Přeskočit na obsah

První červnový víkend oslavili všichni příznivci paddleboardingu na pláži v Kempu Borný ve Starých Splavech. Již třetí ročník tohoto paddleboardového festivalu zaznamenal rekord v počtu závodníků i zájemců naučit se jízdu na plovoucích deskách. Na dvoudenní akci Českého poháru v paddleboardingu 2019 se na startovní čáře sobotního sprintu a technického závodu potkalo sedmdesát závodníků a při nedělním vytrvalostním závodě šedesát závodníků včetně dětí, které měli závod zkrácený. Závodu se účastnili jak závodníci zkušení v kategorii Elite, tak závodníci méně zkušení nebo i ti, kteří na paddleboardu stáli poprvé v kategorii Hobby.

Závody i festival pro volně příchozí

Skvělou atmosféru vytvářeli nejen návštěvníci, ale také pohostinost místní party kolem půjčovny Windsurfing Mácháč a letní počasí, které panovalo po celý víkend. Opalovací krémy byly nedostatkovým „zbožím“. Jako na každém pohárovém závodě pořádaném Českou Federací Stand Up Paddle bylo možné se utkat se soupeři ve třech disciplínách – krátkém sprintu, technickém závodě kolem bójí (technical race) a vytrvalostním závodě (long distance). Mimo závodění se úlohy paddleboardového festivalování zhostil instruktorský tým AQUAMARINA DEMO TOUR, který navštěvuje všechna místa u vody po celé České republice a učí zájemce, jak se postavit na paddleboard a jak pádlovat.

SPRINT

V sobotu kolem oběda odstartovalo sprintové šílenství na 200 metrů s otočkou kolem jedné bóje. Jako první odstartovali děti do 14 let a na dětských paddleboardových prknech předvedly, že své sportovní náčiní naprosto ovládají. Největší adrenalin z pohledu diváka se odehrával v zápolení kategorií muži Sport a muži Elite, které byly nejpočetnější a závodníci do všech třech sprintových rozjížděk nastoupili s velkým nasazením. 

TECHNICKÝ ZÁVOD

Po odpočinku od sprintování se na předzávodním meetingu setkali opět všichni závodníci, aby si vyslechli výklad trati technického závodu, který spočívá v jízdních dovednostech při ovládání paddleboardu. Technical race se skládá z plážového startu, při kterém se závodník rozběhne z pláže do vody, hodí paddleboard na vodu a v běhu naskakuje na board. Tyto manévry opakuje při přeběhu do dalšího kola a potom co na trati otočil napravo a nalevo několik bójí. Manévrování s paddleboardem na otočkách má svá pravidla, která si hravě osvojí každý závodník a závod zvládají i úplní nováčci v kategorii Hobby. Navíc tento víkend byl pád do vody na bójce přímo lákavý kvůli opravdu letním teplotám.

VYTRVALOSTNÍ ZÁVOD

Po večerní plážové párty s grilováním, ohněm a muzikkou přímo na pláži se závodníci sešli ve velmi hojném počtu i na nedělní start vytrvalostního závodu, který jela kategorie Elite na 10 km, kategorie Sport a Junioři na 5 km a také kategorie dětí na 2 km. I když umístění závodu bylo pro oko lahodivé a závodníci si mohli užívat krásné přírodní scenérie Máchova jezera, byl pro mnohé závod velmi náročný především z důvodu krásného letního počasí a psychického souboje zda podávat sportovní výkon nebo úmyslně skočit do vody pro osvěžení. Long distance je královskou disciplínou v paddleboardingu, která prověří fyzickou i mentální odolnost každého závodníka a na Mácháči se sešli opravdu odhodlaní závodníci.

VÝSLEDKY ZE ZÁVODŮ ZDE

CELÁ FOTOGALERIE