Paddleboard, ze kterého budou mít u moře radost malé děti i rodiče. Ve dvou je to zábava a co teprve s pozorovacím okénkem. Průzračná voda je podmínkou.
Glamping v kempu Omišalj
Na konci září jsme vyrazili na testování paddleboardů k moři do Chorvatska. Počasí nám přálo a teploty přes den byly kolem 22°C. Nikam daleko na jih jsme necestovali, jen jsme přejeli most z pevniny na ostrov Krk a zakempili jsme v nejbližším, a prý i jedním z deseti nejkrásnějších chorvatských kempů, v Omišlalj. Ubytování v apartmánech-buňkách bylo luxusní, nazvala bych to už glampingem. Vše čisté a opečovávané, moderně zařízené s kompletním vybavením, wi-fi v celém areálu, farma-zoo, několik hřišť pro děti, bazén s restaurací, obchůdek, procházka do místní chorvatské buše s pastvinami a všudypřítomná kořeněná vůně „maggi byliny“ Smilu italského.
Zátoka byla malá s krásně průzračnou tyrkysovou vodou a pláž kamenitá. Už několikátou po-sezónu se sem sjíždějí prodejci a paddleboardová média, aby se seznámili a na vlastní nohy vyzkoušeli nové modely paddleboardů pro další sezónu. Spočítat jsem to nedokázala, ale byla to opravdu velká „halda“ a změť nejrůznějších barev a designů. Mezi nimi i drop-stitchové kajaky. Ani to nešlo všechno ojezdit za těch pár dní! Tak kde začít?

Hydro-Force Panorama
Jelikož jsme s sebou měli dvouletý dítě, tak bylo třeba vybírat paddleboardy, aby byla zábava pro všechny. Jenže naše dítě už do vody moc nechtělo. „Ne, pebjojd! Ne, do vody!“ Klasický „toddler“ – běhá nejraději nahatý, chce dělat jiné věci než vy, dlouho nevydrží s pozorností a pak vám brečí nebo usne.
Vybírala jsem si nějaký univerzální široký allround, abych kdyžtak ustála nečekané nestability a dítě se nemuselo koupat. A pak mě zaujal jeden žlutý, se zvláštní špičkou – byla na ní překrytá čtvercová část. Určitě okénko na pozorování! Odepla jsem tu plachtu na suchý zip a opravdu – ve špičce paddleboardu bylo okénko na pozorování podmořského života. Do té doby moje dítě nechtělo do vody, ale když jsem mu dala příslib prohlídky rybiček pod vodou, bylo rozhodnuto.
A jízdní vlastnosti? Byla jsem mile překvapená, když jsem zjistila, že paddleboard je trochu delší než klasický univerzální allroundový paddleboard, že je to s délkou 11‘2‘‘ spíše touring, který se hodí i na delší výlety, protože trochu více klouže kvůli své délce. Pro mě to byla čistá radost, která se násobila zájmem dítěte.
Parametry Hydro-Force Panorama 11’2″x35″
Délka: 340 cm, Šířka: 89 cm, Tloušťka: 15 cm
Nosnost: až 150 kg
Doporučený tlak: 13PSI
Vybavení: síťky na bagáž, transportní batoh, skládací hliníkové pádlo, vysokotlaká pumpa, opravná sada, leash, odnímatelná zasouvací flosna
Rozměry složeného plováku v bagu: Výška: 95 cm, Šířka: 65 cm, Tloušťka: 17 cm

TIP: Dokoupila bych kajakové sedátko, aby dítě mělo pohodlnější posed, když už nebude chtít ležet na břiše. Možná to bude chtít přilepit i dvě očka na zadní uchycení sedačky.
Městečko Omišalj i zbytky římského města
Omišalj je 5 minut autem od kempu a mapa ukazovala i nějaké historické body. Tak jsme se vydali na krátký výlet. Městečko se nachází na skále a má malebné náměstíčko s kostelem. Můžete si tam sednout i do místní restaurace zaměřené na ryby a mořské plody s nabídkou lokálního vína Budeč, které vyrábí přímo její majitel. Když se propletete pitoreskními uličkami kousek dolů, tak se dostanete až na vyhlídku s romantickým západem slunce a pohledem dolů do zátoky s malým přístavem, restaurací a ruinou hotelu z let 1920. Tam se rozhodně musíme vydat na paddleboardech!


TIP: Pokud chcete na zajímavý krátký výlet po okolí, můžete se s Omišalje vydat na poutní stezku po vyskládaných kamenných cestách olivovými háji a pastvinami pro ovce. A až úplně na konci zátoky u vody narazíte na zbytky starokřesťanské baziliky a fóra ze zaniklého římského města Fulfinum Mirine.

10 km na kafe a zmrzlinu
Další den se naskytla příležitost a spolu s dvouleťačkou ve vestě jsme na Panoramě s koukacím okénkem vyrazili směr přístav Omišalj. Doprovod nám dělal manžel na carbonovém pevném paddleboardu. Bohužel jsme si s sebou nevzali nic víc než pití a kreditku. Bylo to za druhou zátokou od kempu a tak jsme mobily nechali v kempu. Škoda! Chybí mi ty fotky, kdy jsme po 5 kilometrech vyvázali naše dva paddleboardy v přístavu a pak taky gastrofotka dvě kafíčka, zmrzlinka a palačinka se šlehačkou.
Stalo se nám tam i jisté faux pas plynoucí z naší nepřipravenosti na různé scénáře našeho mini výletu. Odstartovalo to tím, že si dvouleťačka rovnou objednala zmrzlinu a s manželem se zapomněli kouknout, zda se tam dá platit kartou. Nedalo. Celé to skončilo ale velmi mile s kladnými body pro vstřícný a milý chorvatský přístup k turistům. Číšník nás ujistil, že to není problém, ať si objednáme víc a přijdeme zaplatit další den.

Celý výlet jsme měli na tři hodiny – hodina pádlování tam, hodina na hodování a užívání na krásné plaze s cukrárnou a restaurací v přístavu a hodina pádlování zpátky do kempu s usínajícím dítětem a se západem slunce v zádech. Rodinný quality time jsme si splnili na 100%.


Jak si paddleboard užijí dospělí?
Kromě toho, že máte radost s dítětem…Pokud se na paddleboard vydáte sami, určitě se ve vás probudí zvídavost. Ve mně to vyvolalo vzpomínky na nafukovací lehátka s okýnkem, na kterých jsem v dětství brázdila Lipno. S tím, že na Panoramě a na moři je tato zábava ale o mnoho úrovní výše:
- Přistupte k němu jako k paddleboardu na objevování, zábavu a takovému lehátku k moři.
- Paddleboard je asi milionkrát tužší než lehátko, takže je to větší pohoda a rozhodně se vám nezlomí v půlce.
- Můžete také ležet na břiše a okénkem pozorovat dno pobřeží a třpytivá hejna rybek. Paddleboard se hodí určitě na průzračné vody.
- Do prohlubně okénka si můžete dát i drink. Nebo zkusit fotit podmořský svět, je to jako byste měli brýle na potápění.
- Když vás to omrzí, tak si prostě stoupnete a popojedete někam jinam. Paddleboard je stabilní a zvládne i rychlejší jízdu díky touringovému tvaru a délce.

Tak co? Nechybí vám takový paddleboard k moři?
Máte podobný cestopis, o který byste se chtěli podělit? Neváhejte a napište nám do redakce na info@paddleboardguru.cz
Paddleboarding v italském Bari za dvě hodiny
Máte na vaší dovolenou požadavky typu: na písečné pláži, paddleboarding na moři, malebná architektura, místní trattorie, lasagne, kafíčka, a aby to bylo blízko? Leťte z Prahy do Bari.
Přímý let z Prahy do italského Bari trvá 1h:45min. Ideální pro lidi, kteří rádi cestují, ale nechtějí na cestě v autě strávit celý den. My jsme letěli ještě se dvouletým miminem, takže značka ideál!
Krátce o Bari, starém přístavním městě
Přístavní město Bari je hlavní město regionu Apulie. Se 400 tisíci obyvateli je na jihu Itálie druhým největším městem hned po Neapoli. Omývá ho Jaderské moře (Adriatico) a do jeho velkého přístavu přijíždějí nákladní lodě, ale i výletní lodě a trajekty – nejčastěji směr Albánie a Chorvatsko, které jsou nejblíže.
Bari je rozdělené na dvě části. Staré město, kde najdete všechnu historii a architekturu včetně italských úzkých uliček. Místní obyvatelé vám zde prodají od ovoce a zeleniny, přes suvenýry až po nejzásadnější artikl z Bari – ručně dělané těstoviny (nejčastější tvar „orecchie“ – takové uši). V Bari je také všudypřítomná zbožnost. Najdete zde nespočet kostelíků až po katedrálu hlavního patrona Bari sv. Mikuláše, jehož sochu sem dovezli námořníci odněkud z Turecka. A v každé uličce a na vstupních dveřích si můžete vyfotit sbírku všech svatých v nejrůznějších aranžích za prosklenými výklenky. Druhá polovina Bari je moderní, kde se nadchne nejeden shopaholik. Obchody tu mají všechny světové značky oblečení a kosmetiky a vše je v odvážnějších designech, které si na sebe troufne obléct každý druhý Ital.
Do starého Bari jsme jezdili každý den před nebo po tréninku na kafíčko a lasagne do místních tratorií autobusem. Celodenní lístek stojí 2,50 EUR a z okraje (bydleli jsme v garsonce vedle majáku) do centra to trvá 12 minut.
Tip jak si objednat kafe v Itálii
Pár dní jsme měli problém si objednat správnou velikost kafe. Nakonec bych to shrnula, že výrazy: espresso, doppio, lungo, normale, ristreto, (dokonce jsme jednou řekli i piccolo!) je prostě to nejmenší kafíčko. Když chcete alespoň šálek o 100 ml (jako já), tak se nestyďte říct AMERICANO!
Tip číslo dva o jídle a pití
Tagliere – takovéto moravské prkénko s pokrájenými salámy a sýry, ale říkají tomu talířek.
Frittura mista – mix smažených mořských potvor
Naše cesta – rodinná dovolená i závody
Naše cestování se už posledních pár let nabaluje na paddleboarding. Cestujeme tam, kde se dá pádlovat. Cesta do Bari začala minulý rok po mezinárodním závodě v Praze Prague Paddle Fest, kdy jsme hostili v naší loděnici na Braníku jednoho ze současných světových top závodníků Davide Alpina. Ten nás pozval na oplátku do Bari a když poté série Euro Tour oznámila, že jeden ze závodů se bude odehrávat právě tam, vše do sebe zapadlo. Podařilo se mi najít levné zpáteční letenky a domluvit si půjčení dvou pevných paddleboardů v místním klubu „Big Eye SUP Scuola di Stand Up Paddle“, kterým už rovnou na začátku chci moc poděkovat za péči a přátelskou atmosféru. Srdíčka pro Annu, Massima, Micheleho a Vincenza!

Co jsme vezli – dva dospělí a mimino
V ceně letenky od RyanAir:
2x příruční kufřík do letadla (10kg),
2x batoh (10kg),
kočárek
Extra:
1x 20 kg zavazadlo na odbavení,
1x sportovní zavazadlo (dvě pádla v obale + velký golfový deštník). Vyšlo nás na 90 EUR včetně zpáteční přepravy.
Tréninková příprava před závodem Euro Tour
Jelikož jsme suchozemci a největší vlny v Čechách potkáváme leda tak od přívozu na Vltavě naplánovala jsem náš pobyt jako tréninkovou přípravu na mořské podmínky se závěrečným závodem. Z předchozích závodních zkušeností na moři vím, že pokud si chcete alespoň trochu být jistí, že závod dokončíte, je třeba se na vlny aklimatizovat. My jsme navíc měli půjčená prkna, která jsme neznali. Ale já si myslím, že zkušený paddleboardista by měl umět jezdit na všem! A navíc jsem byla ráda, že máme na čem jezdit. Oba jsme dostali flatdecky (rovná paluba) o šířce 26‘‘ (doma jezdíme 22-23‘‘). Já 12‘6‘‘ a manžel 14‘‘ délky. Byla jsem ráda za širší modely, nemusíte řešit stabilitu na vlnách a soustředíte se na jízdu.
Celá příprava probíhala v místě plánovaného závodu se základnou na písečné pláži Il Trampolino. Lodní doprava zde nebyla nebezpečná – obrovské lodě jste viděli dlouho dopředu a občas projel rychlý člun nebo skútr (ovšem je třeba říct, že jsme zde byli týden předtím, než začala plážová sezóna).
Moře se každý den měnilo – první den na uvítanou jsme dostali ochutnat vlny, které jsou obzvláště záživné při jízdě z boku a také jsme si hned mohli procvičit cit pro surfing na břeh. Občas se nám dělalo špatně a když jsme se chvíli zamysleli, už jsme byli ve vodě. Nicméně vyskakování z vody na board bylo díky vyšší hustotě mořské vody, tak rychlé, že jsme si toho ani nevšimli. Další dny se moře začalo uklidňovat až do úplně rovné hladiny a bezvětří. A nakonec v den závodu nám to celé načechral Mistrál, takže jsme měli „docela přívětivé“ mořské podmínky.
Paddleboardový klub i půjčovna Bigeye Scuola di Stand Up Paddle
Své místo mají ve starém přístavu hned vedle rybího trhu. Kromě pravidelných tréninků s velmi početnou mládežnickou základnou, pořádají i workshopy a vyjížďky na paddleboardech v doprovodu trenéra. Pokud plánujete paddleboarding v Bari určitě doporučujeme se na ně obrátit. Zúčastnit se můžete i paddle jógy s Annou Occhiogrosso, podle které je klub pojmenovaný.
Navštivte https://www.facebook.com/BigEyeSUP.SURFINGBari
Setkání se starými známými
Dva dny před závodem začali přijíždět další závodníci a pořadatelé Euro Tour. To je to, co mám na paddleboardingu ráda – potkávání nových lidí a vytváření přátelských vazeb díky společným zážitkům, a hlavně ten pocit radosti, když se po delší době s nimi opět vidíte. Aloha! Stihnete si říct pár zásadních novinek, rozebrat trochu pádlování a sportovní materiál, zapádlovat společně, a hlavně udělat si nějaké fotky do rodinného archivu.
Vrchol naší cesty – paddleboardový závod Big Eye Euro Tour
Na první Euro Tourový závod této sezóny se sešlo poměrně hodně účastníků – pouze v hlavní kategorii přes padesát závodníků. Nejsilnější zastoupení měli italští jezdci včetně dětské základny. Dorazilo i několik top závodníků jako například: Bruno Hasulyo (HUN), Davide Alpino (IT), bratři Nikové (IT), Liran Machlev (ISR), z žen Laura Quetglas Garcia a Duna Gordillo Rodriguez (obě ESP) a také dorostlá juniorka Cecilia Pampinella (IT), která na našem Prague Paddle Fest závodila ještě i v kategorii dětí.
Celý náš tréninkový kemp jsme tak napůl počítali, že jeden z nás závodit nebude moct, protože bude muset hlídat to naše mimino na břehu (Tedy, že závodit nebudu já, protože stejně nejsem zvyklá na long distance a v ČR jsem předtím trénovala teprve dvakrát a pak byla měsíc nemocná s rýmičkou). Naštěstí jsme se dva dny před závodem dozvěděli, že ženský a mužský závod bude oddělený, a tak se ve mně ozvala závodnice a taky vidina bodů do našeho českého paddleboardového rankingu.
Když to shrnu, musím nám pogratulovat oběma. Sobě za to, že se mi povedl start a že jsem bez úhony upádlovala 10 kilometrů na choppy moři. A Davidovi za skvělý závod, který zakončil 2. místem v kategorii starších pánů Masters 40+.
Výsledky najdete na stránkách Euro Tour zde. Oficiální fotogalerie zde.
.
Užitečný tip č. 3 k jízdě na moři a péči o pokožku
Mažte se a cíleně se neopalujte! Jsem expert na špatné roztírání opalovacího krému (bílé fleky a otisky rukou na těle se střídají se spálenými fleky). Takže nejlepší varianta je nošení lyker, navíc krásně chladí, když se namočíte. Ještě týden před odjezdem jsme dostali krásná bílá trika s dlouhým rukávem od Paddle Fashion a k tomu jsme oblékli legíny. Co byl ale nedostatek bylo namazání nártů – krém se nám při rozjíždění se do závodu setřel a po více než hodinovém pádlování jsme měli pak spálené různé kousky nártů. Ještě teď to bolí, ale stříkám to práškem s ionizovaným stříbrem. Jo a když si tu lykru ale namočíte a na moři fouká, tak zase můžete chytit rýmu. Stalo se nám to všechno.
Napsáno životem a teď hurá na závody Českého poháru v paddleboardingu na našich vodách!