Přeskočit na obsah
Pumpy na SUP a lodě

Pumpy na SUP a lodě

Všichni začínáme s ruční pumpou, která dorazí v základním setu s paddleboardem nebo nafukovacím kajakem. Pumpy na paddleboard jsou delší a pumpy na kajaky a kanoe bývají kratší, kvůli sbalení na vodu a také protože nafukovací lodě se nenafukují na tak vysoký tlak jako paddleboardy.

Za jak dlouho nafouknu paddleboard?

Pokud paddle po každé jízdě vyfukujete a musíte znovu nafouknout před jízdou. Nebo pokud musíte nafouknout více než jeden paddleboard pro rodinu, brzy začnete přemýšlet o elektrické pumpě. Elektrická pumpa není lenost! Naopak šetří síly a zajišťuje stále dobrou náladu v týmu.

Průměrná neunavená žena nafoukne ručně a natlakuje na 17PSI paddle do 10 minut.

Druhy pump na SUP i na nafukovací kajak

Ruční pumpy

Jsou součástí balení paddleboardu nebo lodi, které si koupíte v obchodě nebo půjčíte v půjčovně. Tyto pumpy se liší objemem válce a technologií. Existují různé druhy. Některé pumpy jsou efektivnější.

Nožní pumpy

Nožní jsou skladnější, ale kvůli menší kapacitě vzduchu je foukání paddleboardu časově náročnější a trvá déle. Jsou vhodné spíše na nafukování člunů a dalšího nafukovacího příslušenství, které nepotřebuje tak velký tlak.

Elektrické pumpy

Elektrické pumpy mají různou výkonnost. Připojíte jí k nafukovacímu ventilu. Nastavíte tlak nebo rovnou zapnete. Po nafouknutí na daný tlak se pumpa automaticky vypne. Když nafukujete více paddleboardů za sebou, je třeba dát pumpě oddechnout, protože se může přehřát.

Jakou elektrickou pumpu vybrat?

Vybíráme si podle výkonu na jaký tlak je pumpa schopná nafouknout a také podle napájení. Je potřeba se podívat na jaký tlak musíte nafouknout váš paddleboard nebo loď a podle toho koupit elektrickou pumpu. Elektrické pumpy nafukují v rozmezí 16-20PSI. Pokud vám pumpa dostatečně nenatlakuje plavidlo, je třeba dotlakovat ruční pumpou. Nejznámější elektrickou pumpou je modro černá STAR Pump. Tato značka vyrábí i externí baterii „power banku“ pro nafukování paddlů na cestách v přírodě. Baterie STAR X nafoukne až 7 paddleboardů. Elektrické pumpy najdete i u značek Aqua Marina, Aquadesign, Spinera nebo Hydro Force.

Speciální kategorií je kompresor. Někdo o něm přemýšlí jako o variantě – už ho mám doma, zkusím to nafouknout s ním. Je to možné. Je třeba si sehnat správné redukce, aby se dala napojit hadice. Co je však nejdůležitější je hlídat si tlak. Kompresory většinou nemají žádnou automatickou zarážku a je potřeba ručně vypnout foukání. Některé kompresory jsou slabé a nafouknou pouze objem. I to je úspora energie. Nafukování kompresorem je na vaše nebezpečí.

Jak nafouknout paddleboard a jak nafouknout loď? Dočtete se v našich článcích

Prohlédněte si nabídku paddleboardů a nafukovacích lodí u těchto značek