Kolobřeh s písečnou pláží a promenádou
- Polsko, Kolobřeh - pláž u majáku
- 4 km
- 15 min
Do Kolobřehu dojedete z Čech za pár hodin autem. Něco mezi 6-8 hodinami. Buď vyrazíte na cestu přes Drážďany a Berliner ring…
Krajina v povodí řek Brda, Zbrzyca a Wda se hemží krásnými a klidnými řekami, nádhernou a divokou přírodou, která prostě stojí zato ji navštívit.
Cože, vždyť je to tam samá rovina a kolem řek žádné hospody!
Ona je to vlastně pravda, ale zábavností místních řek jsem byl velice překvapen. Ale popořadě. Na začátku července jsme sbalili nafukovací kajaky a vyrazili vyzkoušet řeky v oblasti Drawsko-Pomorsko, která leží kousek od moře mezi přístavy Gdaňsk a Štětín. Naleznete zde národní parky, hluboké borové lesy a také mnoho jezer, které jsou pozůstatkem činnosti ledovce, který zde v dávných dobách býval. Jezera jsou navzájem propojena řekami a některé z nich jsou pro vodáky velmi zajímavé. Naleznete zde čistou vodu, ve které se prohánějí pstruzi a vranky a v okolí poletují kolibříci a volavky. Řeky rychle tečou, není proto problém upádlovat i dvacet až pětadvacet kilometrů za den.
Obecně je lepší sjíždět řeky ve všední dny, kdy je na řekách klid a často jsme byli na vodě úplně sami. Zato o víkendech zde bývá rušno. Přenocovat se dá na tábořištích, kde bývá ve všední dny zvykem nejdříve po příjezdu zatelefonovat na telefonní číslo napsané na ceduli a o ubytování se předem domluvit. Rozhodně není rozumné nejprve postavit stan a pak čekat, jestli někdo přijde. Nedostatek hospod po cestě bohatě nahrazuje množství malých obchodů s překvapivě velkým výběrem zboží.
Nejprve jsme se rozhodli pro splutí řeky Brdy. Nástupním místem byla vesnice Stará Brda, kterou protéká úzký potok, v horkém létě budící zdání, že je nesjízdný. Ale zdání klame, potůček je i za minima vody sjízdný. Jeli jsme úsek do Nowé Brdy dlouhý 12 km, ale jezdí se až na vzdutí jezera Szczytno Wielkie. Řeka teče lesem, průzračná voda, písečné dno. V toku se vyskytují občas padlé stromy, občas zase prudké meandry, proud je souvislý s lehkými peřejemi.
Další úsek Brdy jsme jeli až z Czernice. Začínali jsme na jezeře Kosobudno, které přejde do vzdutí přehrady Zapora. Pak následuje hezká tekoucí řeka místy s peřejemi, mnoho a mnoho kilometrů až do Zamrzenica. Kolem řeky si najdete klidná tábořiště, třeba v Rytely, ale také tábořiště s večerní diskotékou. Místy jsou v řečišti napadané stromy, ale nikde nebyl problém je přejet nebo přenést kajak po břehu. V úseku Woziwoda–Golabek je zakázané táboření. Moc hezký úsek následuje z Golabekiu, řeka zde docela teče hezkým opuštěným údolím. Ale pozor! Pod Rudzkim mostem je za zatáčkou past, strom přes řeku, a hodně to pod něj táhne. Následuje hezký úsek Pekileko. Cestu jsme ukončili v Pila. Celá trasa je dlouhá asi 55 km a zabrala nám 3 dny.
Velmi příjemné splutí byl i Wielki Kanal Brdy. Jeli jsme 11 km dlouhý úsek z Rytely do Fojutowo, kde je zajímavý akvadukt vedoucí přes potok. Rodiny s dětmi by mohl zajímat velký lunapark ve Fojutowo.
Při přejezdu na řeku Wdu jsme se zastavili na řece Zbrzyca. Úsek z Parzynu měl málo vody, ale od soutoku s Mlosinou v Kaszubě je Zbrzyca sjízdná. My jsme začínali v Lasce, kde je velmi příjemné tábořiště se sprchou, kuchyňkou a elektrickou přípojkou.
Pluli jsme přes jezera do Kamionka asi 28 km. Úsek je vhodný pro rychlejší typy lodí. Jezera jsou moc hezká a klidná, potkali jsme snad jen jednu skupinu kajaků.
Řeka Wda je považována za perlu polských řek. Oprávněně! Má písčité dno, čirou vodu a protéká borovými lesy. Pohled pod hladinu je jako do akvária – uvidíte ryby, škeble, vodní rostliny. A v okolí řeky žije spousta ptáků – volavky, ledňáčkové, orli… Daní za tuto krásu je samozřejmě velké množství vodáků, které se však na řece přece jen celkem rozptýlí. Kolem řeky je spousta tábořišť, ale také hodně pozemků se zákazem vstupu z řeky. Splutí se nám moc líbilo a tak z původně plánovaného jednoho úseku jsme nakonec sjeli úseky čtyři, z nich nejzajímavější byly z jezera Wdzydze z Borsku do Miedzna 10 km a pak z Bledna přes Starou Rzeku do Tleňe 17 km.
Ale i ostatní úseky byly moc hezké. Wda z Borsku je rychlá a klikatá, pro nezkušené vodáky může být obtížná. Koryto se klikatí a proud často zrádně táhne na stromy. Na odbočce kanálu Wdy je potřeba kajak přenést do řečiště a kanál Wdy za splutí nestojí. Pod Miedznem stojí za zastavení a prohlídku menhiry v Rezerwatu Kregi Kamienne. Další plavba přes Černou vodu je prostě příjemné svezení po hezké řece. Pokud doplujete až do Bledna, tak budete odměněni snad nejhezčím úsekem Wdy. Už celkem větší říčka teče údolím v borovém lese. Občas meandry, občas strom, který šel ale vždy přejet nebo objet. Ve Staré Rzece je výborná hospoda u staré školy (jediná hospoda u řeky, co jsme potkali). Mají zde točené pivo a uzené pstruhy. Po dohodě zde není problém tábořit. Končili jsme na vzdutí jezera Žurskie v Tleňi.
Jedno odpoledne jsme také věnovali pádlování po jezeře Wdzydze a obepluli jsme dva ostrovy.
Pro tyto řeky a jezera jsme zvolili sportovní nafukovací kajaky od značek Tahe, Moai a Aquadesign.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci