Paddleboard pro děti
Paddleboarding pro děti a juniory nemusí znamenat pouze dovádění na jednom dospěláckém univerzálním plováku u pláže. S dostupným dětským materiálem se z této vodní…
Reportáž a fotogalerie z víkendových paddleboardových závodů, které se konali na Hostivařské přehradě. 20.5.2023. Šestý ročník závodů, které pořádá Snowboardel – obchod s třicetiletou tradicí prodeje a poradenství ve všech „boardových“ sportech ve spolupráci s Českou Federací Stand Up Paddle a seriálu závodů Český pohár v paddleboardingu.
Sjela se šedesátka závodníků, jednotlivců i závodníci z 17 klubů.
Počasí a teplejší dny si daly načas, a tak mnoho ze závodníků ještě nemělo před prvním pohárovým závodem této sezóny příliš napádlováno. Nicméně v sobotu již bylo počasí i teplota vody vhodná na sundání neoprenových botiček a všichni si užívali písek hostivařské pláže. Co bylo zrádnější, byl vítr, který způsobil, že se všichni zapomněli namazat, když necítili vydatné jarní paprsky. Po celém dni všichni odcházeli s červeným obličejem a stříkali si na sebe sprej na popáleniny od Akutolu, který je letošním hlavním sponzorem poháru.
Krátký sprintový závod byl velkým překvapením pro všechny. Přibyl nový formát letmé stovky, se kterým se závodníci většinou ještě nesetkali. Namísto startu s výběhem z pláže a jedné otočky kolem bóje na 250 metrů je čekaly nové nafukovací startovní bloky pro rozjížďky po šesti a rovných 100 metrů. Systém rozjížděk – ze 3 jízd se počítaly 2 nejlepší umístění a z toho se pak sestavily závěrečné finálové jízdy. I přes tento nový prvek a poryvy větru, které ztěžovaly řazení do bloků, se manévrování do bloků závodníkům dařilo a po odjetí kratší sprintové vzdálenosti vypadali i více svěží. Průjezdy cílem byly na centimetry, takže podívaná z mola místního wakeparku byla velmi napínavá.
OPEN ženy | OPEN muži | Děti do 15 let dívky | Děti do 15 let chlapci | |
1. | Iva Dundová HUDY SUP Team | Petr Rohlena Budesport ČB | Karolína Uhrová Spartak Modřany | Jakub Petržílek Pádlujte.cz |
2. | Karolína Uhrová Spartak Modřany | Filip Kubina SUP Nymburk | Karolína Roubová TJ Lokomotiva Cheb | Antonín Sázavský JBC SUP Club |
3. | Lucie Raab TJ Kotva Braník | Matouš Pavlík SK Sport Zbraslav | Agáta Schwobová TJ Lokomotiva Cheb | Mikuláš Trdla JBC SUP Club |
Na dlouhý závod se zvedl vítr a v různých lagunách Hostivařské přehrady se projevoval ve směru i na síle jinak. Ale z osobních zkušeností můžeme konstatovat, že oproti minulému roku byl vítr příznivější. 5-6 m/s a v nárazech 12 m/s. (Ideální vítr pro začátečníky a slabší jezdce se pohybuje do 5 m/s).
Hromadný start ve dvou vlnách z protilehlé pláže. Muži a ženy kategorie OPEN, kteří se vydali na tři kola (cca 9 km) s přeběhem jeli první a hned po nich vlna dětí do 15 let a kategorie Sport, kteří se vydali pouze na jedno 3 km dlouhé kolo.
OPEN ženy | OPEN muži | Děti do 15 let dívky | Děti do 15 let chlapci | |
1. | Iva Dundová HUDY SUP Team | Petr Rohlena Budesport ČB | Karolína Uhrová Spartak Modřany | Jakub Petržílek Pádlujte.cz |
2. | Agáta Radvanská TJ Kotva Braník | Matouš Pavlík SK Sport Zbraslav | Karolína Roubová TJ Lokomotiva Cheb | Antonín Sázavský JBC SUP Club |
3. | Kateřina Trdlová JBC SUP Club | Filip Kubina SUP Nymburk | Agáta Schwobová TJ Lokomotiva Cheb | Mikuláš Trdla JBC SUP Club |
Celkové výsledky ze závodů najdete ZDE
V obou disciplínách se ukázal jako natrénovaný 19letý závodník Petr Rohlena z českobudějovického Budesportu jako číslo jedna a má tedy dobře našlápnuto s prvními pohárovými body. Na tomto závodě chybělo pár silných závodníků, kteří zrovna vyjeli na závod do zahraničí nebo si ještě léčí předsezónní zranění a nachlazeníčka. Což pro ostatní závodníky znamenalo velkou šanci nasbírat vyšší bodové hodnoty do celého seriálu. I tak se na tratích bylo na co koukat při vyrovnaných výkonech prvních pěti závodníků. Silný nymburský závodník Filip Kubina ještě stále patří k těm mladším. Zamíchat s pořadím si odskočil z rychlostní kanoistiky i Matouš Pavlík. Mladší závodníci jsou vystavováni neustálému tlaku starších a vítězství chtivých matadorů z kategorie 40+ a 50+. S letoškem se nám rýsuje už i kategorie 60+. Přeci jen už český pohár běží sedmým rokem.
V mladistvé kategorii do 15 let kraluje posledním rokem Jakub Petržílek z pardubického Pádlujte.cz stíhán jabloneckým duem Sázavský, Trdla. Jak mají chlapci natrénováno e ukáže už na příštím závodě až přijede i současný mistr ČR Matyáš Soukup, který tentokrát chyběl. Velkou proměnnou hrají i mladí závodníci z Německa, kteří na pohárové závody jezdí.
Z dívek bychom mohli vypíchnout teprve patnáctiletou závodnici Karolínu Uhrovou, která si v kategorii dětí do 15 let s přehledem dojela pro první místa, ale navíc se dostala na vítězné bedny i v dospělé kategorii žen. Z juniorek zde stojí za zmínku stále sílící závodnice Linda Syrovátková z Mladé Boleslavi, která v zimě závodí na běžeckých lyžích a dere se do předních příček ženského pole. Tyto mladé závodnice letos zčeří pořadí závodnic z OPEN kategorie, kterým nezbyde nic jiného, než si vyzvednout trofeje v podkategoriích Master 40+ a Senior 50+. Ale kdo ví, přeci jen se zkušené závodnice jen tak nedají a v průběhu sezóny se rozjedou.
V dětské kategorii stojí ještě za zmínku sledovat závodní úsilí Agáty Schwobové z TJ Lokomotiva Cheb, která závodí je ostaršená a závodí na pevném karbonovém prkně 12‘6‘‘ se staršími dívkami. Co na to její spolubojovnice Karolína Roubová?
Závody Českého poháru jsou veřejnosti otevřené a může se jich účastnit kdokoliv má zájem. I lidé s menšími nebo nulovými závodnickými zkušenostmi. Stačí se přihlásit a vzít si svůj paddleboard nebo si ho po domluvě předem půjčit. Kdo neholduje závodění a raději zkouší, testuje a povídá si na pláži, ten si na těchto závodech také své místo najde.
V rámci Snowboardel Paddle Fest závodů proběhla i první zastávka testování paddleboardů a nafukovacích kajaků pro veřejnost. Po celé léto bude Snowboardel Paddle TOUR jezdit na české pláže, kde se můžete seznámit, vyzkoušet a také zasoutěžit o deset paddleboardů.
Teď si dáme týden volno a v červnu se podíváme každý víkend do jiného města na další závody Českého poháru v paddleboardingu 2023.
Kompletní fotogalerie ČFSUP od Martina Hladíka ZDE
Výběr z galerie níže
Je konec dubna, a to je nejvyšší čas se se třídou domluvit, kam se vyrazí na jednodenní školní výlet. Celodenní výlet autobusem po českých hradech je klasika, ale dopoledne na paddleboardech je prostě víc chill.
Už šestým rokem pořádáme společně se Snowboardelem na našich testovacích základnách u vody workshopy pádlování pro školy a výlety. V roce 2018 jsme začínali v Praze na vodní nádrži Džbán, postupně jsme přidali i Radotín, Motole a tento rok i Lahovice. Několikrát jsme vyvezli třídy i na klidnou projížďku po Vltavě v úseku Davle – soutok Sázavy a Vltavy včetně zastávky na tajuplném ostrově se zaniklým kostelem.
Úvodní instruktáž na břehu
Koncept našeho skoro dvouhodinového kurzu je trochu učení a pak zábava. S paddleboardy se už většina dětí setkala na rodinných dovolených nebo v létě v půjčovnách. Na našem kurzu prohloubíme tuto nenáročnou sportovní aktivitu o zásady bezpečnosti na vodě a osobní bezpečnosti na paddleboardu, a hlavně o úplné základy techniky pádlování!
Na vodě si můžeme vyzkoušet i zazávodit.
Od května do září v Praze na Hostivařské přehradě, nádrži v Motole a nádrži v Lahovicích.
Hostivařská přehrada – Praha 10, K Jezeru, Wake park
Nádrž Motol – Praha 5, autobusová zastávka Zahradníčkova
Nádrž Lahovice – Zbraslav, K sádkám 158, Kiosek Louka Prague
Napište nám na email info@paddleboardguru.cz nebo volejte našeho guru Michala Kašpárka tel. 724 361 217.
S přicházejícím oteplením se roztočilo i již několikrát nastolené téma paddleboardů v centru Prahy. Hned dvě městské části měly ve svých komisích pro dopravu a sportovně-kulturní dění na svém programu hlasování o zařazení možnosti využití paddleboardů pro zlepšení života svých obyvatel.
Kvůli zpoždění otevření dlouho očekávané lávky Holka, která spojuje Holešovice (Praha 7) s Karlínem (Praha 8) se obě městské části dohodly, že v místě zastávek přívozu ještě přibyde celkem 12 sdílených paddleboardů, které budou rozmístěné na všech třech místech (Holešovice, ostrov Štvanice, Karlín) a lépe tak poslouží z hlediska časové dostupnosti všem zájemcům, kteří se chtějí dostat přes řeku Vltavu v tomto místě.
Místopředseda komise pro dopravu Prahy 7 dále uvedl, že systém sdílení paddleboardů je v jednání s již veřejností oblíbenou aplikací Rekola (sdílená růžová kola, pozn. redaktora), která je nyní navázaná i na pražskou Lítačku.
Ilustrační foto ze skautského závodu Napříč Prahou přes 3 jezy, který se koná každý rok 28.9. na svatého Václava. Prostor cíle na Štvanici, na dohled zastávka přívozu s Holešovicemi a Holešovickou tržnicí.
Nově vzniklá vodní nádrž na Letné, která má sloužit jako důležitá součást pro zlepšení klima na letenských sadech, bude ještě tuto sezonu procházet dokončovacími terénními a zahradnickými pracemi jejího okolí. Naskytla se tak vize časově omezeného jedinečného využití této vodní plochy, předtím než bude nádrž osázena mokřadními rostlinami a bude pro lidi sloužit spíše jako místo relaxace a odpočinku. V současné době leží na stole komise pro městskou zeleň žádost od komise pro sport a kulturu o zpřístupnění této nádrže pro rok 2023 i pro aktivní odpočinek – tedy plavání a paddleboarding.
Dočetli jste až sem? Dnes je prvního apríla! Pokud se vám paddleboardy pro Prahu líbí, můžete se obrátit na vaší městskou část 😉
autor článku – H. Oax
For Boat, For Caravan a Holiday World & Region World. Každoroční jarní výstava, která zaujme celou rodinu, se opět uskutečnila na výstavišti v Letňanech od pátku do neděle 19. března.
V nejvzdálenější hale číslo 7 se ukrývala oáza paddleboardingu a nafukovacích kajaků. Hned vedle byla pláž stylizovaná jako zázemí paddleboardových závodů s lehátky pro unavené nohy návštěvníků. O novinky nadcházející sezóny byl velký zájem a podle zájmu na stánku to vypadá, že se už za pár dní uvidíme všichni na vodě.
Na bazénu si mohli všichni, kdo se nebáli, vyzkoušet paddleboardy i lodě. Proběhlo zde i pár instruovaných rychlo-workshopů správného pádlování anebo lekce jógy na paddleboardech. Za ty roky, co zde od roku 2018 společně působíme vedle stánku Snowboardelu, už jsme vychytali potřeby našich testujících a tak s sebou vozíme i náhradní trika, boardshorty a ručníky.
Za ty tři dny jsme stihli okouknout i ostatní haly a výstavy a celkový pocit je, že si potřebujeme vyrazit na výlet na jachtě, koupit si naprosto designový a minimalistický přívěsný bydlík za auto a navštívit všechny české regiony a hned potom vyrazit do Indonésie a Švýcarska.
Uvidíme se příští rok?
Na Koupališti Džbán si letos nezapádlujete, ale na Hostivařské přehradě ano! Půjčovna i paddleboardové workshopy ve Wake Hostivař ve spolupráci se Snowboardelem zahajuje sezónu 2022.
Jak dopadne osud Džbánu, developeři versus město, se neví. Ale pádlovat se musí. Byl to asi osud, protože jsme našli místo, které je po všech stránkách lepší. Hostivařská přehrada na Praze 10. Vše vzniklo, když jsme hledali vhodné místo v Praze, kam přesunout tradiční paddleboardový závod Snowboardel Paddle Fest s podobnými podmínkami. Paddleboarding si všichni užijí více, když je kolem pláž a rozsáhlá vodní plocha. A našli jsme. Zázemí nám poskytli kluci z Wake Hostivař, kteří si kvůli snížené vodní hladině při opravě hráze Hostivařské přehrady letos nezawakují. A tak vznikla spolupráce se Snowboardelem, který hledal zázemí pro své paddleboardové centrum.
V rámci Wake Hostivař si můžete zajezdit na paddleboardech od obchodu Snowboardel.
Vše úspěšně odstartoval závod Českého poháru v paddleboardingu, 21. května, kterého se zúčastnilo 60 závodníků napříč kategoriemi. Závodilo se v krátkém sprintu a vytrvalostním long distance na 10 kilometrů (Děti a Hobby polovinu). Závodníci museli čtyřikrát obkroužit Hostivařskou přehradu za poryvů čerstvého větru ze všech stran. Ze získaného startovného přispěl Snowboardel částkou 12.000 Kč na podporu Dětského domova Radost v Dolních Měcholupech. Děti se svými vychovateli si pro šek dopádlovali v krátkém beach race. Odkaz na fotogalerii ZDE. Pokud vás paddleboarding zajímá jako sport, můžete se sami vydat na některý ze závodů pořádaných Českou Federací Stand Up Paddle. Všechny závody jsou otevřené veřejnosti a kategorií je dostatek.
Workshopy a hodiny s lektorem – Michal Kašpárek Snowboardel, 724 361 217, michal.kasparek(zavinac)snowboardel.cz
Individuální půjčovna – Wake Hostivař, info(zavinac)wakehostivar.cz, www.wakehostivar.cz
Každoročně pořádaná největší vodácká akce, na které paddleboardy nemohou chybět, Napříč Prahou přes 3 jezy se letos uskutečnila opět ve svém zažitém předcovidovém formátu. Tedy včetně volného splutí těch, kteří nechtějí Prahou uhánět v závodním tempu. Podle hlášení hlavního šéfa vodních skautů Jana Fischera, bylo v propusti Staroměstského jezu (ten pod Karlovým mostem) napočítáno 1327 projíždějících lodí.
Kapitán celé akce Napříč Prahou přes 3 jezy Jan Fischer nalevo.
Závodu se zúčastnilo celkem 231 závodních posádek, ve kterých byla převaha skautských pramic, které tento závod berou velmi vážně a celou 6 km trasu projíždějí s velkým nasazením a nadšením. Závod paddleboardů se konal již potřetí a druhým rokem jako součást závodního seriálu Český pohár v paddleboardingu. Na startovní linii na Císařské louce se sešli jezdci všech kategorií k hromadnému startu. Kategorie Hobby na nafukovacích prknech do délky 12 stop a posádka megaboardu měli základní vzdálenost 6 km – tedy start – 3 jezy a cíl na štvanici. Další kategorie Open na pevných i nafukovacích paddleboardech do délky 14 stop si závod ještě prodloužili o 3 km k Libeňskému mostu a zpět.
Za Paddleboardguru crew jsem znovu jela závod po roční odmlce a proběhl nad má očekávání skvěle! Navzdory mým mama hormonům v kombinaci se zkreslenými vzpomínkami z předešlých zážitků z jezů, kdy mi mozek říkal, že nemusím riskovat a raději můžu zůstat v bezpečí s ročním miminem doma a nikdo u toho nemusí zemřít, jsem se vypravila už z loděnice na Braníku, kde máme svůj paddleboardový oddíl. Na start to bylo asi dva a půl kilometru a už tam jsem si uvědomila, že jsem se oblékla příliš teple. Neoprenové kalhoty a festovní funkční triko v kombinaci s vestou, camelbagem, a helmou mi způsobovali přehřívání už při prvních 20 minutách pádlování. Počasí se vyvedlo, bylo asi 20 stupňů a svítilo. Tak co, alespoň mi nebude zima a třeba se ještě schladím na jednom ze tří jezů. To jsem brala jako nevyhnutelný fakt. Před startem jsem se se všemi přivítala a ještě domlouvala focení se skauty na startovní linii, protože co si budeme povídat – takto ojedinělý zážitek prostě musí být na fotkách!
Po startu, nalevo od žluté bójky.
Paddleboardisté startují jako úplně první kategorie a můžeme si tak užít úplně hladkou vodu. Miluju tu první minutu po startovním signálu, kdy se prkna rozletí po hladké vodě, hlava vám vypne a přepne na mód totálního soustředění a prostě to jede. Už po pár set metrech jsem se z tohoto stavu probudila, přede mnou se otevřel výhled na Vyšehrad, pražské mosty a já jsem si říkala, že můžu trochu zvolnit, nehnat to na krev a užít si i výhledy.
Šítkovský jez je pozvolný a důležité je v závěru nevybrat ty největší jazyky uprostřed, ale přitom zůstat v proudu. Dá se v pohodě jezdit i ve stoje. Já jsem se rozhodla, že pojedu všechny jezy vkleče, nechtělo se mi příliš riskovat na úzkém pevném boardu. Musím se přece vrátit k miminu celá! Do jezu jsme najely bok po boku s další závodnicí Terezou a provalily jsme se jím jako parník. Pak následovalo asi dalších 800 metrů v poli Střeleckého ostrova (jediného místa v centru Prahy, kde je paddleboarding povolený po celý rok) než jsme dopádlovaly ke druhému jezu.
Staroměstský jez je to místo, které se mi ještě za těch pár ročníků 3 jezů nepodařilo projet ideálně a nejméně do půl těla jsem se vždy koupala. Od svého tchána starého Jezevce vím, že se musí jezdit vpravo. Navíc se koruna jezu ale stáčí doleva. Takže do něj musí člověk správně najet, srovnat rychlost s vodou a pak už se soustředit na tu správnou stopu. Letos jsem se nekoupala, ale držela jsem se zase moc vpravo, takže mě vzal silný vracák a při otáčení jsem ztratila nějaké vteřiny a také kontakt s druhou závodnicí Terezou. Tím se ve mě definitivně rozhostil pokoj klidu a míru a opustily mě poslední myšlenky na dohánění Terezy. Za mnou žádná další závodnice nebyla. Pozdravila jsem fotografy a záchranáře na lodi a už jsem se těšila na průjezd Karlovým mostem. Dělám to každý rok a je to skvělý pocit – na Karlově mostě stojí v husté řadě diváci říční z té nečekané podívané a já na ně volám „Ahoj!“ a celý Karlův most mi sborem odpovídá „Ahóóóóój!!!“ a tak můžu s úsměvem na tváři pádlovat ke třetímu jezu. Tady už to tolik neteče a před sebou mám ještě 5,5 kilometrů do cíle. Počítám si mostní oblouky, kterými musím projet, vzpomínám si na názvy mostů, projíždím přístavištěm a na obzoru už se mi rýsuje poslední jez.
Raději vkleče, než se koupat!
Helmovský. Je to nejdelší retardér v celé české republice a snad i v Evropě. Měří 288,5 metrů a je široký 12 metrů. A je to jez, ze kterého mám vždy smíšené pocity. Dá se jet vestoje – první polovina rozhodně. Pak se začne pěnit a vytvářet „kopce a údolí“ a tam nechcete spadnout, protože je mělký a na dně jsou betonové retardéry, o které si můžete poranit nohu. Jedu ho celý opět v kleče a snažím se trefit do zpěněného „údolí“. Není to můj první retardér, vím, že musím být uvolněná a nechat se jen uhánět proudem. Ale letos mi přišlo, že prkno poskakovalo nějak více a hnalo mi to špičku mimo zpěněnou část, tak jsem si vzpomněla na další poučku a začala jsem vést pádlo vodou (tj. když v jednom místě ponoříte list pádla do vody jeho boční stranou a pádlo pak pomáhá kormidlovat paddleboard). A voilá – poslední jez za mnou.
Poslední 3 kilometry k Libeňáku a zpátky byly pro mne plahočením, ale to už jsem věděla, že jsem přežila a pokud přežilo i mý dítě hlídání, tak se v cíli za pár minut shledáme.
Můj výsledný čas byl 1hodina 13 minut. Nejrychlejší muž z kategorie Open byl letos Filip Kubina z Magna SUP Nymburk a ten to celé dal pod hodinu v čase 57 minut a 41 sekund.
Závěrečná vítězná pódia se konají společně se skautskými a je to skvělá hutná atmosféra, kdy vám v kruhu tleskají stovky skautů z celé republiky.
Nakonec jsem dostala diplom i já – bramborová medaile (já teda raději říkám měděná) v pevných boardech.
Všichni si to užili a ti akční, kteří měli své parťáky v logistice prken si to celé sjeli ještě jednou ve volném splutí, aby si zopakovali jezy. V porovnání s dalším závodem na paddleboardech, který má ve své trati také jezy – Krumlovským maratonem (začátek října), je pro mě závod Napříč Prahou přes 3 jezy pohodlnější. Je totiž třetinový, co se do vzdálenosti týče a jezy si užijete hned pár minut po startu namísto nálože pěti krumlovských jezů, ke kterým musíte nejdříve 20 kilometrů dopádlovat. Pro toho, kdo si chce užít oba závody hlavně kvůli jezům, rozhodně 3 jezy doporučuju jako dobrý trénink a přípravu na mnohem náročnější Krumlovský maraton.
Takže zase příští rok na Svatého Václava, 28.9. 2022 na 3 jezech. S kým se uvidím na startu?
Kompletní fotogalerie z objektivů Junák – Český Skaut ZDE
Výběr s paddleboardy níže
„To prší štěstí“, tak nějak by se dalo glosovat počasí, které z poloviny provázelo víkendové „major“ závody Českého poháru v paddleboardingu, které se konaly na přírodním koupališti Džbán v Praze 6.
Ovšem paddleboardoví závodníci se na předpověď počasí příliš neohlížejí, protože se závodí za každých podmínek. Na Snowboardel Paddle Fest Praha dorazilo přes sto závodníků užít si zábavu na bójkách a přátelskou atmosféru, která – i přes rivalství v jednotlivých kategoriích – převládá. Tento rok poprvé se po otevření hranic k nám do Čech dostali na závody i závodníci z Německa, kteří už se nemohli dočkat, jelikož u nich doma prozatím nepanují podmínky na pořádání závodních akcí.
Tento závod se na Džbáně konal již po třetí a letos poprvé zařadil mezi dynamičtější disciplíny, sprint a technický závod, i disciplínu královskou long distance. Pro závodníky byla tato novinka velkým překvapením, jelikož koupaliště neoplývá tak velkou plochou jako třeba Máchovo jezero nebo řeka Vltava. Nicméně pro tyto účely pořadatelský tým ze Snowboardelu pronajal na dvě hodiny wake vlek, který koupaliště půlí a 10 kilometrů dlouhý závod se mohl namotat na pět kol po Džbáně.
V Paddleboard Centru Džbán se však nemuselo pouze závodit. K vyzkoušení zde bylo i mnoho dětských, dospěláckých i rodinných paddleboardů od AQUAMARINA DEMO TOUR pro všechny příchozí. Pokud jste nestihli na Džbán dorazit o tomto závodním víkendu, nemusíte smutnit, protože toto testovací, tréninkové paddleboardové centrum a půjčovna zároveň je zde otevřeno při pěkném počasí každý den.
V sobotu se odehrávala disciplína sprint, která byla ještě za plného slunečného počasí. Velmi silnou byla kategorie Dětí do 15 let s nejpočetněji zastoupeným klubem Zodyhyd, který je sice snowboardový, ale v létě uvítá i naše „vodní“ prkno. Během sprintů se přijela zeptat na dojmy ze závodů i Česká televize s Branky, body, vteřiny a Zprávičkami pro ČT 😀
Po odjetí sprintových finálových rozjížděk se počasí náhle změnilo a začalo pršet. Naštěstí byla disciplína long distance naplánovaná až od pěti hodin odpoledne a přesně s úderem páté pršet přestalo. Děti s kategorií Hobby vyrazily na 3 km dlouhou trať a zbytek závodního pole v kategorii OPEN vyrazil na karbonových a nafukovacích paddleboardech vstříc 10 kilometrům. Zde si tradičně pro vítězství přijel v kategorii muži OPEN Ondřej Petrák, který na závod dorazil po noční směně na záchranné službě.
Na neděli už všichni počítali s přeháňkami a předpověď nezklamala. Nicméně, u technical race, který je plný „tlačenic“ a otoček kolem bójí často nezůstane žádný závodní dres suchý. Déšť závodníkům nevadí ani z důvodu velkého soustředění a závodního zápalu. Naopak občas i příjemně chladí a snižuje žízeň během závodu.
Oficiální výsledky ze Snowboardel Paddle Festu Praha najdete na webu České Federace Stand Up Paddle, která je pořadatelem závodní série Český pohár v paddleboardingu.
Kompletní fotogalerie ze závodního víkendu ZDE
Historie 3 jezů se datuje od roku 1939, kdy se na oslavu otevření nové vodácké klubovny 13. skautského oddílu na Libeňském mostě poprvé uspořádal závod od klubovny 5. oddílu nad Císařskou loukou k nové klubovně 13. oddílu. Od té doby se každoročně na startu sešly posádky pramic vodních skautů a poměřily své síly v 6,5 km dlouhém závodě centrem Prahy. Výjimečnost této tradiční akce spočívá v tom, že se umožní průjezd pražskými jezy, které se díky skautskému závodu takto otevřou také pro veřejnost pouze jednou ročně.
Pro paddleboardy se po letošním čerstvě vydaném zákazu plavby v úseku Císařská louka – železniční most až ostrov Štvanice (vyjma mezijezí kolem Střeleckého ostrova) tato akce stává jedinečnou příležitostí projet si tento úsek centrem Prahy na paddleboardu. Proto neváhejte a vyražte napříč Prahou přes 3 jezy, počasí bývá touto dobou stále krásné. Na výběr je ze dvou možností buď pojedete 6,5 km jako závod anebo si užijete Prahu a atmosféru při volném splutí. Další informace níže.
1. Jez Šítkovský (u Jiráskova mostu)
S pevným prknem je vhodné přenášet. Přenášíme po „chodníčku“ vlevo – náplavka je při vyšším stavu vody zaplavena. Pokud se chystáte přenášet i 2. jez, objíždějte Střelecký ostrov zleva. V případě, že budete projíždět 2. jezem, musíte Střelecký ostrov objíždět zprava.
Mapka Šítkovský jez
2. Jez Staroměstský (před Karlovým mostem)
Přenáší se na konci Dětského ostrova po schodech, do plavební komory a z té vyjedete v úrovni pod Karlovým mostem.
Mapka přenášení Staroměstského jezu
Mapka průjezdu Staroměstským jezem
3. Jez Helmovský (retardér před ostrovem Štvanice)
Doporučujeme projíždět v kleče, obzvláště spodní část v místě, kde se vaří voda. Retardér není příliš hluboký a při pádu z výšky se můžete zranit.
Cíl závodu: Vpravo – Negrelliho viadukt na ostrově Štvanice
Cíl volného splutí: Vpravo – Negrelliho viadukt na ostrově Štvanice. Podle statistik ke třetímu jezu dojede pouze 20% paddleboardistů, takže pokud se zaseknete někde cestou na kafi a podobně, nic se neděje. Jezy se uzavírají po proplutí zavírající lodi 12:30-13:30
Podrobný popis kilometráže a trati ZDE
Parkování pro závodníky je omezené. Na Císařské louce je povolené pouze krátkodobé vykládání lodí. Nejlépe parkovat jinde než na startu a v cíli. „Auto můžete zadarmo odstavit třeba v Podolí nebo na Albertově a přejet na Císařskou louku přívozem, nebo na Novém Smíchově (na 5h) přejet z Anděla na Lihovar, který je přímo u Císařské louky. Pokud auto chcete odstavit beze stresu, co nejblíž Štvanice, nejjednodušší je placené parkoviště na Těšnově, nebo ve svátek zdarma na Na Ovčinách u úřadu MČ Praha 7. Možné je také zaparkovat u botelu Vodník za 30Kč /hod. Doporučená místa jsou vyznačená v mapě.“
Parkování v cíli: Vyhrazené parkoviště na Štvanici pod Hlávkovým mostem. Žádost o povolení parkování ZDE.
Kategorie musí mít minimálně 5 účastníků, aby se vyhlašovala. Startovné do 18.9. 50 Kč, poté 80 Kč. Občerstvení v cíli.
– Muž / žena paddleboard pevný nebo nafukovací do délky 14′
– Megaboardy: 7 členů posádky, libovolně
– Týmové paddleboardy: 4 členné posádky, libovolně
Povinné vybavení je mít helmu, vestu a boty. Paddleboardy jsou neomezené konstrukcí, u všech paddleboardů se doporučuje ohebná kratší flosna kvůli průjezdu jezy. První dva jezy Šítkovský a Staroměstský (ohraničují Střelecký ostrov) je doporučené v závodě přenést.
Online registrace do závodu ZDE
Online registrace do volného splutí ZDE
Propozice závodu a volného splutí – informace, které musí znát a dodržovat každý účastník akce ZDE
Jedete 3 jezy poprvé? ZDE najdete shrnutí, jak a kde koupit „splavenku“ – ID náramek
V sobotu 7.9.2019 se v Praze kolem Střeleckého ostrova plavalo a pádlovalo na podporu pacientů s onemocněním ALS. Paddleboardguru crew společně s Českou Federací Stand Up Paddle tento paddleboardový závod startovali. #padlujpomahat #plavpomahat
Do letošního ročníku charitativního závodu z charitativní série „City Swim“ ve světových městech jako Amsterdam nebo Londýn se poprvé zapojilo i naše hlavní město Praha, ve kterém tuto plaveckou a paddleboardovou akci organizuje spolek ALSA. Prague City Swim se koná na podporu lidí s nevyléčitelným onemocněním ALS, které postihuje přibližně 2 lidi na 100 000 obyvatel ročně. „Amyotrofická laterální skleróza (ALS) je progresivní nervosvalové onemocnění, které postihuje motorické nervové buňky (tzv.motoneurony) v mozku a míše. Pokud tyto motoneurony nefungují nebo odumřou, mozek nedokáže ovládat svaly a jejich pohyby. Svaly postupně slábnou a atrofují. Jedná se o nemoc, na kterou dosud neexistuje kauzální léčba; v posledních letech však ve vědě došlo k několika klíčovým objevům a velmi intenzivní výzkum nadále probíhá.“ Vysvětlují oficiální webové stránky spolku ALSA, který se o tyto lidi a jejich příbuzné stará v České republice. Ze známých osobností tento projekt podporují například herečka Jana Plodková, zpěvačka Tony Graves nebo zpěvák David Kraus a Matěj Ruppert.
Příprava megaboardů na start Prague City Swim
Na charitativní závod vyrazilo i přes zdánlivou nepřízeň počasí na desítky plavců a ke třiceti paddleboardistům, kteří se všichni vydali na kolečko kolem Střeleckého ostrova dlouhé 1650 m. Na oba paddleboardové závody, týmový i závod jednotlivců, dohlížela Česká Federace Stand Up Paddle, která se postarala o odstartování ve spolupráci s naší crew Paddleboardguru.cz a Snowboardel, kteří měli na starosti krátký předzávodní workshop jízdy na týmových paddleboardech – megaboardech. V rámci celého dne probíhal doprovodný program pro příchozí a osvěta o onemocnění ALS. Na závěr celého dne vystoupili Emma Smetana a kapely Sisus Ralsis a HitFakers.
Příští rok pádlujeme znovu!
PADDLEBOARDGURU FOTOGALERIE na konci článku.
První srpnový víkend se brány Paddleboard centra Džbán otevřely pro všechny návštěvníky, kteří si chtěli poměřit síly se svými soupeři na krátké sprintové trati a trochu delší technické trati. Na Snowboardel Paddle Fest Praha dorazilo na osmedsát závodníků. Závod byl součástí série Český pohár v paddleboardingu, který pořádá Česká Federace stand Up Paddle. Někteří se odvážili na závody poprvé potom co si párkrát půjčili nafukovací paddleboard v paddleboardové půjčovně na Džbáně. Jiní zase jeli najisto a rovnou s celou rodinou včetně závodících dětí.
První se v sobotu jely sprinty. Krátký závod na 200 metrů s roztlačením / rozběhem z mělčiny a jednou otočkou na bóji. Sprintové závody se jely na tři jízdy. Tento systém třech jízd se používá i kvůli tomu, když se závodníkovi třeba nepovede jedna rozjížďka nevyřadí ho to hned na horší místo. Ve sprintech se sečtou dva nejlepší výsledky a v případě shodného počtu bodů rozhodne lepší umístění ve třetí jízdě.
Po krátké pauze se podstartoval i technický závd – technical race – ve kterém je kladen důraz na všechny dovednosti ovládání paddleboardu. Rychlým startem a naskočením na board počínaje, technikou otoček kolem bójí na pravou i na levou stranu pokračuje až po závodní strategii konče. Letos poprvé byl zařazen do závodu i tzv. joker lap – tedy zkrácené kolo, které si závodník může vybrat jednou za celý závod. Zde také hodně záleží na strategii v jakém kole si joker lap závodník zrovna vybere. Vlastně až do posledního kola si nemůžete být jisti, jak na tom jste s pořadím a proto je velice důležité si hlídat soupeře a nejenom se soustředit na svou jízdu.
Jako doprovodný program bylo také po celý den možné testovat paddleboardy značka Aqua Marina v rámci AQUAMARINA DEMO TOUR a když odpoledne začal foukat vítr bylo na chvíli možné vidět i Snowboardel předváděcí jízdu na žhavé vodní novince wing foil od značky Duotone. Na místě bylo surfové prkno s foilovou ploutví a nafukovací křídlo do ruky, do kterého se opírá vítr a vy si můžete zafoilovat i na českém rybníku.
Nejočekávanější moment bylo závěrečné slosování závodních čísel o hodnotné ceny, ve kterých byly voděodolné vaky, elektrické pumpy, neoprenové oblečení anebo pádla a hlavní cena nafukovací paddleboard značky NSP.
-luc
Odkaz na kompletní fotogalerii