Přeskočit na obsah

Počítáme výkonnost českých paddleboardových závodníků

Touha soupeřit a porovnávat se, je hybnou silou sportu a paddleboarding na tom není jinak. Každý účastník s trochou soutěživosti se rád porovnává s ostatními. Nejen z tohoto důvodu vznikly v roce 2017 dva paddleboardové žebříčky. Jeden počítá úspěšnost závodníků na pohárových závodech v dané sezóně a druhý odráží dlouhodobou výkonnost českých jezdců (ranking). Žebříčky počítá národní svaz Česká Federace SURF a SUP (ČFSAS) k sestavování a zvežjňování aktuálního pořadí žebříčku paddleboardistů.

Foto: vítězové Českého poháru v paddleboardingu ve svých kategoriích dospělých i mládežnických, fotograf Martin Hladík

Žebříček bodování Českého poháru v paddleboardingu

Český pohárový žebříček je aktualizován po každých závodech Českého poháru v paddleboardingu. Český pohár vznikl v roce 2017. V posledních letech má každou sezónu okolo deseti pohárových závodních víkendů. Pohárové závody mají různé bodové hodnoty podle důležitosti. Nejvyšší počet bodů má MČR a Finále s počtem 3.000 bodů. Kalendář aktuálních pohárových závodů najdete na oficiálních stránkách ČFSAS .

Ranking

Ranking je složen ze závodů Českého poháru v paddleboardingu a dalších nepohárových českých a zahraničních závodů. Každý závod má svou bodovou hodnotu, tedy i různou významnost pro závodníka. O těchto parametrech rozhoduje sportovně-technická komise paddleboardingu na základě obecných parametrů závodu (organizace a velikost závodu, počet závodníků). Každému závodníkovi se započítává 6 nejlepších bodových výsledků za posledních 52 týdnů (poslední rok). S každou aktualizací bodových hodnot vypadávají staré výsledky a jsou doplňovány aktuálními z posledních uskutečněných závodů.

Pořadí v rankingu jednak odráží aktuální závodní formu jednotlivých jezdců, a zároveň neopomíná ani jejich mimořádné výsledky staršího data. Zohledňuje i dočasnou neúčast v závodech. Jen na českých vodních plochách se odehraje každoročně řádově dvacítka jednotlivých závodů, ze kterých je možno získat body do rankingu. Není třeba objíždět každý pouťák, několik kvalitních výsledků z bodově hodnotnějších závodů prokáže výkonnost závodníka dostatečně.

Ranking je i důležitým nástrojem např. při vytváření nominačních kritérií pro účast na Mistrovstvích světa a Evropy.

Top čeští závodníci

Klíčovým aspektem pro umístěn na vrcholu žebříčku je samozřejmě úspěšná účast na mezinárodních závodech. Na těchto závodech se v prorovnání s těmi českými rozděluje několikanásobný počet bodů. Nejlepší závodníci reprezentující naši zem tak kvůli obhajobě své pozice v rankingu nejsou nuceni objíždět do úmoru národní soutěže, ale mohou vyrazit na kvalitní mezinárodní závody. V silné konkurenci zároveň nabírají cenné zkušenosti z prostředí, které je díky oceánským vlnám, proudům a hlavně silné mezinárodní účasti významně odlišné od poklidných vod našich přehrad a rybníků.

Aktuální pořadí českého žebříčku najdete zde:  žebříček MUŽI + ŽENY + CHLAPCI DO 15 + DÍVKY DO 15  

Foto: ISA Mistrovství v paddleboardingu 2023 ve Francii, fotograf Sean Evans

Chcete změřit své síli s ostními borci ? Zúčastněte se i vy některého z mnoha závodů z české termínové listiny. Porovnejte svou výkonnost s ostatními nebo se jen přijeďte pobavit  s kamarády u vody.

O Mistrovské tituly v paddleboardingu a parapaddleboardingu se bojovalo tři dny na Bezdrevě u Hluboké nad Vltavou. 14-16.7.2023 se sjelo 120 závodníků toužících po vítězství a zvědavých, jak vlastně ta voda rybníku Bezdrev vypadá.

Krátce o tom jihočeském rybníce

Jako rodilá budějčačka i já měla pochybnosti, jelikož mám od dětství zafixované, že na Bezdrev se nejezdí. Z názorů ostatních jihočechů, je patrné, že to mají podobně. Opačné zkušenosti s Bezdrevem má ale pořadatel celé akce Ivan Nestával z Aktivně s vozíkem, který zde trávil celé dětství v jachtařské loděnici a bezdrevskou vodu doslova pil. Ať už máme tento úvod o Bezdrevu u konce – žádného kapra břichem nahoru jsem neviděla (kromě těch vyskakujících nad vodu) a ani jednu sinici. Pozvolné břehy byly písčité a rybniční bahno začínalo až po pár metrech.

Camping Bezdrev je super místo pro pořádání paddleboardové akce. Na břehu je příjemný trávník a všechno je tam na jednom místě, prakticky na pláži. Restaurace se sociály, parkoviště, dětské hřiště a chatky lemují celý protilehlý břeh, takže diváci si mohou vybrat z jakého úhlu se jim líbí sledovat závody.

Můžete vyrazit i na výlet a poznávačku okolí

Paddleboardisté stojící a sedící

Kromě toho, že se zde konalo již šesté Mistrovství ČR v paddleboardingu, které pořádala Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), byla tato akce významná i druhým mistrovstvím – v parapaddleboardingu. ČFSUP je svaz, který má mezi svými sporty i paradisciplíny a již čtvrtým rokem je integruje do svých závodů. Při závodech to vypadá pak tak, že například do sprintových rozjížděk paddleboardistů jsou nasazené rozjížďky parapaddleboardistů a disciplíny se prolínají. Prostě „Pádlujeme spolu“, jak znělo motto celého mistrovství nebo #sportjejenomjeden, jak se říká na Českém Paralympijském Výboru.

A kdo jsou teda ti noví mistři?

V pátek odpoledne se jel long distance. Tři kola pro kategorii OPEN a jedno kolo pro děti a Sport. Vzdálenost to byla o trochu delší než na jiných českých závodech, protože je to mistrovství. Z ohlášených 12 km se ale na sport testrech některých závodníků stalo i 13-14 km. Dá se o počasí 30 °C říci, že je pěkné? Mnozí závodníci s tím nesouhlasili. V sobotu při sprintech a para mistrovství (sprint + long distance) bylo počasí ještě horší asi 35°C a v neděli po raním vichru, který vzal všechny stany až na ten federační – registrační, by se dalo říci, že bylo počasí nejhezčí. Teplota byla pod 30 °C a pofukoval mírný větřík a všichni tak v klidu mohli točit bóje technického závodu, který se jel na rozjížďky.

Tituly se rozdávaly pouze v kategoriích a podkategoriích, ve kterých bylo minimálně 5 závodníků. Je to škoda, že tak třeba podkategorie Juniorů a Juniorek neměla své vyhlášení a své Mistry. Nicméně je pravdou, že se tito junioři dostali do hlavního vyhlášení hlavní kategorie OPEN a tak nepřišli zkrátka a dokázali se i nominovat na podzimní Mistrovství Evropy v Dánsku a Mistrovství světa ve Francii.

Celkové výsledky a pořadí v mistrovském hodnocení paddleboardingu najdete ZDE.

Mistr a Mistryně paddleboardingu 2023

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a Iva Dundová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Anna Hyková (Budesport České Budějovice), 1. Iva Dundová, 3. Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Zleva: 2. Samuel Peška (4SP Team), 1. Ondřej Petrák, 3. Tomáš Grošup (KVS PRaha)

Mistr a Mistryně parapaddleboardingu 2023

Miroslav Šperk (Aktivně s vozíkem) a Jitka Pivarčiová

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 15 let

Antonín Sázavský (JBC SUP Club) a Karolína Uhrová (TJ Kotva Braník Praha)

Zleva: 2. místo Karolína Roubová (TJ Lokomotiva Cheb), 1. Karolína Uhrová, 3. Valerie Soukupová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Jakub Petržílek (Pádlujte.cz Sportovní klub), 1. Antonín Sázavský, 3. Jan Jehlík (HUDY SUP Team/ TJ Sokol Písek)

Mistryně paddleboardingu do 12 let (podkategorie Děti do 15 let)

Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Alena Hympánová (JBC SUP Club), 1. Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice), 3. Sophia Krátká (Budesport České Budějovice)

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 40 let (podkategorie OPEN)

Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team) a Andrea Kämmerer

Zleva: 2. místo Tereza Hulswit Sázavská (JBC SUP Club), 1. Andrea Kämmerer, 3. Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zleva: 2. místo Roman Klepáč (TJ Lokomotiva Beroun), 1. Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team), 3. Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Mistr paddleboardingu do 50 let (podkategorie OPEN)

Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Michal Brandtner (CKC Turnov), 1. Jan Šrámek, 3. Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb)


Nechyběla ani zábava a premiéra

Pořadatel Aktivně s vozíkem zaslouží velký potlesk za utvoření celkové atmosféry celé třídenní akce. Kromě speciálního stánku s občerstvením od Hlubockého pivovaru, který sloužil pouze pro závodníky a jejich doprovody, aby nemuseli dlouho čekat na občerstvení a mohli se dál věnovat sportovním výkonům nebo pořádání akce v případě pořadatelů, byl po večerech i kulturní program.

V pátek na pláži při západu slunce se promítal krátký dokument České televize o paddleboardové cestě Martina Zikmunda a jeho trenéra Richarda Wiesnera a dalších parťáků z týmu SK LiveCross Neratovice do Holandska na non-stop závod SUP 11 Cities pod názvem „73 000 záběrů“.

V sobotu pak po vyhlášení 2. dne a titulů Mistrů v parapaddleboardingu připluly od místních rybářů uzené ryby a zahrály dvě kapely Střet a Rambambán.

Komu poděkovat?

K takové velké akci věnujeme i děkovný odstavec dalším partnerům a sponzorům akce. Závodníci dostávali welcome balíčky s produkty od české firmy Akutol, hlavního sponzora celého Českého poháru v paddleboardingu 2023, které byly tentokrát zaměřené na první pomoc při popáleninách a ošetření kůže při spálení i od slunce. K tomu byla trička „Pádlujeme společně“ a také třeba dárková mýdla od Ridente dentální hygieny. Důležitým partnerem pro celou akci byla také Balíkovna České pošty a česká firma Ultina na výrobu vozíčků a parapaddleboardových sedaček pro sportování.

Dospělí závodníci dostali vína Saltini od sponzora oděvní české značky Duell Pride’n’Honour a ti mladší byli odměněni poukazy na vstupy do ZOO Hluboká, Sportovně-relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou a MC Donald a praktické ceny od Jihočeského kraje a turistického regionu Jižní Čechy a Budějovicko.

Co dál?

V sobotu 29.7. long distance a sprinty v Neratovicích na SUPNera, krásnej závod v rodinné atmosféře. Ideální i pro prvojezdce vydat se na long distance v kategorii SPORT.

A už si do diářů můžete zarezervovat i tři dny na Jesenici u Chebu. 18-20.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu. Program najdete ZDE.

Těšíme se!

Fotogalerie martinhladik.com

Chci koupit paddleboard

Mapa obchodů

O tom nejledovějším a propršeném víkendu se konal parapaddleboardový závod o pohár města Hluboká nad Vltavou. Na druhém ročníku se sešlo třináct závodníků, aby se utkali na středně dlouhé trati nebo na delším sprintu – záleží, jak to, kdo bere – o délce 1 km. Závod pořádal klub Aktivně s vozíkem ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle.

Rozdávání startovních čísel hlavním pořadatelem Aktivně s vozíkem – Ivanem Nestávalem

Na přípravě trati se podílel i prezident České Federace Stand Up Paddle – David Raab

Pršelo celý den

Závod byl velmi ovlivněn počasím, o to víc smekáme klobouk před hendikepovanými sportovci, kteří se stoickým klidem nasedli na paddleboardy se speciálně vyvinutou sedačkou pro tento v ČR nový parasport. Atmosféru doplňovaly venkovní hořáky, živá hudba a všudypřítomná dobrá nálada a možná trochu i závěrečná slíbená hostina v místní restauraci.

Na startu se sešli již zkušenější paddleboardoví závodníci, kteří mají za sebou i letošní první mistrovství ČR v paddleboardingu hendikepovaných, ale i úplní nováčci, kteří si na paddleboard sedli až přímo do závodu. Na trati byl stand-up doprovod, a i přes počáteční obavy ze silného proudu kvůli zvýšenému stavu vodní hladiny ve Vltavě, dojeli všichni a nikdo se nekoupal.

Bohdan Dvořák potěžkává pádlo před závodem.

Martin Maverick vybaluje zbraně – pádlo

Jaké byly závody z pohledu závodníků?

Miroslav Šperk

Míro, tohle byly už tvoje třetí paddleboardové závody do poháru, trénuješ na ně mezitím?

Jo, ale na trénování nemám tolik času. Spíš ne.

A cítíš nějaký zlepšení oproti začátkům?

Myslím si že jo, že si člověk víc osvojuje tu techniku. Zvykám si na to prkno, jak se chová.

A jak konkrétně bys popsal to zlepšení techniky při záběru? Co máš ozkoušený, že ti jede?

Na začátku jsem s tím prknem hodně bojoval, protože se mi přetáčelo. Teď už pádluji víc u prkna, víc kolmo pádlem do vody, takže mi to jede víc rovně a já nemusím tak často měnit ruce. A hlavně jsem si osvojil víc otáčky. Naučil jsem se, že lepší je pro mě u otočky pádlovat od špičky, protože tam nejsou ty ploutvičky a nemusím s tím tolik bojovat.

Aha, takže vlastně točíš jako my ve stoje…A na kolik záběrů se tak otočíš třeba na bójce 90°?

No já si myslím, že tak 3 až 5 záběrů včetně dotažení.

A co soupeři? Jak je cítíš? Zlepšili se?

Určitě se zlepšují. Ti, co tady dnes byli… Dnešní závod je tedy specifický tím počasím, protože je velká zima a prší, takže to je možná těžší.

Tak dnes jsi v obou rozjížďkách s přehledem vyhrál…Dáváš do toho všechno, i když víš, že máš dostatečně velký náskok? Otáčíš se někdy, abys zjistil, jak jsou na tom soupeři?

Jo baví mě to, zkouším, co to tělo zvládne. A musím říct, že jsem si dneska docela sáhnul na hranici svých sil. Také jsem se párkrát otočil, abych se ujistil a zároveň zklidnil.


Lucie Dugová

Luci, ty už jsi velmi známá tvář z prostředí para-paddleboardových závodů, účastnila jsi se všech závodů a docela se vždycky umísťuješ na bedně viď?

Jo je to tak, do teď jsem ale sbírala druhá místa a dneska první místo, protože tu není Běla Třebínová. Takže asi tak (smích).

Jak bys zhodnotila vývoj pádlování u tebe? První závody versus technika pádlování dnes?

S technikou jsem se v poslední době posunula díky pravidelným tréninkům na paddleboardu. Mám i trenéra. Řekl mi, co a jak v technice a sám si také vyzkoušel i pádlování v sedačce, aby mi mohl radit.

Tak to je skvělé, že jsi našla trenéra a věnuješ se paddleboardingu pravidelně. Pověz nám víc o tvém tréninkovém plánu.

Trénuju dvakrát týdně se Štěpánem Šulcem ze SUP Port Klubu v Třeboni na rybníku Svět. Sice je tam klidná voda, není tam žádný proud, ale občas když foukne vítr, tak to bohatě stačí…A nastupuješ z pláže?…Nastupuju z pláže, zatím mi pomáhají ostatní, ale plánují mi tam udělat přístup, abych si mohla naskočit sama.

A jak dlouhé máš ty tréninky?

Trénuji tak hodinu, záleží, na co se zrovna chceme zaměřit. Třeba ve čtvrtek jsme trénovali výdrž a dala jsem si pěti kilometrový okruh.

Takže trénuješ už od května?

Ne, trénuji až od srpna. Rozběhlo se to díky Mistrovství ČR v para-paddleboardingu na Veselských pískovnách, kde se to dalo všechno do pohybu…tam sis řekla: Chci porazit Bělu Třebínovou, je to tak?… Ano přesně, chci porazit Bělu Třebínovou, škoda, že tu dneska není. No držím ti pěsti příště, mohlo by se ti to i povést, vzhledem k tomu, že tvůj čas byl o 5 vteřin rychlejší než ten Mírovo v mužích.

A co materiál? Viděla jsem, že jsi dnes závodila, na rozdíl od ostatních, na dlouhém úzkém sporťáku jako v naší hlavní stand-up pohárové kategorii OPEN.

Ano, jezdím teď na nafukovacím paddleboardu délky 14‘ (x 27‘‘). Jezdí se mi na něm dobře a skoro bych řekla, že se mi lépe s ním točí i na bójkách.

A co pádlo, řešili jste délku?

U pádla mi to Štěpán zařízl odhadem, aby mi to nevadilo. Ramena mě z pádlování nebolí.

Jaké máš teda dojmy z dnešního závodu? Ohlížela ses na soupeře?

Neohlížela jsem se vůbec, ale síly mi dneska docházely. Chtělo by to ještě trénovat výdrž. Jeli jsme dvakrát kilometr, a to dá zabrat. Prakticky je to pořádně dlouhý sprint.


Martin „Maverick“ Zikmund

Jaký máš pocit z dnešních závodů Martine? Ty jseš teď taková vyšlá para-paddleboardová hvězda.

Já nevím, jestli vyšlá hvězda, ale je pravda, že tenhle rok se mi poved. Co se týče závodu, tak to že pršelo nám vůbec nevadilo. Protože to bylo fajn. Byla tady úplně jiná voda, než jsem zvyklý a jezdilo se skvěle. Měl jsem také výborný soupeře. První jízdu jsem napálil hned od začátku a chvíli jsem si myslel, že to byla chyba, ale v cíli se ukázalo, že to bylo dobře. Druhou jízdu jsem možná trošičku jel víc na taktiku, abych se úplně neunavil a neodešly mi ruce, protože se teď vracím autem přes celou republiku a čeká mě další program.

A jak ti seděla kilometrová trať?

Já mám rád dlouhé tratě, ten kilometr je pro mě strašně rychlý. Když jsem dojel do cíle, tak v tom momentě jsem měl pocit, že jsem se konečně rozjel a pokračoval bych dál. Pro mě je ideální 9 až 10 kilometrů. Já, když jezdím tréninky, tak jezdím tyto vzdálenosti a snažím se pádlovat hodně na techniku. Víc mi sedí pádlování s dlouhými záběry, ty sprinty a krátká tempa jsou pro mě náročné, protože nechci jen rychle plácat do vody. Snažím se dbát, abych včas vytahoval pádlo z vody – aby to nebylo jako když někdo pádluje na kanoi se záběrem až dozadu. Prostě technika je na paraboardu stejně důležitá jako při stand-up paddleboadringu.

Byl velký rozdíl mezi vodou v přístavu a když jste pak vyjeli na řeku. Byl tam proud?

Proud tam byl trošičku. Nicméně, nám tam občas fouklo, takže v jednom momentě šly vlny ze strany i zepředu. Tam jsem zúročil svoje tréninky na Labi, kde trénuju hodně i proti proudu a ve vlnách od parníků a lodí.

Jak si letos často trénoval?

Trénoval jsem hodně před mistrovstvím, to jsem se snažil být co nejčastěji na vodě. A dnešní závody jsem si přijel hlavně užít a mít zábavu. Říkal jsem si, že odjedu, co odjedu a když z toho bude nějaké umístění, tak to bude super. Od mistrovství jsem se jezdil spíš jen projet a na paddle jsem vzal i svou sedmiletou neteř.

Jakou máš techniku na otočku?

U paraboardu je podle mě hodně důležitý si dobře najet a také si předem prohlédnout trať a rozmístění bójek. Na dnešních závodech byly obě bójky na levou ruku a pokud to člověk najel dobře na té první, tak udělal obrovský oblouk a druhou bóji už nemusel prakticky točit. Mě se to povedlo v obou rozjížďkách, možná jsem najel větší kružnici, ale neztratil jsem na bójích tak rychlost oproti ostatním závodníkům, kteří mířili přímo na bóji. Ale to jsou zkušenosti a myslím, že kluci je naberou velmi brzo.

To bylo trochu vidět i při tom dnešním finiši. Rostou ti soupeři…

Já jsem za ně samozřejmě rád! A doufám, že jich bude přibývat a že přibydou i závody. Třeba pět, šest závodů i s rankingem jako je v SUPu.  

No to jsem zvědavá, jak to dáte do kalendáře, když všichni para sportovci mají ještě spoustu dalších závodů v jiných sportech. Co děláš ty za další sporty?

Hraju parahokej, ten jsem teď teda trochu omezil kvůli situaci ve světě. Běhám extrémní překážkové závody – to jsou všechny ty extrémní věci jako plazení v bahně a podobně. Občas si zahraju i florbal na vozíku, zajezdím na handbiku, a když je možnost a vozík, tak si zahraju i tenis. Ale nejvíc jezdím na paddleboardu, který jsem začal kompenzačně využívat už před třemi roky, abych trénoval na ty extrémní běžecké závody.


Jana Hánová

Jano, co paddleboardové závody?

Já jsem tu dneska poprvé a také poprvé sedím na paddleboardu!

A jak ti to šlo? Radil ti někdo ze začátku?

Ptala jsem se všech, ale před závodem jsem si to nezkoušela. Rovnou až v závodě. Zezačátku jsem se bála, ty otočky jsou poměrně náročné, ale jinak si myslím, že jsem to zvládla docela dobře.

A jaká byla tvoje technika pádlování?

Přehazovala jsem ruce po třech záběrech.

A otočku jsi jela jak?

Tu jsem jela hodně dlouho (smích). Já už jsem se bála tam o ty rybáře potom.

Jak se ti líbilo pádlovat v dešti?

Ono je to vlastně úplně jedno, když už člověk na tý vodě jednou je, tak je stejně mokrej. Takže jsem si to užívala i když prší.

Počítala jsi s tím, že by ses mohla třeba vykoupat?

Počítala, mě by to ani nevadilo. Já se potápím a vodu miluju.

Aha! Co děláš ještě jako další sporty?

Basket, závodně jsem plavala.

A přijedeš na další paddleboardové závody?

Určitě. Najdu si čas i na trénování. Hrozně mě to nadchlo a chtěla bych se to naučit, pořádně osahat otočky.

Výběr z fotogalerie od Aktivně s vozíkem

Kompletní fotogalerie ZDE