Přeskočit na obsah
Nejčastější paddleboardové otázky

Nejčastější paddleboardové otázky

FAQ, Otázky a odpovědi, Zeptali jste se nás… Pokud máte i nějaké další otázky, které vás zajímají nebo trápí, napište nám na email info(zavináč)paddleboardguru.cz nebo na soukromou zprávu na naše sociální sítě či do facebookové skupiny Vše o paddleboardech a my vám rádi odpovíme! Vaše Paddleboardguru crew.

Je paddleboarding náročný na udržování rovnováhy ?

Nikoliv. Jízda na paddleboardu je snadná a i nezkušený jezdec se jí rychle naučí. Vyberte si nejprve klidnou stojatou vodu, na níž téměř nehrozí, že spadnete. Až získáte cvik a jistotu, můžete se vypravit na vodu s vlnami.

Jak velký výtlak by měl mít paddleboard ve vztahu k mé hmotnosti ?

U levnějšího paddleboardu nepříliš tuhé konstrukce se doporučuje objem ve výši trojnásobku hmotnosti jezdce, u kvalitních tuhých a lehkých plováků MSL,3SL konstrukce postačí k dosažení dobrých jízdních vlastností i výtlak ve výši dvojnásobku hmotnosti jezdce. Pro rodinné použtí je lépe vybrat paddleboard s alespoň 260l výtlaku.

Je třeba k jízdě na paddleboardu používat speciální boty ?

Není, v letních měsících je ideální jízda naboso. Pro optimální grip na plováku a rovněž pro chladnější dny je ale vhodné použít speciální paddleboardové boty nebo alespoň surfařské neoprenové boty, které zahřejí ale dobrý grip neposkytují.

Jak vyfouknout paddleboard ?

U většiny paddleboardů vzduch vyfouknete stisknutím a pootočením čudlíku uprostřed ventilu čímž jej nastavte do otevřené polohy. Jakmile není v plováku tlak, srolováním vytlačíte zbytek vzduchu.Máte-li elektrickou pumpu, můžete vzduch vysát připojením hadice k nasávacím otvoru pumpy.

Je třeba se nějak starat o paddleboard ?

Je vhodné jej balit v suchém stavu, očistěný o nalepené kamínky a zaschlé bláto – děle vydrží nepoškrábán a v zachovalém stavu. Občasné umytí nášlapné vrstvy (saponátem) odmastí a očistí nášlap a plovák bude méně kluzký, což se nejvíce pozitivně projeví zejména po celodenní opalovací seanci na paddleboardu …

Mohu nechat ležet nafouknutý paddleboard celý den na pláži ?

Kvalitní nafukovací paddleboard vydrží změny tlaku způsobované ohřevem slunečním zářením. Lépe mu však bude ve stínu, kde i při dlouhodobém pobytu jeho barvy méně vyšisují… Nehledě na skutečnost, že je přeci škoda nechat plovák celý den zahálet a nevyužívat jej k projížďkám …

Na jaký tlak je třeba nafukovat paddleboard ?

Každý výrobce udává doporučený a maximální možný plnící tlak pro daný paddleboard. Obvykle je to v současnosti v závislosti na použité konstrukci tlak mezi 15 – 25 PSI. Pokud tka v paddleboardu nedosahuje alespň 12PSI, plovák je příliš měkký a v důsledku neobratný, vratký a pomalý.

Jak dlouhé bych měl použít pádlo ?

Pokud zvednete ruku nad hlavu, pádlo by mělo dosahovat délky vaší sevřené dlaně.

Je lepší nafukovací nebo pevný paddleboard ?

Pokud jste začátečník a hledáte větší a stabilnější prkno, vybírejte mezi nafukovacími typy. Snadno je sbalíte do tašky a jsou odolnější vůči poškození od kamenů na břehu než pevné desky. Ty si naopak vyberou zkušenější jezdci, protože díky lepší skluznosti vyvinou větší rychlost při pádlování. Při transportu, ale i skladování se však budete muset vypořádat s jejich velkými rozměry.

Je třeba používat pojistný popruh (leash) ?

Při plavbě na klidné vodě to není nutné, pro jízdu ve vlnách na moři je to nezbytné, nebo plovák vám při prvním pádu vlny odnesou, při jízdě na tekoucí řece nebo vodáckém kanálu odnese řeka od plováku spíše vás.

Jsou při jízdě na paddleboardu potřeba ochranné pomůcky?

Na divoké vodě budete potřebovat helmu a na mělčích, kamenitých místech se hodí i chrániče na kolena. Zejména dětem a slabším plavcům pak doporučujeme i plavací vestu.

Mohu dlouhodobě skladovat nafukovací paddleboard v nafouknutém stavu ?

Ano, paddleboard to bez problémů vydrží. Doporučuje se netlakovat jej v takovém případě na maximální tlak. V prodejnách tlakují vystavené plováky na cca. 8-10PSI a prodlužují tím životnost těsnícího ventilu …