Přeskočit na obsah
Jednou za rok Prahou na paddleboardu
Reportáže

Jednou za rok Prahou na paddleboardu

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 29. 9. 2020

Napříč Prahou přes 3 jezy. Největší vodácká akce, na které se na svátek svatého Václava (28.9.2020) každoročně setkají tisíce skautů a nadšenců do pádlovacích sportů. Letošní ročník byl poznamenán přísnými „anti-covid“ hygienickými nařízeními.

Poprvé otevřená závodní kategorie paddleboardů

Asi největší změnou pro veřejnost bylo zrušení turistické části volného splutí Vltavy ve výletnickém tempu. V závodní části, která vždy probíhá od časného rána, byla zrušena i početná kategorie raftů a dalších lodí. A tak se závod dostal na samé jádro svých počátků, které se datují až do roku 1939, kdy závod začaly jezdit skautské posádky na pramicích. Velké štěstí měli letos paddleboardisté, kteří se díky spolupráci České Federace Stand Up Paddle se Skauty mohli účastnit závodní části závodu Napříč Prahou – přes 3 jezy. Závod byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu v regionální úrovni. A my jsme této ojedinělé paddleboardové příležitosti projet se Prahou, v místech, kde je normálně během roku plavba paddleboardům zakázaná, využili.

Na startovní linii se sešlo na třicet paddleboardistů. Otevírali jako první celý závod Napříč Prahou.

Vzhledem k tomu, že se muselo tento rok odehrávat všechno bez kumulování závodníků z různých koutů republiky na jednom místě, bylo třeba se na závod připravit předem online včetně výkladu trati. Zajímavá byla také zkušenost s vyzvedáváním startovních čísel před závodem přímo na vodě. Musíme smeknout před perfektní organizovaností skautů!

První jez – Šítkovský, v pozadí Tančící dům. Tomáš Kolářík.

Paddleboardová trať

Na startovní linii u Císařské louky se sešlo na třicet závodníků včetně jednoho megaboardu. Ti, kteří si chtěli především 3 jezy užít, a ještě se pokochat se přihlásili do kategorie Hobby a po projetí třetím jezem končili po 6 kilometrech na ostrově Štvanice. Pro hlavní závodní kategorii OPEN, která do závodu nastoupila na dlouhých prknech nafukovacích i pevných se letos přizpůsobila délka tratě na 9 kilometrů, tak aby více odpovídala jedné ze tří tradičních pohárových disciplín – long distance. Ovšem do tohoto prodlouženého závodu se přihlásili i jezdci na kratších hobby prknech, protože si to podle jejich slov prostě „chtěli užít pořádně“. A tak se všichni v kategorii OPEN vydali navíc k Libeňskému mostu a zpět k Negrelliho viaduktu a pak teprve do cíle.

Někteří na jezu utrhli flosnu.

Závodu se účastnila i kategorie Hobby.

Vyhodnocení vodních podmínek

Co se týče povětrnostních a hydrologických podmínek, tak ty byly tento rok opravdu vyzívající. Když pomineme špatnou předpověď počasí, která se nakonec nenaplnila, protože nepršelo tak moc, mohli se závodníci těšit na příjemný stav vodní hladiny a vyšší průtok Vltavy. Vyšší stav vodní hladiny je pro paddleboardisty důležitý především na jezech kvůli flosnám, aby se jim nezlomily. Ovšem letošní jezy nebyly vůbec milosrdné a kombinace toho všeho způsobila dvě utržené flosny a jednu těžce zbroušenou. Příští rok to bude chtít zkrátit ploutve pod 20 palců délky nebo si rovnou namontovat říční flosnu. Také divokost vody letos neumožnila fotografům na jezech zachytit skoro žádný průjezd paddleboardu ve stoje. A jak se skoro všichni koupali v září v chladnoucí Vltavě. Někdo i na všech třech jezech. Nebyli však sami. Podle zprávy od záchranářů měly na jezech problémy i pramice. Na Staroměstském jezu u Karlovo mostu se jich zatopilo dokonce osm.

I tak jsme po dokončení závodu měli dobrý pocit, že se tento ročník uskutečnil. Závěr byl trochu po anglicku. Bez zbytečných průtahů se převléct a bez vyhlášení vítězů opustit ostrov. Protože, co kdybychom se náhodou ze samé radosti líbali!

Závod byl součástí Českého poháru v paddleboardingu 2020.

Paddleboardová výsledková listina zde


Výběr z oficiální fotogalerie 3 jezů 

od kolektivu fotografů: Petr Váňa, Michal Turek, Petr Foldyna, Petr Kalousek, Kompletní fotogalerie zde

Autor článku

Lucie