Inspirace na vánoční paddleboardové dárky. Radost uděláte s doplňky a příslušenstvím. Paddleboardy, pádla, pumpy, oblečení, motůrek anebo voděodolný reproduktor. Dárky pro začínajícího i pokročilého paddleboardistu.
Vánoce klepou na dveře. A ano, už je opravdu čas nakupovat dárky, pokud tomu chcete věnovat nějakou myšlenku na obdarovávaného a nenechat to opět na poslední tři dny před Štědrým dnem s dárky typu ponožky a poukazy do háemka nebo déemka…
Máme tady pro vás pár tipů, co pořídit začínajícímu nebo nadšenému paddleboardistovi, které ho určitě potěší.
Záchranné lanko – Leash
Doplněk, bez kterého se neobejde žádný paddleboardista. Na paddleboarding je lepší kroucená leash, kterou pádler nepotáhne ve vodě za sebou, což by brzdilo. Většina leashí na paddleboarding se upevňuje pod koleno (na jako na surfu za kotník). Pokud to někomu vadí při pohybování se po boardu, může si pořídit i leash, která se zapíná v pase.
TIP:
AQUADESIGN kroucená leash – na paddleboard je kroucená lepší, protože jí netaháte ve vodě a svou délku přizpůsobí podle vašich pohybů
NSP opasek k leash – pro ty, kteří nemají rádi leash připlou za kotník nebo pod kolenem je tu varianta kolem pasu. Tento přídavný opasek je kompatibilní s leashemi značky NSP.
Aqua Marina river leash – speciální leash na divokou řeku. Připínací systém se v momentě, kdy se nabalíte na kámen nebo jinou překážku, dokáže ve chvilce jednoduše vycvaknout.
Záchranný opasek Restube Active – záchranná pomůcka na vodu. Hodí se například na moře a otevřené velké vodní plochy. Když byste se dostali do situace, kdy už neudržíte hlavu nad vodou, zatáhnete za provázek a nafoukne se vám malý vzduchový válec. Náhradní bombičky se dají dokoupit.
Slušivá lykra – trika nebo body
Lehoučký chladivý materiál, který slouží i jako svrchní ochrana před větrem a slunečním zářením a navíc rychle usychá. Co dodat? Vybírejte z nejrůznějších vzorů, ať vám to sluší.
TIP:
PROLIMIT Pánský top na paddleboard s průvleky na palce – není hned třeba oblékat neopreny, stačí dobře vrstvit. Jaro, podzim, větrné počasí.
ION dámská dlouhá lykra – dlouhý rukáv poslouží i v létě jako ochrana před sluníčkem


Boardshorty
Pro pány je výběr boardshortů na paddleboard jednou z nejzásadnějších věcí. Podle barvy nebo vzoru boardshortů se totiž nejlépe poznávají jezdci na vodě, i když jim ještě nerozeznáte obličej. Must have kousek do každé skříně!
TIP:
Chlapecké boardshorty Quiksilver
Aqua Marina dámské boardshorty – se zavazováním na šňůrku, aby se vám nehly


Flip flopy, žáby a žabky
Tyhle pantofle prý už nejsou v módě, ale pro nás, co se pohybujeme stále u vody jsou nepostradatelným parťákem před ukopnutím palce a kousavými šiškami v přilehlém lesíku. Žabek je nespočet designů, my ale vyzdvihujeme nejvíc pohodlné a účinné žabky na písečné pláže. Široké žáby od Cool Shoe nezastaví žádný písek a dělají je v pánských, dámských i dětských verzích!
Paddleboard pro děti
Dobrým dárkem pro mládežníky je vlastní paddleboard. Naším tipem je sportovnější varianta. Děti se naučí pádlovat rychle a sportovnější paddleboard jim umožní zažít i radost z rychlého pádlování a klouzání po hladině.
TIP:
Gladiator Kid 10’6“x23“ – včetně transportního batohu, aluminiového pádla, ruční pumpy, leash, doporučená váha jezdce do 50 kg
Gladiator Kid Race 11’6“x25“ – včetně transportního batohu, aluminiového pádla, ruční pumpy, leash, doporučená váha jezdce do 75 kg


Elektrická pumpa
Kdo má více paddleboardů anebo chce věnovat čas rozcvičce namísto ručního pumpování paddleboardu určitě ocení elektrickou nafukovací pumpu na 12V do autozapalovače. Kdo při pumpování šetří, pádluje za tři.
TIP: Elektrická pumpa do autozapalovače STAR 8 na tlak 20 PSI

Voděodolný obal na smartphone
Dnes už asi nejběžnější doplněk. Bez mobilu ani ránu a na vodě také ne. Co kdybyste si potřebovali udělat selfie nebo si nutně zavolat? A obal se hodí i na peníze.
TIP: Vodotěsný obal na telefon, běžná cena: 150 – 300 Kč


Voděodolný vak
Voděodolný vak se vyrábí v různých velikostech. Od příruční velikosti, kam dáte doklady s mobilem a suché oblečení na převlečení až po větší vaky, které dopraví vaše věci v suchu i na delším výletě. Voděodolné vaky se jednoduše dají pod pružinky na paddleboardu a jede se.
TIP:
Aqua Marina voděodolný vak 20 litrů
AQUADESIGN voděodolný vak 80 litrů


Paddleboardové pádlo – top carbonové nebo kajakové?
Pádlo může udělat velkou radost. Zvláště, když je lehoučké, se správnou velikostí listu a akorát do ruky. Pokud máte doma paddleboardistu nadšence, který si jízdu užívá nebo dokonce na paddleboardu trénuje, jeho ruce a tělo ocení lehké celokarbonové pádlo s váhou do 500 gramů, se kterým vydrží pádlovat hodiny a hodiny a nebude mít dost. Kouknout můžete i na náš sezónní výprodej QUICKBLADE pádel zde.
TIP:
QUICKBLADE nastavitelné pádlo pro muže, plocha listu 81 sqi
Dětské pádlo QUICKBLADE – dvoudílné, nastavitelné, plocha 66 sqi


Dock nebo plovoucí ostrov
Na popularitě získává i tzv. plovoucí ostrov, který je vaší základnou na vodní hladině. Výborný na akce ve skupinkách, na cvičení fitness a jógy. Když ho řádně zakotvíte, můžete ho využít i jako mobilní nástupní molo ke břehu nebo k lodi.
TIP:
AQUA MARINA Yoga Dock, dokovací ostrůvek ideální pro cvičení jógy na paddleboardech. Základní kapacita 9 lidí (8+instruktor ve středu). Navázat se dají i další do druhé řady.
AQUA MARINA Island, nafukovací plošina slouží jako molo ke břehu nebo i za loď.
Elektromotor na paddleboard
Skvělá vychytávka pro všechny gadget geeks a paddleboardisty, kteří jsou požitkáři. Elektromotůrek má tři rychlosty a zpátečku. Ovládání si připnete na ruku. Elektromotorovou flosnu zasunete namísto normální ploutvičky a baterku připevníte na palubu paddleboardu. Výhodou je, že tento motůrek můžete používat i na vodních plochách, kde jsou zakázané spalovací motory – typicky v chráněnné krajině.
TIP:
Přídavný elektromotor AQUA MARINA BLUE DRIVE POWER FIN, šetřete síly!
Akumulátor na přídavný motůrek Aqua Marina
Že je paddleboarding pouze letní sport? Pro mnohé to nekončí, dokud voda nezamrzne. Jak se připravit na takové pádlování při nižších teplotách se dočtete v článku.
Paddleboarding může být v Česku i celoroční sport
Paddleboarding si mnozí spojují s létem. Je to logické, do vody se nejlépe padá, když víme, že je teplá. A z našeho Paddleboard centra na Džbáně i víme, že další podmínkou pro to, aby se lidé vydali na prkno, je slunečné počasí. Jakmile je některý letní den mráček, ba pouze zamračená předpověď počasí, na vodu se nikomu nechce. Což je škoda, protože když je pod mrakem, tak aspoň člověk není neúprosně grilován sluncem a když jsou přeháňky, tak je i voda teplejší.
S posledním srpnovým dnem, tak o paddleboarding najednou opadá zájem. Protože září už prostě není léto. Maximálně tomu dáme nějaký ten víkend nebo prodlouženou dovolenou u moře. A to je velká škoda, protože podzim je na paddleboardu krásný a z vodní hladiny i intenzivnější na niterní zážitky.
Jak se obléct v chladnějších teplotách?
Teplejší část podzimu
V první polovině září ještě není co řešit, teploty jsou přes den mírně nižší než v srpnu, a to je jedině příjemné. S přibývajícími dny bychom doporučili nepodceňovat oblečení při podvečerním ježdění. Jakmile se slunce schová za obzor, citelně se ochladí a na to je lepší už vyrazit třeba v lycrovém triku s dlouhým rukávem. Postupně prodlužovat i nohavice a ke kraťasům nebo boardshortům přidat i dlouhé lycrové legíny. Lycra je lehká a prodyšná a při sportovnějším výkonu nás nepřehřívá, ale zároveň ochrání, když foukne vítr a předejde prochladnutí po tréninku, než se převlečeme.

A co na nohy?
Na boso je ježdění nejlepší, ale při prvních pocitech chladu od nohou si na příští ježdění vezměte raději tenké neoprenové botky tloušťky 2-3 mm. Za tu rýmičku to nikomu nestojí. Dobré jsou již kotníčkové neoprenky, protože kotníky jsou náchylné na „vychladnutí“. Také doporučujeme vybírat neoprenové boty správné velikosti a nenechávat si míso na špičce, aby nám noha v botě pak neklouzala. Ideálně neoprenky se stahovacím páskem na nártu, které nohu fixují ve správné poloze.
Tip: lehké kotníčkové neoprenové boty ION – Ballistic 2,5 mm s dobrou citlivostí chodidla skrz podrážku. ZDE
Tip: lycrové triko ION ZDE


Chladnější podzim až začínající zima

Přicházejí už ty dny, kdy je obloha celý den šedivá, dny se zkracují, prší a teploty se pohybují už spíše okolo 10°C. Ale vy máte chuť si jít zapádlovat. Neoprenky jsou už nezbytností a co se týče dalšího oblečení už záleží na vašich fyziologických dispozicích – jestli je vám stále horko anebo jste zimomřiví.
Oproti letním a podzimně/jarním modelům neoprenek, je na zimu ideální pořídit ještě tlustší a vyšší variantu 5-6 mm. Do neoprenek na zimu je také důležitá ponožka, např. kvalitní funkční lyžařská v různých variantách tloušťek a výšek (až podkolenky).
Tip: Vyšší neoprenové boty na zimní paddleboardování ION – Plasma 6/5 mm. ZDE
Tip: Funkční rychleschnoucí triko PROLIMIT ZDE


Oblečení s označením, že je vhodné na paddleboard při chladnějších teplotách v obchodě přímo nenajdete. Hledejte ho mezi běžeckými a běžkařskými outfity. Lycrové oblečení vyměňte za funkční prádlo, které dobře odvádí vlhkost a zároveň poskytuje i teplo. V případě velkého větru doporučujeme i neprofoukavou softshell bundu na běhání. Pokud jste náchylní na hlavu, tak přidejte i dobře držící čepici nebo čelenku na běhání nebo běžkování. Obecně jde používat oblečení na běžky. Platí, že nejefektivnější je vrstvení funkčních svršků, tak abychom se při pádlování nepřehřívali, mohli se hýbat a bylo nám to příjemné.
Chcete raději neopren?
Variantou na opravdu chladné teploty je i tenké neoprenové oblečení (wetsuit) do našich podmínek o tloušťce 1-2 mm. Funkční je např. kombinace neoprenových kalhot (přeci jen se nohy dostávají do kontaktu s vodou častěji, než horní polovina těla) a funkčního prádla s neprofoukavou bundou. V zimě se nemusíte bát si vzít ani neoprenové triko, i když někdo se v něm může trochu více přehřívat a potit, jelikož neopren sice chrání před podchlazením, ale když je mokrý. Záleží na vašem komfortním pocitu.
Tip: Tenké neoprenové kalhoty na paddleboard PRO-LIMIT 1 mm. ZDE
Tip: Neoprén ION Long John 2 mm, který neomezuje pohyb ramen a není příliš robustní. ZDE


A co rukavice?
Když už jde do tuhého a voda je jako sirup přijde čas i na rukavice. Na rukavicích je důležité, aby vám neklouzaly dolů z hlavičky, zároveň abyste měli v rukou stále cit na pádle. Takovou variantou, která splňuje tyto požadavky jsou rukavice např. od značky ION nebo PRO-LIMIT. Protiskluzové rukavice s otvorem na dlani, pro lepší cit. Vypadají jako palčáky, ale ukazováček uvnitř je oddělený. Tloušťka těchto rukavic je 2,5 mm a uvnitř je hřejivý materiál.
Tip: ION neoprenové rukavice OPEN PALM s otvorem v dlani pro lepší cit. ZDE
Tip: Protiskluzové neoprenové rukavice PRO-LIMIT Curved Finger Utility 3 mm. ZDE


Suché neopreny, i když se vykoupete
Jako upgradovaný tepelný štít a zároveň pro někoho jako jistota před nechtěným koupáním je na trhu i tzv. suchý oblek (drysuit), který již vyrábí více firem a v různých variantách. Mezi nejznámější patří „sucháč“ od rakouského výrobce SUPSKIN. Další dvojdílnou možností je např. drytech bunda a kalhoty od firmy AQUADESIGN. Výhodou i nevýhodou suchého obleku je jeho nepropustnost, a to jak vody k tělu, tak tělesného vlhka ven. Pod suché obleky si oblečte termo prádlo a nezapomeňte na boty.
Tip: AQUADESIGN třívrstvý prodyšný Fleecetech Top ZDE
Tip: ION polosuchý dámský neopren 4/3mm v modré a růžovo šedé ZDE
Tip: neoprenová čepice ION Bommel ZDE




Suchý oblek SUPSKIN
Suchý oblek, který má své kořeny v sousedním Rakousku. Od roku 2011 se vyvíjí technologie a střihy a testování probíhá nejen v zimních podmínkách. Od roku 2017 se výroba přesouvá do Portugalska.
Varianty oblečení na paddleboard podle venkovní teploty – orientačně
17-20°C | lycrové triko a kalhoty, naboso nebo s letními tenkými botami |
11-16°C | funkční oblečení, softshell bunda, neoprenové kotníčkové boty |
pod 10°C | neopren nebo suchý oblek + termo prádlo, tlustší neoprenové boty |
pod 5°C | jděte radši běžkovat, pokud si tedy nechcete udělat foto s omrzlými vlasy a fousy na instáč. Při těchto teplotách už hrozí namrzání prkna a navíc se těžko prohřívá celé tělo a mohli byste si zkazit techniku. |
Když to shrneme, jde hlavně o individuální pocit tepelného komfortu a dostatečné hybnosti. Dalším tipem zpříjemňujícím pádlování v chladných měsících je třeba zvolit vhodné nástupní místo, abychom nebyli mokří ještě před pádlováním. Ideální je nástup z mola nebo z šikovně umístěného balvanu ve vodě, tak aby byla dostatečná hloubka na flosnu a ze břehu se dalo udělat krok suchou nohou.
Tipy kam vyrazit na zimní pádlování
Pádlování v zimě má řady nadšenců, kteří se kolikrát nezastaví ani s mírně zamrzlou vodní hladinou. Na jejich facebookových profilech pak vidíte mnoho fotek zamrzlých rampouchů ve vousech a červené rozzářené obličeje u zasněženého jezera.
Má to své kouzlo a pro opravdové fajnšmekry jsou tu i oblíbené zimní paddleboardové závody:
- V prosinci Nautic Paddle někdy zvaný Paris Crossing v Paříži na Seině, na kterém je 1000 závodníků
- V lednu GlaGla Race na francouzském alpském jezeře Annecy, kterého se účastní i čtyřčlenné týmové paddleboardy. Účast na tomto závodě je rok od roku větší pro ročník 2020 se předpokládá na 800 závodníků
- SUPNera ICE – v České republice téměř novoroční závod v Neratovicích na Labi v pořadatelském podání paddleboardového klubu SK LiveCross Neratovice