Pádla

Pádlo je nezbytnou součástí vybavení každého paddleboardisty. K paddleboardingu se používají různých kvalitativních úrovní, liší se i některými specifickými vlastnostmi, které jsou potřebné v určitých podmínkách.

padla_1  padla_2  padla_3

Odklon listu - důležitou vlastností SUP pádla je odklon listu od osy dříku, který se obvykle pohybuje mezi 10 – 13 stupni a je potřebný pro správný efektivní záběr stojícího paddleboardisty.

Hmotnost pádla – s lehčím pádlem vydržíte pádlovat déle a méně se unavíte. Nejlehčí celokarbonová pádla mají hmotnost kolem 500 gramů , standardní hliníková pádla spíše o něco více než 1 kilogram.

Tuhost pádla – tuhost dříku i listu ovlivňuje efektivnost záběru. S příliš měkkým pádlem se ztrácí část energie, kterou paddleboardista pohání svůj plovák vpřed. Neúměrně tuhá pádla mohou způsobovat nadměrnou zátěž na ramenní a loketní klouby.

  1. Základní hliníkové pádlo s plastovým listem – ekonomicky nejdostupnější verze - bývá ve většině případů součástí prodávaného setu. Jsou obvykle trojdílná rozkládací s pružným a odolným plastovým listem a hlavičkou. Zřídkakdy váží méně než 1 kg. Cenově se pohybují obvykle kolem 1000–1500 Kč, dražší mívají v místě úchopu měkce polstrovaný dřík.
  2. Laminátové pádlo s plastovým listem – lehčí a pevnější varianta pádla, stle ještě v ekonomické třídě. Se svojí hmotností pod 1 kg jsou solidní náhradou nejlevnějších hliníkových kusů. V kombinaci s odolným listem jsou dobrou volbou pro nejširší použití, zvláště pokud se budu střídat v rukách více paddleboardistů. Cenově se pohybují obvykle kolem 2000 Kč.
  3. Karbonové pádlo s plastovým listem – lehká a přitom odolná verze, ideální pro použití na mělkých tocích řek nebo skalnatém mořském prostředí, kde neustále hrozí poškození pádla o kamenité dno. Tato pádla se cenově typicky pohybují mezi 3-5000 Kč, některá mají pro zatraktivnění vzhledu plastový list a hlavičku potištěna karbonovým designem. Se svou hmotností kolem 800gr. Jsou výborným kompromisem pro rekreační plavbu.
  4. Celokarbonové pádlo – nekompromisní sportovní náčiní pro sportovně založené jezdce a ty, kdož s mohou dovolit investovat do pádla více než 5000 Kč. Lze s nimi docílit nejlepšího přenosu síly a jsou nezbytným doplňkem pro ty, kdož to se svým soutěžením myslí vážně. Luxusnější modely jsou již výrobcem dodávány včetně ochranného obalu.
  5. Dvojlisté pádlo – pro ty, kdož rádi používají paddleboard pro jízdu v sedě jsou dvojlistá (kajaková) pádla ideálním doplňkem. Výborně se hodí i pro rodinné použití, neboť jedno skládací dvojlisté pádlo rozložené na dvě části uspokojí i dva malé paddleboardisty, kteří se mohou aktivně podílet na společné jízdě se svými rodiči nebo k samostatné hromadné dětské plavbě v blízkosti břehu. (zkušenost ukazuje, že pádel na rodinné dovolené nikdy není dost)
  6. Dětské pádlo – pro nejmenší paddleboardisty je použití dětského pádla samozřejmostí. Děti na delší pádlování nezbytně potřebují kratší pádlo úměrné délky, s menším průměrem dříku a měkkým poddajným listem. Nejlépe pak pádlo plovoucí a výrazné reflexní barvy.

Ochrana listu pádla – některá pádla mají hranu listu potaženu měkkou hmotou, která zabraňuje odření boku plováku při pádlování a zároveň oštípání hran listu při styku s kamenitým břehem či dnem.

Futrál na pádlo – obvykle kvalitně polstrovaný přepravní obal na pádlo, který zamezí jeho poškození při přepravě. Zejména pro lehká celokarbonová pádla, která jsou si zaslouží náležitou péči, je futrál nezbytným doplňkem.

futral_na_padlo  futral_na_padlo2

Sedátka

Sedátko (kayak seat) – vhodným doplňkem pro ty, kdož rádi využívají paddleboard nejen pro jízdu vestoje, ale i vsedě je speciální kajakové sedátko, které se dá k některým, vhodně umístěnými kotvícími oky vybaveným, paddleboardům připevnit. Umožňuje nejlépe ve spolupráci s opěrkou nohou a dvojlistým pádlem pohodlné pádlování i na dlouhých projížďkách po vodní hladině. Bez nadsázky se dá říci, že s pomocí odnímatelného kajakového sedátka lze paddleboard bleskurychle přetvořit na velmi stabilní kajak, nebo stabilní plovoucí základnu třeba pro rybáře.

sedatko_1  sedatko_2  sedatko_3

Pojistný řemen

Pojistné řemeny (leash) – pro jízdu na hladké vodě je doporučován, pro jízdu na tekoucích řekách nebo v mořském příboji je pojistný řemen naprostou nezbytností.
            
a.    Surfový řemen (surf leash) – hladký rovný řemen, kotvený k očku na zádi plováku je ideální pro jízdu ve vlnách a na tekoucích peřejnatých řekách. Díky hladkému povrchu nebrání skluzu po vlně a rána do hlavy, inkasovaná od plováku prudce přitaženého zpět napruženým krouceným řemenem není nic vítaného…
        
b.    Kroucený řemen (coil leash) – řemen připomínající svým tvarem zakroucenou telefonní šňůru se používá hlavně na hladké vodě a při závodech. Díky své pružnosti se neplácá po plováku a nebrzdí plovák v jízdě

remen_1  remen_3  remen_2

Plovací vesty

Plovací vesty – všem neplavcům i plavcům je vřele doporučeno použití plovací vesty. Zejména na tekoucí vody je nezbytným vybavením. Vhodná plovací vesta by neměla paddleboardistu omezovat v pohybu ramen a paží. Vhodnou náhražkou pro hladkovodní použití je i nafukovací pás.

vesta_1  vesta_2  vesta_3
           

Boty

Boty – pro ochranu nohou a tepelný komfort je vhodné zejména pro delší jízdy použít přiměřenou obuv. Dobré paddleboardové boty dodají nejen komfort a pohodlí, ale rovněž výrazně vylepší grip a s ním i schopnost perfektně ovládat plovák.

a.    Prstové (barefoot) boty – ideální vybavení každého paddleboardisty. Díky unikátnímu designu je v nich možno docílit stejné stability jako naboso a navíc s lepším gripem, o který se postará speciálně profilovaná podrážka.  Kvalitní boty mají i systém odvodnění – umožňují odtok vody z boty a zabraňují její hromadění v botách a následné přehřívání nohou (tělem ohřátu vodou). Nejlepší kusy mívají vnitřní konstrukci doplněnu o interní kovovou síť, která spolehlivě zabrání úplné proříznutí podrážky o střepy nebo ostré hrany korálů, nedovolí ani proniknutí jehlice mořských ježků až do chodidla jezdce. Díky stahovacímu systému obvykle perfektně sedí na noze a nedovolí chodidlu posun uvnitř boty a s ním související ztráty stability a podklouznutí.  

boty_1  boty_2  boty_3
           
b.    Neoprenové boty – tepelně komfortní verze bot pro rekreační použití ve studených vodách. Nechrání dostatečně proti ježkům a verze prosté nártových stahovacích pásků po zalití vodou neposkytují noze potřebnou oporu a grip na plováku.

boty_4
 
c.    Neoprenové ponožky ve starých teniskách – nouzové ekonomické řešení, které přináší dobrou ochranu noze i v případě neklouzavé podrážky i slušný grip. Jsou však těžké a zcela eliminují cit v nohou potřebný pro dobré ovládání plováku.

boty_5

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace