Přeskočit na obsah
Kvalitní paddleboard a jeho parametry

Kvalitní paddleboard a jeho parametry

Jak vybrat kvalitní paddleboard? Když už víte, jaký typrozměry hledáte, určitě vám začne vrtat hlavou, jestli ten paddleboard něco vydrží a jestli je kvalitní. Vývoj výrobních technologií paddleboardů už hodně postoupil. Podle čeho se tedy orientovat? Pro chování plováku na vodě jsou vyjma tvaru zásadními vlastnostmi zejména tuhost, hmotnost a šířka.

Stabilita je na paddleboardu alfa omega. Buď zlepšete postoj anebo rozšiřte plovák. Foto: paddleboard Aqua Marina Coral

Jak vybrat kvalitní paddleboard?

I nejlevnější nafukovací paddleboard můžete porovnávat optikou tří parametrů. Pokud budete pádlovat na moři dále od břehu, může být dle platných místních nařízení podmínkou dvoukomorový paddleboard.

Tuhost paddleboardu

Nafukovací plovák by se pod vahou jezdce neměl prolamovat, proto musí být dostatečně tuhý. Pokud plovák není dostatečně tuhý, část energie, kterou se mu pádlováním snažíte předat, přijde vniveč. Tuhost a hmotnost plováku závisí na jeho tloušťce a použité technologii výroby. Jednovrstvý 10 cm plovák je vhodný jen pro juniory a velmi lehké jezdce (do 60 kg). Pokud má paddleboard unést půlku rodiny najednou, je třeba nosnosti alespoň 120 kg. Různé výrobní technologie umožňují nafukování různým tlakem vzduchu. Jakýkoliv plovák nafukovaný na méně než 12 PSI je příliš měkký, nejnovější FUSION technologie umožňuje docílit plnící tlak až 25 PSI, což posouvá hranice dosažitelné tuhosti do nové dimenze.

Někdy není problém v paddleboardu, ale v tom, že jste ho nedostatečně nafoukli.

Hmotnost paddleboardu

Kolik paddleboard váží? Kvalitní MSL, 3SL FUSION technologie je zárukou prvotřídních vlastností a nízké hmotnosti. Na váze vždy záleží – batoh se paddleboardem musíte do auta či tramvaje naložit sami, letecká společnost mívá své limity a hlavně lehčí plovák je na vodě mnohem lépe ovladatelný. Nejmodernější HyTEX DROP-STITCH technologie německé provenience posunula váhové limity až k 8 kg pro standardní 270-300 litrový plovák. To je s ohledem na velikost prkna nevídaná hodnota. Stejně velké laminátové plováky se historicky zřídkakdy dostaly s váhou pod 20 kg.

Šířka paddleboardu

Zaměřte se i na šířku paddlu. Čím širší, tím stabilnější. Větší stabilitu pro úplné začátečníky zaručuje alespoň 31“ (palců) široký plovák, speciál pro sjíždění řek nebo YOGA board bývá nejméně 34“ široký. Závodní paddleboard je naopak velmi úzký a dlouhý např. 14′ (stop) x 23“. Běžné plováky pro univerzální použití bývají široké mezi 30“ a 32“.

Nejste si jistí? Jděte do půjčovny.

Pokud vám jde hlava kolem ze všech vlastností a hodnot, které uvádí paddleboardový katalog, vydejte se otestovat paddle na vlastní nohy do půjčovny paddleboardů. Nejlepším způsobem, jak vybírat, je vyrazit do nějaké půjčovny a vyzkoušet více modelů. Na něčem se vám pojede lépe, na něčem hůře. Některé obchody mají i své spřátelené půjčovny nebo vám zapůjčí testovací model. Jen ve specializovaných prodejnách se od prodejců dozvíte i pro vás vhodné varianty, o kterých jste třeba neuvažovali. Nechat si poradit je zejména důležité například u pro windsup – paddleboard s plachtou.

Hledáš tu správnou značku paddleboardů?

Kde vám s výběrem paddleboardu pomohou?

A co pádlo na stand up paddleboarding?

U většiny paddleboardů je základní aluminiové pádlo součástí výbavy, u dražších můžete svobodně zvolit preferovaný typ. Obvykle je trojdílné skládací s hliníkovým dříkem (laicky násadou, shaftem, trubkou). Kvalitnější lehká pádla se vyrábějí z laminátu a karbonu. Pádlo pro paddleboarding se vyznačuje ještě jednou specialitou. Tou je odklon listu od osy dříku, které velmi zefektivňuje záběr. Děti rády používají i dvoulisté kajakářské pádlo na pádlování vsedě.