Přeskočit na obsah
První zimní závod v ČR
Reportáže

První zimní závod v ČR

  • Čas čtení 3 minuty čtení
  • 1. 12. 2019

SUP-ice 2019. Zimní pádlování je disciplína sama pro sebe. Někdo má rád ten adrenalin, aby nespadl do ledové vody. V Neratovicích mají rádi extrémy a tak se pustili i do zimního pádlování podle vzoru francouzského GlaGla race.

Zimní premiéra. Přijdou lidi?

Před začátkem Nového roku uspořádal neratovický klub SK Live Cross technický závod v klidně plynoucím úseku na řece Labi. Teplota vzduchu byla někde kolem 4°C, bylo pod mrakem a chvílemi padaly i drobné sněhové vločky.

Před startem, foto Zdeněk Plšek

Možná jste si všimli, že pro některé nadšence, paddleboarding nekončí na konci léta a pádlují i přes zimu, dokud nezamrzne voda. Tento případ jsou i svěřenci trenéra Richarda Wiesnera z neratovického klubu, který zastává názor, že se nesmí vyjít ze cviku a vodu pod nohami je třeba cítit alespoň jednou týdně. Do závodu se přihlásilo i pár dalších závodníků, kteří zrovna nebyli na lyžích nebo na jiné dovolené. A na startovní čáře se tak při prvním ročníku zimního paddleboardového závodu SUP-ice Neratovice sešlo deset závodníků.

Trať technického závodu

Trať závodu odpovídala technickému závodu s točnými bójemi na 45° a jednou otočkou v úhlu 130°. Závodníci si mohli vybrat ze dvou kategorií hobby (3 kola) na boardech do 12‘ stop a open (5 kol) na libovolných boardech délky nebo konstrukce. Všichni zvolili paddleboardy nafukovací a za zvuku startovací sirény vyrazili ze startovní linie vstříc první bóji. Navzdory zimě a možných obav z pádu do vody, s otočkami neměl nikdo problém a většina závodníků neohroženě chodila po prknech, aby přesunuli těžiště do točného bodu na zádi paddleboardu. V závodě byl ještě pro zatraktivnění i prvek zkráceného kola, tzv. joker lap, které mohl každý závodník využít právě jednou za závod. Napínavý moment způsobil joker lap právě v kategorii open muži v boji o bronzovou medaili. Na otázku, kterou asi napadla každého čtenáře, odpovídáme: ano, do vody spadli dva, ale zvládli to bez šoku a umrznutí a závod dokončili.

Pád do vody v cíli, foto Zdeněk Plšek

Po závodě čekalo na všechny teplé občerstvení, představení nových modelů dětských nafukovacích paddleboardů, vyhlášení vítězů a také velmi zajímavá přednáška od místního trenéra Richarda Wiesnera, který se kromě trénování specializuje i na správný fyzický rozvoj a biomechaniku správného pohybu jak v běžném životě, tak v paddleboardingu i při dalších sportovních činnostech. Na podobné přednášky a diskuze se prý můžeme těšit i v příštím roce.

Dětské modely nafukovacích paddleboardů pro sezónu 2020 a nedočkaví paddleboardisté SK Live Cross

Přednáška biomechanika od Richarda Wiesnera_foto PBGR

Další příležitost si zazávodit v Neratovicích je naplánovaná na léto, kdy se zde uskuteční závod zařazený do regionálního Českého poháru v paddleboardingu 25-26. července 2020. 

Výsledky SUP-ice Neratovice

Hobby muži (1,5 km)

Hobby ženy (1,5 km)

Open muži (2,5 km)  


Další paddleboardová akce v ČR, kterou si nenechejte ujít, se uskuteční 13-15. března 2020 na výstavišti v Letňanech v rámci veletrhu FOR BOAT. Na výstavě uvidíte nové modely paddleboardů 2020 a také si je budete moci vyzkoušet na bazéně. Akce je vhodná pro děti i dospělé, jen si nezapomeňte pro všechny případy věci na převlečení a ručník.

Výběr z fotogalerie od Bobbyboban


Autor článku

Lucie