REPORTÁŽ a FOTOGALERIE: Jednou za rok napříč Prahou na paddleboardu

Napříč Prahou přes 3 jezy_poster

Největší vodácká akce, na které se na svátek svatého Václava (28.9.2020) každoročně setkají tisíce skautů a nadšenců do pádlovacích sportů, byla letos také poznamenána přísnými „anti-covid“ hygienickými nařízeními. Asi největší změnou pro veřejnost bylo zrušení turistické části volného splutí Vltavy ve výletnickém tempu. V závodní části, která vždy probíhá od časného rána, byla zrušena i početná kategorie raftů a dalších lodí. A tak se závod dostal na samé jádro svých počátků, které se datují až do roku 1939, kdy závod začaly jezdit skautské posádky na pramicích. Velké štěstí měli letos paddleboardisté, kteří se díky spolupráci České Federace Stand Up Paddle se Skauty mohli účastnit závodní části závodu Napříč Prahou – přes 3 jezy. Závod byl zařazen do seriálu Český pohár v paddleboardingu v regionální úrovni. A my jsme této ojedinělé paddleboardové příležitosti projet se Prahou, v místech, kde je normálně během roku plavba paddleboardům zakázaná, využili.

095336-NIKON_D500-JAN-KEBRLE

Na startovní linii se sešlo na třicet paddleboardistů

Přes 3 jezy 2020 (2)

Otevírali jako první celý závod Napříč Prahou - přes 3 jezy

Vzhledem k tomu, že se muselo tento rok odehrávat všechno bez kumulování závodníků z různých koutů republiky na jednom místě, bylo třeba se na závod připravit předem online včetně výkladu trati. Zajímavá byla také zkušenost s vyzvedáváním startovních čísel před závodem přímo na vodě. Musíme smeknout před perfektní organizovaností skautů!

100141-NIKON_D500-JAN-KEBRLE

První jez - Šítkovský, v pozadí Tančící dům

101430_3-JEZY_STAROMESTSKY_TUREK_018

Letošní jezy nebyly milosrdné

100717_3-JEZY_TOP-STAROMESTSKY_TUREK_01

Někteří na jezu utrhli flosnu

102433_3T9A5273 (1)

Závodu se účastnila i kategorie Hobby

Na startovní linii u Císařské louky se sešlo na třicet závodníků včetně jednoho megaboardu. Ti, kteří si chtěli především 3 jezy užít, a ještě se pokochat se přihlásili do kategorie Hobby a po projetí třetím jezem končili po 6 kilometrech na ostrově Štvanice. Pro hlavní závodní kategorii OPEN, která do závodu nastoupila na dlouhých prknech nafukovacích i pevných se letos přizpůsobila délka tratě na 9 kilometrů, tak aby více odpovídala jedné ze tří tradičních pohárových disciplín – long distance. Ovšem do tohoto prodlouženého závodu se přihlásili i jezdci na kratších hobby prknech, protože si to podle jejich slov prostě „chtěli užít pořádně“. A tak se všichni v kategorii OPEN vydali navíc k Libeňskému mostu a zpět k Negrelliho viaduktu a pak teprve do cíle.

Přes 3 jezy 2020 (3)

Účastnil se i jeden megaboard

Napříč Prahou přes 3 jezy 2020_pbgru (4)

Závod byl součástí regionálního Českého poháru v paddleboardingu

Co se týče povětrnostních a hydrologických podmínek, tak ty byly tento rok opravdu vyzívající. Když pomineme špatnou předpověď počasí, která se nakonec nenaplnila, protože nepršelo tak moc, mohli se závodníci těšit na příjemný stav vodní hladiny a vyšší průtok Vltavy. Vyšší stav vodní hladiny je pro paddleboardisty důležitý především na jezech kvůli flosnám, aby se jim nezlomily. Ovšem letošní jezy nebyly vůbec milosrdné a kombinace toho všeho způsobila dvě utržené flosny a jednu těžce zbroušenou. Příští rok to bude chtít zkrátit ploutve pod 20 palců délky nebo si rovnou namontovat říční flosnu. Také divokost vody letos neumožnila fotografům na jezech zachytit skoro žádný průjezd paddleboardu ve stoje, a tak se skoro všichni koupali v září v chladnoucí Vltavě. Někdo i na všech třech jezech. Nebyli však sami, podle zprávy od záchranářů měly na jezech problémy i pramice a na Staroměstském jezu u Karlovo mostu se jich zatopilo dokonce osm.

I tak jsme po dokončení závodu měli dobrý pocit, že se tento ročník uskutečnil, i když jsme se museli bez zbytečných průtahů převléct a bez vyhlášení vítězů opustit ostrov. Protože, co kdybychom se náhodou ze samé radosti líbali!

- luc

Paddleboardová výsledková listina zde
 

Výběr z oficiální fotogalerie 3 jezů od kolektivu fotografů: Petr Váňa, Michal Turek, Petr Foldyna, Petr Kalousek
Kompletní fotogalerie zde

 

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace