Přeskočit na obsah
Češi mají bronz z Mistrovství světa v Thajsku
Ostatní Reportáže

Češi mají bronz z Mistrovství světa v Thajsku

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 21. 11. 2023

Paddleboardové mistrovství světa skončilo pro českou výpravu úspěchem. Cinklo to. Díky Kateřině Trdlové, která v kategorii žen 50+ vyjela třetí místo v technickém závodě.

Foto: Georgia Schofield, Kateřina Trdlová vpravo

Za teplem do Thajska

15-19. listopadu 2023, se uskutečnilo ICF Mistrovství světa v paddleboardingu ve městě Pattaya v Thajsku. Podle místních obyvatel bylo prý moře velice klidné, jindy zde bývají velké vlny. Vnitrozemský flat to ale nebyl. Namísto vln zde byl silný vítr z pevniny, který závodníky náležitě zkoušel a vysiloval. Další výzvou pro už vánočně naladěné středoevropany byla i velmi vlhká vedra a odolat ledovým nápojům, které vás nemají šanci ochladit. Pak již nezbývalo nic jiného, než se pomodlit k místním božstvům.

Pusťte si video od NSP. Jsou v něm i naši čeští jezdci! via @nspsurfnsup

Česká výprava

Na thajskou výpravu vyrazilo 13 závodníků z Čech. Mnozí z nich již měli za sebou předchozí letošní mistrovství světa ve Francii a Evropy v Portugalsku. Je to velký nápor během dvou měsíců ucestovat a uzávodit tři mistrovské soutěže. ICF mistrovství se vyznačuje tím, že se na něj může přihlásit kdokoliv. Je to otevřený závod o stovkách závodníků. Čím se ale blížíte více do finálových rozjížděk, tím je to obtížnější, jelikož se zde také sejde závodnická světová špička, stejně jako na závodech ISA, kde je třeba oficiální nominace od národního svazu. Ano, je to tak, paddleboarding je tak populární, že v něm pořádají soutěže dvě světové organizace.

Na společné fotky a pozávodní debriefing se čas vždy najde!

Česká výprava se skládala z ostřílených závodníků všech věkových kategorií.


Anabáze „Čečia“

Pomalu, ale jistě se do sportovního slovníku komentátorů dostává i staro-nový název Czechia, který ač se to nezdá, jim dělá problém s výslovností. Po zvládnutí příjmení „Trrrrrdlova“, se stala hlavním problémem „Čečia“. Nakonec se to po pár dnech ustálilo na „Čechia“ a zní to zvukomalebně. Za nás lépe než „Čekia“.

Mathieu z TotalSUPu (vlevo) už ví, jak se vyslovuje Czechia!


Sprint, long distance, technical race

Sprinty se jezdily rovně na 200 metrů ve vytyčených drahách (podobně jako to mají rychlostní kanoe). Vodní podmínky byly téměř laboratorní nebýt občasných poryvů větru. V této disciplíně se dostali do TOP10 a TOP20 i naši čeští závodníci. A to je velký úspěch! Nejlepší výkony podávaly naše ženy. Iva Dundová v hlavní kategorii žen si vyjela Finále B a celkově 12. místo. Juniorka Anna Hyková Finále A a celkové 8. místo a Linda Syrovátková Finále B a celkově 14. místo. Kateřina Trdlová, 50+, Finále A a celkové 5. místo

Long distance byl pro hlavní kategorii a závodníky 40+ na vzdálenost 15 km, pro ostatní kategorie to bylo 10 km. To znamenalo dvě nebo tři pětikilometrová kolečka. Z dojmů a postů na sociálních sítích všech závodníků bylo jedno společné: silný vítr. Královská disciplína, která těžce prověřila stehna, fyzičku a morál každého závodníka. Nejlepší výsledky zajeli 11. místa Branislav šrámek a Kateřina Trdlová.

Další den se jely technical race rozjížďky na 500 metrů dlouhém kolečku se startem z pláže a pár bójemi a finále na 1000 metrů. Po předchozím long distance to asi nebyla procházka růžovým sadem a závodníci bojovali s únavou a opět sílícím větrem. I tady jsme u živých přenosů fandili až do finále, jak se naši závodníci prokousávali dopředu. Našenej výsledky dosáhli Kateřina Trdlová s bronzem a Jan Šrámek se 7. místem.

Jak se Kačka dostala na 3. místo?

Z živého přenosu to nebylo úplně vidět, protože zabíral první závodnici. Ale pro ty, koho to zajímá, tak to bylo asi takto:

Na poslední bóji závodnice přede mnou měla problémy se zatočením. Ta za mnou byla daleko. Tak jsem se rozhodla, že nebudu na nic čekat a prostě jsem to vzala vnitřní stranou kolem bóje. A bylo z toho třetí místo.

Kateřina Trdlová, 3. místo, ženy 50+, technical race

Výsledky českých jezdců

Foto: Georgia Schofield a čeští závodníci

Autor článku

Lucie