Přeskočit na obsah

Přelom května a června je už sedmým rokem ve znamení paddleboardového veselí na pláži na Mácháči v Campu Borný. Nasadili jsme žabky a kraťasy a od té doby už jsme je nesundali. Letos si to pár paddleboardových klubů s mládeží prodloužilo o tři dny na pilování techniky na bójích a plážových startů.

Paddleboardové soustředění s talentovanou mládeží

Celkem dvacet mladých závodníků ve věku 12-16 let, 9 dospělých mírně pokročilé úrovně a 8 trenérů České Federace Stand Up Paddle z pěti klubů uspořádali první soustředění pro stále se rozrůstající paddleboardovou základnu. V rámci tří tréninkových skupin byla na programu technika pádlování na bójích, která vyžaduje správný postoj na paddleboardu a správnou techniku pádlování obecně. K tomu se trénovalo správné načasování a pohyb po prkně, ale i závodní strategie při souběhu více závodníků na bóji. A nebyl by to Mácháč, kdyby do toho nezakomponoval ještě i nějaký ten boční vítr.

K tomu ještě přibyly plážové starty, které také vyžadují svou techniku. Především co se týče koncentrace, plánování a přesného provedení náskoku a počátečních záběrů. Každý závodník navíc má svůj start individuální podle paddleboardu a rozložení jeho úchytů nebo i jen faktu, zda je pravák či levák nebo na jaké straně radši pádluje. Zkrátka nejen dětský den, jak se patří.

Sedmý ročník paddleboardových závodů

V pátek už soustředící se mládež odpoledne odpočívala formou nekonečného turnaje v házené a také přípravou pláže závodu pro ostatní. Nejzásadnější bylo jako vždy „odšiškovat“ pláž. Paddle Fest Mácháč je pro svou pohodovou atmosféru a možná už i svou historii velmi oblíbeným závodem. Letos se na startu sešlo 100 závodníků, a to ani nepřijeli závodníci ze sousedního Německa a Polska kvůli nabitým paddleboardovým kalendářům.

Nový systém sprintových rozjížděk

Pro závody, které mají větší účast, zařadila ČFSUP nový systém rozjížděk „heatů“, kdy se ve třech rozjížďkách kvalifikují do závěrečných finálových jízd. Se šancí „lucky losera“, kdy vítěz nižší finálové jízdy se na poslední chvíli probojuje do vyšší finálové jízdy. Závodníci jsou rozřazováni do rozjížděk podle aktuálního pořadí v Rankingu ČFSUP.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Vojtěch Seidenglanz
Budesport ČB
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Anna Hyková
Budesport ČB
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Dominik Vožda
SK LiveCross Neratovice

Celkové výsledky najdete ZDE

Long distance

V pozdním odpoledni se vydali na start 10 km závodu jezdci z kategorie OPEN muži a ženy a hned po nich se na 3 km dlouhý okruh vydaly i děti do 15 let a po nich ve třetí vlně i závodníci kategorie SPORT a PARA také na 3km okruh. Už se těšíme na záběry z dronu od filmařské party z Pádlujte.cz, se kterými jsme organizovali paddleboardový štrúdl z pláže na start.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Valerie Soukupová
HUDY SUP Team
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Anna Hyková
Budesport ČB
Vojtěch Seidenglanz
Budesport ČB
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Tereza Sázavská
JBC SUP Club
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
Dominik Vožda
SK LiveCross Neratovice

Atraktivnější technical race pro závodníky i diváky

Další novinkou byla podoba technického závodu, který se jel stejným systémem rozjížděk jako u sprintů. Závodníci vyráželi na jediný technický okruh se sedmi bójemi po 5-6 závodnících a sbírali body do finálových rozjížděk. Finálová jízda A byla pak na dvě kola s přeběhem a v nejedněch závodnických plicích zanechala řezavou vzpomínku ještě několik hodin po dojetí.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Anna Hyková
Budesport ČB
Samuel Peška
4SP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Valerie Soukupová
HUDY SUP Team
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
David Veis
Budesport ČB

Za zázemí děkujeme i naší spřátelené půjčovně Windsurfing Mácháč, ve které se můžete kromě windsurfingu naučit i jízdu na paddleboardu. A velký dík je i partnerovi Akutol, který svými spreji se zastavovačem krvácení a plastickému voděodolnému obvazu zachránili nejeden krvácející palec a ruku. Snowboardelu za půjčení zázemí závodu a Restubů a firmě Duell za elegantní trika a pitivo do cen.

Kam dál?

Seriál paddleboardových závodů Český poháru v paddleboardingu je otevřený. Nemusíte být členem žádného klubu. Stačí mít vlastní paddleboard, který odpovídá rozměrům dané kategorie nebo si domluvit jeho půjčení. Kalendář závodů je nabitý a najdete ho i v našich Akcích.

Kompletní fotogalerie od Martina Hladíka najdete a výběr níže v galerii

SOBOTA 3.6.2023
NEDĚLE 4.6.2023

Dřívější reportáže z Mácháče

Počasí není v těchto dnech ještě plně ustálené a letní, ale závodících paddleboardistů se i přes předpověď větru a přeháněk sešlo na startovní linii sto tři, což bylo po další vlně rozvolnění anti-covid opatření akorát pro uspořádání venkovní sportovní akce do tři sta lidí včetně diváků a příchozích na doprovodný program celého paddleboardového víkendu.

Čtrvtý ročník na Mácháči

Již počtvrté hostila písečná pláž v kempu Borný vedle půjčovny Windsurfing Mácháč závod série Český pohár v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace Stand Up Paddle a i tento rok přinesla něco nového. Návštěvníci si zde mohli vyzkoušet nafukovací i pevné – karbonové paddleboardy různých značek. Od hobby paddleboardů, které předvádí s celorepublikovou roadshow AQUA MARINA DEMO TOUR, přes závodní pevné paddleboardy značky NSP a SIC. Velkou senzací však byly dětské paddleboardy značky Gladiator, které od letoška zaplnili i český trh v základních čtyřech velikostech pro nejmenší děti 8‘ a 9‘ stop dlouhých, přes dětské sportovnější nafukovací modely Gladiator 10‘6‘‘ a 11‘6‘‘. Tyto paddleboardy jsou na pohárových závodech k zapůjčení pro mladé závodníky zdarma ke startovnému 100 Kč na den. Na zkušenější mladé závodníky však čekalo ještě větší lákadlo a to v podobě karbonových paddleboardů značky SIC model Youth 12‘6‘‘, které testoval i nadějný dvanáctiletý jezdec Matyáš Soukup.

Matyáš Soukup na karbonovém paddleboardu SIC 12’6“.

Dětské nafukovací paddleboardy Gladiator 10’6“ a 11’6“.

Ze zajímavostí a paddleboardových doplňků a sportovních crossoverů zde byla možnost vyzkoušet jízdu na wingu a foil wingu nebo windSUPu od stánku Snowboardel. Při větrných podmínkách, které o víkendu na Máchově jezeře panovaly to byla i akční volba. A na koho to bylo moc akce, mohl zvolit hodinovou lekci paddleboard jógy od Diwali Yoga Praha pod vedením hyper ohebné a zkušené lektorky Nely.

Paddleboard jóga s Nelou z Diwali jóga.

Lukáš Kasík ze Snowboardelu na wing foilu od Duotone.

Co se týče samotných závodních disciplín, složení bylo klasické – víkendový trojboj dynamického sprintu, technického technical race a vytrvalostního long distance. Netradiční a pro závodníky nové bylo akorát jejich poskládání za sebou. V sobotu se začínalo klasicky sprintovými rozjížďkami, které byly v některých momentech velmi obtížné zvláště pro kategorii Dětí do 15 let, kdy silné poryvy větru i na vzdálenosti sto metrů od břehu dokázaly odfouknout nejmladší sedmileté závodníky mimo bóji a musel zasahovat doprovodný člun. Nicméně je to neodradilo a většina z nich úspěšně zdolala všechny tři rozjížďky, za což si může body přičíst i použití správně velkého dětského materiálu. V kategorii Hobby se ukázalo na tomto závodě plno nových tváří, které se rozhodly že poprvé vyzkouší paddleboardové závodění a zejména v kategorii žen zabodovaly i na stupních vítězů. Nejpočetnější kategorie OPEN čítala v mužích na 40 závodníků a jejich rozjížďky už podléhaly vyřazovacímu systému a postupů do finále. Velkým překvapením byli stupně vítězů oproti „standardním“ umístěním. Velkou formu při sprintu ukázal Jan Vlček (Starboard), který vzal zlato, na druhém místě se umístil Tomáš Grošup (Indiana), který je jindy touhle dobou spíše na závodech v zahraničí a na bronzovou příčku se dostal master David Raab (NSP). V kategorii žen byly výsledky také velmi zajímavé. Na zlato si s přehledem sáhla silná závodnice Kristýna Babiánková (Starboard), ovšem na druhém místě nečekaně zabodovala Kristýna Zemčíková na nafukovacím prkně Shark a za ní další paddleboardistka se silným potenciálem pouze patnáctiletá juniorka Anna Hyková (NSP).

Sobota

Odpoledne se namísto doposud zaběhlé sobotní disciplíny technical race ovšem jel long distance. Závodníci byli dostatečně rozpumpovaní sprintováním a tak mohli vyrazit společně z jedné lajny startem z vody na desetikilometrovou trať. Asi nejnapínavější a nejvíce adrenalinovou podívanou předvedli OPEN muži při boji o první místo mezi Tomášem Grošupem a Ondrou Petrákem (NSP). Doslova o prsa zvítězil i přes brzké seskočení z boardu a obtížnějším finišovém doběhu mělčinou na pláž Tomáš Grošup. Kategorie Děti a Hobby předvedly své výkony na rozfoukané vodě Máchova jezera na trati tří kilometrů.

Neděle

Nedělní část závodů byla opravdu pro zocelené paddleboardisty. Ti, kteří odolali fyzické únavě ze soboty v kombinaci s psychickým nátlakem dopoledního deště, se vydali na několik kol technického závodu a patří jim náš obdiv. I když je fakt, že paddleboardistovi by při této disciplíně, která je plná točení na bójích a přeběhů nějaký déšť vadit neměl. Je totiž velká pravděpodobnost, že mokrý stejně bude dříve nebo později.

Fotogalerie a kam dál?

Další paddleboardové závody se uskuteční za čtrnáct dní v Praze na koupališti Džbán na Major pohárovém závodě SNOWBOARDEL PADDLE FEST PRAHA. Uvidíme se? Aloha!

Kompletní výsledky najdete na webu ČFSUP zde.

Kompletní fotogalerii z víkendu najdete zde.

Highlight video od Pádlujte.cz 

První červnový víkend oslavili všichni příznivci paddleboardingu na pláži v Kempu Borný ve Starých Splavech. Již třetí ročník tohoto paddleboardového festivalu zaznamenal rekord v počtu závodníků i zájemců naučit se jízdu na plovoucích deskách. Na dvoudenní akci Českého poháru v paddleboardingu 2019 se na startovní čáře sobotního sprintu a technického závodu potkalo sedmdesát závodníků a při nedělním vytrvalostním závodě šedesát závodníků včetně dětí, které měli závod zkrácený. Závodu se účastnili jak závodníci zkušení v kategorii Elite, tak závodníci méně zkušení nebo i ti, kteří na paddleboardu stáli poprvé v kategorii Hobby.

Závody i festival pro volně příchozí

Skvělou atmosféru vytvářeli nejen návštěvníci, ale také pohostinost místní party kolem půjčovny Windsurfing Mácháč a letní počasí, které panovalo po celý víkend. Opalovací krémy byly nedostatkovým „zbožím“. Jako na každém pohárovém závodě pořádaném Českou Federací Stand Up Paddle bylo možné se utkat se soupeři ve třech disciplínách – krátkém sprintu, technickém závodě kolem bójí (technical race) a vytrvalostním závodě (long distance). Mimo závodění se úlohy paddleboardového festivalování zhostil instruktorský tým AQUAMARINA DEMO TOUR, který navštěvuje všechna místa u vody po celé České republice a učí zájemce, jak se postavit na paddleboard a jak pádlovat.

SPRINT

V sobotu kolem oběda odstartovalo sprintové šílenství na 200 metrů s otočkou kolem jedné bóje. Jako první odstartovali děti do 14 let a na dětských paddleboardových prknech předvedly, že své sportovní náčiní naprosto ovládají. Největší adrenalin z pohledu diváka se odehrával v zápolení kategorií muži Sport a muži Elite, které byly nejpočetnější a závodníci do všech třech sprintových rozjížděk nastoupili s velkým nasazením. 

TECHNICKÝ ZÁVOD

Po odpočinku od sprintování se na předzávodním meetingu setkali opět všichni závodníci, aby si vyslechli výklad trati technického závodu, který spočívá v jízdních dovednostech při ovládání paddleboardu. Technical race se skládá z plážového startu, při kterém se závodník rozběhne z pláže do vody, hodí paddleboard na vodu a v běhu naskakuje na board. Tyto manévry opakuje při přeběhu do dalšího kola a potom co na trati otočil napravo a nalevo několik bójí. Manévrování s paddleboardem na otočkách má svá pravidla, která si hravě osvojí každý závodník a závod zvládají i úplní nováčci v kategorii Hobby. Navíc tento víkend byl pád do vody na bójce přímo lákavý kvůli opravdu letním teplotám.

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD

Po večerní plážové párty s grilováním, ohněm a muzikkou přímo na pláži se závodníci sešli ve velmi hojném počtu i na nedělní start vytrvalostního závodu, který jela kategorie Elite na 10 km, kategorie Sport a Junioři na 5 km a také kategorie dětí na 2 km. I když umístění závodu bylo pro oko lahodivé a závodníci si mohli užívat krásné přírodní scenérie Máchova jezera, byl pro mnohé závod velmi náročný především z důvodu krásného letního počasí a psychického souboje zda podávat sportovní výkon nebo úmyslně skočit do vody pro osvěžení. Long distance je královskou disciplínou v paddleboardingu, která prověří fyzickou i mentální odolnost každého závodníka a na Mácháči se sešli opravdu odhodlaní závodníci.

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ ZDE

CELÁ FOTOGALERIE