7 základních kroků, jak se postavit na paddleboardu

Vypadá to jednoduše, ale jak na to? Pár prvních rad a poznatků pro ty, kteří si paddleboarding chtějí vyzkoušet.

1 To je nafukovací? Paddleboard je buď nafukovací nebo pevný laminátový. Pokud má na sobě jedno či dvě kolečka s ventilem, je nafukovací. Ventil může být vzadu, ale i vpředu paddleboardu. Každý paddleboard má "předek" i "zadek". Když si nejste jisti, stačí ho obrátit vzhůru nohama a na straně, kde se nachází ploutvičky, tam je i záď paddleboardu.     
2 Kam si stoupnout? Na paddleboardu se v základním postoji stojí v jeho těžišti, to znamená uprostřed paddleboardu, nejčastěji s poutkem mezi nohama. Obličej směřuje ke špičce paddleboardu ve směru jízdy.  
3 Kde začít? Pádlem. Vezměte si do ruky pádlo a nastavte ho na správnou délku - jednu "shaku" nad hlavou. Shaka je hawajský pozdrav pro mír a lásku a respektu ke všemu živému - tento pozdrav přešel do všech vodních deskových aktivit tedy i surfingu, windsurfingu a stand up paddleboardingu. Dejte ruku v pěst a vztyčte palec a malíček.   
4 Jak nastoupit? Pro vaší jistotu platí vždy pravidlo, že pokud se na paddleboardu cítíte nestabilní, klekněte si. S pádlem v ruce klekněte na paddleboard nejprve vzdálenějším kolenem vedle poutka a pak i druhým kolenem, které vás spojovalo se souší.  
5 Jak se postavit a stát? Pokud jste v kleče, dejte pádlo příčně před sebe s dlaněmi na trubce pádla a paddleboardu. Klekněte na všechny čtyři jako pejsek, zvedněte zadek do střechy a postupně se napřimujte. Chodidla jsou rovnoběžně s poutkem na šířku ramen. Kolena mírně pokrčená a pruží při pohybu vodní hladiny. Záda jsou rovná, a břicho zpevněné.  
6 Jak pádlovat? Při pádlování na levé straně, pravá ruka drží hlavičku pádla a levá drží pádlo zhruba v polovině. Natáhněte ruce dopředu ke špičce paddleboardu, ponoříte celý list pádla do vody. Spodní ruka zůstává natažená a tělem se přitahujete k trubce pádla. Pádlo vytahujte z vody v momentě, kdy je vedle těla - záběr pádlem se neprotahuje za tělo jako na kanoi nebo raftu. Přibližně po pěti záběrech přehodíte pádlo na druhou stranu a vyměňte si ruce. Nevadí, že paddleboard nejede rovně, teprve trénováním a pilováním techniky se stáváte mistry.  
7 Můžu spadnout z paddleboardu do vody? Ano! V tomto případě platí přísloví, kdo nepadá, jezdí pod své možnosti. Pro dosažení lepšího psychologického efektu se můžete namočit před nástupem na paddleboard. Strach z pádu do vody působí negativně na naše tělo, které je pak ztuhlé a nemotorné. Při jízdě na paddleboardu je žádoucí být uvolněný a "synchronizovaný" s vodou. Dokonce rychlý a efektivní nástup na paddleboard po pádu do vody je cennou dovedností.  

 

Rady na závěr. Pro jízdy na paddleboardu nepodceňujte ani počasí a povětrnostní podmínky.

  • Když svítí sluníčko, namažte se opalovacím krémem a mějte u sebe dostatek tekutin a od věci není ani kšiltovka, která se dá namočit.
  • Když lehce prší, tak to prší štěstí a nemusíte se bát vyrazit. Když fouká, nezapomeňte si na paddleboard připnout "leash" - pojistný řemen, který vás spojí s boardem, aby vám neulítl. Když řádí blesky a vy jste se nestačili schovat, jeďte co nejrychleji ke břehu, aby do vás blesk neuhodil při pádlování.

Icons made by Pixel Buddha from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace