WindSUP - nafukovací windsurfing

Co to vlastně WindSUP je? Je to paddleboard, ke kterému se dá připojit oplachtění jakéhokoliv druhu. Jeho délka se pohybuje kolem 3 metrů a šířka je okolo 80 cm. Tento typ prken disponuje nejčastěji 2 flosnami do US boxu (jedna vzadu na konci plováku a druhá uprostřed pro lepší vedení směru). WindSUPy jsou určeny pro začátky s windsurfingem. WindSup není určen pro skluzovou jízdu, nelze na něj namontovat poutka, tudíž se jedná pouze o rekreační pojetí.

U prken na windSUPing je velmi důležitá tuhost plováku. Proto se většina výrobců produkuje dvouvrstvá prkna, aby byla dostatečně tvrdá a měla potřebnou nosnost i pro těžší jezdce. Můžeme nalézt také jednovrstvé boardy, které ale na jízdu s plachtou nejsou vhodná. Nemají takovou tuhost a „kroutí“ se pod nohama.

292_4

Jeden z nejdostupnějších kousků v této sekci je FS RIDE WINDSUP. Jedná se o dvouvrstvé prkno vyráběno klasickou technologií (lepením). Díky tomu je lehce těžší – 12,5 kg, ale má velkou nosnost. Šířka 32“ zajišťuje potřebnou stabilitu pro všechny začátečníky s windsurfingem i s pádlováním. Při vynechání středové flosny se dá board použít i jako klasický paddleboard.

Pro lehčí jezdce a děti je na trhu STX WS FREERIDE. 9´8“ dlouhý a 30“ široké prkno je určeno pro jezdce do 75 kg a pro tuto skupinu jezdců je krásně obratné a stabilní. Oproti svým konkurentům má 2 slide in flosny oproti US boxu, které jsou velmi odolné a vydrží i nájezdy na břeh. Nevýhodou je menší tuhost, a proto hůře stoupají proti větru. U lehkých jezdců a dětí je tento rozdíl nepatrný. Nejlépe bude FREERIDE jezdit s oplachtěním o velikosti okolo 2,5 m2.

Pokud máte zájem o špičkovou kvalitu, vysokou tuhost a nízkou váhu, je přesně pro Vás SHARK WINDSURF. 10´ dlouhý a 32“ široký board vyrobený MSL technologií je klenot mezi WindSUPy ve velmi povedeném modrobílém designu. Bez problémů unese i 2 lehčí jezdce a tím pádem je to ideální rodinný plovák, který využijete jak při pádlování, tak při prvních krocích s plachtou!

Z hlediska plachet je v poslední době velký boom nafukovacího oplachtění. Jednou z největších výhod je stejně jako u nafukovacích paddleboardů skladnost a jednoduchá přeprava. Další nespornou výhodou je lehká váha, díky které se tak rychle neunavíte a vytáhnout plachtu je jednoduché i pro menší děti. Druhá varianta je klasické windsurfingové oplachtění v různých modifikacích.

V kategorii nafukovacích plachet je jedním z nejlepších výrobků na trhu ARROWS IRIG. Toto nafukovací oplachtění připojíte k jakémukoli WindSUPu. Při hmotnosti 1,5 kg si připadáte jako bez plachty. Kvůli nafukovací konstrukci jsou však tato oplachtění určena do větru max. 6-7 m/s. V nabídce jsou 4 různé velikosti dle výšky postavy jezdce. Nejvíce IRIG ocení Vaše ratolesti, neboť jízda pro ně bude v začátcích několikanásobně jednodušší – unaví se jízdou a ne táháním plachty z vody.

irig

U pevných oplachtění nalezneme odlehčené verze určené pro ženy a juniory, aby se nemuseli vláčet s klasickým oplachtěním. V nabídce je nyní velmi oblíben STX POWERKID, který se prodává v setu – dvoudílný laminátový stěžeň, nastavitelné ráhno, 3-spírová plachta, pata stěžně, všechna potřebná lana a transportní vak, do kterého se Vám vše krásně vejde. Tento typ plachty se již dá použít i do silnějšího větru. POWERKID již umožňuje dětem a juniorům díky pevné konstrukci jízdu ve skluzu na pevných prknech určených pro dané váhové kategorie.

V poslední řadě se podíváme na klasické oplachtění pro všechny, kteří to myslí s WindSUPem vážně. Je tu STX EVOLVE. Je to skladnější verze typických WS plachet kvůli pětidílnému stěžni. Vše se dá krásně složit do přepravně nenáročného balíčku, stejně jako Váš WindSUP.  

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace