Přeskočit na obsah
Kvalitní paddleboard a jeho parametry

Kvalitní paddleboard a jeho parametry

Když už víte, jaký typ a rozměry hledáte, určitě vám začne vrtat hlavou, jestli ten paddleboard něco vydrží a jestli je kvalitní. Vývoj výrobních technologií paddleboardů už od hodně postoupil. Podle čeho se tedy orientovat? Pro chování paddleboardu – plováku – na vodě jsou vyjma tvaru zásadními vlastnostmi zejména TUHOST, HMOTNOST a ŠÍŘKA.

TUHOST

Nafukovací plovák by se pod vahou jezdce neměl prolamovat, proto musí být dostatečně tuhý. Pokud plovák není dostatečně tuhý, část energie, kterou se mu pádlováním snažíte předat, přijde vniveč. Tuhost a hmotnost plováku závisí na jeho tloušťce a použité technologii výroby. Jednovrstvý 10 cm plovák je vhodný jen pro juniory a velmi lehké jezdce (do 60 kg). Pokud má paddleboard unést půlku rodiny najednou, je třeba nosnosti alespoň 120 kg. Různé výrobní technologie umožňují nafukování různým tlakem vzduchu. Jakýkoliv plovák nafukovaný na méně než 12 PSI je příliš měkký, nejnovější FUSION technologie umožňuje docílit plnící tlak až 25 PSI, což posouvá hranice dosažitelné tuhosti do nové dimenze.

Někdy není problém v paddleboardu, ale v tom, že jste ho nedostatečně nafoukli.

HMOTNOST

Kvalitní MSL, 3SL FUSION technologie je zárukou prvotřídních vlastností a nízké hmotnosti. Na váze vždy záleží – batoh se paddleboardem musíte do auta či tramvaje naložit sami, letecká společnost mívá své limity a hlavně lehčí plovák je na vodě mnohem lépe ovladatelný. Nejmodernější HyTEX DROP-STITCH technologie německé provenience posunula váhové limity až k 8 kg pro standardní 270-300 litrový plovák. To je s ohledem na velikost prkna nevídaná hodnota. Stejně velké laminátové plováky se historicky zřídkakdy dostaly s váhou pod 20 kg.

ŠÍŘKA

Zaměřte se i na šířku. Větší stabilitu pro úplné začátečníky zaručuje alespoň 31“ (palců) široký plovák, speciál pro sjíždění řek nebo YOGA board bývá nejméně 34“ široký. Závodní paddleboard je naopak velmi úzký a dlouhý např. 14′ (stop) x 23“. Běžné plováky pro univerzální použití bývají široké mezi 30“ a 32“.

Stabilita je na paddleboardu alfa omega. Buď zlepšete postoj anebo rozšiřte plovák.

PÁDLO

U většiny paddleboardů je základní pádlo součástí výbavy, u dražších můžete svobodně zvolit preferovaný typ. Obvykle je trojdílné skládací s hliníkovým dříkem (laicky násadou, shaftem), kvalitnější – méně pružná pádla se vyrábějí z laminátu a karbonu. Pádlo nesmí být příliš měkké, v průhybu se totiž ztrácí drahocenná síla při záběru. Naopak nesmí být zase jako z oceli, neboť absolutně tuhý dřík může při delší vyjížďce negativně působit na klouby. Pádlo pro paddleboarding se vyznačuje ještě jednou specialitou, kterou je odklon listu od osy dříku, které velmi zefektivňuje záběr. Děti rády používají i dvoulisté kajakářské pádlo na pádlování vsedě.