Přeskočit na obsah
Jací jsou aktuální čeští Mistři v paddleboardingu?
Ostatní

Jací jsou aktuální čeští Mistři v paddleboardingu?

  • Čas čtení 6 minut čtení
  • 13. 10. 2022

Mistrovství České republiky v paddleboardingu se konalo u nás již po páté a každý rok musí závodníci o titul bojovat víc a víc. Máme osm nových Mistrů ČR a jeden mistrovský klub.

V polovině července se uskutečnilo paddleboardové Mistrovství pořádané Českou Federací Stand Up Paddle na Dalešické přehradě.

Na tento, pro závodníky na hladké vodě, významný závod se sjelo na 90 závodníků z Čech a zpestřením byla i účast zahraniční z Nizozemí, Španělska nebo Slovenska.

Vícedenní formát závodů a udělování titulů v celkovém pořadí z umístění ve třech disciplínách klade důraz na všestrannost a vrcholnou formu u všech závodníků. Dynamika a koordinace ve sprintu na 200 metrů s otočkou. Technický závod s důrazem na technice otoček kolem bójí a vytrvalost při 12 km dlouhém long distance. To vše ovlivňuje spolu se strategií a aktuálním fyzickým a psychickým rozpoložením závodníka jeho umístění.

Jako v celém Českém poháru v paddleboardingu se mistrovské tituly udělovali v různých věkových kategoriích. Dvě hlavní kategorie dospělých – OPEN a Dětí do 15 let jsou ještě doplněny o věkové podkategorie do 12 let, junior 18, 40+, 50+, 60+. Kategorie, které neměli minimálně pět startujících se nevyhlašovali. Zároveň na třídenním klání spolu soutěžili o mistrovský titul paddleboardové kluby.

PŘEDSTAVUJEME MISTRY ČR V PADDLEBOARDINGU PRO ROK 2022

Hlavní kategorie OPEN muži a ženy

Mistr Tomáš Grošup (KVS Praha / Marbal SUP Mallorca) – značka Indiana

Tomáš již několikátou sezonu trénuje se svým španělským klubem na Mallorce a i letos si české mistrovství nenechal ujít. Obhajoval loňský mistrovský titul a podařilo se mu to i přes nepříjemnosti na trati v podobě penalizace v jedné sprintové rozjížďky, kdy si musel jako „lucky loser“ probojovat cestu zpět až do finálové jízdy. K tomu se přidaly i mlhy v očích závodníka při rozjížďkách technického závodu, naštěstí je Tomáš Grošup tak silný závodník se schopností rychlé akcelerace na dojíždění ujetého vláčku, že mu to všechno stačilo k mistrovskému titulu.

Druhé místo obhájil vice-mistr Ondra Petrák (Paddle republic) a třetí místo vybojoval Dan Drahokoupil (Magna S.U.P. Nymburk).

Mistryně Iva Dundová (Hudy SUP Team / Padlujte.cz) – značka SIC

Iva, jak sama řekla, bojovala celé tři dny pod tlakem na obhájení loňského mistrovského titulu, které jí nedala zadarmo Mistryně z roku 2020 Kristýna Babiánková. Iva opět těžila z několikaletých zkušeností ze závodění doma i v zahraničí, dokonce i z reprezentace na Mistrovství světa. K těmto zkušenostem a jejímu vnitřnímu klidu přidala i celoroční všestranný trénink zaměřený na techniku, a to se jí zúročilo.

Vice-mistryní se stala Kristýna Babiánková (KVS Praha), která se po roce vrátila z vln a řek na rovnou vodu a na třetím místě stála juniorka Anna Hyková (Budesport ČB).

Hlavní kategorie DĚTI DO 15 LET chlapci a dívky

Mistr do 15 let Matyáš Soukup (Hudy SUP Team) – značka SIC

Matyáš je mládežnickou stálicí závodního pole a s přibývajícími roky se z něj stává cílevědomý závodník s všestranně zaměřeným tréninkem. Tuto sezónu už vystrkuje růžky a připravuje se na přechodný rok v juniorské kategorii. Jde mu to skvěle. Se svým rodinným týmem a podporou od starších a zkušenějších závodníků předvádí na trati schopnost samostatného rozhodování a strategie spolu s vypilovanou technikou. S každým dalším obědem mu navíc přibývají síly a tak už teď zatápí i závodníkům z kategorie OPEN. Na mistrovství si vedl skvěle a po třech vítězstvích si došel i pro overal mistrovský titul.

Vice-mistrem do 15 let se stal Jakub Petržílek (Padlujte.cz) a na třetím místě se umístil Jan Jehlík (Paddleboard klub Písek).

Mistryně do 15 let Karolína Uhrová (Spartak Modřany) – značka SIC

Podobně jako Matyáš je na tom ve své dívčí kategorii i Karolína, která se navíc realizuje ve dvou sportech a stále není jisté, který nakonec zvítězí. Zda paddleboarding nebo rychlostní kanoistika. V jejím případě je fyzický fond opravdu skoro nevyčerpatelný. Pravidelně si již na závodech dává tři rozjížďky v kategorii dětí a prokládá to rozjížďkami v ženách OPEN, kde se také zvládne na bedně umístit. Není se čemu divit, že po vítězném triptychu si došla i pro titul mistryně a aspiruje i na celkovou vítězku Českého poháru v paddleboardingu.

Vice-mistryně do 15 let je začínající Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav) a třetí místo si vyjela dvanáctiletá Valerie Soukupová (Hudy SUP team), která na svůj čas trpělivě čeká a sílí.

Podkategorie seřazeno podle věku od nejmladších

Dívky 12

Mistryně do 12 let Anna Voborská (Budesport ČB) – značka Tambo

Anička sice nezávodí dlouho, hlavně kvůli svému věku, ale chodí trénovat a nechybí jí závodnický duch. Všechny tři dny se na trati potkávala se svými klubovými souputnicemi, a nakonec si titul odnesla ona. Ať ti radost vydrží

Master 40+ muži a ženy

Mistr 40+ Jaroslav Soukup (Hudy SUP Team) – značka NSP

Ambiciózní, v závodním slova smyslu, matador české paddleboardové scény Jarda Soukup poctivě trénuje na všechny závody. Nyní už svou pozornost na top výkon rozptyluje i mezi své svěřence, ale i tak se mu daří prohánět mladší závodníky, kteří si ho odůvodněně na trati hlídají. Formu cíleně ladil i na technický závod a sprint kolem bójí, kde má hendikep v podobě sešroubovaného kotníku. Vše se zúročilo a titul Mistra Master 40+ je doma.   

Mistryně 40+ Stanislava Pulkrábková (EISGRUB Paddlegang Morava / VK Kroměříž) – značka Starboard

Staňka ač nevypadá a ani se necítí na 40+, jak sama zmínila ve videu, tak tento titul s přehledem získala. Její silné stránky jsou silný záběr, který jí proveze i proti silnému větru a také pravidelný trénink, který jí za poslední dvě sezóny zlepšil technické dovednosti a vysloužil jí pravidelná vítězná pódia. Když připočteme navyšující se závodní zkušenosti a Staňky sportovního ducha, máme tady další českou silnou jezdkyni a Mistryni 40+.

Senior 50+ muži

Mistr 50+ Michal Brandtner (CKC Turnov) – značka Starboard

I když se Michal rád počítá již do kategorie 60+, stále mu do ní nedozrálo dostatek podobně starých soupeřů. Asi bude mít stále náskok. Stejně mu to problémy nedělá a v závodě se mu snaží vyrovnat nejeden mladší závodník. Když přidáme Michalův zápal pro neustálé hledání dokonalého boardu, dekády trenérských zkušeností, silné vůle a dostatek ibalginů, není divu, že se stal Mistrem Seniorem 50+! Kromě toho se také umístil i na pódiích v kategorii 40+ (výše).

Kluby

Mistrovský klub Hudy SUP Team

(Matyáš Soukup, Valerie Soukupová, Jaroslav Soukup, Iva Dundová)

S posilou v kategorii ženy OPEN v podobě Ivy Dundové se stal z jihočeského paddleboardového klubu HUDY SUP Team silný soupeř pro početný českobudějovický Budesport ČB. Největší tlak se pak vyvinul na Jaroslava Soukupa v kategorii muži OPEN, který se musel snažit o ty nejlepší umístění v rámci své kategorie. No co, zůstalo to v jižních Čechách. Gratulujeme!

Druhé a třetí místo pak vzal Budesport ČB A tým a Budesport ČB B tým.

Před českou závodnickou scénou je finálový závod Českého poháru v paddleboardingu na Jesenici. Držíme pěsti na body do žebříčku. 

Všem gratulujeme a ve videu níže se s našimi Mistry seznamte. Dojmy zachytili a sestříhal video štáb Pádlujte.cz

Aloha!

– foto: archiv ČFSUP, martinhladik.com

– luc

Autor článku

Lucie