Přeskočit na obsah

Počítáme výkonnost českých paddleboardových závodníků

Touha soupeřit a porovnávat se, je hybnou silou sportu a paddleboarding na tom není jinak. Každý účastník s trochou soutěživosti se rád porovnává s ostatními. Nejen z tohoto důvodu vznikly v roce 2017 dva paddleboardové žebříčky. Jeden počítá úspěšnost závodníků na pohárových závodech v dané sezóně a druhý odráží dlouhodobou výkonnost českých jezdců (ranking). Žebříčky počítá národní svaz Česká Federace SURF a SUP (ČFSAS) k sestavování a zvežjňování aktuálního pořadí žebříčku paddleboardistů.

Foto: vítězové Českého poháru v paddleboardingu ve svých kategoriích dospělých i mládežnických, fotograf Martin Hladík

Žebříček bodování Českého poháru v paddleboardingu

Český pohárový žebříček je aktualizován po každých závodech Českého poháru v paddleboardingu. Český pohár vznikl v roce 2017. V posledních letech má každou sezónu okolo deseti pohárových závodních víkendů. Pohárové závody mají různé bodové hodnoty podle důležitosti. Nejvyšší počet bodů má MČR a Finále s počtem 3.000 bodů. Kalendář aktuálních pohárových závodů najdete na oficiálních stránkách ČFSAS .

Ranking

Ranking je složen ze závodů Českého poháru v paddleboardingu a dalších nepohárových českých a zahraničních závodů. Každý závod má svou bodovou hodnotu, tedy i různou významnost pro závodníka. O těchto parametrech rozhoduje sportovně-technická komise paddleboardingu na základě obecných parametrů závodu (organizace a velikost závodu, počet závodníků). Každému závodníkovi se započítává 6 nejlepších bodových výsledků za posledních 52 týdnů (poslední rok). S každou aktualizací bodových hodnot vypadávají staré výsledky a jsou doplňovány aktuálními z posledních uskutečněných závodů.

Pořadí v rankingu jednak odráží aktuální závodní formu jednotlivých jezdců, a zároveň neopomíná ani jejich mimořádné výsledky staršího data. Zohledňuje i dočasnou neúčast v závodech. Jen na českých vodních plochách se odehraje každoročně řádově dvacítka jednotlivých závodů, ze kterých je možno získat body do rankingu. Není třeba objíždět každý pouťák, několik kvalitních výsledků z bodově hodnotnějších závodů prokáže výkonnost závodníka dostatečně.

Ranking je i důležitým nástrojem např. při vytváření nominačních kritérií pro účast na Mistrovstvích světa a Evropy.

Top čeští závodníci

Klíčovým aspektem pro umístěn na vrcholu žebříčku je samozřejmě úspěšná účast na mezinárodních závodech. Na těchto závodech se v prorovnání s těmi českými rozděluje několikanásobný počet bodů. Nejlepší závodníci reprezentující naši zem tak kvůli obhajobě své pozice v rankingu nejsou nuceni objíždět do úmoru národní soutěže, ale mohou vyrazit na kvalitní mezinárodní závody. V silné konkurenci zároveň nabírají cenné zkušenosti z prostředí, které je díky oceánským vlnám, proudům a hlavně silné mezinárodní účasti významně odlišné od poklidných vod našich přehrad a rybníků.

Aktuální pořadí českého žebříčku najdete zde:  žebříček MUŽI + ŽENY + CHLAPCI DO 15 + DÍVKY DO 15  

Foto: ISA Mistrovství v paddleboardingu 2023 ve Francii, fotograf Sean Evans

Chcete změřit své síli s ostními borci ? Zúčastněte se i vy některého z mnoha závodů z české termínové listiny. Porovnejte svou výkonnost s ostatními nebo se jen přijeďte pobavit  s kamarády u vody.

Dvoudenní paddleboardové závody Paddle Fest Jizera se již podruhé konaly v Podlázkách vedle veřejné pláže v Mladé Boleslavi. Veřejná pláž na Jizeře? Ano. Pod mostem, tam kde se nachází jez se řeka rozšiřuje a je tam oáza klidu s travnatou „pláží“, beach volejbalovým hřištěm, houpačkou pro děti a stánkem s pivo a párkem pro rodiče. Hned vedle je stará dřevěná loděnice kanoistiky, kterou oživil paddleboarding.

V Mladé Boleslavi vzniká paddleboardový oddíl
Novinky Ostatní Reportáže

V Mladé Boleslavi vzniká paddleboardový oddíl

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 30. 6. 2022

Příběh mladoboleslavského paddleboardingu začíná na rodinné dovolené u moře s vypůjčeným nafukovacím paddleboardem. Následuje zahoření, které vyústilo v založení oddílu, náboru mládeže a uspořádání…

17-18. června proběhl pod taktovkou Syrovátkových z oddílu SUP MB z TJ Auto Škoda druhý ročník závodů. Tentokrát se z Paddle Fest Jizera stala celovíkendová akce se třemi disciplínami. Závodníci se sjížděli už v pátek a vychutnali si domáckou atmosféru, kterou toto genium loci má. Počet závodníků se rozrostl o jednu třetinu oproti minulému ročníku, za což může i stále sílící základna a akceschopnost paddleboardových klubů ČFSUP. V kategorii dívek do 15 let se jich utkalo první den celkem 15 a je třeba říct, že je dobře zaseto na kategorii ženy OPEN – Juniorky. Na startovce se sešlo celkem 52 závodníků.

Mezi hlavní sponzory závodu byly Akutol, který podporuje celý seriál závodů Český pohár v paddleboardingu 2023, a dále Snowboardel, Aqua Marina, Gladiator a Restube. A z místních sponzorů Paddle Fest Jizera společnost Ško-Energo, Decathlon, který na místě dělal i doprovodný program půjčování paddlů a her pro děti, pivovar Garp a město Mladá Boleslav.

Dynamická sobota

I když je pod jezem omezený prostor vodní plochy, dokážete se tam solidně vyšťavit na rozjížďkách rovných sprintů a vzápětí i na sprintové rovince do technical race kolem bójí. Vyzkoušeli jsme opět na vlastní triko. V současném systému rozřazovacích rozjížděk a finálových jízd se dostanete na minimální počet rozjížděk, čtyři ve sprintu a čtyři v technical race. A rozjížďky šly dost rychle za sebou, takže než jste se nadáli, už jste opět stáli na startu.

Sprint

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Matyáš Soukup
Hudy SUP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Jaroslav Soukup
Hudy SUP Team
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Josef Řechtáček
JBC SUP Club
3.Agáta Radvanská TJ Kotva BraníkDavid Raab
TJ Kotva Braník
Valerie Soukupová
Hudy SUP Team
Mikuláš Trdla JBC SUP Club

Celkové výsledky najdete na webu České Federace Stand Up Paddle ZDE

Technical race

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Matyáš Soukup
Hudy SUP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
2.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Marek Fiala
TJ Lokomotiva Cheb
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Mikuláš Trdla JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Jaroslav Soukup
Hudy SUP Team
Valerie Soukupová
Hudy SUP Team
Josef Řechtáček
JBC SUP Club

Vytrvalecká neděle

Na neděli pár závodníků odjelo domů a pár jich zase přijelo a všichni se vydali nejdřív po proudu a poté proti proudu řeky na 10kilometrový vytrvalecký závod. Jizera je tu klidná a krásně kloužete dolů, ale proti proudu vám nedělá takové problémy, abyste si jízdu nemohli užít i tak. Řeka je tu obklopená vzrostlou zelení a po nárazových přeháňkách všechny květy voní a vy máte pocit, že je to fakt příjemný long distance v přírodě. I při tom dalším kole…

Long distance

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Matyáš Soukup
Hudy SUP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Mikuláš Trdla
JBC SUP Club
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda SUP MB
Jaroslav Soukup
Hudy SUP Team
Valerie Soukupová
Hudy SUP Team
František Milota
I-Kite/TJ Kotva Braník
3.Agáta Radvanská
TJ Kotva Braník
Tomáš Hulswit
JBC SUP Club
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Matyáš Dražan
JBC SUP Club

A nějaké kulturní a kavárenské zajímavosti?

Stačí přejít most přes řeku, dát se doprava a po cca 200 metrech natrefíte na místní zajímavost – výtah do centra. Prosklený výtah vás vyveze až na skalnatou plošinu, na které celé centrum stojí a jste prakticky u náměstí. Na jeho konci se nachází mladoboleslavský hrad, ve kterém je i muzeum. Co se týče nějaké gastro-kultury, tak té se vám dostane také zadost. Na náměstí se nachází nejméně dvě kavárny s dobrou kávou (pro starší ročníky – je to ta „kyselá káva“ v hipsterských kavárnách) a několik restaurací. Zajímavá je i potůčková instalace, kterou lemují mosazné sochy.

Kam dál?

Tento víkend 24-25. června na jablonecké moře – nádrž Mšeno na opět víkendový závod JBC SUP Race a v polovině července 14-16.7. na MČR v paddleboardingu a parapaddleboardingu na Bezdrev u Hluboké nad Vltavou!

Výbeř z fotogalerie

Kompetní fotogalerii od Aleny Čížové ze SUP MB najdete ZDE

Příběh mladoboleslavského paddleboardingu začíná na rodinné dovolené u moře s vypůjčeným nafukovacím paddleboardem. Následuje zahoření, které vyústilo v založení oddílu, náboru mládeže a uspořádání paddleboardových závodů Paddle Fest Jizera 11.6.2022. Představujeme vám nové paddleboardové hnízdo pro mládež i dospělé, kteří se chtějí věnovat sportovnímu paddleboardingu.

V klidné zákrutě Jizery v Mladé Boleslavi v Podlázkách stojí na místě se svým genius loci dřevěná loděnice patřící k oddílu kanoistiky TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. Členy oddílu je i rodina Syrovátkových, Miloš, Petra a Linda, kteří letos na jaře rozšířili zaměření oddílu o paddleboarding. Takže od roku 2022 sídlí v loděnici Oddílu kanoistiky a SUP i několik paddleboardů. „Po naší první zkušenosti se závodním paddleboardingem na Mácháči, jsme hned věděli, že tohle je sport, který přivede do naší loděnice nový život. Paddleboarding má pro nás perspektivu.“, říká předseda oddílu Miloš Syrovátka.

Jaký je další scénář oddílu?

„Určitě chceme nabírat děti a další členy, ale také jsme u zrodu. Workshop pádlování pro děti pod vedením trenérů z ČFSUP byla vlastně i náborová akce. Zúčastnilo se ho sto žáků ze Základní školy Pastelka ve věku 13 a 14 let a nakonec se čtyři přihlásily i druhý den do závodu. Což je vlastně úspěch.“, komentuje Petra Syrovátková, která je taktéž učitelkou tělocviku na této Základní škole a žáky s paddleboardingem neseznamovala poprvé.

Do oddílu se mohou průběžně přihlašovat zájemci od 11 do 14 let. Když by se k nám ale chtěl přidat i dospělý, který má zájem o závodní paddleboarding, tak budeme rádi, když se zapojí i do chodu oddílu. Plánujeme dál objíždět závody Českého poháru v paddleboardingu.

Jakou máte vizi trénování?

Prvním mládežnickým členem tohoto oddílu je dcera Linda, která je v současné době v kategorii Děti do 15 let. Letos už naposled a v další sezóně jí čeká přestup do juniorské podkategorie, která jezdí ve všech disciplínách s hlavní kategorií OPEN. Linda akorát dnes poprvé vyměnila dětský nafukovací paddleboard za pevný karbonový (SIC 12‘6‘‘x22) a také si na domácím závodě vyzkoušela startovat ve starší kategorii OPEN ženy. „Chci v paddleboardingu pokračovat dál a dál se zlepšovat. Navíc je to pro mě i super příprava na zimní závody na běžkách.“

Trenérské zkušenosti a práci s mládeží máme

Petra je paní učitelka tělocviku, jak jsme již zmiňovali a Miloš je zkušený trenér z lyžování na běžkách. „U dětí se především snažím, aby je to bavilo. Aby ty tréninky nebyly jenom o dřině. Důraz kladu na techniku, rovnováhu a všestranný rozvoj. Hlavně nechci, aby se děti příliš brzo specializovaly a dřely jednu dovednost a jednu disciplínu – všestrannost minimálně do patnácti let. Výsledky jsou důležité v osmnácti. Nerad bych, aby dítě v patnácti letech zanevřelo na sport nebo muselo skončit ze zdravotních důvodů. “, hovoří o svém přístupu Miloš.

Jaké je to být v roli trenéra a otce zároveň? Rozdělujete to?

„Táta ví, jak na tom jsem a dokáže mi z tréninků udělat i zábavu. Oddělit to nejde. Navíc jezdím ve skvělém klubu, kde mám své trenéry. Táta mi pomáhá s dalším doplňkovým rozvojem.“

Začali jsme v Hobby kategorii a po roce přestupujeme na „pevňácích“ do OPEN.

„V mládí jsem windsurfovala a když jsem si poprvé stoupla na paddleboard, tak mi to přišlo jako o ničem. Ale ty závody mě chytly, a tak jsem začala jezdit pravidelně. Dneska jsem také přestoupila na pevný paddleboard (SIC 12‘6‘‘x23,5‘‘) a vyrazila jsem stejně jako Linda do kategorie OPEN ženy. Musím se přiznat, že ten technický závod kolem bójek byl pro mě velmi náročný. A ten long distance se mi líbil moc. Jely jsme ho s Lindou spolu, i když jenom kousek. To je ten okamžik, kdy se těšíte, že si zasportujete se svým dítětem, že už vám bude stačit. Tenhle okamžik trvá asi tak jeden den a pak vás předjede!“, dodává se smíchem Petra. „Ještě na závodech na Hostivaři před dvěma týdny jsme jeli na nafukovačkách. Tam jsme si vyzkoušeli pevné prkno pro Lindu a o další týden později máme doma tři pevná prkna! Je to návykový.“, líčí Miloš, který má modrobílého SIC 14’x24‘‘.

„Jezdíme, zkoušíme, zvykáme si a hlavně padáme. Protože kdo nepadá, jezdí pod své možnosti, že? Do zahraničí na závody časem možná vyrazíme, ale teď je pro nás hlavním cílem se připravit na Mistrovství ČR a Finále Českého poháru v paddleboardingu, které pořádá Česká Federace Stand Up Paddle“

A když už jsme v téhle diskuzi – co pádla?

No v začátcích po tom, co jsme si koupili ty první hobby paddleboardy, tak jsme jezdili na těžkých pádlech s velkým listem a měli jsme je také příliš dlouhá. Ale teď jsme udělali také výměnu za lehká karbonová. Hlavně u holek to bude zlepšení, protože jezdily na moc velkých listech – 86sqi a to chce hodně síly a je na tom pak bitá technika a únava přichází rychle. Teď jsme hrozně rádi, že máme kolem sebe lidi z paddleboardové komunity a trenéry, kteří nám dál radí a pomáhají.

Chceme poděkovat všem, kteří náš oddíl podporují

Městu Mladá Boleslav, TJ Auto Škoda, ČFSUP, Snowboardelu za zapůjčení materiálu na workshopy, a dalším sponzorům Paddle Fest Jizera: ŠKOENERGO, Decathlon a restauraci Pizza Nostra. No a také závodníkům, kteří přijeli o den dřív a pomohli nám postavit zázemí závodu!

První ročník Paddle Fest Jizera, 10-11.6.2022