Přeskočit na obsah
Krumlovský vodácký maraton 2018
Reportáže

Krumlovský vodácký maraton 2018

 • Čas čtení 3 minuty čtení
 • 15. 10. 2018

O víkendu 12.-13. října se v jižních Čechách v Českém Krumlově uskutečnil poslední seriálový závod 2. ročníku paddleboardingového Českého poháru ČFSUP 2018 v rámci 16. ročníku Krumlovského vodáckého maratonu, který byl letos zařazen i do světové série Regional Paddle League za účasti šéfa této série Australana Chrise Parkera, se kterým jsme také udělali rozhovor o tom, jaké to je sjíždět krumlovské šlajsny.

Foto credit: Krumlovský Vodácký Maraton

Kultovní říční maraton

Velká vodácká akce, kterou si málokdo nechá ujít, se i díky slunečnému počasí a příznivým teplotám vzduchu i vody velmi vydařila. Podle statistik závodu se do letošního ročníku přihlásilo 167 padleboardistů z celkového počtu 1293 závodníků (765 posádek). Kromě kategorie paddleboardistů se na trase 25 km říčního maratonu po řece Vltavě potkáte i s dalšími kategoriemi a variantami kajaků, kanoí, raftů a pramic.

V závodě se objevila jak pevná carbonová prkna, tak sportovní a hobby nafukovací plováky. Zúčastnilo se dokonce i pět posádek mega padleboardů – megaboardů. Pro příští rok na startovní linii už snad chybí jen týmový dračí paddleboard – dragon board – anebo prone kategorie, při které závodník leží nebo klečí a pádluje rukama.

Sprinty u Jelení lávky přes jez

Vše začalo pátečními sprinty, které se jely v centru patřičně turisty zaplněného historického UNESCO města Český Krumlov. Přibližně 200m sprint v nejznámějším krumlovském meandru se „špetkou“ adrenalinu v podobě jezu Jelení lávka nenechal své diváky nudit. Kromě vypjatých sportovních výkonů se diváci v případě paddleboardistů mohli pobavit i nad ztrátou stability a následným pádem do vody. Naštěstí   bylo teplo a také dost vody.

Výsledky sprintů SUP ženy/ muži:

 1. místo Hanna Leni Krah (Infinity) / Tomáš Vaněček (BUDE SPORT České Budějovice)
 2. místo Lucie Fialová (NSP.CZ) / Chris Parker (The Paddle League)
 3. místo Michaela Dvořáková (Vyšší Brod) / Tomáš Grošup (Indiana) 

Dlouhý závod

Druhý den v sobotu v dopoledních hodinách se všichni SUPeři sešli na společném startu maratonu v Rožmberku nad Vltavou. Chopili se boardů a pádel a za zvuku sirény vyběhli vstříc vltavskému proudu a 25 kilometrům pádlování. Pro ty, kteří Krumlovský maraton berou jako závod, to byla otázka dvou hodin. A pro ty, kteří se chtějí kochat i okolní přírodou a užít si řeku Vltavu za průtoku 20 kubíků za sekundu, to byla vyjížďka na 2,5 až 3,5 hodiny v krásném sobotním dopoledni.

Masový start z louky a přeběh

Po masovém startu, při kterém jsou SUPerům v patách také rafťáci, a prvních divokých meandrech, které smočí nejednoho závodníka, následuje 14 kilometrů pádlování směrem k přeběhu na Pískárnách. Závodník zde musí vylézt z vody a s pádlem a paddleboardem v ruce běžet asi 150 metrů zpátky do řeky. Nutno poznamenat, že tento přeběh je pro mnohé příjemným, jelikož se zde nachází dostatek občerstvení a také povzbudivé fandění přihlížejících. Odsud startuje i kratší juniorský závod. Za přeběhem už víte, že jste za polovinou a že se blíží ta „zábavnější“ část, ve které na vás čeká šest jezů a další občerstvení v cíli.

Sekce jezy

Zhruba po čtyřech kilometrech se před vámi objeví první poměrně poklidný jez u papírny ve Větřní. Většina jezdců ho jezdí vkleče. Za další kilometr na vás čeká jez pod Papouščí skálou – obávaný Parrot rock weir – ve kterém, když si špatně najedete, vás obrátí spodní vlna. Je to celkem osvěžení po tolika kilometrech pádlování. Než se stačíte oklepat už jste před dřevěnou „šoupačkou“ rampou zvanou Rechle, která se postará o ty, kteří ještě zůstali suší.

To už jste na začátku města Český Krumlov a víte, že za 30 minut budete v cíli. Čtvrtý jez je poměrně neškodně vypadající Lira, který ale umí občas kousnout. Modří vědí. Každý, kdo dopádluje až sem, už má prakticky mentálně vyhráno. Zbývají dva poměrně slušné jezy přímo v centru města – Mrázkův mlýn a poslední královský, který jedou všichni SUPeři vestoje Jelení lávka.

Od této chvíle už se můžete usmívat do objektivů čínských turistů a těšit se na jablka, sušenky a guláš v pivovarských zahradách v cíli, kde je program pro rodiny s dětmi a později i slavnostní vyhlášení. Toto všechno můžete zažít na legendárním Krumlovském vodáckém maratonu pod heslem „Get your heart racing!“

Výsledky maratonu SUP ženy/ muži:

 1. místo Hanna Leni Krah (Infinity) / Martin Novák (SK Vltava Český Krumlov)
 2. místo Lucie Fialová (NSP.CZ) / Tomáš Vaněček (BUDE SPORT České Budějovice)
 3. místo Kateřina Kuchyňková (KIBOKO) / Tomáš Grošup (Indiana)

Výsledky maratonu SUP veteráni:

 1. Jaroslav Soukup (4S)
 2. David Raab (NSP.CZ)
 3. Patrik Hrdina (Starboard)

Po závodě se také sečetly finální body 2. ročníku Českého poháru v paddleboardingu, které přinesly nové celkové Vítěze Ondřeje Petráka (TJ Prazdroj Plzeň) a Lucii Fialovou (NSP.cz)

Celé výsledky a oficiální fotografie najdete zde

Oficiální aftermovie z Krumlovského vodáckého maratonu 2018

Autor článku

Lucie