Přeskočit na obsah
Technika pádlování na kajaku

Technika pádlování na kajaku

V kajaku zvládne pádlovat úplně každý. Základní technika pádlování není nic těžkého. Pokud budete dodržovat pár následujících rad, můžete si pádlování zpříjemnit.

Jak pádlovat na kajaku?

Posed v kajaku a držení těla

Základem je správný posed. Sedíme vzpřímeně s rovnými zády. V případě, že jsou v kajaku opěrky, máme nohy zapřené do opěrek, které jsme si před jízdou seštelovali tak, aby nám to bylo příjemné.

Jak nastavit správnou délku kajakového pádla?

Uchopíme pádlo za žerď oběma rukama nad hlavou tak, aby úhel ohnutí paží v loktech byl 90°. Toto je víceméně optimální šíře úchopu. Listy pádla by měly být minimálně 15 cm od vašich rukou (viz obrázek).

Držení kajakového pádla

Druhým krokem je správný úchop pádla. Držíme ho nadhmatem a snažíme se o správnou šířku úchopu – lokty svírající pravý úhel na žerdi. Listy pádla směřují vyklenutím vpřed, abychom prohnutými listy nabírali lépe vodu. Pokud jsou listy pádla zkosené, je užší strana tou spodní.

Záběr kajakovým pádlem

Pádlujeme v mírném předklonu a list pádla se snažíme nořit do vody co nejvíce před tělem. Při zahájení záběru je spodní paže natažená, trup vytáčíme do směru záběru. List táhneme k tělu podél lodě a současně tlačíme horní rukou ve výšce očí pádlo vpřed. Záběr ukončíme ve chvíli, kdy se list nachází na úrovni našeho těla. Je dobré si uvědomit, že netáhneme pádlo dozadu podél lodi, ale přitahujete sebe a loď dopředu k pádlu.

TIP proti přílišnému cákání vody při pádlování

Nízké pádlování, snaha držet při pádlování žerď níže nad lodí, nás uchrání od většího množství vody stékajícího z listu do naší lodě nebo přímo na nás nebo háčka. Záběrový list musí být v tomto případě celý ponořen, abychom nesnížili efektivitu záběru. Proti stékání vody pomohou také ochranné talířky, které se umisťují na žerď co nejblíže k listům pádla.

mladý pár v tyrkysových plovacích vestách nastejně pádlující kajakovým pádlem na klidném horském jezeře s jehličnatými stromy v pozadí, bílý nafukovací kajak aqua marina halve

Časté chyby při pádlování

Pozor na pádlování v záklonu, nebo přílišné krčení obou paží. Více se unavíte a nevyužíváte efektivně sílu vynaloženou na pádlování .

Délka pádla

Obrácené pádlo

Chcete pádlovat a při pohledu na listy pádla se vám něco nezdá. I pocit při záběru pádlem je zvláštní. Zkontrolujte, zda nemáte pádlo, resp. listy vzhůru nohama. U křídlových tvarů listů kajakového pádla, je horní strana pádla ta delší. Zkuste se na tuto věc zaměřit vždy před nástupem do lodi.

Pádlování ve dvou

Při pádlování na kajaku ve dvou je třeba synchronizovat pádlování podle háčka. Tedy podle toho, kdo sedí vepředu. Jakmile vám o sebe mlátí listy, je třeba se domluvit a zase se vyladit. Obzvlášť v případě manželských párů.