Přeskočit na obsah
Paddleboardové pádlo

Paddleboardové pádlo

Pádlo je druhá nejdůležitější věc hned po paddleboardu. Vlastně stejně důležitá, protože bez pádla není stand up paddleboarding.

Máte správnou délku? Správně velký list? Není na vás to pádlo moc těžké? Pro děti nebo pro dospělé? Chcete ho na cestování nebo trénování? I u výběru pádla existuje tolik proměnných při výběru až vám z toho může jít hlava kolem. V tomto článku se dočtete jak se orientovat při výběru vhodného pádla.

Nastavení správné délky pádla je ve výšce cca 10-15 cm nad hlavou.

Pádel je více druhů a různých kvalit a cenových hladin. Pro specifickou jízdu, třeba ve vlnách na SUP surfu nebo v divokých a kamenitých řekách, se pak ještě přidají i další parametry pádla, které jsou potřebné v různých podmínkách.

Popis částí pádla

Specifika a parametry paddleboardového pádla

Odklon listu – důležitou vlastností paddleboardového pádla je odklon listu od osy dříku, který se obvykle pohybuje mezi 10 – 13 stupni a je potřebný pro správný efektivní záběr stojícího paddleboardisty.

Hmotnost pádla – s lehčím pádlem vydržíte pádlovat déle a méně se unavíte. Nejlehčí celokarbonová pádla mají hmotnost kolem 500 gramů, základní hliníková nebo kompozitová pádla spíše se pohybují mezi 750 – 1000 gramy .

Plocha listu – často podceňovaný parametr. U základních pádel, která se dodávají v setu s paddleboardem tento parametr neovlivníte a prakticky ho ani neřešíte. Ale při výběru sportovnějšího nebo dětského pádla je tento parametr zásadní. Tabulka plochy listů v článku o sportovnějších pádlech.