Přeskočit na obsah

Paddleboardové mistrovství světa skončilo pro českou výpravu úspěchem. Cinklo to. Díky Kateřině Trdlové, která v kategorii žen 50+ vyjela třetí místo v technickém závodě.

Foto: Georgia Schofield, Kateřina Trdlová vpravo

Za teplem do Thajska

15-19. listopadu 2023, se uskutečnilo ICF Mistrovství světa v paddleboardingu ve městě Pattaya v Thajsku. Podle místních obyvatel bylo prý moře velice klidné, jindy zde bývají velké vlny. Vnitrozemský flat to ale nebyl. Namísto vln zde byl silný vítr z pevniny, který závodníky náležitě zkoušel a vysiloval. Další výzvou pro už vánočně naladěné středoevropany byla i velmi vlhká vedra a odolat ledovým nápojům, které vás nemají šanci ochladit. Pak již nezbývalo nic jiného, než se pomodlit k místním božstvům.

Pusťte si video od NSP. Jsou v něm i naši čeští jezdci! via @nspsurfnsup

Česká výprava

Na thajskou výpravu vyrazilo 13 závodníků z Čech. Mnozí z nich již měli za sebou předchozí letošní mistrovství světa ve Francii a Evropy v Portugalsku. Je to velký nápor během dvou měsíců ucestovat a uzávodit tři mistrovské soutěže. ICF mistrovství se vyznačuje tím, že se na něj může přihlásit kdokoliv. Je to otevřený závod o stovkách závodníků. Čím se ale blížíte více do finálových rozjížděk, tím je to obtížnější, jelikož se zde také sejde závodnická světová špička, stejně jako na závodech ISA, kde je třeba oficiální nominace od národního svazu. Ano, je to tak, paddleboarding je tak populární, že v něm pořádají soutěže dvě světové organizace.

Na společné fotky a pozávodní debriefing se čas vždy najde!

Česká výprava se skládala z ostřílených závodníků všech věkových kategorií.


Anabáze „Čečia“

Pomalu, ale jistě se do sportovního slovníku komentátorů dostává i staro-nový název Czechia, který ač se to nezdá, jim dělá problém s výslovností. Po zvládnutí příjmení „Trrrrrdlova“, se stala hlavním problémem „Čečia“. Nakonec se to po pár dnech ustálilo na „Čechia“ a zní to zvukomalebně. Za nás lépe než „Čekia“.

Mathieu z TotalSUPu (vlevo) už ví, jak se vyslovuje Czechia!


Sprint, long distance, technical race

Sprinty se jezdily rovně na 200 metrů ve vytyčených drahách (podobně jako to mají rychlostní kanoe). Vodní podmínky byly téměř laboratorní nebýt občasných poryvů větru. V této disciplíně se dostali do TOP10 a TOP20 i naši čeští závodníci. A to je velký úspěch! Nejlepší výkony podávaly naše ženy. Iva Dundová v hlavní kategorii žen si vyjela Finále B a celkově 12. místo. Juniorka Anna Hyková Finále A a celkové 8. místo a Linda Syrovátková Finále B a celkově 14. místo. Kateřina Trdlová, 50+, Finále A a celkové 5. místo

Long distance byl pro hlavní kategorii a závodníky 40+ na vzdálenost 15 km, pro ostatní kategorie to bylo 10 km. To znamenalo dvě nebo tři pětikilometrová kolečka. Z dojmů a postů na sociálních sítích všech závodníků bylo jedno společné: silný vítr. Královská disciplína, která těžce prověřila stehna, fyzičku a morál každého závodníka. Nejlepší výsledky zajeli 11. místa Branislav šrámek a Kateřina Trdlová.

Další den se jely technical race rozjížďky na 500 metrů dlouhém kolečku se startem z pláže a pár bójemi a finále na 1000 metrů. Po předchozím long distance to asi nebyla procházka růžovým sadem a závodníci bojovali s únavou a opět sílícím větrem. I tady jsme u živých přenosů fandili až do finále, jak se naši závodníci prokousávali dopředu. Našenej výsledky dosáhli Kateřina Trdlová s bronzem a Jan Šrámek se 7. místem.

Jak se Kačka dostala na 3. místo?

Z živého přenosu to nebylo úplně vidět, protože zabíral první závodnici. Ale pro ty, koho to zajímá, tak to bylo asi takto:

Na poslední bóji závodnice přede mnou měla problémy se zatočením. Ta za mnou byla daleko. Tak jsem se rozhodla, že nebudu na nic čekat a prostě jsem to vzala vnitřní stranou kolem bóje. A bylo z toho třetí místo.

Kateřina Trdlová, 3. místo, ženy 50+, technical race

Výsledky českých jezdců

Foto: Georgia Schofield a čeští závodníci

Že je paddleboarding pouze letní sport? Pro mnohé to nekončí, dokud voda nezamrzne. Jak se připravit na takové pádlování při nižších teplotách se dočtete v článku.

Paddleboarding může být v Česku i celoroční sport

Paddleboarding si mnozí spojují s létem. Je to logické, do vody se nejlépe padá, když víme, že je teplá. A z našeho Paddleboard centra na Džbáně i víme, že další podmínkou pro to, aby se lidé vydali na prkno, je slunečné počasí. Jakmile je některý letní den mráček, ba pouze zamračená předpověď počasí, na vodu se nikomu nechce. Což je škoda, protože když je pod mrakem, tak aspoň člověk není neúprosně grilován sluncem a když jsou přeháňky, tak je i voda teplejší.

S posledním srpnovým dnem, tak o paddleboarding najednou opadá zájem. Protože září už prostě není léto. Maximálně tomu dáme nějaký ten víkend nebo prodlouženou dovolenou u moře. A to je velká škoda, protože podzim je na paddleboardu krásný a z vodní hladiny i intenzivnější na niterní zážitky.

Jak se obléct v chladnějších teplotách?

Teplejší část podzimu

V první polovině září ještě není co řešit, teploty jsou přes den mírně nižší než v srpnu, a to je jedině příjemné. S přibývajícími dny bychom doporučili nepodceňovat oblečení při podvečerním ježdění. Jakmile se slunce schová za obzor, citelně se ochladí a na to je lepší už vyrazit třeba v lycrovém triku s dlouhým rukávem. Postupně prodlužovat i nohavice a ke kraťasům nebo boardshortům přidat i dlouhé lycrové legíny. Lycra je lehká a prodyšná a při sportovnějším výkonu nás nepřehřívá, ale zároveň ochrání, když foukne vítr a předejde prochladnutí po tréninku, než se převlečeme. 

A co na nohy?

Na boso je ježdění nejlepší, ale při prvních pocitech chladu od nohou si na příští ježdění vezměte raději tenké neoprenové botky tloušťky 2-3 mm. Za tu rýmičku to nikomu nestojí. Dobré jsou již kotníčkové neoprenky, protože kotníky jsou náchylné na „vychladnutí“. Také doporučujeme vybírat neoprenové boty správné velikosti a nenechávat si míso na špičce, aby nám noha v botě pak neklouzala. Ideálně neoprenky se stahovacím páskem na nártu, které nohu fixují ve správné poloze.

Tip:   lehké kotníčkové neoprenové boty ION – Ballistic 2,5 mm s dobrou citlivostí chodidla skrz  podrážku. ZDE

Tip: lycrové triko ION ZDE

Chladnější podzim až začínající zima

Přicházejí už ty dny, kdy je obloha celý den šedivá, dny se zkracují, prší a teploty se pohybují už spíše okolo 10°C. Ale vy máte chuť si jít zapádlovat. Neoprenky jsou už nezbytností a co se týče dalšího oblečení už záleží na vašich fyziologických dispozicích – jestli je vám stále horko anebo jste zimomřiví.

Oproti letním a podzimně/jarním modelům neoprenek, je na zimu ideální pořídit ještě tlustší a vyšší variantu 5-6 mm. Do neoprenek na zimu je také důležitá ponožka, např. kvalitní funkční lyžařská v různých variantách tloušťek a výšek (až podkolenky).

Tip: Vyšší neoprenové boty na zimní paddleboardování ION – Plasma 6/5 mm. ZDE

Tip: Funkční rychleschnoucí triko PROLIMIT ZDE

Oblečení s označením, že je vhodné na paddleboard při chladnějších teplotách v obchodě přímo nenajdete. Hledejte ho mezi běžeckými a běžkařskými outfity. Lycrové oblečení vyměňte za funkční prádlo, které dobře odvádí vlhkost a zároveň poskytuje i teplo. V případě velkého větru doporučujeme i neprofoukavou softshell bundu na běhání.  Pokud jste náchylní na hlavu, tak přidejte i dobře držící čepici nebo čelenku na běhání nebo běžkování. Obecně jde používat oblečení na běžky. Platí, že nejefektivnější je vrstvení funkčních svršků, tak abychom se při pádlování nepřehřívali, mohli se hýbat a bylo nám to příjemné.

Chcete raději neopren?

Variantou na opravdu chladné teploty je i tenké neoprenové oblečení (wetsuit) do našich podmínek o tloušťce 1-2 mm. Funkční je např. kombinace neoprenových kalhot (přeci jen se nohy dostávají do kontaktu s vodou častěji, než horní polovina těla) a funkčního prádla s neprofoukavou bundou. V zimě se nemusíte bát si vzít ani neoprenové triko, i když někdo se v něm může trochu více přehřívat a potit, jelikož neopren sice chrání před podchlazením, ale když je mokrý. Záleží na vašem komfortním pocitu.

Tip: Tenké neoprenové kalhoty na paddleboard PRO-LIMIT 1 mm. ZDE

Tip: Neoprén ION Long John 2 mm, který neomezuje pohyb ramen a není příliš robustní. ZDE

A co rukavice?

Když už jde do tuhého a voda je jako sirup přijde čas i na rukavice. Na rukavicích je důležité, aby vám neklouzaly dolů z hlavičky, zároveň abyste měli v rukou stále cit na pádle. Takovou variantou, která splňuje tyto požadavky jsou rukavice např. od značky ION nebo PRO-LIMIT. Protiskluzové rukavice s otvorem na dlani, pro lepší cit. Vypadají jako palčáky, ale ukazováček uvnitř je oddělený. Tloušťka těchto rukavic je 2,5 mm a uvnitř je hřejivý materiál.

Tip:  ION neoprenové rukavice OPEN PALM s otvorem v dlani pro lepší cit. ZDE

Tip: Protiskluzové neoprenové rukavice PRO-LIMIT Curved Finger Utility 3 mm. ZDE

Suché neopreny, i když se vykoupete

Jako upgradovaný tepelný štít a zároveň pro někoho jako jistota před nechtěným koupáním je na trhu i tzv. suchý oblek (drysuit), který již vyrábí více firem a v různých variantách. Mezi nejznámější patří „sucháč“ od rakouského výrobce SUPSKIN. Další dvojdílnou možností je např. drytech bunda a kalhoty od firmy AQUADESIGN. Výhodou i nevýhodou suchého obleku je jeho nepropustnost, a to jak vody k tělu, tak tělesného vlhka ven. Pod suché obleky si oblečte termo prádlo a nezapomeňte na boty.

Tip: AQUADESIGN třívrstvý prodyšný Fleecetech Top ZDE
Tip: ION polosuchý dámský neopren 4/3mm v modré a růžovo šedé ZDE
Tip: neoprenová čepice ION Bommel ZDE

Suchý oblek SUPSKIN

Suchý oblek, který má své kořeny v sousedním Rakousku. Od roku 2011 se vyvíjí technologie a střihy a testování probíhá nejen v zimních podmínkách. Od roku 2017 se výroba přesouvá do Portugalska.

Varianty oblečení na paddleboard podle venkovní teploty – orientačně

17-20°Clycrové triko a kalhoty, naboso nebo s letními tenkými botami
11-16°Cfunkční oblečení, softshell bunda, neoprenové kotníčkové boty
pod 10°Cneopren nebo suchý oblek + termo prádlo, tlustší neoprenové boty
pod 5°Cjděte radši běžkovat, pokud si tedy nechcete udělat foto s omrzlými vlasy a fousy na instáč. Při těchto teplotách už hrozí namrzání prkna a navíc se těžko prohřívá celé tělo a mohli byste si zkazit techniku.

Když to shrneme, jde hlavně o individuální pocit tepelného komfortu a dostatečné hybnosti. Dalším tipem zpříjemňujícím pádlování v chladných měsících je třeba zvolit vhodné nástupní místo, abychom nebyli mokří ještě před pádlováním. Ideální je nástup z mola nebo z šikovně umístěného balvanu ve vodě, tak aby byla dostatečná hloubka na flosnu a ze břehu se dalo udělat krok suchou nohou.

Tipy kam vyrazit na zimní pádlování

Pádlování v zimě má řady nadšenců, kteří se kolikrát nezastaví ani s mírně zamrzlou vodní hladinou. Na jejich facebookových profilech pak vidíte mnoho fotek zamrzlých rampouchů ve vousech a červené rozzářené obličeje u zasněženého jezera.

Má to své kouzlo a pro opravdové fajnšmekry jsou tu i oblíbené zimní paddleboardové závody:

Mistrovství světa v paddleboardingu je po sedmi letech opět v Evropě! 24.9.-1.10.2023 se na západním pobřeží Francie sjedou ti nejlepší paddleboardisté a kromě individuálních výkonů se budou sbírat i ty týmové – národnostní. Tým Česká republika nebude letos chybět. Naposledy vyrazila reprezentace v roce 2018 do Číny v podání Ivy Dundové, která je i po letech českou stálicí a tak tu nebude chybět.

Protože tu budeme deset dní, rozhodla jsem se psát článek postupně jako deník. Budu ho každý den (snad) aktualizovat. Takže vítejte do deníčku šéfa české výpravy z ISA Mistrovství světa 2023. A sledujte nás i na sítích a ve storíčkách samozřejmě!

Poslední aktualizace: 2.10. 12:27 – rolujte dolu, chronologicky řazeno

Paralelně s mistrovstvím světa plánujeme i výpravu na mistrovství Evropy, které bude o 2 týdny později. Jsou to fofry!

Zleva: Matyáš Soukup, Iva Dundová, Ondřej Petrák, Kateřina Trdlová, Linda Syrovátková, Miloš Syrovátka, Petra Syrovátková

V hlavních rolích

Iva Dundová, Ondřej Petrák, Tomáš Grošup, Linda Syrovátková, Matyáš Soukup, Kateřina Trdlová, Lucie Raab, Petra Syrovátková, Miloš Syrovátka, Jaroslav Soukup

Přípravy na odjezd

Vyjíždí se v pátek po práci a po škole. Plánovaný příjezd sobota 23.9. kolem poledne. Auto a vlek jsou plné. Já jako vedoucí výpravy jedu po vlastní ose. Jsem ráda, protože nebudu muset sedět skoro celý den v autě. Letadlem do Nantes a vlakem do Sables d’Olonne to trvá čistého času 3 a půl hodiny. Na třídenní cestě ze Španělska už je také Tomáš Grošup.

Porucha a slavnostní ceremonie v ohrožení

V pátek v noci se výpravě rozbilo auto. Banalita na 20minutovou opravu – naviják alternátoru (prostě něco s klíňákem, nejede to). Ve Francii nikdo o víkendu nepracuje. Nedá se ani půjčit velké auto s koulí na přívěs s paddleboardy. Závodníci si hledají ubytování a na cestu vyráží záchrana – Jaroslav Soukup, otec, trenér a logistik na připravený vyrazit na mistrovství Evropy do Portugalska. Nečekaně vyráží už na mistrovství světa do – Francie s odhodláním dovézt český tým a pokusit se stihnout slavnostní průvod a ceremonii sypání písků. Záložní plán je reprezentovat výpravu ve dvou já a Tomáš. Už jsme totiž na místě, stihli jsme se ubytovat a celou výpravu odregistrovat na místě.

NEDĚLE 24.9. Jak to dopadne? Uvidíme! Podle propočtů a když půjde všechno dobře, by měl zbytek (spíš tedy většina) týmu dorazit půl hodiny před začátkem průvodu. Je to napjaté!

Průvod v nových repre mikinách se konal

Blížil se čas k odchodu na slavnostní průvod národů. Tomáš už si sušil vlasy po dopoledním poježdění na dnes poněkud rozfoukaném oceánu. A opravdu v 15:00 se v rohu parkoviště vynořil transportér a vlek se 14 prkny a šněroval si to směrem ke mě. Tak sláva! Vyskákalo 9 lidí a začali se převlékat do repre trik a mikin a česat se na tu parádu. Rychle jsem našla písek z Bezdreva a odsypala půlku, protože ta druhá poputuje další tisíce kilometrů do Portugalska. Vypadalo to, že všechny národy už odešly na náměstíčko a pak jsme zahlédli v modrých soupravách italský tým, který si užíval pozornost na přecpané kolonádě. Já jsme využila chvíli a šla se vyfotit s Davide Alpinem, Ceciliou Pampinellou a Leno Nikou. Když už jsme za nimi šli nějakou chvíli, přišel Ondra Petrák s poznámkou, jestli je dobré jít za Italy, že není jisté, zda dojdeme do cíle.

Když jsme došli na náměstí Sables d’Olonne a našli jsme smotanou červeno-bílou vlajku u cedule s nápisem Czech Republic. Po chvíli napětí jsme nakonec rozmotali a našli mezi pruhy i modrý klín. A k tomu nám od organizátorů přišla zpráva, že máme 45 minut navíc na kafe. Nemohlo to být lepší. Ze všech spadl poslední stres. Pak přišlo společné focení výprav a ještě zbyl čas na přivítání a pokec s našimi známými závodníky z Německa. Kačka Trdlová si tedy vytvářela už nové známé z Kostariky. „Pura vida!“, země která je abecedně před námi.

Foto ISA Sean Evans

A co pokřik?!

Začal warming up celé parády. Rozezněli se brazilské bubny 30 bubeníků a odevšud se ozývaly pokřiky jednotlivých zemí. A jaký budeme mít my? …Czechia, Czech republic, pár základkových pokřiků… Nakonec jsme dali Kdo neskáče není Čech, hop, hop, hop. Skvěle se to hodilo do všech podobných fotbalově a hokejově lazených nápěvků. Začali Kostaričané, pak jsme se do toho pustili my a hned po nás se zezadu ozývali Angličani. Šli jsme asi půl hodiny turistickou kolonádou lemovanou z obou stran diváky se svými telefony. Atmosféra se dala krájet. Najednou se k nám přidala jedna paní a začala nám s velikým nasazením fandit. Krajanka. Bylo to milé! Nestihla jsem jí vyfotit, museli jsme totiž pro ní skandovat Kdo neskáče není Čech, aby si to pořádně užila a my s ní.

Foto ISA Sean Evans

Bezdrev u oceánu

Na slavnostní sypání písků jsme vyslali juniory. Vlajku nesl Matyáš Soukup a písek sypala Linda Syrovátková. Moderátoři skvěle vyslovili jména všech, škoda. Těšila jsem se na nějakou výslovnostní cizozemskou modifikaci. Musím říct, že se Linda s Matyášem zhostili ceremoniálu opravdu důstojně a ještě nakonec přidali krátké choreo „Czech Republic!“. I písek od našeho jihočeského „rybníčku“ Bezdrev obstál svou kvalitou a ochotně se vysypal ze skleněné lahvičky s úzkým hrdlem včetně klacíků a jehličí. Narozdíl od pár ostatních zemí, kterým se to nepovedlo, protože jejich písky byly moc vlhké a nechtěly opustit lahve.

Foto ISA Sean Evans

Po parádě jsme ještě uschovali prkna, ubytovali zbytek. Petra ani nezavřela dveře od auta a od vchodu do domu a běžela vyndavat hrnce a vařit rajskou. A naše skupina si dala svou první společnou večeři. CO PŘINESE ZÍTŘEK?

Oficiální fotografie ISA najdete ZDE

První a druhý tréninkový den na oceánu

Pondělí 25.9. všichni doháněli spánkové deficity po cestovním dobrodružství a tak se naše ekipa šla po snídani podívat na kilometr vzdálenou Tanchet pláž, na které probíhá SUP surfová disciplína první tři dny šampionátu. Pak naše mamá Petra Syrovátková zavelela k obědu a tak se šlo. Je to skvělé mít s sebou kuchaře, protože přeci jenom ten boj o zajišťování potravy, i když už dávno jí nemusíme lovit, je časově náročný. Odpoledne se šlo na trénink, každý podle rad svého trenéra. Trénovalo se hodně na technical race a technické dovednosti v shortbreaku. Díky velkému množství prken zbylo i na mě s Petrou a tak jsme si to užili všichni a Miloš to jistil z pláže, dokumentoval a dělal hlavního zásobovače vody. Po hodině a půl jsme si dali ještě kafe na kolonádě a koukali, jak Jarda Soukup poprvé SUP surfuje. Máme tři dny na to, abychom se aklimatizovali a také si to užili. Tak část šla domů po pláži pěšky.

Druhý den, úterý – 26.9., jsme já s Kačkou Trdlovou měly ranní dostaveníčko na hlavní pláži s Molly z Cornwallu z Anglie, aby nám dala lekci na prone. Jelikož jsem tady vedoucí výpravy, tak jsem vyslyšela poznámky Tomáše Grošupa o tom, že bychom měli být silnější tým a třeba do budoucna zajistit i závodníky na prone (pádlování vleže nebo vkleče na úzkém paddleboardu rukama) a jet tu štafetu, ze které také získáme body do soutěže národů. Tak jsem nám zařídila zapůjčení paddleboardu a přihlásila ho taky do štafety. Odpoledne vyrazila zase česká ekipa na další společný trénink. Dnes bylo na plánu vysurfování vln a já jsem dělala sparing Kačce a vyjely jsme víc na otevřené moře do kopců moře, kudy povede trať 18 km long distance v sobotu. Jsme po skvělé večeři a nikdo se mnou nechce jít na drink při západu slunce 1 km na pláž. Všichni se tu hydratujou, protahujou a tejpujou a taky hodně jí.

My s Kačkou jsme si to skvěle užily a připravily se na štafetu. Jako odměnu jsme šly do muzea mušlí (Musée du coquillage). Jediné muzeum mušlí ve Francii a jedno z osmi na světě! Bylo tam velké množství mušlí a taky vycpaných žraloků s nalepenýma očima

Třetí den – odpočinek

Ve středu, 27.9., byl den odpočinku. Všichni jen jedli a odpočívali. Na vodu šli jen doprovody a Kačka Trdlová, která plnými doušky ochutnává oceán a jeho vlnění. Jako překvapení přijíždí na vlastní pěst autem fanynka Kristýna Kohutová.

Čtvrtek – první závody závody

Čtvrtek, 28.9., v technickém závodě (dospělých) startují Tomáš Grošup (1. heat, 22 v rozjížďce), Ondra Petrák (2. heat, 20 v rozjížďce), Iva Dundová (1. heat, 13 v rozjížďce), Linda Syrovátková (2. heat, 14 v rozjížďce). Závodníci nás poslali v 7:30 na přeměření paddleboardů, aby mohli o hodinu déle snídat. Byly to nervy. Na živém vysílání to tak nevypadá (kamera to prostě všechno vyhladí), ale byl vítr a velké vlny. Choppy heavy water. I pro nás na pláži to bylo náročné, protože jsme chodili sem a tam na přeběhové vlajky a nosili závodníkům náhradní pádlo pro všechny případy. Až večer jsem se dozvěděla, že každý závod měl hodinu! Všichni naši závodníci po dojetí zářili a měli radost z pořádného závodu.

Dojmy závodníků

Iva (NSP – Puma 14’x23“): v porovnání se všemi mými závody na mořích byly tyhle podmínky jasné heavy water. Ale bylo to skvělé. Je to poprvé, co jsem si vyjela na mistrovství světa finále! Mám velkou radost.

Ondra (NSP – Puma 14’x23“): já jsem si závod moc užil. Po startu jsem sice ztratil na úvodním shorebreaku kontakt se zbytkem pole, protože mě tam třikrát vyblokoval a shodil jiný závodník. Ale jinak jsem byl nadšený z technických částí, vysurfování na břeh i včetně jedné pračky ve druhém kole. Celkem 31. místo.

Tomáš Grošup (Starboard – Allstar 14’x21,75“): měl jsem dobrý start, nicméně přední skupina nám ujela hned na druhé bóji, kde začínal těžký úsek závodu. Závod byl v dobrých podmínkách a líbil se mi. Celkem 27. místo.

Linda Syrovátková (NSP – Puma 14’x23“): měla jsem velkou trému před startem. Větší než na českých závodech. Po startu jsem na jedné vlně spadla, ale hned jsem naskočila. Bylo to těžké, největší krizi jsem měla při přeběhu v druhém kole, kde mě pak chytla pračka. Ale alespoň vím, jak to bude probíhat v zítřejším juniorském závodě a čeho se vyvarovat! – Celkem 23. místo

Pátek – finále technicalu a juniorů

Už je pátek, 29.9., dnes byl na řadě den pro juniory a také pro Ivu, která se jediná dostala do finálové jízdy dospělých. Moře bylo ráno opět rozvlněné a rozfoukané. Jako první nastupuje Matyáš. A jako každého závodníka, ho prověřila třetí nebo čtvrtá vlna. Konkurence je velká, jelikož mnozí junioři zároveň závodí již v dospělácké kategorii, ale titul juniorského mistra světa si nemohou nechat ujít. Pak následoval Lindy technický závod. Včerejší rozjetí v ženách jí pomohlo. Včerejší trať je mírně upravená a místo dvou výběhů kolem vlajek na pláž je pouze jeden a druhá otočka se točí v shallow water a lámavých vlnách u pláže. O trochu klidnějších podmínkách vypovídaly i celkové traťové časy (něco mezi 30 až 40 minutami).

Naši česko-francouzští fanoušci v Sables d’Olonne

Následovalo mužské finále, při kterém doslova tekly nervy. Nejprve se nepodařil vyloudit kloudný signál ze startovního zařízení, ale i přesto při náznaku vzdechu sirény, polovina startovního pole vyrazila. Ovšem žhaví favorité na druhé straně pláže neslyšeli a celkově si nebyli jistí. I tak to až k první bóji vypadalo, že závod se dokončí i s nepovedeným startem. Nakonec u první bóje všechny závodníky poslala zpátky loď s rozhodčími. Napodruhé to vyšlo. 1. Shuri Araki, 2. Noic Garioud 3. Rai Taguchi 4. Titouan Puyo. Japonsko – Francie – Japonsko – Francie. Skvělá podívaná a drama na obou bójích u břehu. Až na Japonce, kteří jeli jakoby nic. Na Ivy finále už opět postoupil příliv a zbývalo dvacet metrů pláže, přeběhy neměla žádné a i sety velkých vln chodily méně častěji. Hlavně se uklidnil vítr a hladina se trochu vyhladila. Na prvním místě byla suverénně španělka Esperanza Barerras, druhá Melanie Lafenetre a třetí Portorikánka Maricarmen Rivera.

Dojmy závodníků

Matyáš (NSP – Carolina 14’x21“): Bylo to náročné, ale jsem rád, že jsem to zvládl. Bylo to moje první mistrovství světa. Celkem 16. místo v juniorech, technical race.

Linda (NSP – Puma 14’x23“): dneska jsem si technical užila ještě víc než včera a jsem s jízdou spokojenější. I nervozita byla menší. Celkem 12. místo v juniorkách, technical race.

Iva (NSP – Puma 14’x23“): dneska se mi jelo lépe, moře bylo takové uhlazenější. V druhém kole se mi podařilo sesurfovat krásnou vlnu až k shorebreakové bóji. Celkem 20. místo, technical race.

Dlouho očekávaný long distance

Sobota, 30.9., velký den začíná pro závodnice Ivu Dundovou a Kačku Trdlovou brzo ráno. Vstáváme v 6:30 a jedeme na pláž. Ve Francii se rozednívá později a tak jsme na pláž dorazili těsně před východem slunce. Byla to romantika. Neptun byl zrovna v dobrém rozpoložení a Atlantik předváděl svou vrcholnou formu oceánské zenové zahrady. Lepší podmínky si naše závodnice nemohly přát. Časový limit byl tři hodiny na 18 km. Kačka jela tento typ závodu poprvé. Iva už po mnohokráté. My, co jsme zůstali na břehu jsme běželi na přívoz, abychom mohli fandit ze vzdálenějšího majáku na točné bóji. Já jsem si stihla zajít i na vernisáž 15 lokálních umělců v krásném románském kostele. Měli jsme za to, že času máme dost. Ještě jsem si dávala ranní kávu, když jsem uslyšela, že do cíle dojíždí Tanja Eckert, u které vím, že Iva jezdí podobně s ní. Najednou se závod s časem odehrával u nás, abychom stihli cílový doběh našich závodnic. Na obzoru už byla Iva Dundová a než jsme se stihli vzpamatovat, moderátor Mathieu z TotalSUPu hlásil i „Katerina Trrrrrdlová“. Obě závodnice dojely v minutovém rozestupu na 19. a 20. místě s časem 2 hodiny a 20 minut.

Odpoledne nastoupili na start Ondra s Tomášem a oceán, stejně jako 3 weather Taft, stále držel své ranní rozpoložení. Kluci odstartovali, pak předjížděli a zabudovávali se do svých pozic a po dvou hodinách a 18 kilometrech dojeli do cíle. Tomáš byl naprosto spokojený se svým rok starým předsevzetím, dojet v top 20. A dojel 20! Tady už jsme byli připravení a na doběhy podávali českou vlajku. Mistr světa v long distance se stal Japonec Shuri Araki a, jako pokaždé, se po protnutí cílové čáry otočil, sundal kšiltovku a uklonil se. Skvělou podívanou předvedl také Titouan Puyo, který musel mohutně sprintovat o druhé místo s dalším Japoncem Rai Taguchim.

Kačka (NSP – Carolina 14’x23’5“): byl to úžasný závod. Celou dobu jsem si hrála s mořem. Nesmíte s oceánem bojovat, pak vás doveze do cíle. Každý by si měl vyzkoušet pádlování na širém moři!

Závěrečný den – sprinty, štafety a vyhlášení

Neděle 1. října. Už to cítíme v kostech, že se jde do finále. Ale je třeba se ještě soustředit a nevypouštět před koncem. Začíná se sprinty. Oceán je stále spíše klidnější bez větších vln. Plážový start, 150 metrů k bóji, vyberete točení napravo nebo nalevo a nazpátek se snažíte chytit co nejlepší vlnu, která vás doveze rychle do cíle. A samozřejmě sprint k lajně. Nejdříve 8 rozjížděk mužů, ze kterých postupují vždy 2 do čtvrtfinále. Ondra postupuje! Hladina se mění s každou rozjížďkou a pořadatelé musí stále posouvat startovní linii, stan a zábrany, aby se ze sprintu nestal spíše atletický sprint. I když ten tam ve finále hrál také kolikrát rozhodující roli. Ve čtvrtfinále Ondra dostal do rozjížďky silného závodníka Aarona Sancheze. A závod pro něj skončil. V ženách byly na úvod pouze 4 rozjížďky, protože jich bylo méně. Opět postupovaly 2. Ivy rozjížďka měla ale zrovna nejvíc závodnic – pět na startu oproti čtyřem. Bude to napínavé. Po startu až k bóji jsme všichni měli zatajený dech nebo křičeli, protože to vypadalo nadějně na 2. místo. Na bóji se ale šance pokazily, když se tam potkala s druhou závodnicí, která měla jet vnitřně, ale docházelo tam ke kontaktu a Iva nedokázala rychleji otočit bóji. I tak to byla skvělá podívaná.

Velký respekt Ivě a Ondrovi za vynaložené síly při absolvování všech disciplín. 98% závodníků se soustředilo na jednu až dvě disciplíny.

Štafeta

Od rána se také na štafetu rozjížděli naši junioři Matyáš s Lindou, kteří se na závěrečný závod velice těšili a měli radost z aktuálního rozpoložení vodní hladiny. Tomáš s Kačkou se rozjížděli na prone paddleboardu, který je součást ISA štafety. Paddleboard jsme měli půjčený od anglického týmu a díky nim jsme mohli získat další body do soutěže národů. Tomáš byl na prone poprvé, ale se svými surfařskými dovednostmi s ním neměl žádný problém. Jen je třeba chvilku hledat stabilitu. Ale jinak je prone láska po prvních 10 minutách! Ve štafetách soutěžilo nakonec 13 zemí (z 30 účastnících se). 400 metrů beach race se dvěma bójema a dvěma oběhovýma vlajkama a dotknout se dalšího ze štafety. Pořadí 1. Prone muž – Tomáš / 2. SUP žena – Linda / 3. Prone žena – Kačka/ 4. SUP muž finisher – Matyáš. Porazíme Němce, kteří jsou na tom s prone stejně jako my? Po odstartování byla nálada ještě intenzivnější, než při ostatních disciplínách. Emoce stříkali ze všech závodníků i diváků. Týmové sporty mají něco do sebe… Do třech kol jsme byli stále před německou štafetou na desátém místě! Nakonec nás ale předjeli a tak jsme si vyjeli 11. místo. Byla to ale velká zábava a rozhodně je třeba najít nějkaké české závodníky, které by nás mohli v prone reprezentovat.

V celkovém bodování zemí jsme si nakonec i díky silnému týmu vydobili 11. místo. Špatné? Nemyslím si!

Závěrečné vyhlášení, při kterém jsme si poslechli asi 8x francouzskou hymnu, 8x španělskou hymnu a také párkrát hymnu japonskou, která se mi obzvlášť líbila, jsme už absolvovali ve dvou s Tomášem. Ostatní už byli na cestě zpátky a teď, když dopisuji tuto reportáž ještě stále z francouzského městečka Les Sables d’Olonne, právě naše česká výprava přijíždí do Čech.


Selfie výzva

Budeme tu 10 dní a potkám spoustu závodníků a lidí ze světové paddleboardové scény, se kterými jsem se už třeba setkala na jiných mezinárodních závodech anebo je znám pouze z živých vysílání, výsledkových listin a článků. Tak proč si neudělat osobní výzvu! Takže začínám:

Casper Steinfath, dánský Viking a několikanásobný mistr světa a vítěz. Miluje extrémně dlouhé pádlování ve formě vikingských výprav. Dokonce si mě pamatuje i z minulého setkání. Úplní staří známí (ha!). Odchycen při večeři.

Christian Andersen, aka Polar Bear. Další seveřan z Dánska. Už od juniorských let proháněl nejlepší světové paddleboardisty a v top 5 se drží už čtyři roky. Christiana jsem odchytila u boardů po tréninku.

Italský triptych – Leonardo Nika, Davide Alpino aka Gorila, Cecilia Pampinella aka Ceci. Z téhle fotky si uvědomíte, že Itálie má velmi silný tým. A to mi ještě utekl bratr Lea Claudio, který je italské i světové (velmi často) číslo jedna. S Davidem se známe z druhé Euro Tour, které jsme pořádali v Praze a pak jsme mu půjčili zázemí naší loděnice na Braníku a o rok později jsme se na oplátku koukli na závody u něj v Bari. A Ceciliu znám ještě o dva roky déle z prvního Euro Tour závodu ze Střeleckého ostrova, kdy jí bylo něco kolem 13 let, ale od té doby jen sílila a zrychlovala a podle mého tipu si z letošního mistrovství nejmíň jednu medaily odveze. Foto pořídil otec Pampinella na promenádě před průvodem.

Kjell de Bruyn (BE, NSP) a Ricardo Haverschmidt (NL, Mistral) – dvojka silných jezdců, kteří se na paddleboardové scéně pohybují už pár let a pravidelně berou místa maximálně do první dvacítky. S Kjellem jsem se poprvé potkala na Prague Paddle Festu v Praze při Euro Tour. S Ricardem na pár Euro Tour, které se jeli na moři. Odchyceni po tréninku u stanu.

Esperanza Barreras – velmi silná španělská závodnice z Fuerteventury. Číslo jedna/ dva/ tři na long distance i v technical race. Zajímavé je, že svou paddleboardovou kariéru začala až ve 36 letech! Uvidíme, kdo získá zlatou medaily z MS. Espe nebo její kolegyně z týmu Duna Gordillo? Odchycena při opravě prkna.

Anna Tschirky – mladá švýcarská jezdkyně, kterou můžete potkat na Euro Tourových závodech (top 10) a poznáte jí podle širokého úsměvu a velmi pozitivního vibe. Odchycena na parkovišti.

Titouan Puyo aka T2 (FR, NSP) – závodící paddleboardová legenda, i když mu je teprve 32 let, z Nové Kaledonie. Po ohlášení konce kariéry a vrácení se k práci truhláře, byl povolán k pádlu na domácí vodě. Velký favorit každého long distance závodu a francouzské číslo 1. Ale je pravda, že jsem ještě na parkovišti potkala Michaela Bootha, se kterým jsem se nestačila vyfotit.

Itzel Delgado (Peru) – velmi talentovaný závodník na technické závody a rozbouřené moře. V technickém závodě se v rozjížďce umístil na 2. místě před Michaelem Boothem. Zajímavé je, že používá nový model pádla od QuickBlade určený na outrigger kanoi. Odchycen před race meetingem.

Rai Taguchi (Japonsko) – druhá polovina úderného japonského dua Shuri Araki aka Shrimpy + Rai Taguchi. Velice silní závodníci, které nerozhodí žádný stav vodní hladiny. Oba vyhráli své rozjížďky v technickém závodě. Kdo to vyhraje, uvidíme dnes ve finále technical race. Odchytila Kačka při svačině s rodinou.

Mélanie Lafenetre (Francie) – silná francouzská závodnice, která je obsazovaná do všech disciplín. Fotografii jsme si pořídili minutu po dojezdu, když se stala čerstvou Mistryní světa ve sprintu.

Iva Dundová (ČR, NSP) – moje dlouhodobě nejoblíbenější česká závodnice. A objektivně také nejzkušenější, co se do počtu mezinárodních závodů a mistrovství světa týče. V současné době v top světové 20 na long distance na ISA mistrovství. Hodně štěstí do dalších závodů!

Fotogalerie – ISA

Credit: Jersson Barboza, Pablo Franco – International Surfing Association link fotogalerie

Je tady měsíc paddleboardingu. Češi vypravují dva týmy na vrcholové soutěže, které tento a příští rok budou konat v Evropě. Již tento pátek odjíždí první výprava na mistrovství světa do Francie a o tři týdny později na mistrovství Evropy do Portugalska. Závodníci se nominovali na Mistrovství ČR v paddleboardingu na Bezdrevě. Poprvé vypravujeme i juniorskou výpravu. První česká výprava na ISA (International Surfing Association) mistrovství světa reprezentovala české barvy v roce 2017 v Dánsku. Češi se na Mistrovství Evropy vydají poprvé. Toto mistrovství se koná jednou za dva roky a pořádá ho European Surfing Federation.

Slavnostní ceremonie sypání písků

Oba šampionáty začínají slavnostním průvodem všech výprav ve svých jednotných soupravách. Česká výprava půjde v trikolórové Olympijské edici od české značky Alpine Pro. Vyvrcholí to umístěním národních vlajek na slavnostní pódium a sypáním písků. Každá výprava si přiváží písek ze své pláže. Naše české výpravy s sebou ponesou písek z místa konání nominačního závodu – z Bezdrevu. Celý průvod je skvělý na navození atmosféry, jak pro závodníky, tak pro diváky. Ceremonie můžete sledovat i online.

Skoro kompletní česká výprava na MS a ME 2023. Zleva Lucie Raab (vedoucí výpravy), Linda Syrovátková, Matyáš Soukup, Iva Dundová, Kateřina Trdlová, Ondřej Petrák. Chybí Anna Hyková a Tomáš Grošup.

ISA Mistrovství světa ve Francii

KDE: Les Sables d‘Olonne
KDY: 24.9.-1.10.2023
Živé vysílání: https://www.youtube.com/@ISAsurfing/streams

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na oficiálním webu ZDE

ESF Mistrovství Evropy v Portugalsku

KDE: Peniche
KDY: 14-21.10.2023
Živé vysílání: https://www.facebook.com/totalsupofficial

Harmonogram a disciplíny

Více informací najdete na webu ZDE

Představení česká výpravy

Iva Dundová (Hudy SUP Team České Budějovice)

Zkušená závodnice, která reprezentovala na ISA mistrovstvích světa již dvakrát v roce 2017 v Dánsku a rok na to v roce 2018 v Číně. Je závodnicí, která objíždí i zahraniční série jako Euro Tour, účastnila se i ICF mistrovství světa a zimní měsíce tráví surfováním a SUP surfováním. Je členkou výboru České Federace Stand Up Paddle a zástupce surfové a SUP surfové komise. Je několikanásobnou a úřadující Mistryní ČR i vítězkou Českého poháru v paddleboardingu. @iva.sup

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň / Paddle republic)

Ondra je také zkušeným závodníkem, několikanásobným Mistrem ČR a vítězem Českého poháru v paddleboardingu. Zkušenosti se zahraničními závodníky má z mořských závodů na Euro Tour a sousedskými SUP Alps Trophy nebo ICF Mistrovství světa. Úřadující Mistr ČR v paddleboardingu. @ondraas.p

ISA MS: technical race, long distance, sprint
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Tomáš Grošup

Český závodník, který dlouhodobě žije a trénuje na moři ve Španělsku. Velice zkušený jezdec a traveler, který kromě paddleboardingu také surfuje. Nevynechá žádnou příležitost k účasti na dobře obsazených zahraničních závodech. Na mistrovství světa reprezentoval ČR již v roce 2017.

ISA MS: technical race, long distance
ESF ME: technical race, long distance, sprint

Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zkušená vytrvalostní sportovkyně, která ví o vytrvalosti hodně. Ultramaratony (Hochköenig man 3. overall, B7 101 km 10. žena) a skialpinismus (Sella Ronda Skitouring marathon, Mistryně republiky ve skialpinismu). Z vyjeté nominace má radost a jede hrdě reprezentovat klubové barvy na mistrovství světa do Francie v long distance.

ISA MS: long distance

Matyáš Soukup (Hudy SUP Team České Budějovice)

15 letý juniorský závodník, který závodí v českém poháru v paddleboardingu snad od začátku. V současné době již bere vítězná pódia starším jezdcům v dospělácké kategorii. Zkušenosti s mořským terénem má jak z každoročních soustředění u moře, tak z mezinárodních závodů jako minulý rok ICF mistrovství světa nebo letošní Baltic SUP Race v Polsku a dalších závodů z okolních států. Mistr ČR v paddleoardingu i vítěz Českého poháru v paddleboardingu. Ze zdravotních důvodů startuje pouze na MS ve Francii. @matyas_soukup_

ISA MS: technical race junior

Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Šestnáctiletá nadějná závodnice, která ke svému běžkařskému sportu na vrcholové úrovni před dvěmi roky přibrala paddleboarding a výkonnostně se vypracovala na horní české příčky. Třetí místo v overall MČR ženy OPEN 2023, a výjezdy na zahraniční závody. Na Mistrovství Evropy nejede kvůli začínající sezóně běžek. @sup._mb

ISA MS: technical race junior, technical race dospělí

Anna Hyková (BUDESPORT České Budějovice)

Osmnáctiletá zkušená závodnice z českých i zahraničních závodů na jezerech, mořích i divoké vody. Už čtvrtým rokem se drží na vítězných pódiích českých mistrovství v paddleboardingu, druhé místo v overall MČR ženy OPEN 2023. @anna.hykova

ESF ME junior: technical race, long distance, sprint

24 hodin nonstop pádlování je také věc, která se dá na paddleboardu zažít. A dokonce i v Česku v Neratovicích, kde tento „závod“ pořádali letos již potřetí. O víkendu 16-17. září, ze soboty na neděli, od 10:00 do 10:00 se 11 posádek postavilo na start u veslařské loděnice na Labi, aby pokořili magickou hranici 200km nebo aby alespoň podali svůj osobní rekord.

Do závodu se mohli přihlásit jak jednotlivci, tak dvojice, trojice nebo týmy. Účast byla různorodá:

Dokud bylo vidět, trať se jela na 13km okruhu. Po setmění se z bezpečnostních důvodů zkracovala na 5km okruh. Kdo zrovna nepádloval, odpočíval, jedl, spal anebo asistoval svým parťákům. Z fotogalerie níže je vidět, že nálada panovala veselá v každou denní i noční hodinu.

SUPNERA 24! 3. ročník

Jaké je to pádlovat v noci?

Richard Wiesner- z pozice support týmu na břehu

Největší úskalí je neusnout. Když je okno, kde se nic neděje nebo když ostatní spěj. Přes celou noc jsem průběžně kontroloval, zda jsou stále osvětlené bóje a pak jsme s ostatním týmem doplňovali občerstvení pro závodníky a hlídali časomíru. V týmu nás bylo letos málo, ale zvládli jsme to. Hanka Ježková, Káča Kořánová, Pavel Veselý a Kristýna Kohutová.

A co v noci, jak třeba poznáš, že má někdo nějakej trabl? V krátkým 5km kole vidíš do první půlky osvětlený paddleboardy a taky se lidi častěji potkávaj a tím se kontrolují, ale i parťáci z týmu. K tomu kontrolujeme časy u tabulí podle předchozích průměrných časů jednotlivých kol. Noční kolo trvá v průměru 40-45 minut. A z tabulky je vidět, že se všichni pohybují plus mínus 10%. K tomu všemu byl na občerstvovačce ještě velkej oheň na buřty a taky jako vztyčnej bod.

Agáta Radvanská – poprvé v noci

„Celou dobu jsem se soustředila na techniku pádlování. Abych co nejvíc šetřila energii a hlavně sebe.“

Pro mě úplně nová trasa. Zvládla jsem 70 km. Bála jsem se o svoji rovnováhu, že to potmě nedám. Ale bylo celkem jasno a ve vodě se odrážela noční obloha – orientovala jsem se díky siluetám stromů. Ale stalo se mi, že jsem dvakrát přejela bójku – jednou v noci, když mě mátla světla od rybářů a podruhé v mlze ráno. Občas ti tam šplouchla nějaká ryba, občas nějaká nutrie a taky hmyz na naše světla. A kouzelné bylo, když prolétl netopýr. Po půlnoci jsem chtěla jet tři kolečka vkuse a při tom třetím už jsem asi chytala mikrospánek, ale dala jsem si to pak nad ránem ještě jednou. A při třetím jsem byla zase malátná. Na závěr, kdy už jsem myslela, že nepojedu, za mnou přiběhla Ála, jestli bych ještě za těch 45 minut do konce odjela to jedno kolečko. A tak jsem jela. Možná bych pádlovala příště i sama. Ne úplně nonstop na krev, dala bych si nějaké pauzičky, ale láká mě dát si zajet tu stovku.  

Pádlování v noci a nad ránem bylo nakonec lepší než přes den. Tma mi zaměstnala hlavu. Jen já, voda, světlo na špičce boardu, úplně jsem zapomněla na únavu. A jako odměna východ slunce… Nejtěžší pro mě bylo v noci se přemluvit a rozespalá vlézt na board, ale po prvních pár metrech únava zapomenutá. Hlavně to celé mělo parádní atmosféru díky všem, co tam byli. Richard prostě umí lidi nadchnout, mít kolem sebe bezva partu, udělat skvělý zázemí a vůbec, ještě teď jsem plná endorfinů.

Papája Pantučková, zubařka

Vašek Dvořák z týmu Hell‘s Paddles

Jeli jsme ve čtyřech, protože jsme nevěděli úplně do čeho jdeme, a tak jsme to chtěli rozložit do většího počtu. Pro mě to byl nepříjemně hezký zážitek. Pádlování v noci nirvána – klid, když mě zrovna neoslňovali ostatní jezdci. Je to jako by proti vám jelo auto s dálkovými světly. My jsme v podstatě nespali a když byla pauzička, tak jsem se šel natáhnout, ale spánek neproběhl. Střídali jsme se jako jediní po jednom 5 km kolečku. Příští rok bychom možná vyrazili ve třech, abychom zintenzivněli prožitek!

Martin Zikmund – ultra parapaddleboardista

Martin Zikmund zdolal hranici 100 km na parapaddleboardu. Chtěl jsem si po roce po Holandsku (#73000zaberu) spravit náladu. Divím se, že jsem těch sto kilometrů dal. Po prvních dvou kolech jsem tomu nevěřil, protože hodně foukalo. Celkem jsem ujel 4 velká kola ve dne a 11 koleček v noci – teda poslední 3 byly za svítání. Plán mi vyšel! Ale byla to někdy těžká matematika, třeba když jsem si chtěl odpočinout a na chvíli vystoupit z boardu. V noci jsem nejdřív nic neviděl, protože jsem si blbě nastavil světla a bál jsem se, že budu mít kolizi s rybářema. Občas jsem měl nějaký vidiny a nepoznával jsem místa podle siluet na břehu. Nejčastěji jsem se soustředil a přemýšlel nad tím, abych jel dobře v technice a v tempu. Hlavně se nevykoupat a ani neklimbnout. Párkrát jsem ale klimbnul až jsem myslel, že spadnu. Jedno poslední kolečko jsem jel s Bóďou už nám ráno chyběla jen snídaně na paddleboardu. Bóďa z toho byl nadšenej. Sice se na začátku vykoupal a musel ještě měnit prkno, ale chtěl si to zkusit jako výzvu. Nejel nikdy v noci. Nakonec upádloval přes přes 60 km a myslím, že je to dobrej výkon.

Výsledky a trochu statistiky

Příští ročník

Dle hlavního pořadatele Richarda Wiesnera z místního oddílu SK Livecross Neratovice příští ročník bude. Nejspíš opět v září. Trénovat a plánovat tým na SUPNERA 24! v roce 2024 můžete již teď. Díky Snowboardel a paddleboardguru.

Fotogalerie

Výběr z fotogalerie od Pavla Veselého, komplet zde.

Reportáž ze čtvrtého ročníku turnovského paddleboardového závodu 12 Miles SUP Race na řece Jizeře, na kterém jsme opět nechyběli.

Místní pořadatel CKC Turnov včele s Jiřím Matějcem a jeho pravou rukou Pavlem Veselým se počtvrté ujali uspořádat dvoudenní závod se všemi klasickými třemi disciplínami: sprint, technical race a long distance.

Na letošním ročník se přihlásilo 46 závodníků napříč celou republikou. Přijel i závodník z Brna a také poprvé chebský oddíl s mládežníky. Díky dobrému zázemí loděnice se většina už sjížděla v pátek. Přeci jen se paddleboardisté objíždějící závody Českého poháru v paddleboardingu neviděli už tři týdny a všem se stýskalo. „Za pořadatele i za klub bych řekl, že naše závody mají stoupající tendenci. Co do počtu závodníků díky fungujícím klubům, tak po pořadatelské stránce. Náš oddíl tím žije. Přijdou fandit a zapojit se i ti, kteří na paddleboardu nezávodí.“, říká pořadatel Jiří Matějec.

Jiří Matějec uprostřed před tabulí s nákresem trati závodu.

Proč název 12 Miles SUP Race? Při pořádání prvního ročníku to byl součet všech vzdáleností všech disciplín a od té doby název zůstal. Takže, když se účastníte oba dny, tak máte v rukách 12 mil. My to přepočítávat nebudeme, prostě 12 majlí!

První závod bodování sezóny 2024 a noví junioři

V seriálu Český pohár v paddleboardingu je konec bodové sezóny na Finále, které se koná na konci srpna. Podzimní závody, tak už patří do další sezóny, a tak se na turnovském závodě otevíral 8. ročník Českého poháru v paddleboardingu. S tím souvisí i velký krok pro kategorii Dětí do 15 let, které přestupují do dospělácké kategorie OPEN a na těchto závodech se výkonnostně porovnají se staršími závodníky. Na těchto závodech zazářila Karolína Roubová z TJ Lokomotiva Cheb, která se do závodění pustila s velkým nasazením a ve sprintu a technical race proháněla zkušenější juniorku Lindu Syrovátkovou, která se již za pár dní chystá na Mistrovství světa do Francie. Skvěle si vedla i další čerstvá juniorka Marie Milotová z TJ Kotva Braník. V mužích nikoho nepřekvapily výkony a vítězná pódia Antonína Sázavského, který si kategorii OPEN zkoušel již na nějakých závodech v minulé sezóně. Poprvé si dospěláckou kategorii vyzkoušel i Dominik Vožda z SK Livecross Neratovice.

Čerstvá juniorka Karolína Roubová (Starboard) dojíždí těsně za Lindou Syrovátkovou (NSP).

Sprint

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb
Max Hašek
TJ Auto Škoda MB
2.Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jan Telenský
JBC SUP Club
Ema Goruková
CKC Turnov
David Jarolímek
CKC Turnov
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Michal Brandtner
CKC Turnov
Alena Hympánová
JBC SUP Club
Lukáš Šíp
TJ Auto Škoda MB

Sprint muži OPEN. Zleva Jan Telenská, Antonín Sázavský, Michal Brandtner.

Technical race

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Michal Brandtner
CKC Turnov
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb
Max Hašek
TJ Auto Škoda MB
2.Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jan Telenský
JBC SUP Club
Ema Goruková
CKC Turnov
David Jarolímek
CKC Turnov
3.Kateřina Trdlová
JBC SUP Club
Pavel Veselý
CKC Turnov
Alena Hympánová
JBC SUP Club
Lukáš Šíp
TJ Auto Škoda MB

Dětská kategorie do 15 let před loděnicí CKC Turnov.

Long distance

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Michal Brandtner
CKC Turnov
Ema Goruková
CKC Turnov
Max Hašek
TJ Auto Škoda MB
2.Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
Alena Hympánová
JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Radek Šilar
Kiboko sport Brno
Agáta Schwobová
TJ Lokomotiva Cheb

Start dětské kategorie na long distance po Jizeře.

Celkové výsledky najdete na webu České Federace Stand Up Paddle ZDE

Speciality CKC Turnov

Dispozice řeky Jizery v Turnově nenabízejí velké možnosti stavby tratí jako je tomu například na rozlehlých přehradách. Ale ani toho se místní nebojí. Hlavní stavitel tratí Pavel Veselý, který pozorně sleduje trendy sezóny, se v případě technického závodu zatím každý rok vytasí s jinou tratí. Tento rok se pokračovalo s poslední použitou bójkovou šikanou, kterou jsme poprvé jeli na Finále v Chebu. Bójka – válec – bójka a k tomu dvojitá možnost výběru strany trati. Většina závodníků, to zvládla. Pár mělo kolize při hromadnějším průjezdu kolem bójí a někteří se ztratili. Ale to systém tří rozjížděk a finále hravě zvládl.

Šikana při technical race.

Při sobotních závodech je již také pár let tradicí, že nejlepší závodník a závodnice v součtu výsledků ze dvou disciplín vyhraje plnou přepravku doma vypěstované zeleniny od Dušana Zummera. Sobotními nejvíc výkonnými jezdci byla Linda Syrovátková z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav a Michal Brandtner z CKC Turnov.

65 let CKC Turnov

Výročí 65 let od založení CKC Turnov slaví klub průběžně, a tak jako doprovodný program na sobotní večer uspořádal přednášku a promítání dokumentu svého dlouholetého člena a kapitána dobrodruha Petra Ondráčka, který se kromě jiných plaveb vydal v roce 2015 na neasistovanou sólo plavbu kolem světa na své lodi Singa, kterou si sám postavil.

Promítání dokumentu S plachetnicí sám kolem světa Petra Ondráčka.

Komu poděkovat?

„Z místních sponzorů bych chtěl nejvíc poděkovat pivovaru Svijany a firmě se suplementy pro sportovce Amix za věci do cen pro závodníky.“ děkuje Jiří Matějec. Mezi další partnery patří Atom Sport a také partneři Českého poháru v paddleboardingu včele s nejhlavnějšími českým výrobcem produktů první pomoci do každé domácí lékárničky Akutol a obchodem Snowboardel.

Fotogalerie

Foto: Valis, odkaz na album tady

O víkendu vyvrcholilo finále Českého poháru v paddleboardingu na jesenické přehradě u Chebu. Již třetí ročník paddleboardového závodu pořádal místní oddíl závodního paddleboardingu z TJ Lokomotiva Cheb a sjelo se na něj na 80 závodníků včetně těch z Německa, Slovenska a Polska. Jediné tři dny, kdy se dá kempovat v krásném prostředí Koupaliště Dřenice s příjemným zeleným trávníkem.

Hlavní pořadatel a místní trenér, Marek Fiala, věnoval organizaci svého závodu opět velkou péči. Kromě triček do welcome balíčků s hlavou indiána s čelenkou, jehož peří byly vlastně malé paddleboardy, Marek dokonce vlastnoručně vyráběl „indiánské náramky“ asi o sedmi různých průměrech. V uvítacích balíčcích ještě závodníci našli další z produktů české značky Akutol na pomoc při drobných poranění kůže a také praktické mezizubní kartáčky od zubní hygienistky a závodnice Kristýny Kohutové z Ridente. Kristýna se poté ujala i krátké osvěty, jak s kartáčky správně zacházet a že nejlepší je si čistit zuby třeba při předzávodním meetingu, kdy je třeba, aby se poslouchalo a nepovídalo.

Program závodů byl třídenní s hlavním společenským a slavnostním bodem programu v sobotu večer. V neděli se jely týmové soutěže, poprvé i se zařazením čtyřčlenné štafety.

Lekce správného čištění zubů s Kristýnou Kohutovou z Ridente.

Závodilo se v tropech a bezvětří

Předpověď počasí byla tropická – 30 stupňů a slunečno. Je pravda, že nás ve čtvrtek při přípravách prohnaly ještě trochu bouřky a déšť, ale na závody už ne.

Jaké je ideální počasí pro paddleboardové závody? Řekla bych, že 24°C a lehce pod mrakem. Tyhle tropické letní dny jsou o úžeh a závodníci jsou rádi za každou časovou prodlevu, kdy slunce lehce ztrácí na intenzitě.

Lucie, paddleboardguru.cz

Při závodě spadnout nechcete, ale po závodě do vody prostě musíte!

Páteční long distance

Vody v Jesenici bylo letos o hodně méně, než jak jí známe. Ikonický zatopený most už měl odhalenou i silnici mezi svými pilíři. Jako každý rok kolem tohoto mostu krouží závodníci z kategorie OPEN při své 11 km trati. O prodloužení tratě se dožadovali i závodníci z kategorie SPORT, kteří prostě ten most museli vidět. Tuto diskuzi rozpoutal dokonce parapaddleboardista Štěpán Karásek z Aktivně s vozíkem, který byl ochotný si oproti 4 km dlouhé trati jí prodloužit na 6 km i kolem mostu, aby si užil i nějaké to poznávání místopisu. Zrovna při tomto závodě byli závodníci potěšení posunutím startovního času z důvodu pozdějšího příjezdu televize Nova, která přijela živě vysílat z Jesenice. Bohužel i tak nestihla start a když jsme chtěli dojet alespoň k zatopenému mostu, museli jsme jet pomalu buď kvůli tomu, abychom nedělali vlny závodníkům nebo aby nám nevypadl kameraman z lodi.

Večer bylo na programu společenské promítání filmu se surfařskou tématikou. Nakonec ve většinovém hlasování zvítězila klasika Break Point s Keanu Reevsem a Patrickem Švejzím, jak vyslovuje především kategorie 50+.

Když jste na Jesenici, musíte prostě jet až k zatopenému mostu!

Sobotní technical

Poslední příležitost získat pohárové body před večerním slavnostním vyhlášením byl technický závod. Musím vyseknout poklonu sportovně technické komisi a traťovému oficírovi Petrovi Cemperovi, za invenci při vymýšlení tratě. Závodu jsem se také účastnila a doufala, že získám cenné body do celkového vyhlášení pro disciplínu technical race, kde jsem byla tou dobou na 3. místě a že místo udržím (než jsem opět rybila jako už poněkolikáté v této sezóně, tak mi to celkově o 400 bodů uteklo).

Závod měl dva zajímavé prvky – start ze sedu, který v Čechách spíše nejezdíme, ale v zahraničí se tak startuje prakticky každý třetí závod. A druhým prvkem byla zajímavá bójková šikana s možností vybrání si pravého nebo levého průjezdu.

Technical jsem si moc užil! Byla to taková APP verze, rychlý technický sprint.

Mikolaj Majdan, přední polský závodník

Mikolaj Majdan s Martou Apamasewicz, top polští závodníci, přijeli společně na oplátku po české účasti v polském Kolobřehu na české závody a byli nadšení.

Výsledky disciplín i konečné výsledky pořadí Českého poháru najdete na webu ČFSUP zde.

Slavnostní vyhlášení vítězů Českého poháru 2023

Po dojetí a vyhlášení technicalu, měli všichni tak 2 hodiny na to připravit vše potřebné. Závodníci si šli zajezdit na párty vlnu za motorový člun a poté se hodit do gala a ostatní se vrhli na přípravy. Staňka počítala body a výsledky, ostatní připravovali stan s rautem a cenami. Ceny přijel předávat i zástupce z marketingové sekce firmy Akutol, která byla tento rok hlavním sponzorem, Václav Loubek. Celé vyhlášení moderoval prezident České Federace Stand Up Paddle, David Raab. Začalo se vyhlašováním celkového pořadí jednotlivých disciplín za celou sezónu složenou z 11 závodů. Sprint, technical race a long distance pro kategorie OPEN a Děti do 15 let. Poté se vyhlásili i celkoví vítězové v těchto kategoriích a mnoha podkategoriích – veteran 50+, master 40+, junioři do 18, děti do 12. Po několika letech se do vyhlášení opět dostal i zahraniční závodník, kterým byla německá závodnice Skadi Langbein z klubu Havel Racers, která letos na české závody vyrážela častěji a bodové zisky jí katapultovaly až na celkové třetí místo v ženách.

Celé vyhlášení jsme zvládli za hodinu včetně krátkých vložek a představování, např. představení české výpravy na letošní mistrovství světa a Evropy nebo rozloučení se se závodníky přestupující z dětské kategorie do juniorské. Milé bylo i poděkování pořadatelům poháru ze strany závodníků, kteří se jim složili na prezent. Za tím vším následoval raut se šampaňským a koncert kapely Sonic Boom. A na závěr i ohnivá show Pett Poi a jejích paddleboardových pomocníků Kristýny Kohutové a Martina Sitty.

Nedělní týmové závody na závěr

Po sobotním večírku už to nechtěli nechat organizátoři na závodnících samotných, a tak je vyslali do týmových závodů. Čtyřčlenné týmy se dávaly dohromady napříč kluby. Někomu se chtělo jet pouze Dragon SUP závod na 6 km a někdo radši pádloval štafetu na obdobné trati technického závodu. Do obou disciplín se chtělo pouze v případě dvou týmů. Štafetová disciplína se jezdí například i na mistrovství světa, kde je ale tým složený ze dvou paddleboardistů a dvou pronistů. Tady se skládali týmy maximálně ze dvou mužů, doplněných o ženy a děti, nebo v libovolných kombinacích dětí a žen. Každý tým se ve štafetě musel vystřídat dvakrát – to znamená závod na 8 kol. Týmové závody jsou skvělou třešničkou pro tmelení kolektivů a na vyplavování adrenalinu a oxytocinu z těla!


Poděkování partnerům

Hlavní poděkování patří jako vždy pohárovým partnerům – produkty Akutol, obchod Snowboardel, značka Aqua Marina, značka NSP, značka Gladiator, záchranné pomůcky Restube, media tým Padlujte.cz, Paddleboardguru.cz, SUP World Ranking.

Závod na Jesenici by se ale také neobešel bez lokálních partnerů – Městu Cheb, Koupališti Dřenice, TJ Lokomotiva Cheb, Varo, Klempex, DHL, Pracant, Fluffy, Big Mat, EAF, Kalora, Elektro Koudelka, Plzeňský Prazdroj, Ridente, Chetes.

Díky! A těšíme se na příští ročník!


Fotogalerie

Kompletní fotogalerii od Martina Hladíka najdete zde: PÁTEK / SOBOTA / NEDĚLE

Už je to dlouho od dob, kdy se na Balt jezdilo na dovolenou pravidelně a skoro jako jediná možnost vyjet do zahraničí. Moře je studené a pojem „baltské léto“ ve vás nevyvolá zrovna touhu prozkoumávat jeho definici. Ale! Všechno je po dlouhé době zase poprvé. V mém životě doslova poprvé. Poprvé jsem vyjela do Polska. K Baltskému moři. Na nejprovařenější dovolenkovou destinaci postarších Němců – do Kolobrzegu, česky Kolobřehu.

Kolobrzeg – pláž, kolonáda, maják a hlavní centrum dění. Foto Robert Hajduk

Co nás to napadlo?

Možná víte, že naše sestersko-bratrská crew je právě polská (paddleboardguru_pl) a tak máme zaručené info o polských paddleboardových akcích a ideálních vodních spotech. Také na české paddleboardové závody občas zavítají polští závodníci, kteří přivezou nějaké info. K tomu se v českém závodním kalendáři zrovna naskytl volný víkend, než vyrazíme na Finále Českého poháru a když k tomu připočtete ještě slušnou masírku od zahraničních paddleboardových médií na super závod…plán na dovolenou k moři je tu. Planet Baltic SUP Race 2023 5-6.8.2023. Naše rodinné trio bylo rozhodnuté, ale nechtěli jsme jet sami, a tak jsme nadchli ještě pár dalších českých závodníků a oslovili pár našich juniorů na mezinárodní závody až se nás tam sešlo dvacet.

Baltské léto, #balticsummer, chvíli prší a pak se jde zase trénovat!

Česká výprava junioři 18 i masters 40+

Natrénovat vodní podmínky před závodem jsme vyjeli 5 dní před závodem v menší skupině složené ze tří juniorů a dvou trenérů zapůjčenou Toyotou Pro Ace od Českého paralympijského Výboru, jehož je ČFSUP členem. V průběhu týdne se k nám přidávali další závodníci až nás bylo na startu 20 Čechů. Prakticky pětina závodního pole s 90 účastníky. Moře hrálo velkou proměnnou a do poslední chvíle jsme nevěděli, zda ty užší karbonové paddleboardy, na kterých jezdíme na vnitrozemských flat vodách budou ku prospěchu nebo zda budeme muset vytáhnout široké nafukovačky, abychom jsme alespoň něco napádlovali. Naštěstí se projevilo mládí juniorů, které se nebojí žádné vlnky a v podstatě ani nepřemýšlí o tom, zda se zvládnou včas na vlně otočit nebo je to v opačném případě shodí do vody. Trénovali jsme plážové starty, výdrž na long distance a dynamickou jízdu ve vlnách na všechny způsoby.

Zleva: Ema Goruková (CKC Turnov), David Raab (TJ Kotva Braník, ČFSUP), Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb), Jakub Petržílek (Pádlujte.cz SK), Marie Milotová (TJ Kotva Braník)

Planet Baltic SUP Race

Šestý ročník paddleboardového závodu, který pořádá místní organizátor z mksailing.pl. Závodu se účastnilo 11 zemí a 90 závodníků. 56 mužů a 29 žen. Formát závodu je blízký tomu českému – tři disciplíny: sprint, technical race, long distance a štafety. Samozřejmě s rozdílem mořské hladiny. Stejná jsou i pravidla závodění, a tak nás nic nepřekvapí. Z kategorií byla klasická hlavní OPEN a díky dostatečnému počtu byly vyhlašované i kategorie Masters 40+ a Junior do 18 let (na stejných tratích jako OPEN). Určitě závod doporučujeme jak divákům, tak případným závodníkům. Skvělá organizace (dodržování časového harmonogramu a prakticky všechno se odehrává online ve vašem mobilu a v angličtině) a péče o závodníka (oběd, voda, účastnické triko, účastnická medaile, welcome balíček). Oficiální web závodu.

Úspěchy vnitrozemců na moři

Celkem si Češi odvezli 17 medailí! V sobotu vyšlo počasí na jedničku. Jediný celý den, kdy nepršelo. Na pláži vlálo nespočet vlajek a byla zde možnost testování nafukovacích paddleboardů od paddleboardguru.pl a wioslujte.pl (polští bratři pádlujte.cz). Na programu byl sprint a technical race. Dopoledne nám foukal západní vítr a vlny šly kolmo na pláž, a tak se formát sprintu narovnal na 200 metrů směrem na pláž se startem vsedě/ vkleče a s cílem na vodě. Pro našince známý formát. Jediné, s čím bylo potřeba trochu počítat bylo správné načasování na vlny a co nejdéle se po nich svézt dolů. První kvalifikační rozjížďky na čas a pak rozřazení do finálových jízd.

Nejcennější kov vybojovala juniorská závodnice Linda Syrovátková z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, která vypádlovala celkové třetí místo v hlavní kategorii OPEN. Já jsem se dostala do finále A, ale při chvilkovém rozptýlení v polovině tratě, že možná utržím i čtvrté místo, se mi do flosny opřel nějaký malý vírek a vzápětí se z toho stalo 8. místo a pokus o triatlon. Zamrzí, ale ještě mě čekal technical race.

Sprint ženy OPEN, zleva: 2. místo Hanna Kaminska-Dziedzicka, 1. místo Marta Apanasewicz, 3. místo Linda Syrovátková

České medailové výsledky

Ženy – SprintMuži – Sprint
3. místo OpenLinda Syrovátková
(TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)
2. místo JuniorMatyáš Soukup
(HUDY SUP Team ČB)
2. místo JuniorLinda Syrovátková
(TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)
3. místo JuniorJakub Petržílek
(Pádlujte.cz SK Pardubice)
1. místo MasterTereza Hulswit Sázavská
(JBC SUP Club Jablonec n/Nisou)
1. místo MasterJaroslav Soukup
(HUDY SUP Team ČB)
2. místo MasterPetra Syrovátková
(TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)
  

Odpoledne se vítr trochu stočil na severní, a i když to vypadalo, že moře je bez větších vln, byla tam jedovatá choppy water. V klasifikační rozjížďce na čas jsem neprozřetelně zůstala na úzkém boardu 22‘‘ a nejmíň desetkrát jsem se koupala. V té druhé rozjížďce na 2 kilometry se 6 točnými bójemi jsem si pak spravila náladu na SIC XRS 14’x24‘‘, které se také přezdívá „skříň“ pro svůj vzhled. Stabilita byla k nezaplacení a skříň si neúprosně razila svou cestu „čopem“ kolem bójí k cíli.

Vděčná závodnice pózuje se stabilní skříní SIC XRS 14’x24“

Ženy – Technical raceMuži – Technical race
1. místo MasterTereza Hulswit Sázavská
(JBC SUP Race Jablonec n/Nisou)
2. místo JuniorMatyáš Soukup
(HUDY SUP Team ČB)
3. místo MasterKateřina Trdlová
(JBC SUP Race Jablonec n/Nisou)
3. místo JuniorAntonín Sázavský
(JBC SUP Club Jablonec n/Nisou)
  2. místo MasterJaroslav Soukup
(HUDY SUP Team ČB)

Nedělní long distance byl v ohrožení a také do poslední chvíle nejasný. Věděli jsme, že se blíží „baltic summer“ a že vlny budou velké, stejně jako vítr, který byl předpovězen na 45 km/h. Záložní varianta při velké nepřízni počasí byla přesunuta do mariny a na řeku (mají štěstí s tou řekou!). Startovat se mělo v 10:00 s tím, že závod bude na řece. V 8:30 padlo rozhodnutí, že to zkusíme na moři – vyjedeme z mariny na moře, že prý vlny budou metr až metr a půl, ale nebudou se lámat. Ok. Trochu stres z těch vln tam byl. Všichni začali měnit prkna za širší na variantu divoká jízda na moři. Půl hodiny do startu se situace ještě vyhrotila, a kromě urputného deště, zesílil vítr a začaly se lámat vlny. Závod bude na řece. Start závodu se o hodinu posunul a všichni opět měnili prkna za užší na variantu 8 km po řece.

Ale nebylo to tak vnitrozemské, jak bychom si představili. Nejtěžší byly první 2 kilometry marinou. Poslali nás kanálem směrem k ústí do moře. Houpalo to, až jsme málem chytali mořskou nemoc. Byl tak silný protivítr, že všichni měli co dělat. Já jsem byla opět na šířce 22‘‘ a celkově jsem měla co v tom vlnobití dělat. Nakonec mě to v poslední třetině zpomalilo tak, že jsem pádlovala už jen na místě a když jsem vyhodnocovala situaci, jak dlouho to ještě asi může trvat, začala jsem mírně couvat. Vzdala jsem, ale jako první! Za mnou pak do přístavu přijelo ještě několik závodníků, kteří na tom byli podobně jako já. Nicméně! Všichni další čeští závodníci včetně juniorů, kteří u nás jezdí vzdálenosti okolo 4 km a na tuto vzdálenost nejsou zvyklí, čelili těžkým podmínkám dál a nakonec dojeli. Pro mě jsou to velcí borci a respekt všem!

Long distance proti větru marinou směrem k moři. Foto Robert Gaurer

Ženy – Long distanceMuži – Long distance
1. místo MasterTereza Hulswit Sázavská
(JBC SUP Club Jablonec n/Nisou)
1. místo JuniorMatyáš Soukup
(HUDY SUP Team ČB)
3. místo MasterKateřina Trdlová
(JBC SUP Club Jablonec n/Nisou)
3. místo JuniorAntonín Sázavský
(JBC SUP Club Jablonec n/Nisou)
  2. místo MasterJaroslav Soukup
(HUDY SUP Team ČB)

Děkujeme!

Na českou výpravu na mezinárodní závod do Polska vyrazili závodníci z paddleboardových klubů: HUDY SUP Team ČB, TJ Kotva Braník Praha, JBC SUP Club Jablonc n/Nisou, Pádlujte.cz Pardubice, TJ Lokomotiva Cheb a CKC Turnov.

Je na místě poděkovat i našemu doprovodnému týmu Petr Cemperovi a Richard Wiesnerovi z paddleboardguru.cz a Snowboardelu, kteří přivezli dodávku plnou karbonových paddleboardů nejrůznějších rozměrů a modelů. Každý závodník vybíral a měnil, co hrdlo ráčilo. Postavili nám na místě i velký nůžkový stan od České Federace Stand Up Paddle a tak měla česká výprava opravdu kvalitní zázemí. Veliké díky!!!

Děkujeme i Českému paralympijskému výboru společně s Toyotou ČR za podporu rozvoje našeho sportu především pro mládežnickou kategorii. Bez zkušeností z mezinárodního prostředí a z moře bychom byli pouze poloviční paddleboardisté!

#sportjejenomjeden . Díky za zapůjčení velmi pohodlné a spolehlivé Toyoty ProAce!

A další díky patří i pořadateli Marcinovi Kocovi, který nás pěkně uvítal a zařídil nám úschovu paddleboardů na trénování před závodem.

A poslední poděkování, ale ne co do významu, patří našemu Márovi Fialovi ze závodního oddílu Paddleboarding Cheb, který se jako vždy postaral o organizaci celé naší české výpravy, předávání informací přes WhatsApp, grilování pro všechny, zamykání boardů na pláži a celkově udržování pozitivní nálady!

Uvidíme se 18-20.8.2023 na Finále Českého poháru v paddleboardingu 2023, kde bude i slavnostní vyhlášení této sezóny a dekorování vítězů.

Zajímá vás Kolobřeh z pohledu turistiky a poznávání včetně paddleboardingu?

Fotogalerie od Roberta Hajduka – Planet Baltic SUP Race 2023

Výběr s českými závodníky. A také foto od paddleboardguru.cz (to dokumentační…)

O Mistrovské tituly v paddleboardingu a parapaddleboardingu se bojovalo tři dny na Bezdrevě u Hluboké nad Vltavou. 14-16.7.2023 se sjelo 120 závodníků toužících po vítězství a zvědavých, jak vlastně ta voda rybníku Bezdrev vypadá.

Krátce o tom jihočeském rybníce

Jako rodilá budějčačka i já měla pochybnosti, jelikož mám od dětství zafixované, že na Bezdrev se nejezdí. Z názorů ostatních jihočechů, je patrné, že to mají podobně. Opačné zkušenosti s Bezdrevem má ale pořadatel celé akce Ivan Nestával z Aktivně s vozíkem, který zde trávil celé dětství v jachtařské loděnici a bezdrevskou vodu doslova pil. Ať už máme tento úvod o Bezdrevu u konce – žádného kapra břichem nahoru jsem neviděla (kromě těch vyskakujících nad vodu) a ani jednu sinici. Pozvolné břehy byly písčité a rybniční bahno začínalo až po pár metrech.

Camping Bezdrev je super místo pro pořádání paddleboardové akce. Na břehu je příjemný trávník a všechno je tam na jednom místě, prakticky na pláži. Restaurace se sociály, parkoviště, dětské hřiště a chatky lemují celý protilehlý břeh, takže diváci si mohou vybrat z jakého úhlu se jim líbí sledovat závody.

Můžete vyrazit i na výlet a poznávačku okolí

Paddleboardisté stojící a sedící

Kromě toho, že se zde konalo již šesté Mistrovství ČR v paddleboardingu, které pořádala Česká Federace Stand Up Paddle (ČFSUP), byla tato akce významná i druhým mistrovstvím – v parapaddleboardingu. ČFSUP je svaz, který má mezi svými sporty i paradisciplíny a již čtvrtým rokem je integruje do svých závodů. Při závodech to vypadá pak tak, že například do sprintových rozjížděk paddleboardistů jsou nasazené rozjížďky parapaddleboardistů a disciplíny se prolínají. Prostě „Pádlujeme spolu“, jak znělo motto celého mistrovství nebo #sportjejenomjeden, jak se říká na Českém Paralympijském Výboru.

A kdo jsou teda ti noví mistři?

V pátek odpoledne se jel long distance. Tři kola pro kategorii OPEN a jedno kolo pro děti a Sport. Vzdálenost to byla o trochu delší než na jiných českých závodech, protože je to mistrovství. Z ohlášených 12 km se ale na sport testrech některých závodníků stalo i 13-14 km. Dá se o počasí 30 °C říci, že je pěkné? Mnozí závodníci s tím nesouhlasili. V sobotu při sprintech a para mistrovství (sprint + long distance) bylo počasí ještě horší asi 35°C a v neděli po raním vichru, který vzal všechny stany až na ten federační – registrační, by se dalo říci, že bylo počasí nejhezčí. Teplota byla pod 30 °C a pofukoval mírný větřík a všichni tak v klidu mohli točit bóje technického závodu, který se jel na rozjížďky.

Tituly se rozdávaly pouze v kategoriích a podkategoriích, ve kterých bylo minimálně 5 závodníků. Je to škoda, že tak třeba podkategorie Juniorů a Juniorek neměla své vyhlášení a své Mistry. Nicméně je pravdou, že se tito junioři dostali do hlavního vyhlášení hlavní kategorie OPEN a tak nepřišli zkrátka a dokázali se i nominovat na podzimní Mistrovství Evropy v Dánsku a Mistrovství světa ve Francii.

Celkové výsledky a pořadí v mistrovském hodnocení paddleboardingu najdete ZDE.

Mistr a Mistryně paddleboardingu 2023

Ondřej Petrák (TJ Prazdroj Plzeň) a Iva Dundová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Anna Hyková (Budesport České Budějovice), 1. Iva Dundová, 3. Linda Syrovátková (TJ Auto Škoda Mladá Boleslav)

Zleva: 2. Samuel Peška (4SP Team), 1. Ondřej Petrák, 3. Tomáš Grošup (KVS PRaha)

Mistr a Mistryně parapaddleboardingu 2023

Miroslav Šperk (Aktivně s vozíkem) a Jitka Pivarčiová

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 15 let

Antonín Sázavský (JBC SUP Club) a Karolína Uhrová (Spartak Modřany)

Zleva: 2. místo Karolína Roubová (TJ Lokomotiva Cheb), 1. Karolína Uhrová, 3. Valerie Soukupová (HUDY SUP Team)

Zleva: 2. místo Jakub Petržílek (Pádlujte.cz Sportovní klub), 1. Antonín Sázavský, 3. Jan Jehlík (HUDY SUP Team/ TJ Sokol Písek)

Mistryně paddleboardingu do 12 let (podkategorie Děti do 15 let)

Pavlína Kaňková (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Alena Hympánová (JBC SUP Club), 1. Pavlína Kaňková, 3. Sophia Krátká (Budesport České Budějovice)

Mistr a Mistryně paddleboardingu do 40 let (podkategorie OPEN)

Jaroslav Soukup (HUDY SUP Team) a Andrea Kämmerer

Zleva: 2. místo Tereza Hulswit Sázavská (JBC SUP Club), 1. Andrea Kämmerer, 3. Kateřina Trdlová (JBC SUP Club)

Zleva: 2. místo Roman Klepáč (TJ Lokomotiva Beroun), 1. Jaroslav Soukup, 3. Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Mistr paddleboardingu do 50 let (podkategorie OPEN)

Jan Šrámek (Budesport České Budějovice)

Zleva: 2. místo Michal Brandtner (CKC Turnov), 1. Jan Šrámek, 3. Marek Fiala (TJ Lokomotiva Cheb)


Nechyběla ani zábava a premiéra

Pořadatel Aktivně s vozíkem zaslouží velký potlesk za utvoření celkové atmosféry celé třídenní akce. Kromě speciálního stánku s občerstvením od Hlubockého pivovaru, který sloužil pouze pro závodníky a jejich doprovody, aby nemuseli dlouho čekat na občerstvení a mohli se dál věnovat sportovním výkonům nebo pořádání akce v případě pořadatelů, byl po večerech i kulturní program.

V pátek na pláži při západu slunce se promítal krátký dokument České televize o paddleboardové cestě Martina Zikmunda a jeho trenéra Richarda Wiesnera a dalších parťáků z týmu SK LiveCross Neratovice do Holandska na non-stop závod SUP 11 Cities pod názvem „73 000 záběrů“.

V sobotu pak po vyhlášení 2. dne a titulů Mistrů v parapaddleboardingu připluly od místních rybářů uzené ryby a zahrály dvě kapely Střet a Rambambán.

Komu poděkovat?

K takové velké akci věnujeme i děkovný odstavec dalším partnerům a sponzorům akce. Závodníci dostávali welcome balíčky s produkty od české firmy Akutol, hlavního sponzora celého Českého poháru v paddleboardingu 2023, které byly tentokrát zaměřené na první pomoc při popáleninách a ošetření kůže při spálení i od slunce. K tomu byla trička „Pádlujeme společně“ a také třeba dárková mýdla od Ridente dentální hygieny. Důležitým partnerem pro celou akci byla také Balíkovna České pošty a česká firma Ultina na výrobu vozíčků a parapaddleboardových sedaček pro sportování.

Dospělí závodníci dostali vína Saltini od sponzora oděvní české značky Duell Pride’n’Honour a ti mladší byli odměněni poukazy na vstupy do ZOO Hluboká, Sportovně-relaxačního areálu Hluboká nad Vltavou a MC Donald a praktické ceny od Jihočeského kraje a turistického regionu Jižní Čechy a Budějovicko.

Co dál?

V sobotu 29.7. long distance a sprinty v Neratovicích na SUPNera, krásnej závod v rodinné atmosféře. Ideální i pro prvojezdce vydat se na long distance v kategorii SPORT.

A už si do diářů můžete zarezervovat i tři dny na Jesenici u Chebu. 18-20.8. Finále Českého poháru v paddleboardingu. Program najdete ZDE.

Těšíme se!

Fotogalerie martinhladik.com

Medailonek nové ambasadorky pro značku Aqua Marina v ČR

Lucka paddleboardingu propadla před několika lety. První paddleboard, široký, těžký a pomalý, postupně měnila za užší a rychlejší. A nakonec začala jezdit i po závodech. V kategorii iSUP (nafukovacích paddleboardů) si pak odnesla i titul vícemistryně ČR v paddleboardingu.

Lucka už tenkrát závodila na Aqua Marina 12’6“x27“

Na paddleboardu ji kromě všestranného pohybu baví i svoboda, kterou pádlování přináší. Proto nejradši pádluje na velkých jezerech a neustále objevuje nová místa.

Momentálně testuje prkno Aqua Marina Race Elite v délce 14‘ a šířce 25‘‘

„Wonder is all around“ – aneb „Krása je všude kolem“ je heslo značky Aqua Marina.

Úžasně rychlé a přesto poměrně stabilní prkno, díky kterému jsou i velké vzdálenosti hračka!

Lucka o Aqua Marina Race Elite 14’x25“

Lucku můžete sledovat na jejím insta @luckakulhavka


Zajímá vás značka Aqua Marina podrobněji?

Navštivte oficiální český web o značce Aqua Marina. Najdete tam základní info a také katalogy všech modelů, které jsou dostupné na českém trhu.

Domů

Představujeme vám nového českého ambasadora značky GLADIATOR. Tato značka nabízí velice kvalitní prkna na sportovně-rekreační využití. Menší i dlouhé projížďky přírodou a výlety na krásná místa u nás i v zahraničí se stanou na paddleboardech Gladiator nezapomenutelnými zážitky. Věříme že bude Michael spokojený a těšíme se na fotky a tipy na výlety!

Michael na paddleboardu GLADIATOR Elite Touring 14’x30“, celokarbonové trojdílné pádlo Gladiator Elite

Medailonek: Z lyžaře paddleboardistou

Michael je povoláním lyžař. Od roku 2012 se lyžováním živí na plný úvazek. A to jak v Evropě, tak ve světě. Začalo to u něj prý když mu ještě nebyly tři. Vůbec to nechtěl zkoušet. zahazoval lyže, brečel, vztekal se. Chtěl prý jen bobovat a stavět sněhuláka. Uplynulo více než třicet let a Michael za tu dobu zvládl na lyžích závodit, testovat je, učit na nich, prodávat je, servisovat je, lyžoval skoro na všech kontinentech a posledních deset let se lyžováním živí naplno.

Od roku 2020 Michael přestal cestovat za zimou na jižní polokouli. A kromě bikování se paddleboarding nabízel jako jasná letní sportovní alternativa. 

Velká část svalových skupin, kterou používám při lyžování se nádherně aktivuje při paddleboardingu. Hluboké posturální svalstvo, svaly dolních končetin, svaly chodidla při každé jízdě na paddlu cítím a trénuji.

Michael, ambasador značky Gladiator

Michael vystudoval FTVS a proto jsou pro něj kondiční benefity paddleboardingu založené na respektování anatomie a fyziologie lidského těla velmi lehce pochopitelné. Kondiční vyjížďky a mnohakilometrové výlety na paddlu skvěle stimulují dynamickou rovnováhu. Zároveň při poctivé jízdě na paddlu posilujeme core, svaly dolních končetin a stimulujeme aerobní zdatnost. 

Sledovat ho můžete na profilu @michael.turek86


Zajímá vás značka Gladiator podrobněji?

Navštivte oficiální český web o značce Gladiator. Najdete tam základní info a také katalogy všech modelů, které jsou dostupné na českém trhu.

Domů

Otázka, která trápí nejednoho začátečníka i pokročilejšího jezdce. Jak jet rovně na paddleboardu? Aby to nekličkovalo?

Pár tipů

Rovně vám to nejede většinou z důvodu, že máte rezervy v pádlovací technice. V dalších případech to může být třeba konstrukční vadou ploutvičky (křivě nalepené kastlíky) nebo povětrnostními vlivy.

Chyba číslo jedna, která se uplatňuje v 90% případů (možná i více), nedržíte žerď pádla kolmo k hladině vody. To znamená, že zasazujete pádlo do vody trochu šikmo. A to už je manévrovací záběr, tak proto vám to zatáčí.

Dalším důvodem může být i nerovnoměrnost pádlování při pádlování nalevo a napravo. Prostě vaše lepší a horší strana na pádlování. Nebo to, že neponoříte celý list pádla do vody. Zkuste měnit častěji ruce a pádlovat napravo například 3-5 záběrů a to samé na levé straně.

Vylaďte se a klouzejte po vodní hladině!

Pro lepší představivost si pusťte video od kluků a holek ze Snowboardelu.