Přeskočit na obsah
Jeden den na Sázavě

Jeden den na Sázavě

  • Česko Česko, Kácov - železniční stanice
  • Délka trasy: 12 km
  • Auto zaparkujete: 30m

Řeka Sázava nabízí pro vodní turistiku mnoho možností rozmanitých výletů, a to nejen na jeden den, ale i na celý týden. Vybrat si můžete z peřejnatých úseků nebo krásných a klidných tras pro začátečníky. Navíc je většina jezů za běžného stavu vody sjízdná.

Sázava pramení na Moravě, protéká Vysočinou a Středočeským krajem a těsně před Prahou se v Davli vlévá do Vltavy. Vodáci ji často nazývají „Zlatou řekou“. Ne snad, že byste cestou mohli rýžováním zlata zbohatnout, i když zlato se tu opravdu rýžovat dá. Tento neoficiální název však Sázava získala pro svou nazlátlou barvu způsobenou odnosem jílovité půdy.

Kácov–Šternberk, 12 km

Pokud vás náš úvod oslovil, vybrali jsme pro vás krásný jednodenní výlet z Kácova do Českého Šternberka. Tento klidný úsek je vhodný jak pro začátečníky, rodinu s dětmi, tak i pro zkušené vodáky. Ideálním plavidlem je nafukovací kajak, nebo kánoe. Na konci naší cesty totiž můžeme loď snadno sbalit a jednoduše se vrátit k autu vlakem. Úsek je dlouhý 12 km a na celém úseku teče voda souvislým proudem, který netvoří vlny. Během plavby na vás čekají tři jezy, které mohou méně zkušení vodáci přenést. Obvyklá délka jízdy je mezi třemi až čtyřmi hodinami.

jeden den na sázavě_ výlet na nafukovacím kajaku, nafukovací lodě před nádražím kácov

Kácov – železniční stanice

Nasedací místo je u železniční stanice Kácov, kde je také parkoviště pro auta. Na konci parkoviště, před hostelem Kácov, vede přes koleje pohodlná cestička k řece. Pozor! Nezaměnit železniční stanici Kácov s vlakovou zastávkou, která se zde také nachází.

Pelíškův most a šlajsna

Asi po 4 km plavby dorazíte k prvnímu jezu Pelíškův most. Za běžného stavu vody je sjízdný propustí (šlajsnou), kterou uvidíte lehce vpravo od středu řeky. Pro méně zdatné vodáky je možné po levém břehu jez přenést. Pozor! Levý, nebo pravý břeh na řece určujeme vždy při pohledu směrem po proudu. Těsně pod jezem je na pravém břehu stánek U Čerta, kde se můžete po vylití lodě posilnit.

Další možností občerstvení je Masarykův tábor YMCA v Soběšíně, nalézající se asi kilometr po proudu.

jeden den na sázavě_ výlet na nafukovacím kajaku, šlajsna Pelíškův most

Jez Soběšín – Mazourov

Po dalším kilometru plavby narazíme na druhý jez Soběšín – Mazourov. Pokud je dost vody, je sjízdný vedle propusti vpravo. Když je vody málo, je třeba jet od propusti dál, protože hned vedle ní jsou velké kameny. Přenášení je možné po levém břehu, nebo za nižšího stavu vody přímo propustí.

jeden den na sázavě_ výlet na nafukovacím kajaku, jez soběšín mazourov

Jez Soběšín

K poslednímu jezu dopádlujete za dalšího jeden a půl kilometru. Třetí jez Soběšín je sjízdný šikmou propustí uprostřed řeky. Hned pod ní musíte jet doleva, v přímém směru jsou kameny. Přenášení lodě je možné po pravém břehu.

Občerstvení U Marka a přítok Vlašimská Blanice

Asi po 200 metrech pod jezem je nízký stupeň, který se jezdí prostředkem, nejsilnějším proudem. Tam také na pravém břehu naleznete kiosek u Marka. Po dalším kilometru se z levé strany do Sázavy vlévá Vlašimská Blanice. Odtud si už jen užíváme tři kilometry krásné krajiny a skal spadajících až do řeky. Navíc se můžete těšit na překvapení. Za poslední zatáčkou na vás vykoukne nádherný hrad Šternberk.

Český Šternberk

Trasu ukončíte v Českém Šternberku těsně před mostem vlevo. Balení plavidla vám bude nadále zpříjemňovat výhled na hrad a také zážitky z právě proběhlého výletu. A když budete mít štěstí, hned za parkovištěm na hlavní silnici prodávají v létě točenou zmrzlinu.

jeden den na sázavě_ výlet na nafukovacím kajaku, český šternberk hrad a nafukovací kanoe aqua marina tomahawk

Zpátky vlakem do Kácova – stanice

Cesta k nádraží vede přes most, vlak jezdí v sezóně každé dvě hodiny a je to nejsnazší cesta zpět k autu, které máte zaparkované hned u železniční stanice v Kácově.

jeden den na sázavě_ výlet na nafukovacím kajaku, cesta vlakem se sbalenou nafukovací lodí aqua marina

A jako odměnu na závěr doporučujeme návštěvu kácovského pivovaru. Prohlídka pivovaru za to určitě stojí a hlavně si po výletu všichni dozajista zaslouží jedno čepované!

jeden den na sázavě kácov šternberk mapa cesta po řece lodí