Přeskočit na obsah
Paddleboarding ve vnitrozemí Turecka?
Reportáže

Paddleboarding ve vnitrozemí Turecka?

  • Čas čtení 2 minuty čtení
  • 20. 9. 2021

V této reportáži nebudeme psát o opalování na pláži a koupání v moři. Zajedeme do vnitrozemí Turecka, jak jinak než na paddleboardu. Co byste měli o paddleboardingu na tureckých přehradách a jezerech vědět? Pravda, vodních nádrží a jezer je v Turecku možná tolik, co rybníků v Čechách. Avšak na tureckých vodních plochách se paradoxně do vody nesmí na vodu, ani do ní. Hlavním důvodem je nejen ochrana vodních zdrojů, ale i to, že Turci často neumí plavat. A tak u vody hlavně piknikují, rybaří a relaxují na břehu.

První paddleboardové krůčky s českou výpravou

Paddleboarding ve vnitrozemí Turecka

Jeden z našich závodníků a od loňska velvyslanec ČR v Turecku prozkoumal možnosti vnitrozemského paddleboardingu na vlastní kůži, když napřed musel dostat povolení k jízdě a postupně přibral další kolegy z ambasády, kteří též pádlují.  Když už v Ankaře vznikla malá česká paddleboardová komunita, řekli si, že něco udělají i pro přehradu Mavi Göl, kam chodí pravidelně jezdit. Nejlépe úklidem nepořádku, co tam po letní sezoně zanechali lokální piknikáři. Správa přehrady je osvícená a vstřícná, tak mohla celá akce začít. Součástí úklidu odpadků na březích přehrady i z vody na plovácích byla i předváděcí akce na paddleboardech pro širší okruh místních.

Pavel Vacek k tomu říká: „Na půldenní úklidové akci (s výtěžkem asi půltuny skleněných a plastových lahví) jsme navázali ukázkou základů techniky pádlování, a hlavně zkušebními jízdami prvojezdců. Osmělilo se jich asi dvacetpět, ale někteří raději jen v kleče. Celou akci natáčely kamery místní televize a přišli též zástupci města i příznivě nakloněných tureckých úřadů. A na závěr byla beach party, jak jinak.

Celou akci natáčely kamery místní televize a přišli též zástupci města i příznivě nakloněných tureckých úřadů. A na závěr byla beach party, jak jinak.

Datum 11.9. 2021 se tak v turecké historii zapisuje jako průlomové pro vnitrozemský paddleboarding díky snaze Czech Embassy Teamu s paddleboardovým nadšencem Pavlem Vackem v čele. A my přejeme hodně zdaru do budoucna. Paddleboarding v Turecku? Ano!

Autor článku

Lucie