Přeskočit na obsah
Finále v paddleboardingu v Chebu
Reportáže

Finále v paddleboardingu v Chebu

  • Čas čtení 5 minut čtení
  • 22. 8. 2023

O víkendu vyvrcholilo finále Českého poháru v paddleboardingu na jesenické přehradě u Chebu. Již třetí ročník paddleboardového závodu pořádal místní oddíl závodního paddleboardingu z TJ Lokomotiva Cheb a sjelo se na něj na 80 závodníků včetně těch z Německa, Slovenska a Polska. Jediné tři dny, kdy se dá kempovat v krásném prostředí Koupaliště Dřenice s příjemným zeleným trávníkem.

Hlavní pořadatel a místní trenér, Marek Fiala, věnoval organizaci svého závodu opět velkou péči. Kromě triček do welcome balíčků s hlavou indiána s čelenkou, jehož peří byly vlastně malé paddleboardy, Marek dokonce vlastnoručně vyráběl „indiánské náramky“ asi o sedmi různých průměrech. V uvítacích balíčcích ještě závodníci našli další z produktů české značky Akutol na pomoc při drobných poranění kůže a také praktické mezizubní kartáčky od zubní hygienistky a závodnice Kristýny Kohutové z Ridente. Kristýna se poté ujala i krátké osvěty, jak s kartáčky správně zacházet a že nejlepší je si čistit zuby třeba při předzávodním meetingu, kdy je třeba, aby se poslouchalo a nepovídalo.

Program závodů byl třídenní s hlavním společenským a slavnostním bodem programu v sobotu večer. V neděli se jely týmové soutěže, poprvé i se zařazením čtyřčlenné štafety.

Lekce správného čištění zubů s Kristýnou Kohutovou z Ridente.

Závodilo se v tropech a bezvětří

Předpověď počasí byla tropická – 30 stupňů a slunečno. Je pravda, že nás ve čtvrtek při přípravách prohnaly ještě trochu bouřky a déšť, ale na závody už ne.

Jaké je ideální počasí pro paddleboardové závody? Řekla bych, že 24°C a lehce pod mrakem. Tyhle tropické letní dny jsou o úžeh a závodníci jsou rádi za každou časovou prodlevu, kdy slunce lehce ztrácí na intenzitě.

Lucie, paddleboardguru.cz

Při závodě spadnout nechcete, ale po závodě do vody prostě musíte!

Páteční long distance

Vody v Jesenici bylo letos o hodně méně, než jak jí známe. Ikonický zatopený most už měl odhalenou i silnici mezi svými pilíři. Jako každý rok kolem tohoto mostu krouží závodníci z kategorie OPEN při své 11 km trati. O prodloužení tratě se dožadovali i závodníci z kategorie SPORT, kteří prostě ten most museli vidět. Tuto diskuzi rozpoutal dokonce parapaddleboardista Štěpán Karásek z Aktivně s vozíkem, který byl ochotný si oproti 4 km dlouhé trati jí prodloužit na 6 km i kolem mostu, aby si užil i nějaké to poznávání místopisu. Zrovna při tomto závodě byli závodníci potěšení posunutím startovního času z důvodu pozdějšího příjezdu televize Nova, která přijela živě vysílat z Jesenice. Bohužel i tak nestihla start a když jsme chtěli dojet alespoň k zatopenému mostu, museli jsme jet pomalu buď kvůli tomu, abychom nedělali vlny závodníkům nebo aby nám nevypadl kameraman z lodi.

Večer bylo na programu společenské promítání filmu se surfařskou tématikou. Nakonec ve většinovém hlasování zvítězila klasika Break Point s Keanu Reevsem a Patrickem Švejzím, jak vyslovuje především kategorie 50+.

Když jste na Jesenici, musíte prostě jet až k zatopenému mostu!

Sobotní technical

Poslední příležitost získat pohárové body před večerním slavnostním vyhlášením byl technický závod. Musím vyseknout poklonu sportovně technické komisi a traťovému oficírovi Petrovi Cemperovi, za invenci při vymýšlení tratě. Závodu jsem se také účastnila a doufala, že získám cenné body do celkového vyhlášení pro disciplínu technical race, kde jsem byla tou dobou na 3. místě a že místo udržím (než jsem opět rybila jako už poněkolikáté v této sezóně, tak mi to celkově o 400 bodů uteklo).

Závod měl dva zajímavé prvky – start ze sedu, který v Čechách spíše nejezdíme, ale v zahraničí se tak startuje prakticky každý třetí závod. A druhým prvkem byla zajímavá bójková šikana s možností vybrání si pravého nebo levého průjezdu.

Technical jsem si moc užil! Byla to taková APP verze, rychlý technický sprint.

Mikolaj Majdan, přední polský závodník

Mikolaj Majdan s Martou Apamasewicz, top polští závodníci, přijeli společně na oplátku po české účasti v polském Kolobřehu na české závody a byli nadšení.

Výsledky disciplín i konečné výsledky pořadí Českého poháru najdete na webu ČFSUP zde.

Slavnostní vyhlášení vítězů Českého poháru 2023

Po dojetí a vyhlášení technicalu, měli všichni tak 2 hodiny na to připravit vše potřebné. Závodníci si šli zajezdit na párty vlnu za motorový člun a poté se hodit do gala a ostatní se vrhli na přípravy. Staňka počítala body a výsledky, ostatní připravovali stan s rautem a cenami. Ceny přijel předávat i zástupce z marketingové sekce firmy Akutol, která byla tento rok hlavním sponzorem, Václav Loubek. Celé vyhlášení moderoval prezident České Federace Stand Up Paddle, David Raab.

Začalo se vyhlašováním celkového pořadí jednotlivých disciplín za celou sezónu složenou z 11 závodů. Sprint, technical race a long distance pro kategorie OPEN a Děti do 15 let. Poté se vyhlásili i celkoví vítězové v těchto kategoriích a mnoha podkategoriích – veteran 50+, master 40+, junioři do 18, děti do 12. Po několika letech se do vyhlášení opět dostal i zahraniční závodník, kterým byla německá závodnice Skadi Langbein z klubu Havel Racers, která letos na české závody vyrážela častěji a bodové zisky jí katapultovaly až na celkové třetí místo v ženách.

Celé vyhlášení jsme zvládli za hodinu včetně krátkých vložek a představování, např. představení české výpravy na letošní mistrovství světa a Evropy nebo rozloučení se se závodníky přestupující z dětské kategorie do juniorské. Milé bylo i poděkování pořadatelům poháru ze strany závodníků, kteří se jim složili na prezent. Za tím vším následoval raut se šampaňským a koncert kapely Sonic Boom. A na závěr i ohnivá show Pett Poi a jejích paddleboardových pomocníků Kristýny Kohutové a Martina Sitty.

Nedělní týmové závody na závěr

Po sobotním večírku už to nechtěli nechat organizátoři na závodnících samotných, a tak je vyslali do týmových závodů. Čtyřčlenné týmy se dávaly dohromady napříč kluby. Někomu se chtělo jet pouze Dragon SUP závod na 6 km a někdo radši pádloval štafetu na obdobné trati technického závodu. Do obou disciplín se chtělo pouze v případě dvou týmů. Štafetová disciplína se jezdí například i na mistrovství světa, kde je ale tým složený ze dvou paddleboardistů a dvou pronistů. Tady se skládali týmy maximálně ze dvou mužů, doplněných o ženy a děti, nebo v libovolných kombinacích dětí a žen. Každý tým se ve štafetě musel vystřídat dvakrát – to znamená závod na 8 kol. Týmové závody jsou skvělou třešničkou pro tmelení kolektivů a na vyplavování adrenalinu a oxytocinu z těla!


Poděkování partnerům

Hlavní poděkování patří jako vždy pohárovým partnerům – produkty Akutol, obchod Snowboardel, značka Aqua Marina, značka NSP, značka Gladiator, záchranné pomůcky Restube, media tým Padlujte.cz, Paddleboardguru.cz, SUP World Ranking.

Závod na Jesenici by se ale také neobešel bez lokálních partnerů – Městu Cheb, Koupališti Dřenice, TJ Lokomotiva Cheb, Varo, Klempex, DHL, Pracant, Fluffy, Big Mat, EAF, Kalora, Elektro Koudelka, Plzeňský Prazdroj, Ridente, Chetes.

Díky! A těšíme se na příští ročník!


Fotogalerie

Kompletní fotogalerii od Martina Hladíka najdete zde: PÁTEK / SOBOTA / NEDĚLE

Autor článku

Lucie