Když mají věci zůstat v suchu
Nepromokavý vak Loďák, lodní pytel, lodní vak, suchý pytel, dry bag, taška na hydro. Různá pojmenování pro nepromokavý vak – nepostradatelnou…
Možná se vám zdá tahle kapitola zbytečná, zvlášť když jedete s kamarády pohodovou vodu, opalování a žádné nechtěné koupání. Plavky, triko a klobouček bude stačit, ne? Ale co když se změní počasí, ochladí se, začne pršet? Zkrátka oblečení, které vám z pádlování udělají příjemný zážitek.
Vhodné kousky do vašeho šatníku seženete buď ve specializovaných obchodech s vybavením pro vodní sporty, ale také v obchodních řetězcích. Kromě nafukovacích lodí a paddleboardů můžete pořídit oblečení – trika, neopren, boty do vody – i od značek Aqua Marina, Aquadesign nebo STX – ION, Prolimit.
Teplo: Klobouk (dobrý je na zavazování), kšiltovka nebo kšilt proti nadměrnému slunci.
Zima: Čepice nebo čelenka z fleecu.
Při pádlování na kajaku voda cáká. Svrchní nepromokavá bunda na loď od značky Aquadesign se hodí do každého počasí.
Teplo: Lehoučké triko s krátkým rukávem z rychleschnoucího materiálu. Pokud budete celý den na slunci, zvolte lehké triko s dlouhým rukávem jako ochranu před sluncem a UV zářením. (například Lycra)
Zima: Funkční (thermo) triko s dlouhým rukávem– základní spodní vrstva. Podle teploty můžete doplnit teplejší funkční „mikinou“. Jako horní vrstvu volíme nepromokavou bundu. Ideální je bunda vodácká, která je pro jízdu na lodi určena. (Například vám při pádlování nebude zatékat voda do rukávů).
Plovací vesta vás také zahřeje.
Teplo: Kraťasy – boardshorty. Jsou vyrobené z rychleschnoucího materiálu a můžete si vybrat z nespočtu designů v pánském, dámském i dětském provedení.
Nebo ¾ Legíny – lycrové nebo funkční do teplejšího počasí. Lze přes ně obléci kraťasy.
Zima: Funkční dlouhé legíny, nebo thermo legíny. Navrch oblečte nepromokavé „šusťákové“ kalhoty. Vybírat můžete ve vodáckém, nebo outdoorovém oddělení. Nezapomeňte, že nohavice se dávají přes botu, aby voda nezatékala dovnitř.
Teplo: Lehká obuv, která dobře drží na noze, odvádí vodu a chrání před kameny a ukopnutým palcem. Mohou být i nízké neoprenové botičky, ty ale nemají tak pevnou podrážku.
Zima: Neoprenové boty do vody –nadkotníčkové (vysoké). Nohavice neoprenových kalhot se dávají přes botu, aby voda dovnitř nezatékala. U bot stačí v našich podmínkách tloušťka 3 mm, pro zimomřivější jedince může být i 5 mm.
Vždy s sebou mějte plovací, nebo záchrannou vestu a pokud sjíždíte obtížnější terén, nezapomeňte na helmu. Přibalte si s sebou do suchého pytle pár kousků náhradního oblečení. Triko, legíny… Pro případ nechtěného koupání, ale třeba i pláštěnku.
Naše nejcennější vrstva je naše pokožka. Výzkumy už před pár lety dokázaly, že lepší pro nás i pro přírodu jsou opalovací krémy s přírodními (minerálními) filtry a můžete je na sebe nanést už doma, než vyrazíte na vodu. Doporučujeme např. opalovací krém na zinkové bázi (váš obličej vám poděkuje).
Oblíbené jsou polarizační brýle, které eliminují nepříjemné odrazy slunečních paprsků od vodní hladiny a zároveň umožňují vidět i mírně pod hladinu. Nezapomeňte na šňůrku k brýlím, ať o ně nepřijdete. Neoprenové šňůrky navíc udrží brýle v případě ztráty nad hladinou.
Záchranná plovací vesta pro dospělého od značky AQUADESIGN.
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci