Přeskočit na obsah

Přelom května a června je už sedmým rokem ve znamení paddleboardového veselí na pláži na Mácháči v Campu Borný. Nasadili jsme žabky a kraťasy a od té doby už jsme je nesundali. Letos si to pár paddleboardových klubů s mládeží prodloužilo o tři dny na pilování techniky na bójích a plážových startů.

Paddleboardové soustředění s talentovanou mládeží

Celkem dvacet mladých závodníků ve věku 12-16 let, 9 dospělých mírně pokročilé úrovně a 8 trenérů České Federace Stand Up Paddle z pěti klubů uspořádali první soustředění pro stále se rozrůstající paddleboardovou základnu. V rámci tří tréninkových skupin byla na programu technika pádlování na bójích, která vyžaduje správný postoj na paddleboardu a správnou techniku pádlování obecně. K tomu se trénovalo správné načasování a pohyb po prkně, ale i závodní strategie při souběhu více závodníků na bóji. A nebyl by to Mácháč, kdyby do toho nezakomponoval ještě i nějaký ten boční vítr.

K tomu ještě přibyly plážové starty, které také vyžadují svou techniku. Především co se týče koncentrace, plánování a přesného provedení náskoku a počátečních záběrů. Každý závodník navíc má svůj start individuální podle paddleboardu a rozložení jeho úchytů nebo i jen faktu, zda je pravák či levák nebo na jaké straně radši pádluje. Zkrátka nejen dětský den, jak se patří.

Sedmý ročník paddleboardových závodů

V pátek už soustředící se mládež odpoledne odpočívala formou nekonečného turnaje v házené a také přípravou pláže závodu pro ostatní. Nejzásadnější bylo jako vždy „odšiškovat“ pláž. Paddle Fest Mácháč je pro svou pohodovou atmosféru a možná už i svou historii velmi oblíbeným závodem. Letos se na startu sešlo 100 závodníků, a to ani nepřijeli závodníci ze sousedního Německa a Polska kvůli nabitým paddleboardovým kalendářům.

Nový systém sprintových rozjížděk

Pro závody, které mají větší účast, zařadila ČFSUP nový systém rozjížděk „heatů“, kdy se ve třech rozjížďkách kvalifikují do závěrečných finálových jízd. Se šancí „lucky losera“, kdy vítěz nižší finálové jízdy se na poslední chvíli probojuje do vyšší finálové jízdy. Závodníci jsou rozřazováni do rozjížděk podle aktuálního pořadí v Rankingu ČFSUP.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Linda Syrovátková
TJ Auto Škoda MB
Vojtěch Seidenglanz
Budesport ČB
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Anna Hyková
Budesport ČB
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Marie Milotová
I-Kite/TJ Kotva Braník
Dominik Vožda
SK LiveCross Neratovice

Celkové výsledky najdete ZDE

Long distance

V pozdním odpoledni se vydali na start 10 km závodu jezdci z kategorie OPEN muži a ženy a hned po nich se na 3 km dlouhý okruh vydaly i děti do 15 let a po nich ve třetí vlně i závodníci kategorie SPORT a PARA také na 3km okruh. Už se těšíme na záběry z dronu od filmařské party z Pádlujte.cz, se kterými jsme organizovali paddleboardový štrúdl z pláže na start.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Valerie Soukupová
HUDY SUP Team
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Anna Hyková
Budesport ČB
Vojtěch Seidenglanz
Budesport ČB
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Tereza Sázavská
JBC SUP Club
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
Dominik Vožda
SK LiveCross Neratovice

Atraktivnější technical race pro závodníky i diváky

Další novinkou byla podoba technického závodu, který se jel stejným systémem rozjížděk jako u sprintů. Závodníci vyráželi na jediný technický okruh se sedmi bójemi po 5-6 závodnících a sbírali body do finálových rozjížděk. Finálová jízda A byla pak na dvě kola s přeběhem a v nejedněch závodnických plicích zanechala řezavou vzpomínku ještě několik hodin po dojetí.

 OPEN ženyOPEN mužiDěti do 15 let dívkyDěti do 15 let chlapci
1.Anna Hyková
Budesport ČB
Samuel Peška
4SP Team
Karolína Roubová
TJ Lokomotiva Cheb
Jakub Petržílek
Pádlujte.cz
2.Iva Dundová
HUDY SUP Team
Ondřej Petrák
TJ Prazdroj Plzeň
Valerie Soukupová
HUDY SUP Team
Antonín Sázavský
JBC SUP Club
3.Lucie Raab
TJ Kotva Braník
Matěj Šmída
Slávia UK Bratislava
Pavlína Kaňková
Budesport ČB
David Veis
Budesport ČB

Za zázemí děkujeme i naší spřátelené půjčovně Windsurfing Mácháč, ve které se můžete kromě windsurfingu naučit i jízdu na paddleboardu. A velký dík je i partnerovi Akutol, který svými spreji se zastavovačem krvácení a plastickému voděodolnému obvazu zachránili nejeden krvácející palec a ruku. Snowboardelu za půjčení zázemí závodu a Restubů a firmě Duell za elegantní trika a pitivo do cen.

Kam dál?

Seriál paddleboardových závodů Český poháru v paddleboardingu je otevřený. Nemusíte být členem žádného klubu. Stačí mít vlastní paddleboard, který odpovídá rozměrům dané kategorie nebo si domluvit jeho půjčení. Kalendář závodů je nabitý a najdete ho i v našich Akcích.

Kompletní fotogalerie od Martina Hladíka najdete a výběr níže v galerii

SOBOTA 3.6.2023
NEDĚLE 4.6.2023

Dřívější reportáže z Mácháče

Snowrockets je snowboardový klub, který vychovává mladé naděje, a hlavně se u toho skvěle baví. I na paddleboardech. Pokračování ve spolupráci Paddleboardguru & Snowboardel & Snowrockets. Jaký měli „snow-rakeťáci“ rok 2020? Reportáž přinášíme v  podání trenérky a team managerky Marie Bohůnkové.

Snowrockets ve svém sněhovém živlu.

Rok 2020 začal zkrácenou sezónou a online tréninky

Stejně jako v minulé sezoně pokračovala spolupráce snowboardového klubu Snow Rockets a Paddleboardguru & Snowboardel, kteří nám na letní přípravu vypůjčili 2 paddleboardy.

Zimní sezona byla komplikovaná

Nejdříve nedostatkem sněhu a následně předčasně ukončena kvůli Covid- 19. I tak jsme ale stihli odjet Olympiádu dětí a mládeže, která se konala v Karlovarském kraji a odvezli jsme si z ní šest medailí (viz foto níže). Závodilo se ve dvou věkových kategoriích 2004/2005 a 2006/2007 a každý účastník závodil ve třech disciplínách – slopestyle, slalom a snowboardcross.

Poté jsme stihli odjet ještě další čtyři závody v německém Grasgeherenu v rámci série SBX Trophy a jeden závodní víkend českého poháru na Bukové Hoře.

Snowrockets na Olympiádě dětí: medailisté
Tomáš Tůma (1.místo Slalom, 2.místo Snowboardcross, kat. starší) – úplně vpředu, drží diplom
Štěpán Hlaváček (3.místo Snowboardcross, kat. mladší) – 1.řada, 2. z prava, červená bunda
Turinský Matyáš (1.místo Snowboardcross, kat. starší) –  1.řada, 6.z prava (rozepnutá bunda)
Anna Halašová (1.místo Snowboardcross, kat. starší) – 1.řada, 4. z prava, černá bunda
Štěpán Hlaváček (2.místo Slopestyle, kat. mladší) – 1.řada, 2. z prava, červená bunda


Tréninkovou pauzu v období karantény jsme vyplňovali on-line tréninky.

Jak takový online trénink vypadal?
Online tréninky jsme měli v první jarní karanténě. Jednou týdně se všichni sejdeme na cca 45 minut online, každý se zapnutou kamerou. Trenér předcvičuje, ostatní cvičí. Střídáme kruhový trénink, cvičení na core nebo protahování. Největší výzvou pro děti je zvládnout trénink v jejich mnohdy malých pokojíčcích, a tak je často cvičení doprovázeno úrazem o nábytek.

Jarní soustředění konečně venku

Od května už nám bylo umožněno vyjet na soustředění. První jarní soustředění se konalo v Praze a střídali jsme pumptrack v Braníku, v Říčanech a také gymnastiku v hale v Dobřichovicích. Na konci května jsme vyrazili na společné soustředění se Sportovní akademií Špindlerův Mlýn do Liberce. V červnu se pak konalo ještě společné soustředění všech snowboardových klubů v Nymburku, kde se potkali freestylisti, slalomáři i crossaři a měli možnost se seznámit.

Suchá příprava Snowrockets v tělocvičně, vapadá to na dřepy s výskokem.

Co je pro snowboardisty důležité trénovat při suché přípravě?

Suchá příprava je pro nás hodně důležitá a trávíme s ní hodně času. Jako nejdůležitější bych označila koordinaci těla a s tím spojenou orientaci v prostoru. Při snowboardcrossu je důležité provést správný pohyb, a ještě ho dobře načasovat. Proto je tedy nezbytné své tělo umět ovládat a mít kvalitní koordinační schopnosti.

Orientace v prostoru / vzduchu je zase potřebná na skoky. Proto se věnujeme gymnastice – skoky na trampolíně, kde trénujeme salta, otočky a další dovednosti. Zároveň v gymnastice děláme cviky na zpevnění těla, a to především středu těla (stojky, hvězdy, přemety). Dále také doskoky – na žíněnky, z vyšších míst (kladina) – trénink stability, která je potřebná na snowboardu. Potřebné je ale mít silné i dolní končetiny, takže dřepy, dřepy a dřepy. (ty jsou důležité i při paddleboardové suché přípravě, pozn. Paddleboardguru)

 Snowrockets na výjezdu na paddlech – mokrá příprava a hlavně zábava.

Rozvolněné léto s paddleboardingem jako doplňkovou mokrou přípravou

Od června už počasí dovolilo konečně vytáhnout paddleboardy a při kempu na Dolní Moravě jsme vždy vyrazili na vodní nádrž Pastviny, kde jsou skvělé podmínky na jízdu. Při jízdě jsme tak posilovali střed těla, koordinaci a správný postoj na paddleboardu. Ale využili jsme paddleboardy také jako dopravní prostředek a udělali si v Pastvinách výlet.

V červenci jsme opět vyrazili do Liberce a jeden den jsme věnovali celý výletu do Stráže pod Ralskem, kde je Wake park. Takže byla možnost střídat jízdu na wakeboardu a paddleboardu. Po tomto dni nebyl nikdo schopný zvednout ruce!

Pak už následoval náš klasický týden u Lipenské přehrady. Letos jsme bydleli v Horní Plané a využívali jsme k jízdě na paddlu místní část přehrady. Jeden den jsme také vyrazili na výlet po Vltavě z Vyššího Brodu až do Rožmberku. Výlet po Vltavě na paddleboardech patří k nejoblíbenějším dnům celého léta. Sjeli jsme si i jezy v kleče, ti pokročilejší dokonce i ve stoje. Posledním dnem na paddlech byl den u vodní nádrže Džbán v rámci kempu v Praze, kde jsme měli závody týmů na paddleboardech.

Bleskový rozhovor s mladými rakeťáky

Pár paddleboardových otázek jsme položili i mladým Snowrockets Sofii Vladařové (8 let, nej disciplína snowboardcross) a Matyášovi Štefkovi (16 let, nej snowboardcross a slopestyle)

Sofie (8 let) a Matyáš (16 let)

Jak se cítíš při jízdě na paddleboardu v porovnání se snowboardem? Je to v něčem podobné?

Sofie: Když na tom stojím tak se citím stejně. Ale na paddlu si ještě nejsem tak jistá a proto při jízdě často sedím.
Matyáš: Na paddlu se cítím trochu nejistě oproti snowboardu, ale zvládám to! Podobnost se snowboardem je to, že se v obojím musí držet rovnováha.

Co tě na paddleboardu baví nejvíc?

Nejvíc mě baví, že se to kýve a vždycky někoho shodíme a já pak za ním můžu skočit a koupat se.

Sofie (8), Snowrockets

Pádloval(a) si na něm i jindy, než jen na soustředění?

Sofie: Jednou s rodinou, když jsme jeli při dovolené na Lipně a pak v Chorvatsku na moři.
Matyáš: Určitě párkrát u nás na přehradě v Brně a pak na dovolené v Chorvatsku.

Kam by ses na paddleboardu chtěl(a) podívat? Na moře, nějakou řeku…

Sofie: Zase do Chorvatska. Tam se mi líbilo, jak byla ta voda průzračná.
Matyáš: Vlastně kdekoliv na vodě, kde to jen jde. Je to super sport, u kterého si odpočinu.

Jak ti jdou otočky na paddleboardu? Jezdíš při nich na backside? 

Sofie: Moc je nedělám, protože mi nejdou a většinou spadnu do vody.
Matyáš: Nejsem na otočky specialista, takže moje otáčení na paddlu vypadá spíš tak, že padám do vody.

Co ti přijde na paddleboardu nejtěžší (nebo přišlo, když jsi na něm stál(a) poprvé)?

Sofie: Vůbec to, se na něm postavit a jet.
Matyáš: Držet rovnováhu a u toho pádlovat.

A zpět na svahy

Podzim už se snažíme věnovat přípravě na sněhu v Alpách (i když teď opět online suchá příprava doma). Máme za sebou týden v Itálii a týden na rakouském Pitztalu, avšak momentálně nevíme, co nám nařízení přinesou. I tak věříme, že budeme moct v přípravě pokračovat a že zúročíme letní přípravu, která díky spolupráci s Paddleboardguru & Snowboardel byla zábavnější.

Díky za report a držíme vám pěsti do zimní sezóny a v létě vás ty otočky na paddleboardu naučíme na Džbáně!