Češi na Baltu v Kolobřehu
- 7 minut čtení
- 8. 8. 2023
Do Kolobřehu dojedete z Čech za pár hodin autem. Něco mezi 6-8 hodinami. Buď vyrazíte na cestu přes Drážďany a Berliner ring směrem na Štětín po německých dálnicích, které jsou zdarma, ale zase mají dražší pohonné hmoty, svačiny na pumpě a také tam každou chvíli něco opravují a zužují pruhy. Nebo se vydáte přes Liberec, Zhořelec a pak se napojíte na dálnici také směrem na Štětín. Pohonné hmoty za stejné ceny jako u nás a jídlo také. Jen si musíte dát pozor na to co jíte a neotrávit se vepřovou koulí jako se to podařilo mě.
Foto: Robert Hajduk, Planet Baltic SUP Race
Teplota. Na začátku srpna 18°C. Pohodlně bez neoprenových botiček. Na krátké koupání pohodlně v plavkách – teplota se nám pohybovala mezi 17-21°C. Po těch velkých vedrech to bylo příjemné osvěžení. Pokud si chcete zapádlovat déle a být v tepelném komfortu, doporučuji tenoučké neoprenové kalhoty a dlouhé lykrové triko, které chrání před větrem. Dlouhé oblečení vás ochrání i před paddleboardovým lišejem, jak budete neustále nalézat z vody na paddleboard.
Tyto teploty jsou podle místních už pár let stabilní. Došlo k oteplení moře a v Polsku kvete cestovní ruch, jak díky cenové dostupnosti, tak jako alternativní nemainstreamový cíl dovolené.
Slaná zajímavost. Moře v Kolobřehu není prakticky slané. Velmi slabě. Moje tříleté dítě neustále koštovalo. Sůl ale v Kolobřehu nechybí. Kolem staré mariny „Marina Solna“ vyvěrají velice slané prameny, za kterými jezdí na léčebné lázeňské procedury lidé s problémy pohybového aparátu. A kromě nich, jezdí na tyto prameny s obřími kanystry i výrobci nakládaček v typickém koprovo-slaném nálevu. Mám tedy raději ten náš sladko-kyselý.
Kolonáda v Kolobřehu je úkaz. Vlastně celý Kolobřeh. Celý den zde korzují v proudech turisté. Většina mluví polsky, pak německy a slyšela jsem i poznámku „Zmrzlina a pláštěnka“. Čechů a Slováků je zde také dost. Kupují si vafelku s ovocem a zmrzlinou, kafíčka nebo sedí na pizze či některé z rybích restaurací. Místní zábava je tu takový mix řemeslných trhů, vietnamské tržnice a devadesátkového lunaparku. Chcete se vyfotit s obřím škrtičem? To všechno tu na vás čeká. Letošním hitem je plyšová husa všech velikostí. Mysleli jsme, že je to třeba odkaz na Polsko jako největšího producenta a exportéra husího masa. Ale ne. Je to prostě další plyšový následník děsivého Huggy Waggyho z Číny. Již brzy ve vašem městě. Z místního jídla je ještě klasický pojem Zapiekanka – obří zapečená rozpůlená bageta. Skvělé jsou místní smažené koblihy za 7 zlotých. Místní likérová pálenka Kolobřežka stojí také za ochutnání – je to mix máty a švestek.
Jako další volnočasové atrakce, můžete vyrazit na nějakou dobovou loď – od válečné lodi, přes pirátskou až po vikingskou. Vylézt na věž majáku, projít se na jedno ze dvou mol (po setmění zdarma), nebo prozkoumat místní katedrálu a pár domů, které jako jediné nebyly vybombardované Němci za 2. sv. války. Určitě se tento výlet dá pojmout i nekonzumně. Okolo je dost přírodních úkazů a místní folklór také najdete.
Vlny, vítr a obtížnost moře. Kolobřežská „zátoka“ (nebo laguna?) má díky 300 metrů vyčuhujícímu vlnolamu chráněnou pláž před vlnami z otevřeného moře. Nekonečně dlouhá písečná pláž je ještě rozdělená dalšími vlnolamy v podobě dřevěných kůlů ve vodě a pod vodou. Pro paddleboardy je 100% bezpečný nástup na vodu v místě majáku, všude jinde se táhne podvodní kůlová hradba, která je někdy 80 cm pod hladinou a jindy méně, takže pozor na ploutvičky. Poznáte to podle malých žlutých bojek.
Než vyrazíte na vodu, ověřte si jaký převládá směr větru a také jaká je jeho síla. A jak jsou velké vlny (to zjistíte i na nějaké online kameře) Pro bezpečné paddleboardování je ideální jihozápadní/ západní vítr, kdy jdou krásně oddělené vlny dolů podél pobřeží. Severní vítr už je krutý a z moře valí směrem na pláž velké vlny (to je ten čas, kdy se z Kolobřehu stává ideální surfařská destinace). Pokud se stane, že bude foukat z pevniny do moře, tak si dejte pozor, abyste neskončili ve Švédsku.
Flat water je někdy v Kolobřehu v podobě alespoň 30 cm vln. Nenechte se oklamat, že ze břehu nebo z fotek vypadá moře jetelně. Vyrazte se přesvědčit na vlastní kůži a včas upravte svůj paddleboardový rádius. Nezapomeňte si s sebou leash!
My jsme si v Kolobřehu užili klouzání po vlnách, ale ti co tam byli týden před námi měli zase žhnoucí nebe a totální rovinu. Teď je pro změnu v Kolobřehu totální vlnobití. To je tak asi v kostce, co od tamního moře můžete čekat.
Nákres vhodných zón paddleboardování v Kolobřehu, zdroj mapy: mapy.cz – turistická vrstva
Parkování. Můžete za zloté zkusit v Marině Solne nebo na hlídaném parkovišti (cca 80 zlotých na 8 hodin) nebo zkusit štěstí někde na ulici zdarma. Hlídejte si značení.
Baltské léto. I když podle googlu prý Polsko není považováno za baltskou zemi. Myslím, že jsme pojem baltské léto zažili na vlastní kůži. Vezměte si pláštěnky, deštníky a nepromokavé tašky, aby vám nenavlhla všechna bagáž, když se zrovna přežene jedna z mnoha denních 10-20minutových přeháněk. Nikoho to tu nerozhodí. Lidi vytáhnou pláštěnky nebo se schovají do podloubí a dál se nerušeně baví. I v dny, kdy nesvítí, se jde k vodě a prostě na té židli sedíte i když pak prší. Vezměte si klidně i holiny anebo jen žabky. Není špatného počasí, pouze špatně oblečených lidí. Praktické jsou i látkové plůtky, které vám na pláži zajistí oázu klidu. Když se pak zvedne vítr 45-65 km/h, stejně na tu amerykanskou zmrzlinu musíte jít. Nebo si jít vyfotit, jak Balt prská a vlny se tříští o kavárnu na konci mola až do výšky 20 metrů. #balticsummer
O naší české výpravě na každoroční polský závod na začátku srpna Planet Baltic SUP Race se dočtete v reportáži níže včetně fotogalerie.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci