ROZHOVOR: Jak se těší na sezónu úřadující vítězové Českého poháru v paddleboardingu do 15 let

Již za pár dní se blíží první závod Českého poháru v paddleboardingu v mírně posunuté sezóně 2021. A my vám teď představujeme úřadující celkové vítěze z roku 2020 v kategorii Dětí do 15 let. Jsou jimi Vojtěch Seidenglanz a Karolína Uhrová. Body sbírali na pohárových závodech na českých vodách a to ve třech disciplínách sprint, technical race a long distance. Zeptali jsme se jich třeba jak prožívali lockdown, co sportovní příprava a jaké jsou jejich plány.

KAROLÍNA UHROVÁ

13 let, Praha
Klub Spartak Modřany
Sympatická blonďatá paddleboardistka s velkým odhodláním a závodním duchem je už ostřílenou závodnicí. V kategorii Dívek do 15 let vyhrála s celkovým počtem 20.070 bodů titul šampionky Českého poháru v paddleboardingu 2020. Sice jí v mládežnické kategorii ještě čekají nejméně dvě sezóny, to jí ale nebránilo si své síly a dovednosti na bójích porovnat i se závodnicemi v kategorii OPEN. Karolíno, držíme ti letos pěsti!

VOJTĚCH SEIDENGLANZ

16 let, České Budějovice
Klub Budesport České Budějovice

Mladý a nadupaný závodník se po poměrně rychlém a intenzivním nástupu do závodního paddleboardingu v dětské kategorii, kde neměl mnoho soupeřů, nyní chystá na první sezónu ve starší věkové kategorii Junioři do 18 let (což je podkategorie v hlavní OPEN). Je celkovým vítězem Českého poháru v paddleboardingu v kategorii Chlapci do 15 let v minulém roce 2020. V rámci série měl osm startů a získal celkový počet 21.700 bodů. Vojto, přejeme ti hodně cenných zkušeností v nové kategorii!

Na čem závodíte?

Karolína: Závodím na prkně SIC 12‘6‘‘x22‘‘ s laminátovým pádlem KIBOKO.
Vojta: Loňský rok jsem jezdil na pevném prkně JP Australia 12‘6‘‘x24‘‘
½ a iSUPu Tambo 14‘x22‘‘. Letos mám zapůjčené prkno NSP Ninja 14‘x20‘‘, které mi vyhovuje, i když zatím nechce zatáčet. Pádlo mám od RK company.

 

Jaké jsou vaše nejoblíbenější činnosti hned po paddleboardingu?

Karolína: Moje nejoblíbenější činnost hned po paddleboardingu je rychlostní kanoistika. Jezdím na rychlostním kajaku. Letos budu poprvé závodit na velké lodi zn. NELO v kategorii mladší žačky.

Vojta: Běžky, kolce (kolečkové brusle, pozn. redaktora), lezení po horách a někdy taky hraní World of tanks.

 

Co se zajímavého odehrálo ve tvém životě od tvého celkového vítězství a získání titulu šampiona v Českém poháru v paddleboardingu 2020?

Karolína: V září 2020 jsem se ještě stala vicemistryní ČR na dlouhé trati (2 km) v rychlostní kanoistice v kategorii K1 benjamínky A.

Vojta: Vzhledem k tomu, že se loni ani nedokončila série závodů kvůli covidu a nikam se moc nemohlo, tak mě nic zásadního nenapadá. 

 

Proč myslíš, že jsi vyhrál/a?

Karolína: Na každý závod se těším a snažím se do něj dávat všechno!

Vojta: Nevím, co odpovědět (smích). Loni jsem zintenzivnil tréninky, jednak přes zimu se skiklubem na běžkách, s oddílem v posilovně a od března pravidelně na vodě (i díky covidu).          

                       

V čem jsi lepší, než ostatní? Jaké vlastnosti si na sobě vážíš?

Karolína: Myslím, že ve vytrvalosti. A vážím si asi toho, že se nikdy nevzdávám.

 

Navázali jste díky vítězství nějaké spolupráce?

Karolína: Zatím ne. Mými největšími sponzory jsou stále mí rodiče!

Vojta: Nikdo mě zatím neoslovil. Tedy kromě zapůjčení závodního prkna na sezónu pro Vítěze Českého poháru od Snowboardelu.

 

Jak vás covidová doba ovlivnila?

Karolína: Doufám, že mě moc neovlivnila. Ale chybí mi normální tréninky s trenérem a kamarády a také mi chybí zrušené závody.

Vojta: Spíš negativně díky tomu, že jsem již téměř rok nebyl ve škole, a tak jsem přestal být ve spojení s většinou mých spolužáků. Na druhou stranu mám více času na tréninky.

 

Pociťuješ nějaké fyzické či psychické změny?

Karolína: Myslím, že ne. Snažím se být stále v pohybu, v rámci možností.

 

Jak se připravujete na letošní sezónu? Máte nějakého sparing partnera nebo naopak soupeře, který vás žene stále vpřed?

Karolína: Snažím se udržet si fyzičku a trénovat, co to jde v zimě na běžkách a teď už zase na vodě. Sparing partnera pro trénink paddleboardingu nemám, ale hodil by se!

Vojta: Trénuju hlavně s týmem Budesport, kde máme dobrou partu a společně se posouváme. Samozřejmě také díky našim trenérům. Jinak také sleduju výkony českých závodníků i světové špičky. To mě hodně motivuje.

 

Našli jste si v covidové době více času na trénování?

Karolína: Dá se říct, že ano. Distanční výuka je kratší než klasická, takže mám více času pro trénink.

Vojta: Určitě ano, díky tomu, že nechodím do školy, tak mám více času na trénink, občas jdu i místo distanční výuky běhat nebo trénovat.

 

Jak často a kde teď trénujete?

Karolína: Trénuji zhruba 4x týdně v Modřanech. V zimě navíc i na běžkách v Jizerských horách.

Vojta: Od začátku března zase pravidelně na vodě. Snažím se trénovat minimálně pětkrát až šestkrát týdně, z toho polovina tréninků na vodě. Pádlovat jezdím většinou s oddílem na Vltavu v Českém Vrbném u Č. Budějovic. Jinak běhám, jezdím na kolcích anebo posiluju.

 

Plánujete závodit i v zahraničí?

Karolína: Měla jsem v plánu jet na MS do Maďarska, které se bohužel kvůli pandemii odložilo na září. Tak snad se dočkám.

Vojta: Když bude příležitost, určitě bych si to chtěl zkusit. Hlavně poměřit síly se zahraničními závodníky. Cestování mi chybí, nejvíc cesty do Alp na hory.   

 

Na jaké akce nebo závody se letos těšíte?

Karolína: Dalo by se říct, že se těším na všechny závody, které snad brzy začnou. Jen musím svůj čas rozdělit mezi závodění na paddleboardu a na kajaku.

Vojta: Na letošní sezónu se těším opravdu moc, nejen z důvodu možné účasti na MS na Balatonu, ale také protože budu jezdit za juniorskou kategorii, což znamená, že budu jezdit dospělácké vzdálenosti a i s nimi startovat.

 

Co pro vás znamená vítězství ve sportu?

Karolína: Vítězství ve sportu pro mě znamená opravdovou radost z toho, že můj trénink má smysl.

Vojta: Radost, vědomí, že trénovat se vyplatí. 

 

Jaké jsou vaše další cíle?

Karolína: Prosadit se i ve světě a jednou třeba i olympiáda.

Vojta: Letos bych určitě rád zkusil startovat na Euro Tour a na mistrovství světa na Balatonu.

 

Máte nějaký cíl v životě/ve sportu, který teď považujete za „nedosažitelný“?

Karolína: Být stejně dobrá jako Kristýna Babiánková!

Vojta: Teď mě nic nenapadá.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace