děti mají na vestě popruh, který se protáhne mezi nohama dítěte tak, aby se vesta nedala stáhnout přes hlavu.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace