Mezi jezy Sezimovo Ústí
Jednodenní paddleboardové závody poprvé v Sezimově Ústí u Tábora. Závodí se ve sprintu a long distance. Závody jsou pro všechny – začátečníky i zkušené…
-
Sezimovo Ústí, Jez Soukeník
- 10. 6. 2023
Již od června po celé léto se můžete přijet zblízka podívat na nejnovější paddleboardy a nafukovací kajaky na nejrůznější české pláže. Snowboardel Paddle Tour je akce pro sportovce i nesportovce – prostě pro všechny, které zajímá zábava na vodě a také nějaké soutěžení.
K testování bude po ruce zkušená parta paddleboardistů ze Snowboardelu, obchodu s třicetiletou praxí s boardovými sporty a poradenstvím kolem nich. Návštěvníkům poradí, kromě správného výběru materiálu, třeba i jak si zlepšit techniku pádlování.
A na vyvrcholení celé akce 5.8. na „Grand Finále“ v Praze na Hostivaři budete moci soutěžit o 10 paddleboardů.
Překážková dráha na vás bude čekat na zastávkách Summer X Festu (Pasohlávky, Vranov, Lipno) a na Grande Finále na Hostivaři v Praze. (foto archiv ČFSUP, martinhladik.com)
Každá zastávka téhle paddle tour je zaměřená na představování těch nejlepších paddleboardů a lodí od značek GLADIATOR, AQUA MARINA, STX a SPINERA.
Snowboardel Paddle Tour je testování, soutěžení o ceny a celodenní zábava pro veřejnost.
Vstupné: Cena celého doprovodného programu je 150 Kč.
Kluci ze Snowboardelu vám se vším ochotně poradí. Zeptejte se na co chcete!
Pro všechny zastávky stejný kromě Grand Finále
10:30 – 17:00 Testování prvotřídních paddleboardů různých značek, pádel, kajaků a kánoí
10:30 – 17:00 Individuální workshopy a poradenství ohledně techniky pádlování, jízdy na paddleboardu a péči o materiál
11:30 – 16:00 Souteže v jízdě na paddleboardu. Na některých zastávkách bude součástí závodu i unikátní nafukovací překážková dráha
11:30 – 16:00 Soutěž v jízdě na kajaku
Festival nejen vodních sportů, a především finále celé naší letní tour. Akce pro účastníky celé tour, ale i nově příchozí účastníky. Celodenní soutěžení v různých dovednostních disciplínách na vodě o hodnotné ceny. Doprovodný program a živá hudba. V rámci večera pak následuje losování o paddleboardy a kajaky jako hlavní ceny celé tour
Všechny aktuality týkající se jednotlivých akcí najdete také na této stránce
Reportáž a fotogalerie z víkendových paddleboardových závodů, které se konali na Hostivařské přehradě. 20.5.2023. Šestý ročník závodů, které pořádá Snowboardel – obchod s třicetiletou tradicí prodeje a poradenství ve všech „boardových“ sportech ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle a seriálu závodů Český pohár v paddleboardingu.
Sjela se šedesátka závodníků, jednotlivců i závodníci z 17 klubů.
Počasí a teplejší dny si daly načas, a tak mnoho ze závodníků ještě nemělo před prvním pohárovým závodem této sezóny příliš napádlováno. Nicméně v sobotu již bylo počasí i teplota vody vhodná na sundání neoprenových botiček a všichni si užívali písek hostivařské pláže. Co bylo zrádnější, byl vítr, který způsobil, že se všichni zapomněli namazat, když necítili vydatné jarní paprsky. Po celém dni všichni odcházeli s červeným obličejem a stříkali si na sebe sprej na popáleniny od Akutolu, který je letošním hlavním sponzorem poháru.
Krátký sprintový závod byl velkým překvapením pro všechny. Přibyl nový formát letmé stovky, se kterým se závodníci většinou ještě nesetkali. Namísto startu s výběhem z pláže a jedné otočky kolem bóje na 250 metrů je čekaly nové nafukovací startovní bloky pro rozjížďky po šesti a rovných 100 metrů. Systém rozjížděk – ze 3 jízd se počítaly 2 nejlepší umístění a z toho se pak sestavily závěrečné finálové jízdy. I přes tento nový prvek a poryvy větru, které ztěžovaly řazení do bloků, se manévrování do bloků závodníkům dařilo a po odjetí kratší sprintové vzdálenosti vypadali i více svěží. Průjezdy cílem byly na centimetry, takže podívaná z mola místního wakeparku byla velmi napínavá.
OPEN ženy | OPEN muži | Děti do 15 let dívky | Děti do 15 let chlapci | |
1. | Iva Dundová HUDY SUP Team | Petr Rohlena Budesport ČB | Karolína Uhrová Spartak Modřany | Jakub Petržílek Pádlujte.cz |
2. | Karolína Uhrová Spartak Modřany | Filip Kubina SUP Nymburk | Karolína Roubová TJ Lokomotiva Cheb | Antonín Sázavský JBC SUP Club |
3. | Lucie Raab TJ Kotva Braník | Matouš Pavlík SK Sport Zbraslav | Agáta Schwobová TJ Lokomotiva Cheb | Mikuláš Trdla JBC SUP Club |
Na dlouhý závod se zvedl vítr a v různých lagunách Hostivařské přehrady se projevoval ve směru i na síle jinak. Ale z osobních zkušeností můžeme konstatovat, že oproti minulému roku byl vítr příznivější. 5-6 m/s a v nárazech 12 m/s. (Ideální vítr pro začátečníky a slabší jezdce se pohybuje do 5 m/s).
Hromadný start ve dvou vlnách z protilehlé pláže. Muži a ženy kategorie OPEN, kteří se vydali na tři kola (cca 9 km) s přeběhem jeli první a hned po nich vlna dětí do 15 let a kategorie Sport, kteří se vydali pouze na jedno 3 km dlouhé kolo.
OPEN ženy | OPEN muži | Děti do 15 let dívky | Děti do 15 let chlapci | |
1. | Iva Dundová HUDY SUP Team | Petr Rohlena Budesport ČB | Karolína Uhrová Spartak Modřany | Jakub Petržílek Pádlujte.cz |
2. | Agáta Radvanská TJ Kotva Braník | Matouš Pavlík SK Sport Zbraslav | Karolína Roubová TJ Lokomotiva Cheb | Antonín Sázavský JBC SUP Club |
3. | Kateřina Trdlová JBC SUP Club | Filip Kubina SUP Nymburk | Agáta Schwobová TJ Lokomotiva Cheb | Mikuláš Trdla JBC SUP Club |
Celkové výsledky ze závodů najdete ZDE
V obou disciplínách se ukázal jako natrénovaný 19letý závodník Petr Rohlena z českobudějovického Budesportu jako číslo jedna a má tedy dobře našlápnuto s prvními pohárovými body. Na tomto závodě chybělo pár silných závodníků, kteří zrovna vyjeli na závod do zahraničí nebo si ještě léčí předsezónní zranění a nachlazeníčka. Což pro ostatní závodníky znamenalo velkou šanci nasbírat vyšší bodové hodnoty do celého seriálu. I tak se na tratích bylo na co koukat při vyrovnaných výkonech prvních pěti závodníků. Silný nymburský závodník Filip Kubina ještě stále patří k těm mladším. Zamíchat s pořadím si odskočil z rychlostní kanoistiky i Matouš Pavlík. Mladší závodníci jsou vystavováni neustálému tlaku starších a vítězství chtivých matadorů z kategorie 40+ a 50+. S letoškem se nám rýsuje už i kategorie 60+. Přeci jen už český pohár běží sedmým rokem.
V mladistvé kategorii do 15 let kraluje posledním rokem Jakub Petržílek z pardubického Pádlujte.cz stíhán jabloneckým duem Sázavský, Trdla. Jak mají chlapci natrénováno e ukáže už na příštím závodě až přijede i současný mistr ČR Matyáš Soukup, který tentokrát chyběl. Velkou proměnnou hrají i mladí závodníci z Německa, kteří na pohárové závody jezdí.
Z dívek bychom mohli vypíchnout teprve patnáctiletou závodnici Karolínu Uhrovou, která si v kategorii dětí do 15 let s přehledem dojela pro první místa, ale navíc se dostala na vítězné bedny i v dospělé kategorii žen. Z juniorek zde stojí za zmínku stále sílící závodnice Linda Syrovátková z Mladé Boleslavi, která v zimě závodí na běžeckých lyžích a dere se do předních příček ženského pole. Tyto mladé závodnice letos zčeří pořadí závodnic z OPEN kategorie, kterým nezbyde nic jiného, než si vyzvednout trofeje v podkategoriích Master 40+ a Senior 50+. Ale kdo ví, přeci jen se zkušené závodnice jen tak nedají a v průběhu sezóny se rozjedou.
V dětské kategorii stojí ještě za zmínku sledovat závodní úsilí Agáty Schwobové z TJ Lokomotiva Cheb, která závodí je ostaršená a závodí na pevném karbonovém prkně 12‘6‘‘ se staršími dívkami. Co na to její spolubojovnice Karolína Roubová?
Závody Českého poháru jsou veřejnosti otevřené a může se jich účastnit kdokoliv má zájem. I lidé s menšími nebo nulovými závodnickými zkušenostmi. Stačí se přihlásit a vzít si svůj paddleboard nebo si ho po domluvě předem půjčit. Kdo neholduje závodění a raději zkouší, testuje a povídá si na pláži, ten si na těchto závodech také své místo najde.
V rámci Snowboardel Paddle Fest závodů proběhla i první zastávka testování paddleboardů a nafukovacích kajaků pro veřejnost. Po celé léto bude Snowboardel Paddle TOUR jezdit na české pláže, kde se můžete seznámit, vyzkoušet a také zasoutěžit o deset paddleboardů.
Teď si dáme týden volno a v červnu se podíváme každý víkend do jiného města na další závody Českého poháru v paddleboardingu 2023.
Kompletní fotogalerie ČFSUP od Martina Hladíka ZDE
Výběr z galerie níže
S přicházejícím oteplením se roztočilo i již několikrát nastolené téma paddleboardů v centru Prahy. Hned dvě městské části měly ve svých komisích pro dopravu a sportovně-kulturní dění na svém programu hlasování o zařazení možnosti využití paddleboardů pro zlepšení života svých obyvatel.
Kvůli zpoždění otevření dlouho očekávané lávky Holka, která spojuje Holešovice (Praha 7) s Karlínem (Praha 8) se obě městské části dohodly, že v místě zastávek přívozu ještě přibyde celkem 12 sdílených paddleboardů, které budou rozmístěné na všech třech místech (Holešovice, ostrov Štvanice, Karlín) a lépe tak poslouží z hlediska časové dostupnosti všem zájemcům, kteří se chtějí dostat přes řeku Vltavu v tomto místě.
Místopředseda komise pro dopravu Prahy 7 dále uvedl, že systém sdílení paddleboardů je v jednání s již veřejností oblíbenou aplikací Rekola (sdílená růžová kola, pozn. redaktora), která je nyní navázaná i na pražskou Lítačku.
Ilustrační foto ze skautského závodu Napříč Prahou přes 3 jezy, který se koná každý rok 28.9. na svatého Václava. Prostor cíle na Štvanici, na dohled zastávka přívozu s Holešovicemi a Holešovickou tržnicí.
Nově vzniklá vodní nádrž na Letné, která má sloužit jako důležitá součást pro zlepšení klima na letenských sadech, bude ještě tuto sezonu procházet dokončovacími terénními a zahradnickými pracemi jejího okolí. Naskytla se tak vize časově omezeného jedinečného využití této vodní plochy, předtím než bude nádrž osázena mokřadními rostlinami a bude pro lidi sloužit spíše jako místo relaxace a odpočinku. V současné době leží na stole komise pro městskou zeleň žádost od komise pro sport a kulturu o zpřístupnění této nádrže pro rok 2023 i pro aktivní odpočinek – tedy plavání a paddleboarding.
Dočetli jste až sem? Dnes je prvního apríla! Pokud se vám paddleboardy pro Prahu líbí, můžete se obrátit na vaší městskou část 😉
autor článku – H. Oax
For Boat, For Caravan a Holiday World & Region World. Každoroční jarní výstava, která zaujme celou rodinu, se opět uskutečnila na výstavišti v Letňanech od pátku do neděle 19. března.
V nejvzdálenější hale číslo 7 se ukrývala oáza paddleboardingu a nafukovacích kajaků. Hned vedle byla pláž stylizovaná jako zázemí paddleboardových závodů s lehátky pro unavené nohy návštěvníků. O novinky nadcházející sezóny byl velký zájem a podle zájmu na stánku to vypadá, že se už za pár dní uvidíme všichni na vodě.
Na bazénu si mohli všichni, kdo se nebáli, vyzkoušet paddleboardy i lodě. Proběhlo zde i pár instruovaných rychlo-workshopů správného pádlování anebo lekce jógy na paddleboardech. Za ty roky, co zde od roku 2018 společně působíme vedle stánku Snowboardelu, už jsme vychytali potřeby našich testujících a tak s sebou vozíme i náhradní trika, boardshorty a ručníky.
Za ty tři dny jsme stihli okouknout i ostatní haly a výstavy a celkový pocit je, že si potřebujeme vyrazit na výlet na jachtě, koupit si naprosto designový a minimalistický přívěsný bydlík za auto a navštívit všechny české regiony a hned potom vyrazit do Indonésie a Švýcarska.
Uvidíme se příští rok?
V tomto článku se pokusíme o přiblížení zásadních milníků v našem sportu, ve kterých sehrály zásadní roli ženy. Emancipace je cesta dlouhá a zdaleka ještě nekončící. Chtěli bychom tímto článkem poděkovat všem odvážným ženám s vizí, které nám tuto cestu vydláždily až do míst, kde stojíme dnes. A zároveň bychom chtěli podpořit a oslavit všechny ženy, které si tyto vydobyté možnosti užívají a tím pomáhají naší ženskou cestu udržovat smysluplnou!
Upozornění čtenáři: Historie je to tak košatá a zajímavá, že občas musíme udělat časovou zkratku anebo se uchýlit pouze k výčtu. Důležitých žen v surfingu a paddleboardingu je opravdu hodně.
Za vším hledej ženu. I za surfingem a paddleboardingem. Asi jako v mnoha příbězích, to na začátku vypadalo pohádkově. Kolébka surfingu v Polynésii se kolébala v rytmu surfujících božstev, králů, královen, princů a princezen a všech tamních obyvatel, kteří prožívali své romantické chvíle při sjíždění vln bok po boku a užívali si životní pohodu spojenou se splynutím s přírodou a života bez stresu.
Maids on the wave_Wallace Mackey 1874
S příchodem misionářských kolonizátorů do Polynézie okolo roku 1900 se nad surfováním stáhla mračna a skoro vymizel. Evangeličtí misionáři havajanům zakázali „nahaté“ surfování a vysvětlili jim, že si musí na své živobytí vydělávat na třtinových plantážích. Konec her, mystiky a radosti. Surfing pak přežíval už jen na pár izolovaných místech díky svébytným jedincům. Velkým štěstím a budoucím semínkem pro přežití surfingu a jeho rozšíření dál do světa byla žena. Dnes uznaná nositelka havajské surfové tradice a zkušená surfařka princezna Victoria Ka`iulaini. Díky svému původu, napůl Havajanky a napůl Skotky, se jí podařilo surfing přenést do Evropy a zřejmě se stala první ženou v Anglii, která stand up surfovala v Lamanšském průlivu, když se v Anglii vzdělávala, aby mohla v budoucnu po své tetě vést své havajské království dle tehdejších společenských norem vyspělého světa. Osudovým rokem pro záchranu Havajského království a surfingu byl 1883, kdy na žádost princezny u tehdejšího amerického prezidenta Clevelenda se v kongresu nakonec schválila samostatnost Havaje namísto připojení k USA. Tedy jak se později ukázalo, pouze o pár let odsunula anexi Havaje. Princezna, která se stala dědičkou trůnu bez trůnu, začala psychicky strádat, a nakonec umřela na zápal plic ve svých 23 letech. (zdroj: Jim Kempton, Women on Waves: A Cultural History of Surfing: From Ancient Goddesses and Hawaiian Queens to Malibu Movie Stars and Millennial Champions)
Surfové prkno princezny Ka‘iulani je dodnes uchované a vystavené v Bernice Pauahi Bishop Museu na Honolulu. Měří 7 stop a 4 palce, ve tvaru „alaia“ s kulatým nosem a hranatou zádí vyrobené ze stromu koa (příbuzný akácii). (zdroj)
Nicméně pouze o osm let později hrozny jejího úsilí o záchranu tradice surfování dozrály a na Havaji se projevil Duke Kahanamoku se svými pěti bratry, kteří společně představovali surfing turistům a potažmo světu. I tak již puritánské nastavení společnosti začalo surfing brát spíše jako sport mužů. I když je pravda, že Duke se snažil nést tradici v duchu sportu pro muže i ženy a do své party vzal i nejednu ženu, které byly také velmi dobrými surfařkami. Velmi často se sjížděl tandemový surf, kdy muž a žena jsou na jednom prkně a při sjíždění vlny předvádějí akrobatické prvky.
V roce 1900 se konaly první Olympijské hry v Paříži, které byly otevřené i ženám. Z 997 sportovců bylo pouze 22 žen, které se mohly účastnit pouze v pěti sportovních disciplínách: tenisu, plavby, kroketu, jezdectví a golfu.
Annette Kellerman
Australská water-woman a dálková plavkyně z puritánských viktoriánských dob se u soudu zasadila o povolení celo-tělových plavek se zkrácenými rukávy a nohavicemi. Otevřela tak zásadní diskuzi – co je důležitější? Vzezření nebo výkon? Později se stala hvězdou filmových pláten v rolích mořských panen.
Na fotografii Annette Kellerman a její zkrácené plavky.
Isabel Letham
Plavkyně a surfařka také přezdívaná „matka australského surfingu“. V roce 1915, v jejích 15 letech se na surfové podívané, kterou v Sydney předváděl Duke Kahanamoku, přihlásila jako dobrovolnice do tandemového sjíždění vlny. V roce 1926 zorganizovala první ženský plavecký závod. I přes své záchranářské dovednosti byla odmítnutá National Life Saving Surf Clubem větou: „U nás neučíme ženy naší práci.“(zdroj)
Isabel Letham, australská matka surfingu.
Jericho ‘Wavedancer’ Poppler / Shannon ‘The Canon’ Aikman / Candy ‘Candy’ Woodward / Lisa ‘Gidge’ Tomb/ Brenda ‘Hotline’ Scott Rogers/ Betty ‘Banzai’ Depolito.
Šest profesionálních surfařek, závodnic International Professional Surfing World Tour (pozdější World Surfing League), které razily cestu na soutěže big wave. Velké podporovatelky ženského surfingu, které založily svou nadaci na podporu žen, které chtějí závodit. Díky Golden Girls za velkou podporu a vedoucí roli ženského surfingu! (zdroj)
Jericho ‘Wavedancer’ Poppler – První světová Pro šampionka z roku 1976, surfařka uvedená do Surfové síně slávy v roce 1997, spolu-zakladatelka Women International Surfing Association.
Foto via www.historyofwomensurfing.com
Nejlépe o tom povypráví poměrně nový film Girls can’t surf (Holky neumí surfovat), kde tehdejší surfové závodnice vypráví o tom, jak závodily ve stejných vodních podmínkách za polovinu prize money a ještě se musely zúčastnit soutěže v bikinách. Šovinismus a arogance byla prý na každém centimetru pláže. Věty typu: „Ženy nemají stejné skills a nepodávají srovnatelné výkony jako muži. / Tohle nezvládnou. / Ženský sport není tak atraktivní.“, dělo se to asi v každém sportu. Nakonec o několik dekád později se ženy dočkali a v roce 2019 vyhlásila světová soutěž World Surf League stejné prize money pro muže a ženy. Děkujeme i Jodie Cooper, Pam Burridge, a dvojčatům Jorje a Jolene Smithovým, že se do toho tenkrát opřely!
Ženská uskupení usilující o rovnoprávnost v surfingu, především v big wave soutěžích, je stále potřeba. Committee for Equity in Women’s Surfing (CEWS) a její spoluzakladatelky a surfařky Mavericku Andrea Moller, Bianca Valenti, Keala Kennelly, a Paige Alms. (zdroj)
Paddleboarding má jako závodní disciplína kratší historii než surfing. V roce 2007 se konal první paddleboardový závod “Ta-hoe Nalu” na uzavřené vodě jezera Tahoe v Kalifornii (zdroj). První paddleboardové mistrovství, které pořádala Mezinárodní surfová asociace (ISA), se pak konalo v roce 2013.
V roce 2017 zvedla otázku genderové rovnosti i novozélandská paddleboardistka Annabelle Anderson. Poslední kapkou byl extrémní paddleboardový závod Redbull Heavy Waters, na kterém podle ní chybělo několik pozvánek do řad zkušených závodnic. Pořadatel poslal pozvánku nakonec dvěma ženám 48 hodin před startem závodu. Založila pak hnutí #Ipaddleforequality. – zasadila se o zrovnoprávnění stejných cen pro závodníky. Annabelle je považována za top paddleboardistku poslední dekády, nebyla vítězná pódia, na kterých by od roku 2012 nestála. V současné době již nezávodí, věnuje se dalším sportům, trenérství a také osvětě v otázce včasné diagnostiky rakoviny prsu v rámci projektu Stand Up For the Cure.
Od roku té doby byl tlak nejen na pořadatele paddleboardových závodů. Dominovala otázka stejného prize money pro muže i ženy. Zvyšování povědomí prostřednictvím médií. Reakcí bylo i zvednutí tématu genderové rovnosti (gender equality) samotnou Mezinárodní surfovou asociací (ISA), ukotvila stejný počet mužů a žen reprezentujících na Mistrovství světa. Za poměrně krátkou dobu, by se dalo říct, že v paddleboardingu panuje genderová rovnost – stejné podmínky, stejné vzdálenosti, stejné prize money. Díky Annabelle a dalším závodnicím, které ji v tomto tématu podpořily!
Carissa Kainani Moore – první olympijská medailistka v surfingu z roku 2020, několikanásobná světová šampionka (World Surf League 2011, 2013, 2015, 2019 a 2021) a aktivistka z Havaje. @rissmoore10
Fiona Wylde – trojnásobná mistryně světa v paddleboardingu, šampionka na wing-foilu, water-woman, aktivní sportovkyně s diabetes 1 @fiona_wylde
Bethany Hamilton – surfařka až do morku kostí a velká surfová ikona, která na surfing nezanevřela ani potom, co jí v teenagerském věku ukousl ruku žralok. Jako první žena se v roce 2015 zúčastnila top soutěže v big wave „Jaws“ a od roku 2016 se soutěž otevřela ženám. Závodnice série World Surf League. Její příběh můžete shlédnout v dokumentu Bethany Hamilton:Unstoppable nebo ve filmu Surfařka. @bethanyhamilton
Seychelle Webster– paddleboardová závodnice, trenérka a koučka, výživová poradkyně, propagátorka ženství a mateřství a sportování @seychelle.sup
Candice Appleby – významná paddleboardová osobnost, top atletka paddleboarding, SUP surf, prone; první propagátorka stand up paddleboardingu na Pan-Am Pacific Games, trenérka, komentátorka, v poslední době se i zapojuje do organizačních struktur fungování Mezinárodní surfové asociace. @applesteeze
Úvodní foto: nationalgeographic.com
V sobotu 7. ledna se sešlo na dvacítku závodníků (10 mužů a 10 žen), aby společně odstartovali paddleboardovou sezónu roku 2023. Již třetí ročník tradičního a jediného zimního závodu v ČR se opět odehrál v Neratovicích na Labi pod taktovkou místního paddleboardového klubu SK Livecross v čele s trenérem Richardem Wiesnerem.
Ani my jsme nechyběli. Přeci jen už je to nějaký ten měsíc, co se s ostatními závodníky vídáme jen přes facebook a tak ti, kdo zrovna neměli rýmičku nebo jiné novoroční radosti, se sešli v Neratovicích.
Počasí bylo na leden velice přívětivé – okolo 10°C. Zaznamenali jsme i jedny kraťasy a tričko. Závod se na první pohled zdál lehoučký a kraťoučký. Trochu toho točení kolem bójí – muži na 4 kola a ženy na 3 kola. Ovšem, uvnitř každého závodníka se odehrával vnitřní souboj fyzička vs závodní psychika vs mírný stres ze studené vody vs proud řeky Labe. Velkou roli hrál timing na bójích a také odvaha všech chodit po prkně. Přeci jen se nikomu do vody moc nechce i když je nad nulou. Koupačka nakonec byla pouze jedna.
Ženy – 3 kola | Muži – 4 kola | |||
1 | Iva Dundová | 11:05 | Roman Klepáč | 13:54 |
2 | Alena Voždová | 12:35 | Carsten Kurmis | 14:40 |
3 | Lucie Raab | 12:38 | Iva Dundová / Pavel Veselý | 14:55 / 14:57 |
4 | Radka Laryšová | 12:55 | Marek Fiala | 15:51 |
5 | Hanka Ježková | 13:00 | Petr Šírer | 16:01 |
Po závodě už hrál prim svařák, zbytky cukroví a zahřívací včelí úly od Standy L. Po vyhlášení vítězů se ještě nikomu nechtělo domů, protože toho bylo tolik co probrat. Všichni si sdělovali své plány na tuto sezónu a zvali ostatní. A kam se tedy pojede? Pár tipů a plánů, které na paddleboardové sešlosti zazněly.
Kalendář akcí můžete sledovat v naší sekci „Akce“. Pokud také pořádáte nějakou akci, můžete nám o ní napsat na náš mail.
Za fotodokumentaci díky Petře Poi Košťálové.
Závěr roku 2022 je tady. Vybrali jsme fotky, které jste s námi sdíleli za celý rok v naší facebookové skupině Vše o paddleboardech. Děkujeme, že jste součástí naší české paddleboardové komunity! Vaše Paddleboardguru crew.
Když jsme to všechn projížděli, je jasný, že existuje pár tématických okruhů, které se na fotkách objevují. Tak vám je řadíme podle nich. Poznáváte se?
Fotky s nohama, Západ slunce, Wonder woman, Zátiší s paddleboardem, Selfie, S kámošema, Tríčky, Panorámata s nosem, Vyvezli jste děcka, Jogíni, Pózování s prknem na stojáka, Na výletě.
Díky moc za vaše krásné momenty. A že vám tu chybí ještě něco? No jo! Pes na paddleboardu bude samostatně na příští pátek! #patecnipesnapaddleboardu
Inspirace na vánoční paddleboardové dárky. Radost uděláte s doplňky a příslušenstvím. Paddleboardy, pádla, pumpy, oblečení, motůrek anebo voděodolný reproduktor. Dárky pro začínajícího i pokročilého paddleboardistu.
Vánoce klepou na dveře. A ano, už je opravdu čas nakupovat dárky, pokud tomu chcete věnovat nějakou myšlenku na obdarovávaného a nenechat to opět na poslední tři dny před Štědrým dnem s dárky typu ponožky a poukazy do háemka nebo déemka…
Máme tady pro vás pár tipů, co pořídit začínajícímu nebo nadšenému paddleboardistovi, které ho určitě potěší.
Doplněk, bez kterého se neobejde žádný paddleboardista. Na paddleboarding je lepší kroucená leash, kterou pádler nepotáhne ve vodě za sebou, což by brzdilo. Většina leashí na paddleboarding se upevňuje pod koleno (na jako na surfu za kotník). Pokud to někomu vadí při pohybování se po boardu, může si pořídit i leash, která se zapíná v pase.
TIP:
AQUADESIGN kroucená leash – na paddleboard je kroucená lepší, protože jí netaháte ve vodě a svou délku přizpůsobí podle vašich pohybů
NSP opasek k leash – pro ty, kteří nemají rádi leash připlou za kotník nebo pod kolenem je tu varianta kolem pasu. Tento přídavný opasek je kompatibilní s leashemi značky NSP.
Aqua Marina river leash – speciální leash na divokou řeku. Připínací systém se v momentě, kdy se nabalíte na kámen nebo jinou překážku, dokáže ve chvilce jednoduše vycvaknout.
Záchranný opasek Restube Active – záchranná pomůcka na vodu. Hodí se například na moře a otevřené velké vodní plochy. Když byste se dostali do situace, kdy už neudržíte hlavu nad vodou, zatáhnete za provázek a nafoukne se vám malý vzduchový válec. Náhradní bombičky se dají dokoupit.
Lehoučký chladivý materiál, který slouží i jako svrchní ochrana před větrem a slunečním zářením a navíc rychle usychá. Co dodat? Vybírejte z nejrůznějších vzorů, ať vám to sluší.
TIP:
PROLIMIT Pánský top na paddleboard s průvleky na palce – není hned třeba oblékat neopreny, stačí dobře vrstvit. Jaro, podzim, větrné počasí.
ION dámská dlouhá lykra – dlouhý rukáv poslouží i v létě jako ochrana před sluníčkem
Pro pány je výběr boardshortů na paddleboard jednou z nejzásadnějších věcí. Podle barvy nebo vzoru boardshortů se totiž nejlépe poznávají jezdci na vodě, i když jim ještě nerozeznáte obličej. Must have kousek do každé skříně!
TIP:
Chlapecké boardshorty Quiksilver
Aqua Marina dámské boardshorty – se zavazováním na šňůrku, aby se vám nehly
Tyhle pantofle prý už nejsou v módě, ale pro nás, co se pohybujeme stále u vody jsou nepostradatelným parťákem před ukopnutím palce a kousavými šiškami v přilehlém lesíku. Žabek je nespočet designů, my ale vyzdvihujeme nejvíc pohodlné a účinné žabky na písečné pláže. Široké žáby od Cool Shoe nezastaví žádný písek a dělají je v pánských, dámských i dětských verzích!
Dobrým dárkem pro mládežníky je vlastní paddleboard. Naším tipem je sportovnější varianta. Děti se naučí pádlovat rychle a sportovnější paddleboard jim umožní zažít i radost z rychlého pádlování a klouzání po hladině.
TIP:
Gladiator Kid 10’6“x23“ – včetně transportního batohu, aluminiového pádla, ruční pumpy, leash, doporučená váha jezdce do 50 kg
Gladiator Kid Race 11’6“x25“ – včetně transportního batohu, aluminiového pádla, ruční pumpy, leash, doporučená váha jezdce do 75 kg
Kdo má více paddleboardů anebo chce věnovat čas rozcvičce namísto ručního pumpování paddleboardu určitě ocení elektrickou nafukovací pumpu na 12V do autozapalovače. Kdo při pumpování šetří, pádluje za tři.
TIP: Elektrická pumpa do autozapalovače STAR 8 na tlak 20 PSI
Dnes už asi nejběžnější doplněk. Bez mobilu ani ránu a na vodě také ne. Co kdybyste si potřebovali udělat selfie nebo si nutně zavolat? A obal se hodí i na peníze.
TIP: Vodotěsný obal na telefon, běžná cena: 150 – 300 Kč
Voděodolný vak se vyrábí v různých velikostech. Od příruční velikosti, kam dáte doklady s mobilem a suché oblečení na převlečení až po větší vaky, které dopraví vaše věci v suchu i na delším výletě. Voděodolné vaky se jednoduše dají pod pružinky na paddleboardu a jede se.
TIP:
Aqua Marina voděodolný vak 20 litrů
AQUADESIGN voděodolný vak 80 litrů
Pádlo může udělat velkou radost. Zvláště, když je lehoučké, se správnou velikostí listu a akorát do ruky. Pokud máte doma paddleboardistu nadšence, který si jízdu užívá nebo dokonce na paddleboardu trénuje, jeho ruce a tělo ocení lehké celokarbonové pádlo s váhou do 500 gramů, se kterým vydrží pádlovat hodiny a hodiny a nebude mít dost. Kouknout můžete i na náš sezónní výprodej QUICKBLADE pádel zde.
TIP:
QUICKBLADE nastavitelné pádlo pro muže, plocha listu 81 sqi
Dětské pádlo QUICKBLADE – dvoudílné, nastavitelné, plocha 66 sqi
Na popularitě získává i tzv. plovoucí ostrov, který je vaší základnou na vodní hladině. Výborný na akce ve skupinkách, na cvičení fitness a jógy. Když ho řádně zakotvíte, můžete ho využít i jako mobilní nástupní molo ke břehu nebo k lodi.
TIP:
AQUA MARINA Yoga Dock, dokovací ostrůvek ideální pro cvičení jógy na paddleboardech. Základní kapacita 9 lidí (8+instruktor ve středu). Navázat se dají i další do druhé řady.
AQUA MARINA Island, nafukovací plošina slouží jako molo ke břehu nebo i za loď.
Skvělá vychytávka pro všechny gadget geeks a paddleboardisty, kteří jsou požitkáři. Elektromotůrek má tři rychlosty a zpátečku. Ovládání si připnete na ruku. Elektromotorovou flosnu zasunete namísto normální ploutvičky a baterku připevníte na palubu paddleboardu. Výhodou je, že tento motůrek můžete používat i na vodních plochách, kde jsou zakázané spalovací motory – typicky v chráněnné krajině.
TIP:
Přídavný elektromotor AQUA MARINA BLUE DRIVE POWER FIN, šetřete síly!
Akumulátor na přídavný motůrek Aqua Marina
Že je paddleboarding pouze letní sport? Pro mnohé to nekončí, dokud voda nezamrzne. Jak se připravit na takové pádlování při nižších teplotách se dočtete v článku.
Paddleboarding si mnozí spojují s létem. Je to logické, do vody se nejlépe padá, když víme, že je teplá. A z našeho Paddleboard centra na Džbáně i víme, že další podmínkou pro to, aby se lidé vydali na prkno, je slunečné počasí. Jakmile je některý letní den mráček, ba pouze zamračená předpověď počasí, na vodu se nikomu nechce. Což je škoda, protože když je pod mrakem, tak aspoň člověk není neúprosně grilován sluncem a když jsou přeháňky, tak je i voda teplejší.
S posledním srpnovým dnem, tak o paddleboarding najednou opadá zájem. Protože září už prostě není léto. Maximálně tomu dáme nějaký ten víkend nebo prodlouženou dovolenou u moře. A to je velká škoda, protože podzim je na paddleboardu krásný a z vodní hladiny i intenzivnější na niterní zážitky.
V první polovině září ještě není co řešit, teploty jsou přes den mírně nižší než v srpnu, a to je jedině příjemné. S přibývajícími dny bychom doporučili nepodceňovat oblečení při podvečerním ježdění. Jakmile se slunce schová za obzor, citelně se ochladí a na to je lepší už vyrazit třeba v lycrovém triku s dlouhým rukávem. Postupně prodlužovat i nohavice a ke kraťasům nebo boardshortům přidat i dlouhé lycrové legíny. Lycra je lehká a prodyšná a při sportovnějším výkonu nás nepřehřívá, ale zároveň ochrání, když foukne vítr a předejde prochladnutí po tréninku, než se převlečeme.
Na boso je ježdění nejlepší, ale při prvních pocitech chladu od nohou si na příští ježdění vezměte raději tenké neoprenové botky tloušťky 2-3 mm. Za tu rýmičku to nikomu nestojí. Dobré jsou již kotníčkové neoprenky, protože kotníky jsou náchylné na „vychladnutí“. Také doporučujeme vybírat neoprenové boty správné velikosti a nenechávat si míso na špičce, aby nám noha v botě pak neklouzala. Ideálně neoprenky se stahovacím páskem na nártu, které nohu fixují ve správné poloze.
Tip: lehké kotníčkové neoprenové boty ION – Ballistic 2,5 mm s dobrou citlivostí chodidla skrz podrážku. ZDE
Tip: lycrové triko ION ZDE
Přicházejí už ty dny, kdy je obloha celý den šedivá, dny se zkracují, prší a teploty se pohybují už spíše okolo 10°C. Ale vy máte chuť si jít zapádlovat. Neoprenky jsou už nezbytností a co se týče dalšího oblečení už záleží na vašich fyziologických dispozicích – jestli je vám stále horko anebo jste zimomřiví.
Oproti letním a podzimně/jarním modelům neoprenek, je na zimu ideální pořídit ještě tlustší a vyšší variantu 5-6 mm. Do neoprenek na zimu je také důležitá ponožka, např. kvalitní funkční lyžařská v různých variantách tloušťek a výšek (až podkolenky).
Tip: Vyšší neoprenové boty na zimní paddleboardování ION – Plasma 6/5 mm. ZDE
Tip: Funkční rychleschnoucí triko PROLIMIT ZDE
Oblečení s označením, že je vhodné na paddleboard při chladnějších teplotách v obchodě přímo nenajdete. Hledejte ho mezi běžeckými a běžkařskými outfity. Lycrové oblečení vyměňte za funkční prádlo, které dobře odvádí vlhkost a zároveň poskytuje i teplo. V případě velkého větru doporučujeme i neprofoukavou softshell bundu na běhání. Pokud jste náchylní na hlavu, tak přidejte i dobře držící čepici nebo čelenku na běhání nebo běžkování. Obecně jde používat oblečení na běžky. Platí, že nejefektivnější je vrstvení funkčních svršků, tak abychom se při pádlování nepřehřívali, mohli se hýbat a bylo nám to příjemné.
Variantou na opravdu chladné teploty je i tenké neoprenové oblečení (wetsuit) do našich podmínek o tloušťce 1-2 mm. Funkční je např. kombinace neoprenových kalhot (přeci jen se nohy dostávají do kontaktu s vodou častěji, než horní polovina těla) a funkčního prádla s neprofoukavou bundou. V zimě se nemusíte bát si vzít ani neoprenové triko, i když někdo se v něm může trochu více přehřívat a potit, jelikož neopren sice chrání před podchlazením, ale když je mokrý. Záleží na vašem komfortním pocitu.
Tip: Tenké neoprenové kalhoty na paddleboard PRO-LIMIT 1 mm. ZDE
Tip: Neoprén ION Long John 2 mm, který neomezuje pohyb ramen a není příliš robustní. ZDE
Když už jde do tuhého a voda je jako sirup přijde čas i na rukavice. Na rukavicích je důležité, aby vám neklouzaly dolů z hlavičky, zároveň abyste měli v rukou stále cit na pádle. Takovou variantou, která splňuje tyto požadavky jsou rukavice např. od značky ION nebo PRO-LIMIT. Protiskluzové rukavice s otvorem na dlani, pro lepší cit. Vypadají jako palčáky, ale ukazováček uvnitř je oddělený. Tloušťka těchto rukavic je 2,5 mm a uvnitř je hřejivý materiál.
Tip: ION neoprenové rukavice OPEN PALM s otvorem v dlani pro lepší cit. ZDE
Tip: Protiskluzové neoprenové rukavice PRO-LIMIT Curved Finger Utility 3 mm. ZDE
Jako upgradovaný tepelný štít a zároveň pro někoho jako jistota před nechtěným koupáním je na trhu i tzv. suchý oblek (drysuit), který již vyrábí více firem a v různých variantách. Mezi nejznámější patří „sucháč“ od rakouského výrobce SUPSKIN. Další dvojdílnou možností je např. drytech bunda a kalhoty od firmy AQUADESIGN. Výhodou i nevýhodou suchého obleku je jeho nepropustnost, a to jak vody k tělu, tak tělesného vlhka ven. Pod suché obleky si oblečte termo prádlo a nezapomeňte na boty.
Tip: AQUADESIGN třívrstvý prodyšný Fleecetech Top ZDE
Tip: ION polosuchý dámský neopren 4/3mm v modré a růžovo šedé ZDE
Tip: neoprenová čepice ION Bommel ZDE
Suchý oblek SUPSKIN
Suchý oblek, který má své kořeny v sousedním Rakousku. Od roku 2011 se vyvíjí technologie a střihy a testování probíhá nejen v zimních podmínkách. Od roku 2017 se výroba přesouvá do Portugalska.
17-20°C | lycrové triko a kalhoty, naboso nebo s letními tenkými botami |
11-16°C | funkční oblečení, softshell bunda, neoprenové kotníčkové boty |
pod 10°C | neopren nebo suchý oblek + termo prádlo, tlustší neoprenové boty |
pod 5°C | jděte radši běžkovat, pokud si tedy nechcete udělat foto s omrzlými vlasy a fousy na instáč. Při těchto teplotách už hrozí namrzání prkna a navíc se těžko prohřívá celé tělo a mohli byste si zkazit techniku. |
Když to shrneme, jde hlavně o individuální pocit tepelného komfortu a dostatečné hybnosti. Dalším tipem zpříjemňujícím pádlování v chladných měsících je třeba zvolit vhodné nástupní místo, abychom nebyli mokří ještě před pádlováním. Ideální je nástup z mola nebo z šikovně umístěného balvanu ve vodě, tak aby byla dostatečná hloubka na flosnu a ze břehu se dalo udělat krok suchou nohou.
Pádlování v zimě má řady nadšenců, kteří se kolikrát nezastaví ani s mírně zamrzlou vodní hladinou. Na jejich facebookových profilech pak vidíte mnoho fotek zamrzlých rampouchů ve vousech a červené rozzářené obličeje u zasněženého jezera.
Má to své kouzlo a pro opravdové fajnšmekry jsou tu i oblíbené zimní paddleboardové závody:
Patříte mezi ty, kteří rádi pádlují na paddleboardu dlouhé vzdálenosti? Počítáte si kilometry a už se těšíte až zase vyrazíte?
Tento článek jsme dali dohromady jako inspiraci pro všechny milovníky delšího pádlování. Je to hlavně reportáž o skupině neratovického paddleboardového klubu SK LiveCross Neratovice a jejich pádlování na ultra dlouhé vzdálenosti v rámci závodů 11 Cities v Nizozemsku a SUPNera 24! Na konci článku přidáváme pár dalších tipů, kam si můžete vyrazit zapádlovat s podobně nalazenými pádlery.
Přichází většinou s věkem a silnou vůlí. Fyziologicky je bližší těm, kteří „nechytají na první nakopnutí“. Rozehřát se pomalu, ale pak dlouho vydržet. Prostě opak sprintera.
Protože vytrvalost je i o utrpení a o velkém ovládání a ochotou jít přes zónu komfortu, je v této sportovní kategorii i mnoho „ultra“ jedinců, kteří milují si sahat na vlastní fyzické a psychické hranice a posouvat je. Se sklonem k extrémům má blízko i neratovický klub SK LiveCross, který začínal pod vedením trenéra Richarda Wiesnera jako klub ultra běhů a spartan závodů.
V roce 2020 se 220km dlouhého závodu 11 Cities v Nizozemsku účastnil v non-stop verzi a ujel jí za necelých 33 hodin. O dva roky později Richarda napadlo, že je potřeba udělat další zářez na pažbě prvenství a silných zážitků a rozhodl se, že na non-stop verzi vyveze svého parťáka vytrvalce a para-sportovce Martina Zikmunda a že do tohoto projektu #73000záběrů (#73000strokes) naverbuje i pětici z paddleboardového oddílu.
Ve zkratce:
Výpravu #73000 záběrů nakonec dokončil za oba Richard. Martinovi totiž začali odcházet záda, a přece jenom je důležité vědět, co je naše hranice a co už je sebepoškozování. Nevýhoda para-paddleboardistů je ta, že na rozdíl od „zdravoušů“ si nemohou moc poposednout nebo nějak pohybově variovat a ulevit si při dlouhém namáhání jedné části těla. A tak to Martin s těžkým srdcem stopnul. Dal se do kupy a teď už ho čeká hokejová sezóna, která střídá tu paddleboardovou.
Pětičlenná štafeta to zvládla skvěle a dojela na třetím místě ve své kategorii. Škoda jen, že došlo k chybě v časomíře, a tak si přímo v místě závodu nemohli vystoupat na stupně vítězů a užít si třešničku na dortu.
O dva týdny později si jako oslavu všichni dali účast na non-stop 24 hodinovce v rámci 2. ročníku SUPNera 24!
Z osobních dojmů zúčastněných závodníků
Bohuslava Chumlenová finisherka ze štafety na 11 Cities, via facebook:
„O víkendu se naše skvělá partička zúčastnila krásného a náročného mezinárodního závodu v Holandsku Sup city tour 11 non-stop, která spočívala v ujetí více než 200 km na paddleboardech. Ale jak to vlastně všechno začalo? To takhle jednou při báječném grilování náš trenér Richard Wiesner, který si v minulosti závod už sám na vlastní tělo vyzkoušel, nahodil udičku, na kterou my lidi od vody rozhodně neskočíme. Nápad vetujeme do chvíle, než prásknou další sklenky dobrého moku a nevím kolikátá v pořadí to byla, když jsme si z celé akce začali dělat legraci a která byla ta poslední, když jsme posilněni hrdě řekli, to není problém, to dáme. Ale to byl loňský rok, další zmínka přišla na vánočním posezení a já tak trošku ve skrytu duše doufala, že ono to toho trenéra do léta přejde. Aaaa světe div se, nepřešlo. Se začátkem nové sezony jsme soutěž probírali jako hotovou věc, která se víc a víc stávala realitou. Moje maličkost standardně jako v každé první půlce roku hodně pracovně vytížena, se na pořádný trénink, kdy už celá banda sbírala medaile na jednotlivých závodech v Čechách, na vodu pořádně dostala až v červnu. Ač na mě padl nejkratší závěrečný úsek celého závodu, v hlavě mi neustále naskakovalo: Musíš trénovat, nabírat kilometry, shazovat kila, nesmíš to těm lidičkám, co tě k sobě do party přibrali, zkazit. A tak jsem léto pojala tak, že jsem několikrát týdně po Labi v Neratovicích jezdila jak motorová myš, začala zase běhat a prostě celkově makat. Dokonce jsem i ty naše spáče přemluvila na pár ranních tréninků, kdy jsme před prací vítali východ slunce jízdou na Kostelec nad Labem. Čas se krátil, kondice se navyšovala a nervozita rostla. Od všech jsem slyšela, že to dám, ale ta odpovědnost, co jsem v sobě za tým měla, mi leckdy nedávala spát. Závod byl za dveřmi, vymyslela se logistika a ve čtvrtek večer jsme vyjeli. Náš mužský podpůrný tým byl naprosto úžasný, do Holandska nás kluci odvezli, rozvezli na jednotlivá štafetová stanoviště, až na boardy nám nosili svačiny a doplňovali ionťák a vodu, morálně nás závodníky drželi. Deštivý pátek vystřídala už z velké části sluníčková sobota a neděle a já šla na start. Ta poslední hodina byla nekonečná. Hlavně to nezkazit, zvládnout lodní dopravu, podjíždění mostů, puchýře na rukou, tuhnoucí nohy, únavu. Můj úsek byl kouzelný. Krásná upravená města, říční kanály s divokou přírodou, usmívají se lodivodi, kteří na nás brali ohled a nebyli jsme u nich jen dopravní překážka, která ucpává lodní provoz. Všichni mávali a povzbuzovali. Ukrajovala jsem jeden kilometr za druhým a najednou jsem byla v cílovém městě, kde jsem si posledních sto metrů vychutnala sprintovým tempem. Přeci těm mezinárodním soupeřům ukážeme, jak my Češi umíme jezdit. Za zvuku hudby, aplausu a pokřikování mých kamarádů jsem projela cílovými bójemi…a bylo to doma. Krásné třetí místo, medaile, euforie a vlastní vnitřní spokojenost, že jsem to té své bandičce nezkazila. Teď nás ještě čeká přespříští víkend v Neratovicích závodních non-stop 24 hodin na vodě a v hlavě se mi uhnízdila myšlenka….copak si to asi dáme příští rok?“
Martin Zikmund, #73000zaberu, via facebook
„Je dobojováno. Bohužel přišlo zranění zad a posledních 10 km v bolestech.
zdálenost: 91,22 km
Čas: 16 hodin 21 minut 51 vteřin strávených na paddleboardu
Počet záběrů: 29 172
Všem Vám děkuju za podporu, tým, support a v čele Richard, který mě celou dobu doprovázel (momentálně jede dál, aby sám dokončil)
Děkuju také všem partnerům za důvěru a přípravu.
inak budu v pořádku zastavil jsem včas. Teď jsem možná zklamaný, ale až si za pár hodin uvědomím, co znamená 91,22 km budu se usmívat.“
167 kilometrů po naší krásné Vltavě ve třech dnech (68km+68km+31km). info
24 hodin non-stop pádlování samostatně nebo ve štafetě na Labi v Neratovicích. V roce 2022 byla pokořená hranice 200 kilometrů ve tříčlenné štafetě. info
Pětidenní závod v Nizozemsku, který je možný jet i jako non-stop variantu samostatně nebo ve štafetě. info
Rozšíření myšlenky a formátu závodu 11 Cities Tour o další země. se můžete vydat i na nekonečně dlouhé pádlování po celém světě např. Koh Chang – Thajsko, Berlín – Německo, Brač – Chorvatsko. Každý rok se mění. info
„Kratší“, ale pěkný paddleboardový závod s tradicí na Tennessee river na 50 kilometrů. „Pardon me boy, is that a Chattanooga choo choo?“
Závod na řece Yukon, který se vztahuje ke zlaté horečce na Klondiku. 715 kilometrů v období, kdy nad Yukonem slunce nezapadá. Je to opravdu náročný závod za hranice pozemského.
O svém paddleboardovém zážitku z tohoto závodu dělal reportáž i známý paddleboardový reportér a závodník Chris Parker (video blog na YT) info
Závod s historií od roku 1951. 120 kilometrů v Jižní Africe z města Pietermaritzburg do Durban v KwaZulu-Natal. Paddleboardová kategorie je vyhlašovaná v rámci kategorie Touring classic společně s kajaky anebo může být vypsaná i jako samostatná. Legendární maraton v extrémních afrických podmínkách, kterého se na svém paddleboardu účastnil i závodník a designér surfových prken Corran Addison. 3 závodní dny (42m+46km+36km), kterých se můžete zúčastnit všech nebo i samostatně. info
Australský čistě stand-up paddleboardový a prone závod. Jede se po řece Clarence známé také jako „Berimba“ v Graftonu – Nový Jižní Wales. 106 kilometrů ve třech dnech. Paddleboardová reportáž od Chrise Parkera. Existuje i květnová 40 km dlouhá verze The Big Clarence. info
Seznam dalších ultra dlouhých paddle závodů v Americe najdete ZDE
Příběh mladoboleslavského paddleboardingu začíná na rodinné dovolené u moře s vypůjčeným nafukovacím paddleboardem. Následuje zahoření, které vyústilo v založení oddílu, náboru mládeže a uspořádání paddleboardových závodů Paddle Fest Jizera 11.6.2022. Představujeme vám nové paddleboardové hnízdo pro mládež i dospělé, kteří se chtějí věnovat sportovnímu paddleboardingu.
V klidné zákrutě Jizery v Mladé Boleslavi v Podlázkách stojí na místě se svým genius loci dřevěná loděnice patřící k oddílu kanoistiky TJ Auto Škoda Mladá Boleslav. Členy oddílu je i rodina Syrovátkových, Miloš, Petra a Linda, kteří letos na jaře rozšířili zaměření oddílu o paddleboarding. Takže od roku 2022 sídlí v loděnici Oddílu kanoistiky a SUP i několik paddleboardů. „Po naší první zkušenosti se závodním paddleboardingem na Mácháči, jsme hned věděli, že tohle je sport, který přivede do naší loděnice nový život. Paddleboarding má pro nás perspektivu.“, říká předseda oddílu Miloš Syrovátka.
Jaký je další scénář oddílu?
„Určitě chceme nabírat děti a další členy, ale také jsme u zrodu. Workshop pádlování pro děti pod vedením trenérů z ČFSUP byla vlastně i náborová akce. Zúčastnilo se ho sto žáků ze Základní školy Pastelka ve věku 13 a 14 let a nakonec se čtyři přihlásily i druhý den do závodu. Což je vlastně úspěch.“, komentuje Petra Syrovátková, která je taktéž učitelkou tělocviku na této Základní škole a žáky s paddleboardingem neseznamovala poprvé.
Do oddílu se mohou průběžně přihlašovat zájemci od 11 do 14 let. Když by se k nám ale chtěl přidat i dospělý, který má zájem o závodní paddleboarding, tak budeme rádi, když se zapojí i do chodu oddílu. Plánujeme dál objíždět závody Českého poháru v paddleboardingu.
Jakou máte vizi trénování?
Prvním mládežnickým členem tohoto oddílu je dcera Linda, která je v současné době v kategorii Děti do 15 let. Letos už naposled a v další sezóně jí čeká přestup do juniorské podkategorie, která jezdí ve všech disciplínách s hlavní kategorií OPEN. Linda akorát dnes poprvé vyměnila dětský nafukovací paddleboard za pevný karbonový (SIC 12‘6‘‘x22) a také si na domácím závodě vyzkoušela startovat ve starší kategorii OPEN ženy. „Chci v paddleboardingu pokračovat dál a dál se zlepšovat. Navíc je to pro mě i super příprava na zimní závody na běžkách.“
Trenérské zkušenosti a práci s mládeží máme
Petra je paní učitelka tělocviku, jak jsme již zmiňovali a Miloš je zkušený trenér z lyžování na běžkách. „U dětí se především snažím, aby je to bavilo. Aby ty tréninky nebyly jenom o dřině. Důraz kladu na techniku, rovnováhu a všestranný rozvoj. Hlavně nechci, aby se děti příliš brzo specializovaly a dřely jednu dovednost a jednu disciplínu – všestrannost minimálně do patnácti let. Výsledky jsou důležité v osmnácti. Nerad bych, aby dítě v patnácti letech zanevřelo na sport nebo muselo skončit ze zdravotních důvodů. “, hovoří o svém přístupu Miloš.
Jaké je to být v roli trenéra a otce zároveň? Rozdělujete to?
„Táta ví, jak na tom jsem a dokáže mi z tréninků udělat i zábavu. Oddělit to nejde. Navíc jezdím ve skvělém klubu, kde mám své trenéry. Táta mi pomáhá s dalším doplňkovým rozvojem.“
Začali jsme v Hobby kategorii a po roce přestupujeme na „pevňácích“ do OPEN.
„V mládí jsem windsurfovala a když jsem si poprvé stoupla na paddleboard, tak mi to přišlo jako o ničem. Ale ty závody mě chytly, a tak jsem začala jezdit pravidelně. Dneska jsem také přestoupila na pevný paddleboard (SIC 12‘6‘‘x23,5‘‘) a vyrazila jsem stejně jako Linda do kategorie OPEN ženy. Musím se přiznat, že ten technický závod kolem bójek byl pro mě velmi náročný. A ten long distance se mi líbil moc. Jely jsme ho s Lindou spolu, i když jenom kousek. To je ten okamžik, kdy se těšíte, že si zasportujete se svým dítětem, že už vám bude stačit. Tenhle okamžik trvá asi tak jeden den a pak vás předjede!“, dodává se smíchem Petra. „Ještě na závodech na Hostivaři před dvěma týdny jsme jeli na nafukovačkách. Tam jsme si vyzkoušeli pevné prkno pro Lindu a o další týden později máme doma tři pevná prkna! Je to návykový.“, líčí Miloš, který má modrobílého SIC 14’x24‘‘.
„Jezdíme, zkoušíme, zvykáme si a hlavně padáme. Protože kdo nepadá, jezdí pod své možnosti, že? Do zahraničí na závody časem možná vyrazíme, ale teď je pro nás hlavním cílem se připravit na Mistrovství ČR a Finále Českého poháru v paddleboardingu, které pořádá Česká Federace Stand Up Paddle“
A když už jsme v téhle diskuzi – co pádla?
No v začátcích po tom, co jsme si koupili ty první hobby paddleboardy, tak jsme jezdili na těžkých pádlech s velkým listem a měli jsme je také příliš dlouhá. Ale teď jsme udělali také výměnu za lehká karbonová. Hlavně u holek to bude zlepšení, protože jezdily na moc velkých listech – 86sqi a to chce hodně síly a je na tom pak bitá technika a únava přichází rychle. Teď jsme hrozně rádi, že máme kolem sebe lidi z paddleboardové komunity a trenéry, kteří nám dál radí a pomáhají.
Chceme poděkovat všem, kteří náš oddíl podporují
Městu Mladá Boleslav, TJ Auto Škoda, ČFSUP, Snowboardelu za zapůjčení materiálu na workshopy, a dalším sponzorům Paddle Fest Jizera: ŠKOENERGO, Decathlon a restauraci Pizza Nostra. No a také závodníkům, kteří přijeli o den dřív a pomohli nám postavit zázemí závodu!
První ročník Paddle Fest Jizera, 10-11.6.2022
Analýza fotografií ze závodního prostředí a typologie závodníků a skupinek. První část (protože už teď nás napadlo dalších deset!)
Na paddleboardové závody jezdíme už šest let a za tu dobu jsme zažili spoustu situací, scenérií, a hlavně potkali mnoho závodníků z celého světa. Po závodě po nich zbydou plné fotogalerie a momentky v nich mají něco společného. Tak jsme dali dohromady první rozbor těchto závodníků z prostedí závodů Českého poháru v paddleboardingu, který nás momentálně nejvíc oslovil. Určitě bychom jich identifikovali již teď spoustu dalších a nejspíš to i brzy uděláme! Všechny fotky jsou z archivu ČFSUP od fotografa Martina Hladíka.
Matky sílí s každým dítětem, kdo jiný by měl mít nadřeno více než právě ony z neustálého nošení mimin a dětí na rukou. Proto není ojedinělé, když si pro medaile dojede nějaká matka-závodnice a pro medaili si pak dojde i s ratolestí. (Je pravda, že děti chodí rádi na pódia i s tatínky).
Se sílící oddílovou základnou, je potřeba se i neustále zvěčňovat. „Všichni jsme Gogo“ a paddleboarding je sport. Sice individuální, ale zato s přátelskou komunitou. #paddleboardingjesport
Asi nejoblíbenější závodnická póza, při které vyniknou dovednosti a dynamika závodníka. Pak už jsou jen vzletné beach starty. Takže vybalancuj, zašlápni prkno, nadzvedni špičku, nasaď výraz a toč to!
Nová roztomilá momentka, při seskoku z prkna, kdy závodník dobíhá do cíle. Skoro to nevypadá jako paddleboarding, ale jako baletky tančící po špičkách na hladině vody. Naše srdcovka.
Kategorie sama pro sebe. Neustále obdivujeme, jak krásně jezdí na svých dětských prknech s dětskými pádly. Prostě takové miniatury top závodníků. A ty emoce!
I když se ploužíte a už máte pocit, že nikdy nebudete v cíli. Tak přijde okamžik, kdy protínáte cílovou čáru a emoce jdou ven. Takže ruce nahoru, úsměv, jak banán ať má fotograf co fotit.
V jednotě je síla. Ve stejných tričkách se pohybují po závodišti a celé to organizují. A když si závodník neví rady, což se při těch nervech stává často, tak se obrátí na první pořadatelské tričko a je zachráněn! „Takže kdy bude start?“