Přeskočit na obsah

Windsurfing se potkal se stand up paddleboardingem

Co to vlastně windSUP je? Nafukovací windsurfing. Je to paddleboard, ke kterému se dá připojit oplachtění jakéhokoliv druhu. Jeho délka se pohybuje kolem 3 metrů a šířka je okolo 80 cm. Tento typ prken disponuje nejčastěji 2 flosnami do US boxu. Jedna vzadu na konci plováku a druhá uprostřed pro lepší vedení směru.

WindSUPy jsou určeny pro začátky s windsurfingem. Některé modely plováků jsou vybavené poutky na nohy i pro jízdu ve skluzu, např. STX WS 250 Freeride. Ale nejčastěji se windSUP používá k rekreačnímu stylu jízdy.

Značka STX – WS Tourer 11’6“ a pevné oplachtění STX

U těchto plováků je velmi důležitá jejich tuhost. Proto většina výrobců produkuje dvouvrstvá prkna, aby byla dostatečně tvrdá a měla potřebnou nosnost i pro těžší jezdce. Můžeme nalézt také jednovrstvé boardy, které ale na jízdu s plachtou nejsou vhodná. Nemají takovou tuhost a „kroutí“ se pod nohama.

První krůčky k windsurfingu pro děti

Pro lehčí jezdce a děti jsou na trhu plováky v délkách 9’8“ – 10’6“ a šířkách 30“. Ideální pro jezdce o hmotnosti do 75 kg. Plovák je krásně obratný a stabilní. Nejlépe se vám bude jezdit s oplachtěním o velikosti okolo 2,5 m².

Větší a širší plováky jsou tužší a stabilnější a také se skvěle hodí jako rodinné paddleboardy.

Jak začít s windsurfingem? Prvních pár kroků s plachtou v článku našeho Rádce.

Plachty a oplachtění

Do winSUPů patří klasické pevné windsurfingové plachty, které se zacvakávají do objímky uprostřed plováku. Je možné, ale sehnat i ultralehkou a skladnou nafukovací plachtu pro nejmenší jezdce.

Pevné oplachtění

U pevných oplachtění nalezneme odlehčené verze určené pro ženy a juniory, aby se nemusely vláčet s klasickým oplachtěním. V této kategorii je velmi oblíben STX POWERKID, který se prodává v setu –

Tento typ plachty se již dá použít i do silnějšího větru. POWERKID již umožňuje dětem a juniorům díky pevné konstrukci jízdu ve skluzu na pevných prknech určených pro dané váhové kategorie. Mezi další frekventované plachty patří STX HD20 nebo F2 Checker.

Kdo to myslí s wndSUPem vážně, je tu STX EVOLVE. Je to skladnější verze typických WS plachet kvůli pětidílnému stěžni. Vše se dá krásně složit do přepravně nenáročného balíčku, stejně jako celý windSUP.

Nafukovací oplachtění

V poslední době je velký boom nafukovacího oplachtění. Jednou z největších výhod je, stejně jako u nafukovacích paddleboardů, skladnost a jednoduchá přeprava. Další nespornou výhodou je lehká váha, díky které se tak rychle neunavíte a vytáhnout plachtu je jednoduché i pro menší děti.

V kategorii nafukovacích plachet je jedním z nejlepších výrobků na trhu DUOTONE iRIG. Toto nafukovací oplachtění připojíte k jakémukoli WindSUPu. Při hmotnosti 1,5 kg si připadáte jako bez plachty. Kvůli nafukovací konstrukci jsou však tato oplachtění určena do větru max. 6-7 m/s. V nabídce jsou 4 různé velikosti dle výšky postavy jezdce. Nejvíce iRIG ocení děti, neboť jízda pro ně bude v začátcích několikanásobně jednodušší, protože se nebudou muset unavovat taháním plachty z vody.

Nafukovací plachty iRIG vyrábí značka DUOTONE se výrábějí ve čtyrech velikostech.

Jak vybrat správnou velikost plachty?

Podle zdatnosti a hmotnosti jezdce. Podle síly větru. S výběrem vám poradí nejlépe ve specializovaných prodejnách.

O první červnovém víkendu projelo bránou Campu Borný u Máchova jezera na desítky aut. Většina z nich měla na střeše dlouhé…lodě v obalech? Omyl, carbonové paddleboardy! To se již po šesté sjížděli na závody Českého poháru v paddleboardingu závodníci z celé republiky i z Německa poměřit své síly na oblíbený spot písečné pláže u půjčovny Windsurfing Mácháč.

Předpověď počasí vypadala slibně. A i když na Mácháči hlásili vítr, závodníci byli spokojení, protože tak silný jako byl o dva týdny dříve v Praze na Hostivaři zase nebyl.

Kdo na závody jezdí?

Závody byly jako všechny, které pořádá Česká Federace Stand Up Paddle, otevřené i pro veřejnost. To znamená, že se do nich může přihlásit kdokoliv i člověk z pláže, který ještě na paddleboardu nestál. Pro každého jezdce je zde ta správná kategorie. Hobby pro začátečníky a závodníky na karatších a širších nafukovacích paddleboardech do délky 12‘. Kategorie dětí do 15 let včetně dalších věkových podkategorií do 12 a do 9 let. Dokonce i kategorie pro čtyřčlenné skupinky na týmovém dragon paddleboardu, kde stojí čtyři jezdci za sebou. Tyto paddleboardy jsou k zapůjčení na každém závodě od obchodu Snowboardel. Stačí dát dohromady čtyři lidi z nichž jeden bude žena nebo dítě, vymslet si jméno a vyrazit na 4 km dlouhou trať společně s ostatními. Stejně tak to udělala posádka Color Music Radia a pod názvem SUP Maniacs si užili slunečný long distance. Do závodu se přihlásil i para-paddleboardista Martin Zikmund, který trénuje na svojí podzimní misi #73000zaberu na non-stop závod 11 Cities na 220 km (psali jsme) společně se svými kolegy z paddleboardového oddílu SK Livecross z Neratovic.

V hlavní kategorii OPEN se pak utkávají od juniorů až po seniory ti závodníci, kteří si přijeli pro body do českého i světového žebříčku SUP World Ranking a vítězné bedny. Jsou to ti, kteří nejčastěji jezdí na pevných paddleboardech, i když i v rámci tohoto pole existuje podkategorie iSUP (nafukovaček).

Co k tomu ještě dodat?

Paddleboarding je sport! Ideální pro mládež. Na tomto závodě se ukázala sílící kategorie dětí a juniorů – dívek i chlapců), kteří se odvážně pouštějí mezi dospělé, aby nasbírali závodní zkušenosti, a přitom ještě jich většinu nechali za sebou. Na Mácháči předvedl skvělé výkony budějovický závodník Matyáš Soukup (14 let), který se na sprintu a v technickém závodě umístil v hlavní kategorii mužů na 8.místě a nechal za sebou i juniory z Německa, kteří se na našich závodech také s oblibou připravují na větší závody v zahraničí.

A taky, že máme Mácháč opravdu rádi pro jeho klidnou atmosféru s nádechem zahraniční dovolené u moře. A teď už necháme mluvit fotky, o které se opět postaral martinhladik.com.

Výsledky ze závodů v disciplínách sprint, technical race a long distance najdete ZDE a kompletní fotogalerii ZDE.

Máme novou nafukovací věc. Soubor skákadel, vodních trampolín a prolejzaček, které si užijete i na paddleboardu. V rámci naší Paddleboardguru a Snowboardel spolupráce se snowboardovým klubem SnowRockets jsme ostřílené mladé závodníky nechali otestovat novou překážkovou dráhu v Paddleboard Centru Džbán. “Rakeťáci” si k tomu pozvali i kolegy z dalších klubů a celkově to pojali jako letní osvěžení “rivality” než se v zimě opět vrátí na kopec.

Na zátěžový test se sešlo 15 snowboardistů, kteří si sníh v kapalném skupenství užívali s velkým nadšením celé dvě hodiny.

Trať a formát fun závodu

Vyrazit od břehu na paddleboardu, dopádlovat k překážce, přeběhnout jí celou tam a nazpátek, opět nalézt na paddleboard, obeplout kolem překážky a skončit u břehu. Formát závodů byl koncipován jako dvě rozjížďky. Nejprve zvlášť dívky a zvlášť chlapci a poté společně finálové jízdy.

Provedení 

Pádlování zvládli všechny mladší ročníky kupodivu lépe než dorůstající juniorky. První zásadní pasáží bylo přelézt nebo skočit z paddleboardu přímo na kluzkou nafukovací překážku v podobě ležícího žebříku. Poté vyšplhat na trampolínu, seskočit z ní na plošinu a přeběhnout asi dvoumetrový válec spojující druhou plošinu a obě trampolíny.

Největší podívaná byla v pasáži dvoumetrového válce. Každý volil jinou taktiku, někdo rozběh, jiný poposedávání. A ti nejvíce naladění na závodění od poloviny válce skákali a na druhou plošinu přistávali skluzem po břiše, aby se zarazili buď o druhou trampolínu nebo zahučeli po hlavě přímo do vody. Ze břehu to byla velkolepá podívaná, ze které nás bolela bránice, ale fandili jsme dál! Následovala druhá trampolína a překážková dráha s přelézáním nebo podlézáním. Na konci už stačilo se pouze obrátit a absolvovat celou překážkovou dráhu ještě jednou nazpátek.

Nejrychlejší dívkou 

Marťa z SK Lajdáček.

– Jak ti to šlo? “No hrozně! Bylo to obtížný, hlavně to přelejzání. Byla jsem celou dobu nejistá a jen jsem viděla, jak jsou všichni přede mnou a že je musím dohnat.” (pozn. redaktora – ze břehu to vypadalo jinak, Marťa byla od začátku vpředu)
– Aha! A takovýhle pocity máš i při zimních závodech? Že si myslíš, že jsou všichni před tebou, tak přidáš a pak skončíš na bedně? “Noo, vlastně jo!”

Nejrychlejším chlapcem 

Tonda ze 100Hard (čti stay hard).

– Už si někdy pádloval na paddleboardu? “Jo, je to taková rekreační činnost, hlavně dělám snowboarding a windsurfing.”
– 
A jak se ti zdála ta překážková část? “Je to velká makačka musím říct, protože člověk se snaží udržet stabilitu a všichni kolem tam padaj. Já jsem teda nespad.”
– 
Ani u toho válce na přeběh si nespad? “To už si vlastně nejsem jistej, byl to takovej fofr!”
– 
A z hlediska fungování těla – musel si být hodně koncentrovanej a zaťatej? “Zaťatej ani ne, spíš hodně pružnej. Člověk musí mít v nohách trošku cit, aby se tam na tom nerozsekal.”
– Takže tip pro ostatní zní: “Je to o nohou!”

Jak dopadlo klání mezi dvěmi snowboardovými kluby?

Když to shrneme, tak vyzývající klub Snowrockets paradoxně (nebo gentlemansky?) neutržil ani jednu bednu a proto si to celé dali jednou bez paddleboardu – ale s plaváním – a to už se jim reputaci podařilo napravit. Vypadá to, že si to ale náležitě užili a na zimní sezónu budou určitě dobře připraveni. Koneckonců můžou dál trénovat na zapůjčených paddleboardech od Snowboardelu.

A výsledek testu? Vodní Gladiator překážka 100% prošla!

Od začátku prázdnin si můžete zaskákat a zablbnout i vy! Stačí se stavit v Paddleboard centru na Džbáně – přes léto každý den od 10:00 do 19:00 (a také podle počasí, sledujte aktuální dění půjčovny na facebooku půjčovny).


A pokud nejste dovádivý tip tohoto kalibru můžete si určitě vybrat nějakou jinou aktivitu, kterou paddleboard centrum ze svého programu na vodě nabízí.

“Naším cílem je nabízet každodenní program pro návštěvníky a rádi bychom, aby se k nám za kvalitním a zajímavým programem na Džbáně vraceli.” komentuje aktuální pravidelný program Paddleboard Centra Džbán jeho manažer Michal Kašpárek. “Přijďte si za náma udělat pohodičku a vyzkoušet všechny prkna, co tady máme. Rádi s vámi o nich i pokecáme.”

Paddleboard centrum Džbán v pár bodech:

Kontakt dzban@snowboardel.cz nebo ve skupině na facebooku v messengeru


Tvrdá muzika, ženy, motorky, pivo a sportovní exhibice. Ano hádáte dobře, Paddleboardguru a motorkářský sraz EURO BIKE FEST 2017.

Proběhla zde i prestižní evropská soutěž přestaveb BIG LAKE CUSTOM.  Mohli jste vidět desítky těch nejlepších motocyklových staveb nejen z České republiky, ale i z různých koutů Evropy.

K testování paddleboardů hrály kapely jako Motörgang (Motörhead tribute), WALDA GANG, RAMMSTEIN MEMBERS CLUB aj.

O zábavu ze sportovního koutku se starali borci z wake parku ATC Merkur, kteří předvedli parádní exhibici na wakeboardech a wakeskatech.

Pokud vás vlek pro vodní lyžování nenalákal. Mohli jste hned vedle stánku paddleboardguru vyzkoušet jedinečný zážitek v podání Flyboardu poháněného vodním skůtrem.

Pro vyznavače rychlé jízdy byli připravené závodní speciály Shark Speed v délkách 12’6″ a 14″. Jedná se o štíhlé, dlouhé ale stále nafukovací paddleboardy, na kterých lze dosáhnout rychlost kolem 11 km/h.

Není lepší způsob pro trénink stability než paddleboarding! Tímto apeluji na každého, ať neváhá a zastaví se na další paddleboardové akci.