Přeskočit na obsah
Jak nafouknout kajak nebo kanoi

Jak nafouknout kajak nebo kanoi

Kajaky a kanoe se ve většině případů nenafukují na vysoký tlak, ten potřebujeme pouze u vysokotlaké drop-stitchové konstrukce. Až na pár výjimek dostaneme spolu s lodí také ruční pumpu, kterou dokážeme plavidlo bez problémů nafouknout. Existuje i pumpa nožní. Dodatečně lze koupit i pumpu elektrickou, která nám ušetří při nafukování síly.

Než začneme plavidlo nafukovat, musíme se přesvědčit, že je správně nachystané. Pokud je nafukovací podlážka od plavidla oddělena, měli bychom ji před nafukováním do lodě správně umístit. Sestavení plavidla, postup nafukování jeho jednotlivých částí a doporučené tlaky se dozvíme z přiloženého návodu k použití, který vždy respektujme. Dosáhneme tak správného tvaru plavidla a prodloužíme jeho životnost.

Dodržujme maximální předepsané tlaky pro nafukování. POZOR, tlaky mohou být pro různé části plavidla odlišné.

Muž sjíždící řeku na nafukovacím kajaku Aqua Marina.

Druhy pump na nafukování lodí

Ruční pumpa

Ruční pumpy dělíme na jednočinné, dvojčinné a trojčinné. Ruční pumpy k nafukovacíém lodím jsou stejné jako ruční pumpy na paddleboard. Pokud vám nedrží koncovka hadice ve ventilku, zkuste vyměnit typ koncovky.

Žena nafukující člun Spinera ruční pumpou.

Nožní pumpa

Nožní pumpy jsou dodávány pouze s plavidly, při jejichž foukání není třeba dosáhnout vysokého tlaku. Výhodou je nafukování za pomoci nohou a tedy ušetření rukou pro následné pádlování.

Video návod: Jak používat nožní pumpu pro nafukování a vyfukování lodi

Elektrická pumpa

Výše jsme zmínili, že ruční pumpy sice stačí, ale pořád nás bude nafouknutí plavidla nějakou energii stát. V parném létě se to projeví ještě více. Elektrické pumpy nám pomohou tuto energii ušetřit. Hadice se připojuje stejně jako u pump ručních, na displeji nastavíte požadovaný tlak, pumpu zapnete a pak již jen čekáte. Jakmile pumpa dosáhne nastaveného tlaku, automaticky se vypne.

Většinu elektrických pump je možné napájet dvanácti volty z autozásuvky, je ale možné dokoupit externí baterii. Některé pumpy ji mají dokonce integrovanou. Parametry, kterými se jednotlivé pumpy od sebe odlišují, jsou především maximální tlak, na který jsou schopné plavidlo nafouknout, doba za kterou nastaveného tlaku dosáhnou a přítomnost displeje pro zjištění aktuálního tlaku. Pokud vám nevadí čekat o něco déle, k nafouknutí plavidla bohatě stačí základní varianty elektrických pump, jelikož není potřeba většinu plavidel nafukovat na vysoký tlak.

Elektrická pumpa Spinera na nafukovací kajak.

Jak nafouknout kanoi nebo kajak

Postup při nafukování lodě

 1. Rozbalené a připravené plavidlo nafukujte na rovném povrchu.
 2. Vyberte správnou koncovku nafukovací hadice podle ventilů plavidla (běžný, vysokotlaký).
 3. U vysokotlakých ventilů se ujistěte, že je ventil v horní poloze pro nafukování. Jinak se vám po odjištění nafukovací hadice plavidlo vyfoukne. Pokud je pojistka v dolní pozici, zatlačte ji a otočte. Sama se vrátí do pozice pro nafukování.
 4. Připojte hadici a začněte nafukovat na požadovaný tlak. Pozor! U elektrických pump předem nastavte pumpu na požadovaný maximální tlak.
 5. Po ukončení nafukování odjistěte hadici a ventil uzavřete krytkou. Nezapomeňte nafouknout všechny části plavidla.

Video návod: Jak nafouknout nafukovací kajak ruční pumpou naleznete zde, Aqua Marina Memba

Jak správně vyfouknout a sbalit loď?

 1. Při vyfukování plavidla postupujeme v opačném pořadí, než v jakém jsme plavidlo nafukovali.
 2. Před vyfouknutím nezapomeňte loď řádně vysušit. Pokud máte čas, nechte vyschnout na slunci. Případně loď vytřete suchým ručníkem.
 3. Sundejte z lodi všechny odnímatelné součásti. Kajakovou sedačku, ploutvičky, vyztužení přední plachty proti zatápění (pokud je).
 4. Odšroubujte a vymáčkněte všechny ventily a nechte je v otevřené poloze.
 5. Začněte balit a skládat. Vytlačíte tím i zbývající vzduch.
 6. Složenou a vyfouklou loď opásejte popruhy a vložte do transportního vaku.
 7. Složte pádlo, sedačku a nezapomeňte i na ostatní součásti lodi přibalit do vaku na loď.
 8. Pokud jste nezvládli loď vysušit, budete ji muset doma znovu vybalit a řádně vysušit.

Video návod: Jak vyfouknout nafukovací loď, Aqua Marina Memba