Přeskočit na obsah
Jak se postavit na paddleboard

Jak se postavit na paddleboard

7 základních kroků, jak se bezpečně postavit na paddleboardu.

Vypadá to jednoduše, ale jak na to? Pokud právě děláte internetový průzkum, děláte dobře! Je fajn se kouknout na pár videí a přečíst pár návodů. Z toho všeho vám stejně vyplyne těchto pár základních rad a poznatků pro ty, kteří si paddleboarding chtějí vyzkoušet.

Nebaví vás číst? Můžete pod článkem kouknout i na naše krátké instruktážní video, které jsme pro vás připravili s Českou Federací Stand Up Paddle.

1Kde je předek? Ventil může být vzadu, ale i vpředu paddleboardu. Každý paddleboard má „předek“ (špičku, nos) i „zadek“ (záď, ocas). Když si nejste jisti, stačí ho obrátit vzhůru nohama a na straně, kde se nachází ploutvičky, tam je i záď paddleboardu. 
2Kam si stoupnout? Na paddleboardu se v základním postoji stojí v jeho těžišti, to znamená uprostřed paddleboardu, nejčastěji s poutkem mezi chodidly. Obličej směřuje ke špičce paddleboardu ve směru jízdy.
3S čím začít? S pádlem. Vezměte si do ruky pádlo a nastavte ho na správnou délku – jednu „shaku“ nad hlavou (asi 15 cm). Shaka je hawajský pozdrav pro mír a lásku a respektu ke všemu živému – tento pozdrav přešel do všech vodních deskových aktivit tedy i surfingu, windsurfingu a stand up paddleboardingu. Dejte ruku v pěst a vztyčte palec a malíček. Pádlo držte nahoře za hlavičku.
4Jak nastoupit? Pro vaší jistotu platí vždy pravidlo, že pokud se na paddleboardu cítíte nestabilní, klekněte si. S pádlem v ruce klekněte na paddleboard nejprve vzdálenějším kolenem vedle poutka a pak i druhým kolenem, které vás spojovalo se souší. Dobré jsou pozvolné plážičky, nastupujte z hloubky vody nad kolena, abyste si neponičili ploutev. Z mola nastupujte vždy v kleče, abyste si nerozbili hlavu.
5Jak se postavit a stát? Pokud jste v kleče, dejte pádlo příčně před sebe s dlaněmi na trubce pádla a paddleboardu. Klekněte na všechny čtyři jako pejsek, zvedněte zadek do střechy a postupně se napřimujte. Chodidla jsou rovnoběžně s poutkem na šířku ramen. Kolena mírně pokrčená a pruží při pohybu vodní hladiny. Záda jsou rovná, a břicho zpevněné. Koukejte raději před sebe než do paddleboardu.
6Jak pádlovat? Při pádlování na levé straně, pravá ruka drží hlavičku pádla a levá drží pádlo zhruba v polovině. Natáhněte ruce dopředu ke špičce paddleboardu, ponoříte celý list pádla do vody. Spodní ruka zůstává natažená a tělem se přitahujete k trubce pádla. Pádlo vytahujte z vody v momentě, kdy je vedle těla – záběr pádlem se neprotahuje za tělo jako na kanoi nebo raftu. Přibližně po pěti záběrech přehodíte pádlo na druhou stranu a vyměňte si ruce. Nevadí, že paddleboard nejede rovně, teprve trénováním a pilováním techniky se stáváte mistry.
7Můžu spadnout z paddleboardu do vody? Ano! V tomto případě platí přísloví, kdo nepadá, jezdí pod své možnosti. Pro dosažení lepšího psychologického efektu se můžete namočit před nástupem na paddleboard. Strach z pádu do vody působí negativně na naše tělo, které je pak ztuhlé a nemotorné. Při jízdě na paddleboardu je žádoucí být uvolněný a „synchronizovaný“ s vodou. Zvládnout vylézt zpátly na paddleboard poté co z něj spadneme je cenná dovednost, kterou můžete i cíleně trénovat.

Bonusové rady na závěr:

Nepodceňujte počasí a povětrnostní podmínky.

Nezapomínejte na bezpečnost.

Dejte o sobě vědět.