Přeskočit na obsah
Touringové paddleboardy

Touringové paddleboardy

Paddleboardy jsou vhodné na delší vyjížďky po klidné i tekoucí vodě. Jsou rovné, delší a rychlejší. Výletní paddleboardy jsou kompromisem mezi univerzálními (allroundovými) a závodními boardy. 

Touringový paddleboard jako dopravní prostředek

Pro všechny milovníky outdooru a přírody, kteří na paddleboardech pádlují v řádu hodin a prozkoumávají nejrůznější menandry, laguny, zajímavé břehy nebo pádlují napříč jezerem. Na tento typ je většinou kladen větší důraz, co se týče toho, k čemu všemu má sloužit. Touringový paddleboard je dopravní prostředek, a jako takový musí uvézt nejrůznější bagáž. Musí být také pohodlný a být svému paddleboardistovi oporou, když nohy jsou už unavené.

Skvělé touringové paddleboardy vyrábí značka Aqua Marina

Slovníček:
Touring = anglické označení pro výletování. Výletní paddleboard.

Parametry výletního paddleboardu

Oproti univerzálním paddleboardům jsou užší a delší, takže se mohou na první pokus zdát méně stabilní. Na druhou stranu jsou rychlejší a lépe drží přímý směr.

Tvar touringového paddleboardu

Tato kategorie obsahuje jak kratší prkna pro lehčí jezdce a juniory, přes středně dlouhé kousky pro váhovou kategorii okolo 70-85 kg až po dlouhé kousky, na kterých si nejlépe zajezdí těžší jezdci přes 80 kg, ale na kterých se vydovádí i celá rodina.

Typické rozměry touringových plováků

Vybavení touringového paddleboardu

Jaký výletní paddleboard si vybrat?

Kromě nosnosti je třeba vybírat také podle vody, na kterou se chystáme. Pojedete klidnou línou řeku nebo jezero? Svižnější zurčící vodu s občasnou peřejkou, nebo se chystáte na sjíždění větší divočiny po jarních tání a vydatnějších deštích? Jaké jsou vaše dovednosti? Potřebujete spíše stabilnější paddleboard, který má hodně uvézt nebo jste adrenalinovější jezdec?

Odolné výletní paddleboardy vyrábí i značka STX Tourer/ STX Pure Tourer.

Členění obtížnosti vodního terénu na řece

“WW” je anglickou zkratkou pro wild water tedy rychle tekoucí a divoké řeky. Každému stupni je přiřazena obtížnost terénu a vyžadovaná zdatnost jezdce. Hodnoty průtoků řek měří Český hydrometeorologický ústav. Na jejich webu najdete i nejrůznější předpovědi počasí a výstrahy. https://hydro.chmi.cz/

Tyto úrovně nejsou vhodné pro paddleboard: