Přeskočit na obsah
Jak vybrat pádlo

Jak vybrat pádlo

Máte správnou délku? Správně velký list? Není na vás to pádlo moc těžké? Pro děti nebo pro dospělé? Chcete ho na cestování nebo trénování? I u výběru pádla existuje tolik proměnných při výběru až vám z toho může jít hlava kolem. V tomto článku se dočtete jak se orientovat při výběru vhodného pádla.

Pádlo je nezbytnou součástí vybavení každého paddleboardisty. K paddleboardingu se používají různých kvalitativních úrovní, liší se i některými specifickými vlastnostmi, které jsou potřebné v určitých podmínkách.

Popis pádla

hlavička / hruška – tu drží horní ruka

nastavitelná část se spojkou

dřík/trubka/žerď/shaft pádla

list/ blade

Specifika a parametry paddleboardového pádla

Odklon listu – důležitou vlastností paddleboardového pádla je odklon listu od osy dříku, který se obvykle pohybuje mezi 10 – 13 stupni a je potřebný pro správný efektivní záběr stojícího paddleboardisty.

Hmotnost pádla – s lehčím pádlem vydržíte pádlovat déle a méně se unavíte. Nejlehčí celokarbonová pádla mají hmotnost kolem 500 gramů, standardní hliníková pádla spíše o něco více než 1 kilogram.

Tuhost pádla – tuhost dříku i listu ovlivňuje efektivnost záběru. S příliš měkkým pádlem se ztrácí část energie, kterou paddleboardista pohání svůj plovák vpřed. Neúměrně tuhá pádla mohou způsobovat nadměrnou zátěž na ramenní a loketní klouby.

Plocha listu – často podceňovaný parametr. U základních pádel, která se dodávají v setu s paddleboardem tento parametr neovlivníte. Ale při výběru nového pádla na míru je důležité si vyzkoušet, jaká plocha pádla je pro vás ta pravá. Jak říká top závodník Travis Grant: „Zkuste si představit, že pádlo je jako lopata. Jak dlouho vydržíte házet písek s touto „lopatou“?“ Plocha se udává ve SQI (square inches) nebo čtverečních centimetrech. Orientační tabulka:

Počet dílů – fixní nebo více dílné pádlo?

Materiál paddleboardového pádla

Základní hliníkové pádlo s plastovým listem – ekonomicky nejdostupnější verze – bývá ve většině případů součástí prodávaného setu. Jsou obvykle trojdílná rozkládací s pružným a odolným plastovým listem a hlavičkou. Zřídkakdy váží méně než 1 kg. Cenově se pohybují obvykle kolem 1000–1500 Kč, dražší mívají v místě úchopu měkce polstrovaný dřík.

Laminátové pádlo s plastovým listem – lehčí a pevnější varianta pádla, stle ještě v ekonomické třídě. Se svojí hmotností pod 1 kg jsou solidní náhradou nejlevnějších hliníkových kusů. V kombinaci s odolným listem jsou dobrou volbou pro nejširší použití, zvláště pokud se budu střídat v rukách více paddleboardistů. Cenově se pohybují obvykle kolem 2000 Kč.

Karbonové pádlo s plastovým listem – lehká a přitom odolná verze, ideální pro použití na mělkých tocích řek nebo skalnatém mořském prostředí, kde neustále hrozí poškození pádla o kamenité dno. Tato pádla se cenově typicky pohybují mezi 3-5000 Kč, některá mají pro zatraktivnění vzhledu plastový list a hlavičku potištěna karbonovým designem. Se svou hmotností kolem 800gr. Jsou výborným kompromisem pro rekreační plavbu.

Celokarbonové pádlo – nekompromisní sportovní náčiní pro sportovně založené jezdce a ty, kdož s mohou dovolit investovat do pádla více než 5000 Kč. Lze s nimi docílit nejlepšího přenosu síly a jsou nezbytným doplňkem pro ty, kdož to se svým soutěžením myslí vážně. Luxusnější modely jsou již výrobcem dodávány včetně ochranného obalu.

Druhy pádel

Fixní pádlo – pádlo, které je z jednoho dílu. Prodává se v maximální délce, kterou výrobce uvádí a je na každém jezdci, aby si délku dříku pádla zkrátil na požadovanou délku. Je to pádlo, které nejčastěji používají závodníci nebo jezdci, kteří jsou často na paddleboardu a nechtějí se o něj s nikým dělit.

Nastavitelné pádlo – dvou/ tří i čtyř dílné pádlo. Nejčastější verze pádel. O pádlo se můžete podělit s ostatními nebo ho přizpůsoit vašim aktuálním fyzickým nebo vodním podmínkám. Někdy se pádlo zkracuje, prodlužuje. I podle stylu jízdy. Zkrátka variabilita. U nastavitelných pádel je nespočet spojovacích dílků, které mohou mít své pro a proti (na čudlík, zavírací objímkový systém). Vícedílná pádla jsou ideální např. k zabalení se na cesty letadlem.

Kajakové dvojlisté pádlo – pro ty, kdož rádi používají paddleboard pro jízdu v sedě jsou dvojlistá (kajaková) pádla ideálním doplňkem. Výborně se hodí i pro rodinné použití, neboť jedno skládací dvojlisté pádlo rozložené na dvě části uspokojí i dva malé paddleboardisty, kteří se mohou aktivně podílet na společné jízdě se svými rodiči nebo k samostatné hromadné dětské plavbě v blízkosti břehu. Zkušenost ukazuje, že pádel na rodinné dovolené nikdy není dost. #floater

Dětské pádlo – pro nejmenší paddleboardisty je použití dětského pádla samozřejmostí. Děti na delší pádlování nezbytně potřebují kratší pádlo úměrné délky, s menším průměrem dříku a měkkým poddajným listem malé plochy. Nejlépe pak pádlo plovoucí a výrazné reflexní barvy. I v kategorii dětských pádel máte na výběr mezi hliníkovými a karbonovými pádly.

SUP-surfové pádlo – toto pádlo je kratší než pádlo na klasický paddleboarding a má trochu větší plochu listu, aby se lépe rozjíždělo ve vlnách.

Doplňky k pádlu

Floater – pěnový váleček, který se nasouvá na dřík pádla, nad list. Je to praktický pomocník zvlášť pokud jsou na paddelboardu děti, které často pádla hází do vody a takto je nechají i několik desítek minut. Do více dílných pádel, kterých je většina, se po nějaké době dostane voda a pádla se utopí. Nezbytná součást každé půjčovny.

Ochrana listu pádla – některá pádla mají hranu listu potaženu měkkou hmotou, která zabraňuje odření boku plováku při pádlování a zároveň oštípání hran listu při styku s kamenitým břehem či dnem.

Obal na pádlo – obvykle kvalitně polstrovaný přepravní obal na pádlo, který zamezí jeho poškození při přepravě. Zejména pro lehká celokarbonová pádla, která jsou si zaslouží náležitou péči, je obal nezbytným doplňkem. Obal může být pouze na list nebo na celé pádlo.