Přeskočit na obsah
Typy nafukovacích lodí

Typy nafukovacích lodí

Pod pojmem nafukovací lodě se pro nás skrývají nafukovací kajaky a kanoe. Speciální kategorii tvoří SUP kajaky, které jsou něco mezi kajakem a paddleboardem.

Skupina nafukovacích lodí s posádkou na moři.

Jak vybrat správnou nafukovací loď?

Při výběru správného plavidla záleží především na tom, jak a na co chcete plavidlo používat. Tím nám vznikají tři hlavní kategorie. Rekreační, turistická a sportovní plavidla. Způsob využití je navíc velmi často odvislý od zvolené technologie. Ostatní parametry (jako jsou počet osob, nosnost, atd.) vám pomohou
zvolit ve vybrané kategorii správné plavidlo. Následující řádky vám pomohou s orientací v této problematice. Můžete si tak být jistí, že za svoje peníze dostanete to, co opravdu hledáte.

Rekreační nafukovací lodě

NÍZKOTLAKÉ 

Tyto lodě jsou určeny pro nenáročné, uvolněné pádlování u jezera, rybníka nebo klidného moře. Dobrá volba pro jezdce začátečníka, u kterého není prioritou rychlost, ale pohoda a klid. Od lodě lze očekávat také dobrou stabilitu. Jsou tou nejekonomičtější cestou pro objevování krásy vodního světa. Většinou se jedná o tříkomorové lodě, vyrobené ze zesíleného jednovrstvého PVC. Některé jsou proti mechanickému poškození a UV záření chráněny polyesterovou tkaninou, která je i příjemná na dotek. Díky své konstrukci nízkotlakých bočních válců a podlážky jsou velmi stabilní, dobře ovladatelné a lehké, proto se s nimi snadno manipuluje ženám i dětem.

Mladý pár pádlující na Aqua Marina nafukovací kajak zelený

Turistické nafukovací lodě

KOMBINOVANÉ KONSTRUKCE

Díky kombinované konstrukci nabízejí tato plavidla velkou stabilitu, nosnost a tuhost. Kvůli ní také skvělou ovladatelnost. Proto se hodí i na delší výlety a nezaleknou se ani proudících řek. Kombinovaná nafukovací turistická loď je ideální loď pro začátečníky i zkušenější aktivní uživatele, kteří chtějí na svých cestách dojet ještě o kousek dál. Jsou vyrobené z vysoce odolného PVC, obvykle tříkomorové, s bočními válci a vysokotlakou drop-stitch podlážkou. Některé jsou proti mechanickému poškození a UV záření chráněny polyesterovou tkaninou.

Kombinovanýnafukovací kajak Aqua Marina Memba. Drop-stitch a nafukovací válce.

VYSOKOTLAKÁ DROP-STITCH

Tato plavidla jsou vhodná na klidnou a tekoucí vodu. Spokojený na nich bude začátečník i zkušený jezdec. Jsou vyrobené z vysoce odolného PVC. Tato konstrukce umožňuje lodě nafouknout na vyšší tlak, zvyšuje se tak tuhost plavidla a tím pádem i jeho ovladatelnost. Pozitivní vliv má konstrukce i na stabilitu a nosnost. Jejich vlastnosti se blíží vlastnostem pevných lodí. Váží však až o 50 % méně. Směrová ploutev jim zaručuje skvělé držení zvolené dráhy. Splní i náročnější požadavky, ale zachovávají si vlastnosti důležité pro turistické využití.

Mladý pár pádlující po řece na drop-stitchovém SUPkajaku.

Sportovní nafukovací lodě

VYSOKOTLAKÁ DROP-STITCH

Vysokotlaké nafukovací lodě jsou určeny na klidnou i tekoucí vodu pro ty nejnáročnější uživatele, kteří požadují od své lodi maximální výkon. Loď nabízí skvělé jízdní vlastnosti, jako jsou perfektní vedení směru, rychlost a obratnost. Některé mohou být méně stabilní, což ale mírně pokročilý jedinec hravě zvládne. Nemusíte také táhnout objem širokého plavidla navíc. Další nezanedbatelnou výhodou je velký vnitřní prostor a nosnost, proto je oceníte když potřebujete sbalit vše potřebné na vícedenní výlet. Lodě jsou vyrobené ze silného, vysoce odolného PVC. Konstrukce těchto kajaků je dvou- až tříkomorová a je celá tvořena vysokotlakou drop-stitch technologií. Tato konstrukce umožňuje plavidlo nafouknout na vysoký tlak. Po nafouknutí je tak loď velmi tuhá. Od pevné lodě ji jen těžko poznáte, avšak váží o 30–50 procent méně.

Muž a žena pádlující na vysokotlaké nafukovací kanoi Aqua Marina Tomahawk 440

Nafukovací dvoumístná kanoe Aqua Marina Tomahawk 440.

Značky, které vyrábějí kvalitní nafukovací kajaky a kanoe nové generace

Jak pečovat o nafukovací loď?

Jak sbalit a zabalit nafukovací loď, aby vydržela co nejdéle.

Vodácký slovníček

Čemu se říká porcelán a co znamená krysit při sjíždění řeky?

Vodácký slovníček, aneb co byste měli znát, než vyrazíte na vodu
Lodě

Vodácký slovníček, aneb co byste měli znát, než vyrazíte na vodu

  • Čas čtení 4 minuty čtení
  • 7. 5. 2024