Přeskočit na obsah
Iva Dundová nejen o mistrovství světa v Číně
Rozhovory

Iva Dundová nejen o mistrovství světa v Číně

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 25. 12. 2018

S Ivou Dundovou jsme se potkali na Kanárských ostrovech dva týdny po její reprezentaci na ISA Mistrovství světa paddleboardingu v Číně 2018, kde se byla „vyjezdit“ na závodech APP Pro-Am Grand Canaria SUP Challenge. Zajímalo nás jaké to je podruhé reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa, jestli už věděla do čeho jde. Jaké byly podmínky na moři v Číně a jak prožívala svůj závod v SUP surfu a ve sprintu. A také kam naše česká závodnice míří a při čem jí budeme moct držet palce příště.

Rozhovor s přední českou závodnicí

Rozhovor s Ivou Dundovou na pláži v Porto de Mogán/ Interview at the Playa de Mogán

Ivo, ty ses právě vrátila z paddleboardového mistrovství světa z Číny, jaké jsou tvé dojmy?
Mám pocit, že jsem nebyla v Číně, ale v surfovým ráji. Mistrovství se konalo na ostrově Hainan v opravdu krásné lokalitě s hipsterským nádechem. V Číně jsem nikdy předtím nebyla a představovala jsem si ji úplně jinak. Ve vesnici, kde se vše odehrávalo, se konaly i surfové dětské výcviky. Vláda posílá děti na ostrov na dva měsíce surfovat místo tělocviku a pak si vybírá naděje do národního týmu. Tak si představte, že už vás na základce naučí surfovat.

Iva Dundová po příletu na MS do Číny/ At the airport, via facebook.com/iva.dundova

Byla to tvoje druhá reprezentace na MS, minulý rok v Dánsku – letos v Číně, jak probíhala tvoje příprava, když už si přibližně věděla do čeho jdeš?
Když padlo rozhodnutí, že do Číny vyrazím, bylo jasné, že musím vše naplánovat tak, abych mohla strávit co nejvíce tréninku na moři. Nejen kvůli SUP Surfu, ale i ostatní disciplíny se na MS jezdí zpravidla na otevřeném oceánu a to je velký rozdíl oproti závodům, které jezdíme v ČR a v sousedních zemích.

Přibliž nám, co všechno obnáší rozhodnutí jet na Mistrovství?
V první řadě je potřeba prokázat sportovní výsledky a projít kvalifikací. Když už MS nemůže být blíže, přijde druhý challenge (pozn. výzva). Zkombinovat studium, trénink a finance. Nejdřív jsem na cestu musela vydělat, to se mi podařilo přes léto v Německu. V tomto roce mi byl udělen na univerzitě sportovní studijní plán. Díky tomu jsem mohla nasednout do dodávky, naložit ji paddleboardama a vyrazit s mýma dvouma psama na dvouměsíční trénink před MS do Portugalska.

Letos jsi nás reprezentovala v úplně dvou odlišných disciplínách, než minulý rok v long a technical – letos sprint a SUP surf. Proč sis zvolila právě SUP surf? Přeci jenom Česká republika je ve vnitrozemí…Co tě baví na SUP surfu?
To je pravda, já se taky k long distance a technical race hodlám příští sezónu vrátit a zaměřit se znovu právě na ně. Zdravotní problémy mi nedovolily trénovat dlouhé vzdálenosti, jak bych chtěla, tak jsem se rozhodla zaměřit na sprint. Vím, že SUP Surf není má silná stránka, ale díky tomu, že jsem s ním aktivně začala, zlepšila jsem se výrazně v technickém závodě. Umím lépe číst vlny, mám lepší stabilitu a je to perfektní doplněk k tréninku.

ISA MS Čína – sprint : zleva Terekhova (RUS), Dundová (CZE), Krah (GER), foto @ISAsurfing

Jaký jsou teď tvý plány?  
Plánování závodů na sezónu 2019 mě ještě čeká, právě jsem se vrátila z posledního závodu sezóny mistrovství Evropy na Gran Canaria. Ale můžu prozradit, že mým plánem je objet závody EuroTour. Je to jedna z největších paddleboardových tour na světě a jedna zastávka zavítá letos i do Prahy, na to se moc těším.

Máš v plánu objet závody Českého poháru ČFSUP? 
Určitě. Na ty, které se nebudou krýt s mezinárodními závody ráda vyrazím. Mistrovství České republiky, mám už v kalendáři.

Chceš reprezentovat ČR i příští rok?
Bylo by mi opět ctí. Mezinárodní závodní prostředí mi už tak trochu přirostlo k srdci a MS je jeho třešničkou na dortu.

Iva Dundová na zahajovací ceremonii MS v Číně/ Opening ceremony in China, photo @ISAsurfing
 

Co bys doporučila mladým, kteří chtějí začít s paddleboardingem závodně?  
Rozhodně bych doporučila vyrazit na nějaké závody po České republice. Součást Českého poháru ČFSUP jsou například i dětské závody, kde vám pořadatel zapůjčí prkno, pokud žádné nevlastníte a můžete zažít paddleboardový závod na vlastní kůži. Navíc potkáte opravdové závodníky a můžete se informovat, zda ve vašem městě třeba už není i paddleboardový klub, kde byste mohli začít společně trénovat.

Chceš někomu tady takhle veřejně poděkovat?  
Ráda bych poděkovala Jihočeskému kraji za finanční podporu na Mistrovství světa v Číně. Celé České Federaci Stand Up Paddle a Lucii Fialové za pomoc spojenou s MS. Za materiální podporu bavarianwaters.com, dále Tambo Sup, Abraka, kteří mi ušili reprezentační závodní dres. Mému příteli, za podporu v každé situaci a mamince, že mi vždy uvaří něco dobrého, když se objevím po půl roce doma.

Foto credit: ISA – Jimenez, Sean Evans

Autor článku

Lucie