Výběr záchranné vesty a PFD
Kdy se vyplatí obléct záchrannou vestu na paddleboard? Jaké máte možnosti? A co alternativní možnost „PFD“ – personal floating device?…
Loďák, lodní pytel, lodní vak, suchý pytel, dry bag, taška na hydro. Různá pojmenování pro nepromokavý vak – nepostradatelnou výbavu každého vodáka i paddleboardisty. Na výběr je z mnoha velikostí podle množství věcí na vodu, které s sebou musíme vézt. Do nejmenších dry bagů se sbalí třeba jen telefon, kreditka a klíče. Do největších lodních pytlů sbalíme suché oblečení, ale i stan a zásoby na další dny.
Nepromokavých vaků najdeme na našem trhu nespočet variant. Od retro kousků až po elegantní vaky v příjemných nebo výrazných barvách, ze kterých není na první pohled zřejmé, že jsme na vodácké výpravě. Koneckonců takové nepromokavé zavazadlo využijeme třeba i na výlet na paddleboardu. A kdo se nerad „přehrabuje“ v pytli, může vybírat i z nepromokavých zavazadlových tašek.
Vak je většinou z pevného neprodyšného materiálu, extra odolného PVC. Těžko se prořízne a ani časem příliš nedegraduje.
U nepromokavých vaků je systém většinou všude stejný – rolovací vstup, zajištěný secvakávací přezkou. Některé modely mají na vstupním otvoru ještě suchý zip.
Pro připnutí k lodi můžeme využít samotný uzavírací systém zacvakávacích umělohmotných přezek. Dále k upevnění můžeme využít i popruh na nošení zavazadla, který k vaku bývá přichycen dvěma karabinami. Některé mini vaky mají pouze jednu větší karabinu. Větší vaky jsou pro lepší manipulaci vybaveny přenášecím madlem.
TIP: Aby jsme vak neprodyšně zabalili, je třeba si v něm nechat nějaké místo. Horní lem se při rolování nekrabatí a dá se pohodlně zapnout.
Chápeme. Bez některé elektroniky se prostě nedá obejít. Ta úplně nezbytná, kterou potřebujeme pro naši výpravu, bývá voděodolná. Takže občasné vlhko jí nevadí. Jsou to nejčastěji kamery ve vodotěsném pouzdře, echolokátory, hodinky, čelovky… A co není vodotěsné, na to je tu pouzdro. Přístroje balíme a vybalujeme až na suchu a suchýma rukama. Pokud zrovna nutně musíme vézt tablet nebo laptop, nabíječky a powerbanky či jiné přístroje, vložíme je pro jistotu ještě do dalšího menšího vodotěsného obalu, a to celé do většího voděodolného zavazadla.
Křehkou elektroniku obalíme něčím měkkým, například oblečením. A vhodně ji umístíme v zavazadle, aby nedošlo k jejímu poškození tlakem nebo nárazem. Na počítače se dají koupit různé obaly – voděodolné i pevné kufříky „kejsy“ proti promáčknutí.
Pokud chcete mít váš telefon v suchu, ale neustále na očích, pořiďte si voděodolné pouzdro na chytrý telefon. Přes obal lze telefon normálně ovládat i fotit. Obal na mobil do vody se dá koupit prakticky v každém obchodě se sportovním vybavením. Pozor je třeba si dát na rozměry obalu a našeho telefonu. Některé obaly mohou být také potištěné a zmenšují tak displej nebo mohou zakrývat objektiv foťáku.
Rozdíl mezi označením „vodotěsný/nepromokavý“ a „voděodolný“ je často dilema.
V paddleboardguru rádci najdete i články o záchranných vestách, leashích, ručních a elektrických pumpách nebo o elektrických motorech do paddleboardu nebo do nafukovacího kajaku
Sestavili jsme přehled obchodů, které ti opravdu poradí a pomůžou.
Všichni prodejci