Přeskočit na obsah

Oblíbený Olympijský festival, dříve Olympijské parky, se koná vždy ve stejné dny jako Olympijské hry a láká návštěvníky z celé republiky. Mezi jinými sporty i na paddleboarding. Co se na festivalech děje? Byli jsme tam.

Letošní Olympijské hry, které se měly konat již minulé léto, se v napjatém očekávání zda Covid opět posune tradiční celosvětové sportovní zápolení o další rok, se nakonec konaly. A s nimi i Olympijské festivaly, projekt, který vznikl v České republice jako Olympijské parky a po úspěchu v Čechách, se tento koncept oslavy sportů a společného prožívání, rozšířil i do zahraničí.

Od 23.7. do 8.8. se v Praze a v Brně (původně byla plánovaná i Ostrava) představily všechny olympijské sporty reprezentované svými svazy a kluby. Mezi nimi svou příležitost dostaly i další pro veřejnost zajímavé sporty a osvětové aktivity. Viděli jsme například headis – což je něco jako pinkponk, ale s velkým míčem a hlavou místo pálky. Své místo si zde našel i stánek antidopingu anebo osvěty třídění odpadu.

Paddleboarding na Olympijském festivalu

Již po druhé v řadě dostal své místo i stand up paddleboarding. Aktivita, kterou jak máme dojem, už musí znát každý a každý ji alespoň jednou vyzkoušel na dovolené. Mile nás překvapilo, že tomu tak úplně není a že o paddleboarding byl zájem jak u dětí, tak u dospělých, kteří jsou všeobecně méně ochotní se na podobných akcích pustit na vodní hladinu.

Celkem sedm dní reprezentovala tento sport v pražské Stromovce mezi stanovišti s dalšími vodními sporty i Česká Federace Stand Up Paddle, která v České republice organizuje tento sport a již pátým rokem pořádá sérii závodů Český pohár v paddleboardingu a také Mistrovství ČR. A my jsme byli u toho také.

Jak vypadá pořádný paddleboardový workshop?

Seznámení se sportem probíhalo formou 45minutových workshopů. Nejdřív 15 minut suchá instruktáž na souši, kde se zájemci dozvěděli něco o sportovním materiálu a bezpečnosti, jak nastavit pádlo, kde stát, jak držet pádlo a vést záběr a také jak vylézt zpátky na paddleboard, když člověk spadne do vody. Nejlepší otázkou byla hned ta jedna z úvodních – „Jak poznáte, kde má paddleboard příď a kde záď?“ Tak schválně, si zkuste odpovědět i vy. Správnou odpověď najdete na konci článku.

Po úvodním nášupu informací, které byly pro mnohé návštěvníky nové, se šlo vše pod dohledem instruktora zažít na vodu. Na slepém rameni, které obtéká atletický stadion se pak skupinka šesti kurzistů naučila, jak bezpečně nastupovat z mola, jak manévrovat paddleboard a to hlavní, jak si stoupnout a správně zapojit svaly a tělo, aby se „netřáslo“ strachy a nestabilitou. Bylo skvělé vést kurzy pro lidi, kteří mají zájem se učit něco nového a vidět pak jejich rozzářené tváře, jak je to chytlo.

Paddleboarding je sport. Chcete začít?

Celkově hodnotíme Olympijský festival jako skvělou akci, na které se všechny sporty mají příležitost poznat a návštěvníci můžou zažít sport po jeho sportovní stránce i s vysvětlením od profíků. My jsme si vyzkoušeli trenažér bobu, střelbu na terč z moderního pětiboje a prodiskutovali jsme dobrou hodinu s lukostřelci. Za těch 7 dní jsme naoplátku uvedli do paddleboardingu ke třem stovkám návštěvníků. A kdo ví? Třeba bude paddleboarding na olympiádě už za 7 let!

A pokud i vy pořád máte problém nebo nejistotu se postavit, nejede vám to, paddleboard zatáčí, když nechcete nebo jakoukoliv jinou otázku, neváhejte a vyrazte na nějaký paddleboardový workshop! Může to být zrovna nějaká „prkotina“, která vám brání si tento sport užít naplno, protože paddleboarding je sport a má svá pravidla. Navštivte třeba kurz pro začátečníky nebo mírně pokročilé v Paddleboard centru na Džbáně. Případně pokud jste typ, který do toho chce proniknout s větší dynamikou, přihlašte se rovnou na nějaké závody Českého poháru v paddleboardingu nebo jiné přátelské akce pro začátečníky. Nejbližší termíny ještě v roce 2021 jsou:

20-22.8. na Veselských pískovnách u Veselí nad Lužnicí
27-28.8. Prague Paddle Fest na Střeleckém ostrově v Praze
4-5.9. 12Miles SUP Race v Turnově
11.9. Prague City Swim okolo Střeleckého ostrova v Praze – benefiční pádlování
28.9. Napříč Prahou přes 3 jezy – Praha

(Odpověď na otázku, jak poznáte, kde je příď a kde je záď paddleboardu zní: když si nejste jistí, raději ho obraťte dnem vzhůru a tam kde je zespod ploutvička (flosna/ fina), tak tam je 100% záď.)